Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Primátor Tomáš Abel: Ďakujem všetkým, ktorí prispeli na dobrovoľnú zbierku pre nemocnicu

Zverejnené: 23.03.2021 12:05:39
obr: Primátor Tomáš Abel: Ďakujem všetkým, ktorí prispeli na dobrovoľnú zbierku pre nemocnicu

Ľudskosť, spolupatričnosť a ochota pomáhať sa ešte nevytratili, práve naopak. Primátor Tomáš Abel v pondelok 9. marca na pomoc breznianskej nemocnici zriadil transparentný účet, na ktorom sa za desať dní vyzbieralo viac ako 22 000 eur. Všetkým, ktorí prispeli akoukoľvek finančnou čiastkou, patrí veľké poďakovanie.

 

BREZNO. Účelom dobrovoľnej finančnej zbierky Pomoc pre našu nemocnicu bol nákup troch prístrojov AIRVO 2, ktoré pacienti s ochorením Covid-19 nevyhnutne potrebujú a pomôžu zachrániť ich životy. V mnohých prípadoch tieto prístroje nahrádzajú umelú pľúcnu ventiláciu, resp. zastabilizujú pacienta natoľko, aby nemusel byť napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Dochádza k rýchlejšej rekonvalescencii pacienta, než je tomu pri umelej pľúcnej ventilácii, kedy sa vyžaduje intubovanie pacienta a zároveň hrozí aj poškodenie dýchacej sústavy pacienta.

 

Primátor Tomáš Abel ďakuje všetkým, ktorí mohli a prispeli na dobrovoľnú zbierku. Prístroje na podporu dýchania minulý pondelok odovzdal primárke interného oddelenia a Covid oddelení MUDr. Emílii Zlevskej. „Prístroje sú už v prevádzke a pomáhajú pacientom. Na ich kúpu sme potrebovali 20 000 eur, ktoré sa nám podarilo spoločne vyzbierať za päť dní. Finančné prostriedky, ktoré ešte pribúdali na transparentný účet, odovzdáme našej nemocnici na zabezpečenie liekov a pomôcok. Zároveň pani doktorke, všetkým jej spolupracovníkom a personálu nemocnice vyjadrujem veľké poďakovanie za starostlivosť o pacientov, celkovo za ich namáhavú a obetavú prácu,“ dodal primátor.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: M.B.

 

Vážený pán primátor, JUDr. Tomáš Ábel, PhD.,

 

chcem sa Vám osobne poďakovať za pomoc, ktorú ste iniciovali po našom telefonickom rozhovore, keď ste sa informovali o stave našich Covid oddelení a situácii s pandémiou v našom

 

Ja, ako primárka interného oddelenia a súčasne Covid oddelení musím skonštatovať, že situácia zatiaľ nie je vôbec priaznivá, o čom svedčí 100 % obložnosť našich Covid lôžok počas posledných 5 mesiacov, ktoré zahŕňajú 3 Covid oddelenia.

 

Veľmi si vážim ľudí, ktorí aj v takto ťažkej dobe nemyslia len na seba, ale aj na tých, ktorí sa do takejto neľahkej životnej situácie dostali, liečia sa u nás a upierajú na nás úpenlivý pohľad o záchranu. Máme na oddelení celé rodiny, dokonca rodičov s deťmi, je to situácia, ktorá je v zdravotníctve niečo nevídané.

 

A preto vyvstala myšlienka o zakúpenie tzv. vysokoprietokových ventilácií, ktoré pomáhajú pacientom s veľmi vážnym postihnutím pľúc preklenúť to najťažšie obdobie a pri dobrej spolupráci je veľká šanca, že pacientovi takýto prístroj pomôže zachrániť život. Bohužiaľ, týchto prístrojov je ale žalostne málo, hlavne v podmienkach menších nemocníc a často nás stojí veľa času, kým nejaký z takýchto prístrojov nájdeme voľný v inej nemocnici v rámci Slovenska.

 

A prečo vlastne vyšla takáto iniciatíva, a prečo práve spolupráca s mestom? Odpoveď je jednoduchá. My, ako nemocnica, a subjekt hospodárskej mobilizácie, sme sa obrátili na štát, resp. Ministerstvo zdravotníctva SR o zakúpenie týchto prístrojov, bohužiaľ, naša, a teda ani moja prosba, nebola vypočutá. A preto v snahe pomôcť pacientom, keďže pozerať sa na pacienta a nemôcť mu dať všetko, čo si zasluhuje, je pre mňa, ako lekára, obrovské sklamanie a neúspech, vznikla práve táto myšlienka.

 

Touto formou sa chcem poďakovať p. primátorovi za to, že sa k nám pridal, rovnako chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí preukázali dobré srdce a snahu pomôcť iným. Nikto z nás nikdy nevie, kedy tento prístroj môže zachrániť život jemu, alebo jeho blízkemu. Rovnako ďakujem všetkým mojim kolegom a zdravotnému personálu, nielen Covid oddelení, ale všetkých oddelení, ktorí sa museli prispôsobiť tejto situácii a prenechali svoje lôžka Covid pozitívnym pacientom.

 

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí mňa, aj môj kolektív, v tejto dobe podporujú, ako napr. aj ďalší zriaďovateľ nemocnice, a to ŽP, a. s., konkrétne generálny riaditeľ Ing. Vladimír Soták a kolektív jeho spolupracovníkov.

 

Z celého srdca ďakujem všetkým, ktorí majú srdce a chcú pomáhať.

 

MUDr. Emília Zlevská,

primárka interného

a Covid oddelení

 

 


Novinkyviac

19.04.2021 15:03:42 Mesto Brezno

Mesto plánuje ďalšiu regeneráciu vnútroblokov sídlisk. Vstup na Mazorníkovo ožije zeleňou, pribudnú aj novinky

Mesto plánuje vdýchnuť nový šat aj ďalším vnútroblokom sídlisk v Brezne. Ako prvý by mal prísť ...

19.04.2021 15:01:43 Mesto Brezno

V nemocnici plánujú postupný návrat prevádzky do stavu, aký bol pred druhou vlnou epidémie

Situácia v breznianskej nemocnici sa zlepšuje. Na druhej strane však prichádzajú pacienti, ktorí riešenie zdravotných problémov odkladali, ...

19.04.2021 15:00:07 Mesto Brezno

Dve odstránené lipy v mestskom parku už nahradili výsadbou troch nových líp

V mestskom parku už Technické služby vysadili tri lipy ako náhradu za urgentný výrub dvoch líp, ktoré ...

19.04.2021 14:58:02 Mesto Brezno

Mesto Brezno prináša výstavu koláží Ernesta Svrčka pod holým nebom

Umenie pod holým nebom. Aj takto by sa dala pomenovať výstava známeho slovenského autora zaujímavých koláží ...

08.04.2021 13:39:32 Mesto Brezno

Brezno rozbieha iniciatívu - Spoločne za zelené mesto

Breznianska samospráva prichádza s novinkou, vďaka ktorej si priestor pred panelákom bude môcť skrášliť každý. Mesto ...

06.04.2021 13:16:35 Kultúra a šport

Na zimnom štadióne pokračujú v rekonštrukcii chladiaceho systému

Mesto Brezno aj vďaka podpore Slovenského zväzu ľadového hokeja začalo s druhou fázou rekonštrukcie chladiaceho systému na ...

01.04.2021 10:45:10 Mesto Brezno

Výzva na podávanie žiadostí nenávratného finančného príspevku na podporu udržania a obnovy pamiatkovej zóny - 2021

  Výzva na podávanie žiadostí o dotáciu na rok 2021 z účelového fondu z rozpočtu mesta Brezno ...

01.04.2021 09:39:34 Mesto Brezno

Spojme sily a hlasujme za zveľadenie Arboréta Banisko!

Mesto sa zapojilo do výzvy Ahoj, krásne Slovensko, vďaka ktorému štyri lokality s najväčším počtom hlasov dostanú ...

30.03.2021 10:12:55 Mesto Brezno

V pondelok 12. apríla začnú s dlhoočakávanou opravou cesty cez Podbrezovú. Pripravte sa na dopravné obmedzenia

V pondelok 12. apríla odštartujú plánovanú rekonštrukciu cesty I/66 v Podbrezovej, ktorá je v havarijnom stave. ...

29.03.2021 15:18:46 Mesto Brezno

Čo by sme mali vedieť o imunite a diagnostike ochorenia COVID-19

Nadviažem na predchádzajúci článok venovaný priebehu ochorenia COVID-19 a jeho liečbe a pokúsim sa odpovedať na otázky, ktoré ...

29.03.2021 15:09:14 Mesto Brezno

Počas sviatkov sa bohoslužby v Brezne opäť uskutočnia bez účasti veriacich. Dostupné ale budú online

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka. Aj tento rok však bude slávená bez ...

29.03.2021 15:05:03 Mesto Brezno

Brezno je už odeté do veľkonočnej výzdoby. Do skrášlenia mesta sa môže zapojiť aj verejnosť

Blížia sa veľkonočné sviatky a k nim okrem zvykov, chutných jedál, neodmysliteľne patrí aj výzdoba, pripomínajúca príchod najkrajšieho ...