Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dlhodobé výstavy a podujatia

ETUDY Z DREVA XXIII. - BYTOVÝ DOPLNOK

Výstava drevených výrobkov

10.04.2024- 26.05.2024

Horehronské Múzeum, Meštiansky dom, Nám.gen.M.R.Štefánika 13, Brezno 97701

 

V jarnom období už tradične Horehronské múzeum verejnosti sprístupňuje výstavu drevených výrobkov pod názvom ETUDY Z DREVA XXIII. – bytový doplnok. Výstava je výstupom súťaže s rovnomenným názvom, ktorú pripravuje kontinuálne Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene už od roku 1998 a je zameraná na podporu tvorby trojrozmerných úžitkových predmetov zhotovených z dreva ako základného materiálu v kombinácii s iným materiálom.

Ako už samotný názov naznačuje, témou poslednej súťaže bol drevený bytový doplnok. Svojimi prácami sa prezentujú študenti, ale aj pedagógovia Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene a Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej z Liptovského Hrádku, Školy umeleckého priemyslu z Ružomberka a Bratislave i Strednej odbornej školy z Fiľakova. Na výstave je možné vidieť viac ako 30 kusov súťažných predmetov a ponúka prezentáciu tých najvydarenejších a najzaujímavejších. Jednotlivé kúsky spĺňajú estetické i praktické kritériá tak, ako to vyžadovali pravidlá súťaže. Ide prevažne o drobné nábytkové prvky - svietidlá, predsieňové doplnky, odkladacie stolíky, vešiaky a ďalšie odkladacie prvky rozmanitého druhu; rôzne drobné doplnkové predmety, ktoré sa dajú využiť napr. pri stolovaní a posedení - svietniky, misky, podnosy a iné doplňujúce prvky interiéru.

 

OTVÁRACIE HODINY:

UTOROK – PIATOK :   9:00 – 17:00 hod.

(posledný vstup o 16:30 hod.)

 

 

Majstrovstvá Európy a sveta v kolkoch

Mesto Brezno sa stane dejiskom šampionátu v kolkoch.

16.05.2024- 01.06.2024

Aréna Brezno, (Zimný štadión L. Horského), Ladislava Novomeského, 977 01 Brezno

 

Mesto Brezno sa stane, v termíne od 16. mája do 1. júna 2024, dejiskom šampionátu v športovej disciplíne zvanej kolky. Samotné súťažné kolá Majstrovstiev Európy a Majstrovstiev sveta v kolkoch sa odohrajú v Aréne Brezno.

Región Horehronie, s jeho pomyselnou vstupnou bránou, mestom Brezno, bude opäť hostiť športovcov na medzinárodnej až svetovej úrovni. Tentokrát však pôjde o menej tradičnú športovú disciplínu - kolky. Organizátorom tohto športového podujatia je Slovenský kolkársky zväz, ktorý už má s podobným podujatím bohaté skúsenosti. V roku 2007 totiž organizoval podobné majstrovstvá v Košiciach v Steel Aréne. Majstrovstvá sa každoročne uskutočňujú v inej hostiteľskej krajine, a tak po 17 rokoch pripadla táto udalosť opäť Slovensku, čomu sa veľmi tešíme. 

Na pripravovanom podujatí sa predpokladá účasť športovcov až zo 17 krajín sveta, pričom odhadovaná účasť je celkovo 640 hráčov a členov delegácií. Samotné majstrovstvá sú rozdelené do troch kategórií - Majstrovstá Európy, Majstrovstvá sveta  juniorov a Majstrovstvá sveta dospelých. Každá kategória bude slávnostná zahájená otváracím ceremoniálom a ukončená ocenením a záverečným ceremoniálom. 

O MS v Brezne je zo strany hráčov a kolkárskej verejnosti obrovský záujem. Z toho dôvodu organizátori predpokladajú vysokú účasť, a to nie len zo strany slovenských kolkárov a fanúšikov z jednotlivých klubov, ale aj z blízkeho zahraničia. Počas odohrávania sa šampionátu bude v Aréne Brezno zriadený FAN-SHOP, kde si budú mocť návštevníci zakúpiť rôzne upomienkové predmety či suveníry s kolkárskou tematikou. 

 

 

 

 

FAREBNÁ KRÁSA

Výstava obrazov

05.04.2024- 29.04.2024

Židovská synagóga, Štúrova 888, Brezno

 

Viac ako 20 rokov prepája zdravie a umenie, alternatívne prístupy k zdraviu, arteterapiu, psychológiu farieb, enkaustiku, krásu a estetiku. Umelkyňa z Brezna Lenka Slniečková. 

Mesto Brezno a Lenka Slniečková pozývajú na výstavu obrazov Farebná krása, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok 5. apríla o 17.00 v synagóge. Podujatie spríjemní hudobný program v podaní Moniky Grlickej, ktorá poteší hrou na klavíri, spevom zasa Zuzana Kollárová Paulovičová.

Ako autorka o svojej tvorbe prezradila, používa Enkaustiku - maľbu horúcim voskom, studeným voskom, voskovo-olejovými pigmentovými tyčinkami, ohňom a horúcim vzduchom. Enkaustiku kombinuje aj s hlinou, servítkovou technikou, powertexom. Pracuje tiež s akrylom, práškovými, anilínovými, olejovými farbami či tušom.

Umelkyňa veľa námetov čerpá z prírody a používa prírodné materiály. „Fantastické je, že nikto iný na celom svete nikdy nenamaľuje taký istý obraz, ako ho ja vytvorím Enkaustikou či kombinovanou technikou. Je to originálna, jedinečná a prekrásna práca, do ktorej prechádza energia umelca a vy ju môžete z umeleckých diel cítiť. Je to exkluzivita diela, v ktorom cítiť fantastický svet plný nekonečných možností. Magicky vás vtiahne do sveta farieb, kde vás obohatí, harmonizuje zdravie, či vyladí prostredie.“

Stále usmiata Lenka Slniečková žije šťastný, zdravý a tvorivý život podľa svojich predstáv. „Tvorím, vylaďujem sa farbami a som v harmónii. Jednoducho žijem život chutne, voňavo a s radosťou,“ dodala na záver autorka jedinečnej výstavy v synagóge, ktorú môžete navštíviť.

 

Vstupné :   dospelí 1,00 € , deti , študenti, ZŤP 0,50€

 

Otváracie hodiny : 

  • pondelok: 10:00 - 12:00, 15:00 - 17:00
  • streda :      11:00 - 13:00
  • piatok :      10:00 - 12:00, 15:00 - 17:00