Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dlhodobé výstavy a podujatia

MARIÁN KOMPÁNEK - LEN TAK SI LIETAM

Výstava obrazov 

04.07.2024- 31.08.2024

Židovská synagóga, Štúrova 888, Brezno

 

Marián Kompánek (nar. 1958) pochádza z Brezna, kde aj prežil podstatnú časť svojho života. Vyštudoval chémiu, temer celý aktívny život pracoval v korporátnej firme. S maľovaním autor začal pred 20- timi rokmi, ktoré mu pomáhalo pracovať v náročných manažérskych podmienkach. Ústrednou témou jeho malieb je prežitý život, spomienky z cestovania, rád sa venuje i maľovaniu divých makov.     

V poslednej dobe sa venuje krajinomaľbe a zaoberá sa svetlom v krajine. Väčšinou maľuje olejom a akrylom. V súčasnosti pôsobí v Divíne, kde v roku 2014 spolu s manželkou otvoril galériu Bloom, ktorá sa už 10 rokov venuje prezentácii súčasného umenia, organizovaniu maliarskych sympózií a autorských výstav.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 4.júla o 17:00 hod. Hudobným doprovodom vernisáže bude akordeónové duo Čižmárovci.

 

Vstupné :   dospelí 1,00 € , deti , študenti, ZŤP 0,50€

 

Otváracie hodiny : 

  • pondelok:  10:00 - 12:00, 15:00 - 17:00
  • štvrtok:      12:00 - 17:00
  • piatok :       12:00 - 17:00
  • sobota:       12:00 - 17:00

 

KRYCIE MENO ZUZANA

1. zo série podujatí venovaných 80. výročiu vyhlásenia SNP

Jún- December 2024

Meštiansky dom, Nám.gen.M.R.Štefánika 13, Brezno

 

Horehronské múzeum sa rozhodlo pripojiť sa k súčasnému trendu realizovať výstavy a prezentovať svoje odborné činnosti vo virtuálnom priestore. Za pomoci QR kódov umiestnených v priestoroch stálej historickej expozície „Brezno v premenách času“ majú návštevníci prostredníctvom svojich mobilných telefónov možnosť oboznámiť sa s významným postavením Brezna, ktoré bolo popri Banskej Bystrici a Zvolene jedným zo stredísk Slovenského národného povstania.

Informácie mapujú spoločenský a hospodársky život obyvateľov Brezna po vyhlásení samostatnej Slovenskej republiky v marci 1939, ako aj život na pozadí konfliktu 2. svetovej vojny, ktorý vyústil do celoslovenskej revolty v podobe SNP. Osobitná kapitola je venovaná letisku v Rohoznej, aktivitám Frontového divadla, ako aj finančnému zabezpečeniu SNP, konkrétne osobe ekonóma I. Karvaša. Prezentujúce fakty nekončia potlačením povstania, podávajú obraz života v meste pod priamou nacistickou nadvládou a tŕnistú cestu ku konečnému oslobodeniu mesta i celého Horehronia.

Táto aktivita Horehronského múzea je prvou zo štyroch rôznych podujatí, ktorými si chce pripomenúť 80. výročie jedného z najvýznamnejších historických medzníkov 20. storočia – Slovenského národného povstania.

 

Otváracie hodiny : 

  • utorok-nedeľa: 10:00-18:00 hod.
  • posledný vstup 17:30 hod.

 

 

KYVADLO-VEDECKÁ HRAČKA

Interaktívna výstava hračiek a jednoduchých experimentov

08.06.2024- 01.09.2024

Meštiansky dom, Nám.gen.M.R.Štefánika 13, Brezno

 

„Teleso voľne otočné okolo pevnej vodorovnej osi, neprechádzajúce jeho ťažiskom. Ak je také teleso vychýlené z rovnovážnej polohy, koná kmitavý pohyb.“ Takto znie základná definícia kyvadla, ktoré je základným prvkom interaktívnej výstavy s názvom KYVADLO – vedecká hračka, sprístupnenej v letných mesiacoch v Horehronskom múzeum.

Základom výstavy sú vedecké hračky, hry a jednoduché experimenty fungujúce na princípe kyvadla a jeho najznámejšie modely. Medzi nimi nechýbajú: Newtonovo, Galileovo, Rothovo, a Maxwellovo kyvadlo, ale aj magnetické, chaotické, torzné, pieskové, spriahnuté kyvadlo a mnohé iné. Výstava je plne interaktívna, s každou jej súčasťou sa môže návštevník osobne hrať a tým spoznávať ich zákonitosti a princípy fungovania. Zároveň si uvedomí alebo upevní poznatky súvisiace s kmitmi, kyvmi, frekvenciou, vlnením, vibráciou, rezonanciou, chvením. Spôsob manipulácie a fyzikálny základ každého z exponátov je objasnený v prehľadných návodoch s obrázkami, ktoré sú väčšinou doplnené QR kódom, po odkrytí ktorého si návštevník môže pozrieť súvisiace video (napr. manipuláciu s hračkou, zaujímavosť alebo širšiu teóriu) vo vlastnom mobilnom telefóne.

Spestrením a doplnením výstavy budú tvorivé dielne a zážitkové programy, v rámci ktorých si návštevník zhotoví jednoduchú fyzikálnu hračku (frndžalu, hrkálku) a spozná hry a hračky starých rodičov. Tieto sprievodné podujatia budú pre širokú verejnosť prístupné vždy každý 2. a 4. štvrtok v mesiaci a každú nedeľu (okrem 1. nedeli v mesiaci) o 16.30 hod. Pre školské a iné skupiny budú dostupné na objednávku kedykoľvek v rámci otváracích hodín múzea.

Výstavu pripravilo občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Ide o záujmové nepolitické občianske združenie, ktorého cieľom je rozvíjať voľnočasové záujmové technické a výtvarné aktivity, najmä detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie vo vzdelávaní.

 

Vstupné :   deti, mládež, dôchodcovia 2 €

                     dospelí 3 €

 

Otváracie hodiny : 

  • utorok-nedeľa: 10:00-18:00 hod.
  • posledný vstup 17:30 hod.