Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Partnerské mestá

Francúzsko: Meudon

Charakteristika mesta: Mesto leží na juhozápade Paríža smerom na Versailles, 2/3 územia tvoria lesy. Je obľúbeným výletným miestom pre Parížanov

Počet obyvateľov: 46 000

Z histórie vzťahov: Priateľské kontakty Brezňanov siahajú do sedemdesiatych rokov minulého storočia, medzinárodná partnerská zmluva s mestom bola podpísaná 4. mája 1999 pri príležitosti odhalenia pomníka gen.M.R.Štefánika pred meudonskou hvezdárňou za prítomnosti predsedu vlády SR.

 Webová stránka mesta


Česká republika: Nový Bydžov

Charakteristika mesta: Mesto leží 90 km východne od Prahy v Královohradeckom kraji. Historické mesto, mesto českých kráľovien a študentských merend, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1186.

Počet obyvateľov: 7 300

Z histórie vzťahov: Priateľské kontakty začali ešte v 60.-tych rokoch minulého storočia, najväčšiu intenzitu dosiahli v 80.-tych rokoch, potom sa na desaťročie prerušili. Medzinárodná partnerská zmluva bola podpísaná v roku 2000.

 Webová stránka mesta


Poľsko: Ciechanow

Charakteristika mesta: Je hlavné mesto severného Mazowska, leží v centrálnej časti, v údolí rieky Lydynia, vzdialené je 100 km severne od Waršavy. Prvá písomná zmienka o meste podchádza z roku 1065.

Počet obyvateľov: 43 000

Z histórie vzťahov: Po dvoch rokoch vzájomného spoznávania bola v roku 2001 uzatvorená partnerská zmluva.

 Webová stránka mesta


Srbská republika: Čačak

Charakteristika mesta: Mesto leží v strednej časti Srbskej republiky asi 144 km
južne od  hlavného mesta Belehrad.

Počet obyvateľov: 73 000
 
 Webová stránka mesta


Rumunsko: Nadlak

Charakteristika mesta: Pohraničné západorumunské mesto Nadlak má 8 154 obyvateľov z čoho viac ako 5 000 tvoria slováci. Rovina brázdená dolinami sa rozprestiera na pravom brehu Maruše.

Z histórie vzťahov: V roku 2007 zástupcovia mesta Nadlak po prvý krát oficiálne navštívili naše mesto s cieľom nájsť na Slovensku partnera. Dňa 7. júna 2008 bola slávnostne podpísaná medzinárodná dohoda s cieľom vytvorenia partnerských vzťahov v záujme rozvoja spolupráce v rôznych oblastiach spoločenského a hospodárskeho života.

 Webová stránka mesta