(Town of Brezno location within the framework of the transport network of the SLOVAK REPUBLIC)
Z hľadiska polohy mesta Brezna v dopravnej sieti Slovenskej republiky je pre mesto významnejšia cestná sieť. Leží na významnom vnútroštátnom cestnom ťahu západo-východného smeru. Vzdialenosť mesta k najbližšiemu úseku diaľnice D1 je 46 km (cez sedlo Čertovica), vzdialenosť k rýchlostnej ceste R1 je 42 km. Najdôležitejšou cestnou komunikáciou prechádzajúcou mestom v západo-východnom smere je cesta I. triedy I/66, ktorá sa v Banskej Bystrici napája na medzinárodný cestný ťah E 77, prebiehajúci v smere Maďarsko – Šahy – Banská Bystrica –Trstená – Poľsko. Je predpoklad, že v roku 2013 sa začne budovať dlhodobo plánovaný obchvat mesta.
Brezno leží mimo magistrálnych železničných trás medzinárodného a celoštátneho významu, mestom však prechádza železničná trať č. 172 v smere Banská Bystrica – Brezno – Červená Skala, ktorá má regionálny charakter. Ide o jednokoľajnú trať, vďaka ktorej má región prepojenie na medzinárodné železničné trate cez železničné uzly Zvolen a Margecany. Vo východnej časti mesta sa na uvedenú trať napája jednokoľajná trať III. kategórie č. 174 Brezno-Halny – Tisovec – Rimavská Sobota – Jesenské, ktorá má len regionálny význam. Najbližšie letisko s civilnou prepravou, kde sa plánuje otvorenie pravidelných liniek, je na Sliači s dostupnosťou 56 km. Vzdialenosť mesta Brezno od letiska s pravidelnou osobnou leteckou dopravou v Poprade je 80 km, vzdialenosť od medzinárodného letiska v Bratislave je 240 km. Najbližší verejný prístav vnútrozemskej vodnej dopravy je v Štúrove vzdialený 190 km a v Komárne 220 km.
Najbližším významnejším mestom v okolí je krajské sídlo Banská Bystrica (43 km), od Bratislavy je Brezno vzdialené 245 km, pričom bližším veľkomestom, než hlavné mesto SR, sú Košice (160 km), Budapest (230 km) a Kraków (240 km). Brezno má dobrú centrálnu polohu v rámci Slovenska.
Hlavné európske ťahy prechádzajúce Banskobystrickým samosprávnym krajom
Územím Banskobystrického samosprávneho kraja prechádza niekoľko hlavných európskych cestných ťahov:
Na cestnom úseku Žiar nad Hronom – Zvolen sa nachádza súbeh 3 rýchlostných ciest: R1: Trnava – Nitra - Žiar nad Hronom – Zvolen – Banská Bystrica, R2: Trenčín – Žiar nad Hronom – Zvolen – Rožňava – Košice a R3: Martin – Turčianske Teplice (– Kremnica /Banská Bystrica) – Zvolen – Šahy. Tento cestný úsek resp. dopravný uzol Zvolen je jedným z ťažísk cestnej siete Slovenskej republiky. Cez tento "dopravný stred" Slovenska vedú najkratšie tranzitné spojenia okrajových regiónov Slovenskej republiky, najmä spojenie najväčších slovenských miest Bratislava – Košice.
Z pohľadu európskej dopravnej siete je významná historická trasa Varšava – Krakov – Trstená – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy – Budapešť, ktorá leží na najkratšej spojnici hlavných miest a významných európskych metropol. Táto trasa zodpovedá reálnemu medzinárodnému dopravnému toku v severojužnom smere.
Základnú kostru siete infraštruktúry železničnej dopravy SR tvorí tzv. trojuholník, ktorého ramená tvoria trate: Košice – Žilina, Žilina – Bratislava a Bratislava – Zvolen – Košice. Ostatné trate sú doplňujúce, resp. spájajúce základné koridory, miestne trate a regionálne trate.
Hlavným železničným dopravným uzlom v BBSK je mesto Zvolen.
Mesto Zvolen leží na tratiach: Zvolen – Margecany, Zvolen – Košice, Zvolen – Čata, Zvolen – Nové Zámky, Zvolen – Vrútky.
V Banskobystrickom kraji je v 25 traťových úsekov (TÚ) železničnej siete Slovenskej republiky v celkovej dĺžke tratí 559 km a dĺžke koľají 760 km. Traťové úseky: štátna hranica MAV (Maďarská republika) – Lenartovce – Fiľakovo, Kozárovce – Hronská Dúbrava, Lenartovce – Plešivec a časť TÚ Fiľakovo – Zvolen – Hronská Dúbrava sú súčasťou tzv. "južného ťahu" Bratislava – Zvolen – Košice. Južný ťah má charakter doplňujúcej trate k hlavnému koridoru Bratislava – Žilina – Košice, je však súčasťou tzv. Siete transeurópskych železníc TEN (Trans European Network).
Sliač je nielen nad rámec regiónu, v ktorom sa nachádza ale aj nad rámec samotnej SR, nakoľko vytvára možnosť priameho dopravného spojenia s celým svetom.
Letisko slúži pre zmiešanú civilnú a vojenskú prevádzku. Letisko je spôsobilé pre vykonávanie pravidelnej aj nepravidelnej osobnej a nákladnej vnútroštátnej a medzinárodnej leteckej dopravy, ako aj pre vykonávanie ostatných druhov letov. Rozmery vzletovej a pristávacej dráhy ( 2400x60 m) umožňujú prevádzku takmer všetkých typov lietadiel používaných v leteckej doprave. Svojím vybavením spĺňa podmienky pre presné prístrojové priblíženie podľa I. kategórie ICAO, čo umožňuje jeho využívanie aj v sťažených meteorologických podmienkach.
Orientácia rozvoja letiska Sliač a služieb spojených s jeho prevádzkou bude v budúcnosti sledovať požiadavky regiónu pre udržanie a rozvíjanie komplexnej dopravnej infraštruktúry. Ako hlavným poslaním letiska vo vztahu k regiónu v budúcnosti, bude naďalej prispievať k rozvoju ekonomiky, turistiky, kúpeľníctva a ostatných aktivít spojených so všeobecným rozvojom Stredoslovenského regiónu.
© 2017 Mesto Brezno, Námestie gen. M. R. Štefánika 1, Brezno 977 01 Tel.: 048/28 56 301, 048/28 56 302 Email: webmaster@brezno.sk
Za obsah zodpovedá Mesto Brezno. Technický prevádzkovateľ: Arrabella, s.r.o. , Pod Donátom 12/136 Žiar nad Hronom 965 01 podpora@internetova-stranka.sk