Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

JÁN PINDIAK: DREVOREZBY

Vernisáž výstavy

Drevorezby je výstižný názov výstavy inštalovanej v Horehronskom múzeu, na ktorej predstavuje svoju tvorbu rodák z Pohronskej Polhory Ján Pindiak.

Ľudový rezbár patrí do generácie narodenej v polovici 20. storočia. Od mladosti ho živilo remeslo, nakoľko je vyučeným murárom. Jeho druhé remeslo – rezbárstvo mu však učarovalo už v detstve a v dospelosti sa mu stalo záľubou. „Zaujímalo ma to odmala, keď som kedysi na Polhore kozy pásol, tak nožík bol vždy v ruke“, hovorí o svojich začiatkoch pán Pindiak.  Prvé píšťalky a vyrezávané palice s hrdosťou ukazoval svojim kamarátom a najbližším. Učiteľov nepotreboval. Námety na prácu čerpal z prostredia horehronských dedín a čoskoro si našla mnoho obdivovateľov. Okoliu učaroval remeselník svojou šikovnosťou a nápaditosťou. Spočiatku svoju záľubu a jej výsledky prezentoval počas folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, v  súčasnosti  je ho možné stretnúť na mnohých folklórnych festivaloch a jarmokoch na Slovensku.

Pre breznianskeho diváka je tvorba Jána Pindiaka nie neznáma. Je jedným z tvorcov dreveného betlehemu, ktorý pravidelne počas vianočného obdobia krášli centrum Brezna. V jeho rukách dostal podobu jeden z troch kráľov a žena s chlapcom.

Pripravená výstava drevorezieb je už druhá v poradí, ktorú Horehronské múzeum v spolupráci s Jánom Pindiakom pripravilo. Prvá bola realizovaná v roku 2004.