Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dielnička modrotlače

Spoznaj výnimočné remeslo a vyrob si vlastnú modrotlač.

ZOBERTE DETI, RODIČOV, STARÝCH RODIČOV, ZNÁMYCH DO MÚZEA!

Leto ešte z ďaleka nekončí a Horehronské múzeum pokračuje v sérii aktivít o modrotlači aj v mesiaci august, kedy si pre svojich návštevníkov a priaznivcov pripravilo zážitkové podujatie pod názvom DIELNIČKA MODROTLAČE. Ako samotný názov evokuje, ide o  tvorivé aktivity pre každého bez rozdielu, počas ktorých sa dozvedia nie len čo to modrotlač je, ale aj ako sa vyrába a vďaka aktívnej účasti spoznajú celý jej výrobný proces.

Podujatím odborným slovom a vedením bude sprevádzať lektorka Lucia Dovalová, ktorá sa venuje výrobe modrotlače už niekoľko rokov, čím prispieva k jej zachovaniu. O svojej vášni hovorí: „Som presvedčená, že je dôležité učiť mladých naše tradície, odovzdávať im poznanie našich predkov, upriamovať pozornosť na šikovnosť a vynaliezavosť dávnych majstrov, a v spojitosti s modrotlačou, prispieť k tomu, aby bola naďalej živá, aby sa zachovala pre tie ďalšie generácie. Zároveň môžeme hľadať aj jej význam, prínos v našom inom, novodobom, modernom svete.“

V rámci DIELNIČKY MODROTLAČE návštevníkov počas 2 až 3 hodín čaká: 

  • krátky výklad o histórii modrotlače oživený fotografiami v prezentácii

  • ukážky a vysvetlenie technológie vzorovania, farbenia modrotlače

  • prezentácia rôznych druhov modrotlačových foriem a mini výstavu modrotlačových prác 

  • navzorovanie vlastného mini plátenka pečiatkovaním raznicami alebo nanášaním modrotlačiarskej rezervy (papu) štetcom (maľovaním)

  • zafarbenie navzorovaného plátenka v modrotlačiarskej farbiacej zmesi pripravenej z prírodného indiga – kype

  • z hotového plátenka vyrobenie modrotlačového obrázka do rámika alebo modrotlačového šperku (podľa individuálnej dohody)

  • počas dielničky bude pre účastníkov k dispozícii všetok potrebný materiál k modrotlači (plátno, pap, farbiaca zmes, pečiatky, štetce...)

Kapacita na podujatie je obmedzená a je potrebné si miesto rezervovať na telefónnom čísle 048/6112283. Vstupné vo výške 5 Eur na osobu sa uhrádza priamo na mieste v deň konania podujatia.