Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Bonsaj - strom v miske

Výstava bonsajov

Po mimoriadnom ohlase, ktorý vyvolala výstava v priestoroch Horehronského múzea v roku 2014, sme sa rozhodli opäť predstaviť jedno z tradičných japonských umení – umenie tvorby bonsajov.

V termíne od 23. do 30. septembra 2021 predstavíme tvorbu niektorých slovenských bonsajistov – V. Krišku a M. Žabku z Banskej Bystrice, J. Peteraja z Brezna, J. Pánika z Dolného Kubína, Ľ. Donovala a M. Zbončáka zo Zvolena. 

Vystavených bude viac ako 45 bonsajov pochádzajúcich z východnej Ázie, bonsaje z európskych, prípadne z miestnych drevín. Nájdeme medzi nimi tradičné borovice aj borievky, z nevšedných pistácie, granátové jablko, morušu, smrek ajánsky, zelkovu.

Najmenšie  sa zmestia do dlane, tie rekordné majú výšku viac ako jeden meter. K bonsajom neodmysliteľne patria aj suiseky, kamene mimoriadnej krásy „ z dielne“ matky prírody. Koncept výstavu bude pripravený tak, aby sa návštevník nedíval len na výsledok umenia, ale aby pochopil jeho základnú myšlienku a filozofiu

Súčasťou výstavy bude aj sprievodný program. V piatok si pod vedením lektorky môžete vyskúšať zručnosť v tradičnom umení skladania papiera. V sobotu bude pripravený celodenný program s ponukou poradenstva a rozprávaním o Japonsku, kedy sa dozviete čo pre bonsajistov znamená pojem ,,Kokufu-Ten". Program pokračuje ukážkami tvarovania v podaní popredných slovenských bonsajistov – V. Kriška a R. Lempeľa, spoznáte tajomstvá čajových obradov a na záver umenie bonsajov spojíme s umením hudobným.

Pozývame všetkých, ktorých umenie pestovania bonsajov oslovuje. Vstupenky budú zlosovateľné a na šťastlivca čaká zaujímavá pozornosť.

Upozorňujeme, že výstava je krátkodobá, vzhľadom na ochranu fyzického stavu bonsajov, a preto bude sprístupnená aj v pondelok, kedy je zvyčajne múzeum pre verejnosť zatvorené.