Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Nepoznané premiéry *

Koncert Duo Slavonic

Nepoznané premiéry Duo Slavonic Andrej Baran husle a Adam Marec gitara.

 

MgA. Andrej Baran, ArtD.

 

Na husliach začal hrať ako 6 ročný v Banskej Bystrici, kde v štúdiu pokračoval aj na konzervatóriu J. L. Bellu. V roku 2001 prestúpil na Státní konzervatoř v Prahe k vynikajúcemu pedagógovi a huslistovi Prof. Jindřichovi Pazderovi. Po troch rokoch na konzervatóriu a po absolvovaní prijímacích skúšok nastúpil na Akademii umění v Prahe. Popri samotnom štúdiu v roku 2007 získal semestrálne štipendium od Toho Academy Gakuen Campus v Toyame – Japonsko(Hamao Fujiwara). V tom istom aj v nasledujúcom roku získal štipendium na medzinárodné letné majstrovské kurzy s poprednými svetovými huslistami a pedagógmi (Eszter Haffner, Hagai Shaham, Olivier Charlier). Po absolvovaní bakalárskych skúšok a nastúpení do magisterského štúdia sa rozhodol vyskúšať zmenu akademickej pôdy a v rámci programu Erasmus bol prijatý na The Royal Danish Academy of Music v Kodani kde študoval pod vedením Sergueia Aziziana.

V roku 2010 ukončil Akademii umění v Prahe a nastúpil na doktorandské štúdium na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Po absolvovaní doktorandského štúdia študoval spolu s kolegami z kvarteta interpretáciu komornej hry - sláčikové kvarteto na Escuela Superior de Música Reina Sofía s dlhoročným primáriom Alban Berg Quartett, Gunterom Pichlerom. Popri koncertnej činnosti absolvoval množstvo kurzov s poprednými hráčmi či už z Alban Berg Quartett (Gerhard Schultz), Ysaye Quartet (Miguel da Silva), Juilliard String Quartet (Michael Tree) a.i.

Ako aktívny umelec pôsobil ako hosťujúci člen European soloist orchestra Luxembourg, člen Mucha Quartet, člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, člen Slavonic duo, Konvergencie Quartet a možstva ďalších ansámblov v rámci Slovenskej aj Českej republiky. Ako komorný hráč účinkoval na pódiách v Číne, Kórei, Taliansku, Rakúsku, Nemecku, Francúzku, Slovinsku, Kanade (Mucha quartet), na festivaloch v Brazílií (Slavonic duo), Vesna v Rosii-Moskva (Slavonic duo). V súčasnej dobe pôsobí ako komorný hráč a člen symfonického orchestra na Slovensku.

 

Adam Marec

 

Začal sa venovať hre na gitare v roku 1996. V rokoch 1998 až 2002 študoval na žilinskom konzervatóriu v triede prof. Dušana Lehotského. Od roku 2002 až do roku 2007 bol poslucháčom AU FMU v Banskej Bystrici v triede doc. Mgr. art. Jána Labanta, ArtD., kde promoval s vyznamenaním a cenou Rektora Akadémie umení. V roku 2005 absolvoval päťmesačnú stáž na Conservatorio A. Boito di Parma a Academia del Teatro Cinghio v Parme v Taliansku, kde získal mimoriadne štipendium v triede renomovaného virtuóza M° Giampaola Bandiniho a v roku 2006 dvojmesačnú stáž v Centre de Musique Baroque vo Versailles, vo Francúzsku. Popritom navštevoval aj triedu Oliviera Chassaina na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži.

V roku 2010 ukončil doktorát z hudobnej interpretácie pod vedením prof. Jely Špitkovej na Akadémii umení v Banskej Bystrici s cenou Dekana fakulty. Absolvoval majstrovské kurzy s osobnosťami ako Jorge Morel, Máximo Diego Pujol, Štěpán Rak, Roland Dyens, Odair Assad, Pavel Steidl, Marcin Dylla, Margarita Escarpa, Carlo Marchione a John W. Duarte.

Pravidelne sa venuje koncertnej činnosti ako sólový hráč, sólista s orchestrom a v rôznych komorných obsadeniach. Spolupracuje s talianskym gitaristom Fabriziom Ferrarom v Duu Marec-Ferraro a s huslistom Andrejom Baranom v Duu Slavonic. S klaviristkou Evou Varhaníkovou pravidelne koncertuje od roku 2007 a po viacnásobnej spolupráci s kontrabasistom Róbertom Raganom a s hráčom na bicie nástroje Petrom Solárikom založili nekonvenčné kvarteto s názvom Invetion Quartet. S gitaristom Petrom Tomkom realizoval svoj diplomový koncert Concerto for Two Guitars and Orchestra op. 210 Maria Castelnuovo-Tedesca so Štátnym komorným orchestrom v Žiline. S orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici uviedol slávny koncert Joaquína Rodriga Concierto de Aranjuez. V roku 2014 premiéroval ojedinelý koncert pre gitaru a orchester Guitar Concerto popredného slovenského skladateľa Egona Kráka so sprievodom Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a vedením Ewalda Danela a koncert pre dve gitary a orchester Brazilian Concert brazílskeho autora Arnalda Freire v Duu Marec-Ferraro, s Kysuckým komorným orchestrom a talianskym dirigentom Enricom Volpem, s ktorým pravidelne spolupracuje. Ako sólista koncertoval aj s ďalšími poprednými slovenskými telesami ako Musica Aeterna, či Mucha Quartet.