Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

HOREHRONSKÉ DNI SPEVU A TANCA

54. ročník folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou

Predstavia sa  domáce skupiny a súbory, ktoré uchovávajú folklórne dedičstvo ľudí odpradávna žijúcich pri Hrone, ale aj hostia z celého Slovenska a zahraničia.

Vstupenky na jednotlivé dni sú v predaji aj v našej kancelárii! 

 

PIATOK 28. jún

Amfiteáter

  • 19.15 – 21.15 HOREHRONCI POZÝVAJÚ!

program speváckych zoskupení z obcí a regiónov so zaujímavou viachlasnou hudobno-spevnou kultúrou

účinkujú spevácke skupiny, ľudové hudby a sólisti: HÔRA z Rejdovej, SLIAČANKA z Liptovských Sliačov, ŠAMBRIŇCI zo Šambrona, RUSĺNKY a ĽH R. KERTISA z Košíc, VAVREKOVCI z Liesku, JANOŠTINOVCI zo Zu­berca, TELGÁRT z Telgártu, ŠUMIAČAN zo Šumiaca, POHOREĽSKÍ CHLOPI z Pohorelej, PRIEHYBA, HEĽPAN a CHLOPI z Hel’py, ĽH POKOŠOVCI zo Šumiaca, J. AMBRÓZOVÁ, ĽH J. MAKA z B. Bystrice a BACÚŠAN z Bacúcha

  • 21.30 BYSTRICKÁ HARAVARA

komponovaný program bystrických folklórnych súborov, speváckych skupín, l’udových hudieb a sólis­tov z B. Bystrice: URPÍN, MLADOSŤ, PARTIZÁN, BYSTRINA, HRONKY, HOREHRONCI, HOJANA, TRNKI, ĽH J.MAKA, P.GAŽO, J.MESIK a M.SITÁR

vstupné: 6 € dospelí, 4 € deti

 

SOBOTA 29. jún

Námestie obce

  • 9.00 TRADIČNÝ JARMOK – GEMER , LIPTOV, SPIŠ, HOREHRON

domáca výroba odevu a jeho súčastí – šitie, pradenie, zdobenie vyšívaním, paličkovaním, skladaním, viazaním

  • TRADIČNÁ KUCHYŇA

muráňske buchty, poľovnícky guľáš, ovčiarske výrobky

  • HEĽPIANSKA KUCHYŇA

hel’pianske guľky, graple, myši, pirohy s bryndzou

  • 10.30 – 12.45 PRIŠLI HOSTIA ZĎALEKA I ZBLÍZKA

program folklórnych skupín, súborov, detských spevákov a hudobníkov

účinkujú: DRATVÁRIK zo Slovenskej Ľupče, DRIEŇOVANKA z Obýc, HANDULOVCI z Telgártu, HUČAVA z Hrochote, JAVORY A LIESKY z Badína, KMOTRY A KMOTROVIA z Detvy, LIPTAR z Melbourne (Austrália) a MLADOSŤ z Pohorelej

  • 13.00 BÁBKOVÉ DIVADLO TEATRO NELINE – Stolček, prestri sa!

bábková rozprávka pre najmenších, v ktorej je miesto pre lásku, pesničky a kúzla

Farský dvor

  • SEDEMDESIAT SUKIEŇ MALA

predstavujeme 70 variantov ako sa vol’akedy obliekali v obciach Telgárt, Heľpa a Polomka

  • 14.00 Z MAĽOVANEJ TRUHLY

predstavenie vybraných variantov l’udového odevu z Heľpy

účinkujú: HEEPAN a CHLOPI z Hel’py

  • KÚDEĽNÁ IZBA

spracovanie l’anu, snovanie, tkanie, viazanie nitel’níc

Stará fara

  • 15.00 POHRONSKÍ ČIPKÁRI A HOREHRONIE

komentovaná obrazová a zvuková prezentácia o živote trhových obchodníkov – čipkárov zo Zvolenskej župy

účinkujú: ČIERŤAŽ z Nemeckej a R. DATKO

Amfiteáter

  • 11.00-12.00 HOREHRONSKÉ DNI S RÁDIOM REGINA

živé vysielanie Rádia Regina z HDSaT v Heľ’pe

účinkujú: pripravovatelia festivalu, CHLOPI z Heľpy, BREZINKY z Polomky, ĽH J. MAKA so sólistami, S a N. VARŠOVÉ zo Šumiaca, RUSÍNKY A ĽH R. KERTISA z Košíc

  • 17.15 – 18.00 HLASY DOSIAĽ NEPOZNANÉ II

hudobno-spevný program venovaný výnimočným, no málo známym spevákom

účinkujú: R. ŽOLKO a GALLOVCI z Vlachova, D. ŠTAJER a TELGÁRT BAND z Telgártu, SPEVÁCKE TRIO z Pohorelej, ĽH POKOŠOVCI, S. a N.VARŠOVÉ zo Šumiaca, B. HRONČEKOVÁ a ĽH z Hel’py.

  • 18.15 – 19.15 ZOSTANE TO V RODINE

účinkujú folklórne rodiny: JAKUBÍKOVCI z Hvozdnice, KNIŽKOVCI z Telgártu, TOPOĽOVSKÍ z Parchovian, KOCÁKOVCI z Vranova nad Topl’ou, URBANOVCI zo Zvolenskej Slatiny, ĽH POKOŠOVCI a MARGETKY zo Šumiaca, KUPECOVCI z Velkej Idy, sestry MATÁKOVÉ z Čadce, MAKOVCI z B. Bystrice, ĽH R. KERTISA a D. VÁCLAV

  • 19.30 – 21.00 AKÝ POŽIČ, TAKÝ VRÁŤ!

program s tými a o tých, ktorí s úctou pristupujú k tradíciám našich starých materí a otcov účinkujú folklórne súbory a skupiny: VERNÁR z Vernára, HEĽPAN a PRIEHYBA z Heľpy, ZAVAČAN zo Závadky nad Hronom, BREZINKY z Polomky, KÝČERA z Čierneho Balogu, HROCHOŤAN z Hrochote, MOSTÁR z Brezna a ĽH KUČERAVÝ JAVOR z Pohronskej Polhory

  • 21.15 POSPOLU

„Naša minulosť nás odlišuje, aj spája.“ – program folklórnych súborov, sólistov a nositeľov l’udových tradícií, ktorí sa menej často objavujú na hel’pianskych slávnostiach

účinkujú: Z. GAJDOŠOVÁ-PALÚŠKA a KRIVÁŇ z Východnej, PONITRAN z Nitry, ŠKVARKARE z Košíc, STRÁNE z Važca, BARDFA z Bardejova, V. MICHALKO, EH R. KERTISA

vstupné: 7 € dospelí, 5 € deti

 

NEDEĽA 30. jún

Námestie obce

  • 9.00 TRADIČNÝ JARMOK – GEMER , LIPTOV, SPIŠ, HOREHRON

domáca výroba odevu a jeho súčastí – šitie, pradenie, zdobenie vyšívaním, paličkovaním, skladaním, viazaním.

  • TRADIČNA KUCHYŇA

muráňske buchty, poľovnícky guľáš, ovčiarske výrobky

Rímsko-katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie

  • 11.00 TOTUS TUUS – MÁRIA/CELÝ TVOJ

„Kto spieva, dvakrát sa modlí:“ – program mariánskych piesní

účinkujú speváci, spevácke skupiny a zbory: HEĽPAN a CHLOPI z Heľpy, BELIUS z Očovej, ŤASKOVÁ KANOŠOVÁ a TELGÁRT z Telgártu, V. MALATINCOVÁ z Podkriváňa, M. ŠAFÁRIK, HNOJŇANE z Michaloviec, POHRONCI a V. BODNÁRIKOVÁ z B. Bystrice, ĽH M. BOBÁŇA z Terchovej a TEMPERAMENT CIMBAL ORCHESTRA

Amfiteáter

  • 12.45 – 14.00 BUĎ DOBRA A KAŽDOMU SA POZDRAVI

program detských folklórnych súborov, sólistov spevákov a inštrumentalistov

účinkujú: HEĽPANČOK z Hel’py, ZAVAČANIK zo Závadky nad Hronom, BREZINKY z Polomky, MALÁ KÝČERA z Čierneho Balogu, MATIČIARIK III z B. Bystrice, DRIENKA zo Slovenskej Ľupče, ŠŤASTNÉ DETSTVO z Brezna, MLADOSŤ z Pohorelej a R. HARVANOVÁ s ĽH HARVANOVCOV z Telgártu

  • 14.15 – 15.00 MUZIKA MILANA RENDOŠA

program MUZIKY MILANA RENDOŠA so sólistka mi: A.„BURSI“ RENDOŠOVÁ, B. FECKOVÁ a Z. GEREGOVÁ

  • 15.00 ŽELEZIAR -„ ŇE JEDEN, NE DVA AŇI ŇE TRI“

slávnostný program Folklórneho súboru ŽELEZIAR pri príležitosti jeho 55. výročia

námet, scenár, réžia: V. Urban

vstupné: 5€ dospelí, 3€ deti

 

VÝSTAVY piatok – nedel’a

Stará fara

28. jún – 17.00 – vernisáž

  • PESTROFAREBNÉ HOREHRONIE

l’udový odev Horehronia

  • ČARO SMALTU

smaltované výrobky smaitovne z Hronca

Drevenica v areáli amfiteátra

28. jún – 18.30 – vernisáž

  • MAĽOVANÉ NA SKLE

sklomalby Daniely Pápežovej z obce Veličná