Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

EKOTOPFILM

Festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji

Dokumentárne filmy, ktoré vás motivujú k zmene. Nebude chýbať sprievodná diskusia venovaná problematike odpadov, inšpiratívni rečníci, či Junior festival pre základné a stredné školy. Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie.

Vstup na festival je voľný.

 

16:00     BIELY VLK – ARKTICKÝ DUCH                                              SK DABING           A9           DE/56’

Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.

 

17:00     STAČÍ MÁLO                                                                             SK TITULKY           B258      IS/51’

Prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom? Čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili? Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.

 

18:00     MIMO PLÁTNA: DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV

Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2017 priemerne 378 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať zhruba 112 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. O osobné skúsenosti sa podelí Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. V rámci prednášky sa predstavia aj Ing. arch. Ján Králik a riaditeľ Technických služieb mesta Brezno, Ing. Lukáš Jeremiáš, ktorí nám predstavia odpadové hospodárstvo v meste, s čím sa mesto pasuje a aké ho čakajú  výzvy do budúcnosti.

                                                                      

19:00     DILEMA MÄSOŽRAVCOV                                                      SK TITULKY           B108      FR/52’

S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.

 

20:00     SVET BEZ HMYZU                                                                      SK DABING           C158      DE/29’

Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.

 

20:30     AKTIVISTKA                                                                              SK TITULKY           B814      FI/57’

Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ!