Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

AGROFILM 2019

35. medzinárodný filmový festival

102 dokumentárnych filmov z 28 krajín si môžu pozrieť návštevníci 35. ročníka Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, vidieka, vedy, výskumu a trvalo udržateľného využívania zdrojov Agrofilm 2019.

Ako už tradične aj tento rok sa Agrofilm vyberie za svojimi divákmi. A tak budete môcť vidieť úžasné a hodnotné dokumenty v priestoroch multikina Mlyny Cinemas v Nitre, na univerzitách SPU Nitra, UKF Nitra, UK Bratislava, TU Zvolen, UVL Košice, tento rok k nám pribudla aj Lekárska fakulta v Martine. Dokumenty Agrofilmu uvidia diváci aj v synagóge v Brezne a samozrejme v zasadačke NPPC v Lužiankach pri Nitre.

 

KRAJINA S VÔŇOU MEDU, 56 min., SR

Včela sa dnes aj vďaka využívaniu človekom natoľko zabývala v našej krajine, že život bez nej je nepredstaviteľný. Naša spoločnosť speje ku globalizácii, blahobytu a v množstve protichodných záujmov sa stráca to podstatné - rešpektovanie potrieb každého živého organizmu. Zo všetkých živočíšnych druhov si len človek vie poradiť v každej situácii, vie ju zvrátiť alebo korigovať. Všetky ostatné organizmy sa buď prispôsobia, alebo vyhynú. Bolo by pre našu existenciu tragédiou, ak by pre včely platila len druhá možnosť.                                                                                           

  

HRANICE V SUDE, 26 min., ČR

Vo víne je pravda, hovoria s obľubou ľudia vo všetkých krajinách, kde pestujú víno. Výnimkou nie sú  ani vinári z Moravy a Slovenska. Unikátny cestopis, na ktorom sa podieľajú českí aj slovenskí autori, objavuje územia, ktoré spája spoločná história, mentalita aj  tradície.   Vinárske tradície na československom pomedzí - v Skalici a Strážnici siahajú hlboko do histórie až k samotným Rimanom, ktorí révu priniesli počas svojich výprav spolu s jarabinou. Práve tento dlhoveký strom je stromom Slovácka. Dodnes ho nájdeme len v tejto pohraničnej lokalite na oboch stranách hranice.

 

V HORÁCH, 17. min., Arménsko

Film o Arménovi a jeho ruskej manželke Svetlane, ktorá sa vždy chcela vrátiť späť do svojej vlasti. Z Moskvy sa odsťahovala do Arménska a zostala žiť v dedine Zar. Film ukazuje, že aj napriek ťažkostiam sa ľudia usilujú niečo vytvárať a vo všetko hľadať šťastie. Možno sa šťastie skrýva v tom, ako správne učiť žiakov alebo ho možno nájsť v zvieratách, prírode a v horách.

 

SLABÁ ÚRODA, 28 min., Nórsko

Film sleduje nórskeho farmára Einara hľadajúceho spôsob, akým pokračovať v rodinnom dedičstve a udržať suchom postihnutú mliečnu farmu. Po najťažšej sezóne svojho života sa vydá do Malawi vo Východnej Afrike, aby sa učil od miestnych farmárov, ktorí žijú s dopadmi zmeny klímy už viac ako desaťročie.

Vstup voľný