Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Zverejnené: 27.03.2023 11:33:36
obr: Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného odboru. Pri tejto príležitosti v javiskovej sále usporiadala slávnostný koncert, ktorým potešila srdcia všetkých divákov.

 

BREZNO. Mesto Brezno podporuje umeleckú činnosť detí, preto podalo pomocnú ruku a vytvorilo pre ne adekvátne podmienky na vyučovanie.

Tanečníci získali svoj vlastný priestor, herci aj javiskovú miestnosť

Základná umelecká škola potrebovala nové priestory ako soľ. Mestu Brezno tento problém neostal ľahostajný a v roku 2017 začalo s rekonštrukciou vo vlastnom objekte na Nálepkovej ulici. O rok na to už slávnostne otvorilo elokované pracovisko, ktoré odvtedy slúži na vyučovanie tanečného a literárno-dramatického odboru. V objekte sa nachádzajú dve tanečné sály, spoločná divadelná sála s malým javiskom, dve triedy na vyučovanie literárno-dramatického odboru, zborovňa pre učiteľov, dve šatne, miestnosť pre upratovačku a sociálne zariadenia, vrátane spŕch.

 Pozitívom je, že vznikom elokovaného pracoviska sa uvoľnili priestory v hlavnej budove na Krčulovej ulici, ktoré teraz môžu využívať hudobníci. Tanečníci získali svoj vlastný priestor a herci okrem tried aj javiskovú miestnosť.

Záujem o vzdelávacie programy majú i seniori

V literárno-dramatickom a tanečnom odbore poskytuje škola vzdelávanie pre predškolákov, žiakov základných, stredných škôl, ktorých momentálne eviduje 87, od októbra je súčasťou elokovaného pracoviska aj 20 breznianskych seniorov. Výchovno-vzdelávací proces zabezpečujú štyria kvalifikovaní učitelia, a to v literárno-dramatickom odbore Veronika Mravcová, Pavol Olešňan, v tanečnom Andrej Andrejkovič a Pavol Čižmár. „Samotné vyučovanie je v každom ročníku iné. V tanečnom odbore je to tanečná príprava, tanečná prax, klasický, ľudový, kreatívny, džezový a historický tanec, v literárno-dramatickom odbore zasa dramatická príprava, dramatika a slovesnosť, pohyb, prednes, práca v súbore a technika vodenia bábok,“ povedala riaditeľka ZUŠ Gabriela Pravotiaková. Ako dodala, už teraz na májové prijímacie skúšky pozývajú deti vo veku od 6 do 8 rokov, ktoré rady tancujú.

Jedinečným koncertom si umelci vyslúžili veľký potlesk

Pri príležitosti 5. výročia sa v stredu 22. marca javisková sála zaplnila do posledného miesta rodičmi aj priaznivcami. Oslávencovi prišiel zablahoželať primátor Tomáš Abel, viceprimátor Andrej Barančok, ako aj poslanci mestského zastupiteľstva Ivana Donovalová a Július Obernauer. Silný potlesk po koncerte svedčil o tom, že sa všetkým veľmi páčil. Nechýbalo detské publikum, ktoré toto vyše hodinové predstavenie sledovalo s rozžiarenými očkami a v úplnej pohode.

 Žiaci tanečného odboru sa predstavili tromi choreografiami, malí námorníci, ľudový tanec a Horehronie. Súčasťou vystúpenia literárno-dramatického odboru boli individuálne prednesy, scénky Májka Tárajka, Janko Hraško, s ktorým sa žiaci zúčastnili na okresnej súťaži, vyhrali a postúpili do krajského kola. Koncert spestrila tiež ľudová hudba a žiačky speváckeho oddelenia.

Vďaka vedeniu ZUŠ a jej zamestnancom sa v meste rozvíjajú talenty

A ako hodnotí päť rokov fungovania na novom pracovisku riaditeľka Gabriela Pravotiaková? „Vzhľadom na covidové obdobie, ktoré nás pred dvomi rokmi zastihlo, päťdesiat na päťdesiat. Vyše dvoch rokov sa vyučovalo dištančne a v tanečnom odbore došlo aj k zmene pedagóga. Učitelia, žiaci i rodičia to zvládli, výsledkom čoho bol slávnostný koncert, a patrí im za to veľké poďakovanie. Dúfam, že niečo podobné, ako covid, nás už nepostihne.“

 Elokované pracovisko sa budovalo v súlade s novými materiálno-technickými podmienkami, ktoré vydalo MŠVVaŠ a pri jeho kontrole štátna školská inšpekcia nezistila žiadne nedostatky, z čoho sa v ZUŠ veľmi tešia.

 „Ďakujem pani riaditeľke Gabriele Pravotiakovej za doterajšiu vykonanú prácu v prospech Základnej umeleckej školy, ktorá naše mesto príkladne reprezentuje na mnohých festivaloch a súťažiach. Na jej vedenie, pedagogických zamestnancov a žiakov môžeme byť právom hrdí. Ďakujem za jedinečný kultúrny zážitok,“ dodal na záver primátor Tomáš Abel.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Pavol Olešňan


Novinkyviac

06.06.2023 14:45:17 Kultúra a šport

Medzi deti prišli medvedík MiOli s kamarátmi či Dorotka z Fidorkova

    Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí mesto  venovalo ratolestiam krásny darček. Ponúklo im hudobno-tanečné ...

06.06.2023 14:42:49 Kultúra a šport

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

   V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, ...

06.06.2023 14:41:48 Mesto Brezno

Námestie pre mladých

    V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili ...

06.06.2023 14:41:14 Kultúra a šport

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

    Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú  inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej ...

06.06.2023 14:39:15 Kultúra a šport

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

    Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj ...

06.06.2023 14:38:25 Mesto Brezno

V evanjelickom kostole posvätili opravené zvony, svietniky a do života uviedli nový zborový erb

    Dni mesta oficiálne skončili v sobotu, na druhý deň ráno sa však konala veľká slávnosť ...

06.06.2023 14:37:33 Mesto Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia

   Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a ...

06.06.2023 14:36:21 Mesto Brezno

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

    Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, ...

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...