Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Staveniská na breznianskych sídliskách sú len dočasné. Budú z nich parky

Zverejnené: 29.04.2020 11:06:47
obr: Staveniská na breznianskych sídliskách sú len dočasné. Budú z nich parky

Zostali v tieni koronakrízy, ale výslnie ich zrejme ešte len čaká. Reč je o vnútroblokoch breznianskych sídlisk, ktoré aktuálne prechádzajú zásadnou premenou, aby sa vo finále mohli stať oázou pokoja a oddychu.

 

Obnova priestorov medzi panelákmi je zameraná na úpravu terénu, drevín a výsadbu zelene.

 

Zelenšie, zdravšie, krajšie

Aj Brezno sa po vzore mnohých európskych miest pustilo do tzv. zelených projektov, ktoré majú zmierniť dopady otepľovania a zlepšiť mikroklimatické podmienky na lokálnej úrovni. Prostredníctvom žiadostí reagovalo na výzvy ministerstva pôdohospodárstva, vďaka čomu získalo nenávratné finančné prostriedky z európskych zdrojov na obnovu parkov a vnútroblokov. „Hlavným cieľom týchto projektov je zlepšenie environmentálnych aspektov v Brezne, adaptácia mestského prostredia na zmenu klímy, zlepšenie životného prostredia, rozvoj územia a vytvorenie estetického a zdravého prostredia,“ povedal primátor Tomáš Abel.

Už vlani víťaz verejnej obchodnej súťaže začal s regeneráciou jedného z najstarších vnútroblokov v Brezne, Margitinho parku, a tento rok zahájil práce aj na sídliskách Malinovského, ŠLN a 9. mája. Vo všetkých by malo pribudnúť viac izolačnej zelene, ktorá zníži prašnosť a hluk a zároveň zvýši vlhkosť vzduchu. Na výsledný efekt si však obyvatelia budú musieť ešte niekoľko mesiacov počkať.

 

Práce v Margitinom parku spomalila pandémia

Projekt revitalizácie Margitinho parku už koncom minulého roka začala realizovať vysúťažená firma, ktorá sa zaviazala upraviť terén a existujúce dreviny, vysadiť ďalšiu zeleň, vybudovať sieť chodníkov a novú vodnú plochu najneskôr do letných mesiacov. Ešte na jeseň stavebný dozor pre nesprávny technologický postup neprevzal práce na novovybudovanom chodníku a realizátor ho musel na vlastné náklady odstrániť a urobiť nanovo. Ako informoval Ondrej Potkány z odboru investícií mestského úradu, postup prác trochu spomalili aj poveternostné podmienky a následná pandémia. „Dodávateľ trochu bojoval so zabezpečením pitnej vody, základných hygienických potrieb, dezinfekcie a rúšok pre zamestnancov. Samozrejme sa k tomu pridalo aj zabezpečenie stravovania a ubytovania po uzatvorení prevádzok. Momentálne sa však situácia ustálila a napredujeme celkom rýchlym tempom,“ uviedol. Aktuálne prebieha dláždenie chodníkov, osádzanie obrubníkov, príprava pre osadenie pergoly, lavičiek a rozvodov pre fontánu.

 

Pre rekonštrukciu plynovodu musia čakať

Obnovou prejde aj vnútroblok na Malinovského ulici. Aktuálne síce vyzerá ako stavenisko, ale v priebehu niekoľkých mesiacov by tu mala okrem nových chodníkov, schodov a lavičiek pribudnúť aj komunitná záhrada s drevenou pergolou a relaxačnými plochami. Záhrada bude pozostávať z viac ako dvadsiatky vyvýšených záhonov a okrem relaxu poskytne svojim obhospodarovateľom aj čerstvé ovocie a zeleninu.

„Momentálne prebieha realizácia chodníkov a práce s tým spojené čiže odkopanie ornice a vrstvy zeminy pre chodník, realizácia štrkových lôžok a osadenie obrubníkov,“ informoval Potkány. Nasledovať bude osadenie chodníka, kladenie zámkovej dlažby, betonáž chodníkov aj základov pre pergolu a lavičky aj ich samotné osadenie. Nateraz práce skomplikovali nielen prísne protiepidemiologické opatrenia, ale aj rekonštrukcia plynovodu, ktorú v tejto lokalite začali realizovať plynári. S regeneráciou niektorých častí vnútrobloku tak bude môcť mesto pokračovať až v júni.   

 

So ŠLN a 9. mája začnú v najbližších týždňoch

Podľa slov Ondreja Potkányho mesto už odovzdalo staveniská na ŠLN a 9. mája na Mazorníkove dodávateľovi, no ešte stále prebiehajú prípravné práce pred spustením výstavby. Isté však je, že v oboch prípadoch vzniknú v priestoroch medzi panelákmi bezbariérové komunitné záhrady, v ktorých si obyvatelia budú môcť dopestovať vlastnú úrodu. „Sú navrhované ako plochy zeme, na ktorých spoločne záhradníči skupina ľudí. Poskytnú zmysluplné trávenie času, pocit spolupatričnosti, vytvoria priestor na kontakt s pôdou a manuálnou prácou v záhrade,“ skonštatovala mestská architektka Barbora Halásová.

Zatiaľ čo projekt na sídlisku ŠLN počíta s oddychovou a športovou zónou, do vnútrobloku na Mazorníkove pribudne drevené pódium s terénnym sedením. Nebude chýbať nová výsadba mestskej vegetácie, izolačnej zelene ani záhonov okrasných či ovocných krovín. Trpezlivosť teda v tomto prípade možno neprinesie konkrétne ruže, ale napríklad také ríbezle určite. Stačí vydržať do jesene, kedy by práce na obnove breznianskych vnútroblokov mali byť hotové.

 

 

autor článku :Eva Šipošová | foto : Eva Šipošová


Novinkyviac

27.03.2023 11:38:20 Mesto Brezno

Starostlivosť o studničky uja Libiča

Mesto Brezno spoločne s Technickými službami a Lesmi mesta Brezno prevzalo štafetu starostlivosti o vzácne studničky, ktoré nám zanechal ...

27.03.2023 11:37:21 Mesto Brezno

Primátor privítal prvú Breznianku narodenú v roku 2023

BREZNO. V piatok 24. marca primátor Tomáš Abel na pôde mestského úradu privítal prvú Breznianku narodenú v tomto ...

27.03.2023 11:36:18 Mesto Brezno

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či ...

27.03.2023 11:35:22 Mesto Brezno

Sviatočnú atmosféru v Brezne obohatia Veľkonočné trhy

S blížiacimi sa sviatkami jari do Brezna opäť zavítajú Veľkonočné trhy. Podujatie na námestí spríjemní kultúrny ...

27.03.2023 11:33:36 Kultúra a šport

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného ...

27.03.2023 11:32:47 Mesto Brezno

Po zime opravujú cesty a čistia priepusty

BREZNO. Technické služby sa po zime pustili do opravy miestnych komunikácií v Brezne. Minulý týždeň práce realizovali ...

27.03.2023 11:32:03 Mesto Brezno

S príchodom jari Technické služby už tradične čistili vstupy do mesta

Technické služby Brezno sa minulý týždeň už tradične v tomto období venovali čisteniu vstupov do mesta. Popri ...

27.03.2023 11:30:58 Mesto Brezno

Odstránené stromy nahradia tisom

Mesto Brezno prostredníctvom Technických služieb zrealizovalo výrub na ŠLN, a to v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, na ...

20.03.2023 11:24:36 Mesto Brezno

Mesto spustilo novú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej nájdete všetky potrebné informácie na jednom mieste

Aktuálne informácie o dianí v Brezne získa každý, kto si do svojho mobilu stiahne bezplatnú aplikáciu Brezno. Od ...

20.03.2023 11:23:08 Kultúra a šport

Zuzana Tlučková: V Brezne máme výborné publikum a teším sa, že čoskoro prídeme s komédiou Klimaktérium

Hlavnou hviezdou predstavenia Pi čaj, miláčik! bola  Zuzana Tlučková, ktorá si v postave režisérky Kláry získala publikum. ...

20.03.2023 11:22:01 Kultúra a šport

Do mestského domu kultúry zavítala hra s chytľavým názvom a skvelým hereckým obsadením

V Brezne na doskách, ktoré znamenajú svet, stáli obľúbení profesionálni herci a herečky. Za svoje umelecké ...

20.03.2023 11:20:47 Mesto Brezno

V Brezne diskutovali s odborníkmi o zlepšení kvality ovzdušia

Aká je kvalita ovzdušia u nás a ako ju vylepšiť? Touto témou sa zaoberali účastníci workshopu v rámci ...