Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Primátor Tomáš Abel: Ďakujem všetkým, ktorí prispeli na dobrovoľnú zbierku pre nemocnicu

Zverejnené: 23.03.2021 12:05:39
obr: Primátor Tomáš Abel: Ďakujem všetkým, ktorí prispeli na dobrovoľnú zbierku pre nemocnicu

Ľudskosť, spolupatričnosť a ochota pomáhať sa ešte nevytratili, práve naopak. Primátor Tomáš Abel v pondelok 9. marca na pomoc breznianskej nemocnici zriadil transparentný účet, na ktorom sa za desať dní vyzbieralo viac ako 22 000 eur. Všetkým, ktorí prispeli akoukoľvek finančnou čiastkou, patrí veľké poďakovanie.

 

BREZNO. Účelom dobrovoľnej finančnej zbierky Pomoc pre našu nemocnicu bol nákup troch prístrojov AIRVO 2, ktoré pacienti s ochorením Covid-19 nevyhnutne potrebujú a pomôžu zachrániť ich životy. V mnohých prípadoch tieto prístroje nahrádzajú umelú pľúcnu ventiláciu, resp. zastabilizujú pacienta natoľko, aby nemusel byť napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Dochádza k rýchlejšej rekonvalescencii pacienta, než je tomu pri umelej pľúcnej ventilácii, kedy sa vyžaduje intubovanie pacienta a zároveň hrozí aj poškodenie dýchacej sústavy pacienta.

 

Primátor Tomáš Abel ďakuje všetkým, ktorí mohli a prispeli na dobrovoľnú zbierku. Prístroje na podporu dýchania minulý pondelok odovzdal primárke interného oddelenia a Covid oddelení MUDr. Emílii Zlevskej. „Prístroje sú už v prevádzke a pomáhajú pacientom. Na ich kúpu sme potrebovali 20 000 eur, ktoré sa nám podarilo spoločne vyzbierať za päť dní. Finančné prostriedky, ktoré ešte pribúdali na transparentný účet, odovzdáme našej nemocnici na zabezpečenie liekov a pomôcok. Zároveň pani doktorke, všetkým jej spolupracovníkom a personálu nemocnice vyjadrujem veľké poďakovanie za starostlivosť o pacientov, celkovo za ich namáhavú a obetavú prácu,“ dodal primátor.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: M.B.

 

Vážený pán primátor, JUDr. Tomáš Ábel, PhD.,

 

chcem sa Vám osobne poďakovať za pomoc, ktorú ste iniciovali po našom telefonickom rozhovore, keď ste sa informovali o stave našich Covid oddelení a situácii s pandémiou v našom

 

Ja, ako primárka interného oddelenia a súčasne Covid oddelení musím skonštatovať, že situácia zatiaľ nie je vôbec priaznivá, o čom svedčí 100 % obložnosť našich Covid lôžok počas posledných 5 mesiacov, ktoré zahŕňajú 3 Covid oddelenia.

 

Veľmi si vážim ľudí, ktorí aj v takto ťažkej dobe nemyslia len na seba, ale aj na tých, ktorí sa do takejto neľahkej životnej situácie dostali, liečia sa u nás a upierajú na nás úpenlivý pohľad o záchranu. Máme na oddelení celé rodiny, dokonca rodičov s deťmi, je to situácia, ktorá je v zdravotníctve niečo nevídané.

 

A preto vyvstala myšlienka o zakúpenie tzv. vysokoprietokových ventilácií, ktoré pomáhajú pacientom s veľmi vážnym postihnutím pľúc preklenúť to najťažšie obdobie a pri dobrej spolupráci je veľká šanca, že pacientovi takýto prístroj pomôže zachrániť život. Bohužiaľ, týchto prístrojov je ale žalostne málo, hlavne v podmienkach menších nemocníc a často nás stojí veľa času, kým nejaký z takýchto prístrojov nájdeme voľný v inej nemocnici v rámci Slovenska.

 

A prečo vlastne vyšla takáto iniciatíva, a prečo práve spolupráca s mestom? Odpoveď je jednoduchá. My, ako nemocnica, a subjekt hospodárskej mobilizácie, sme sa obrátili na štát, resp. Ministerstvo zdravotníctva SR o zakúpenie týchto prístrojov, bohužiaľ, naša, a teda ani moja prosba, nebola vypočutá. A preto v snahe pomôcť pacientom, keďže pozerať sa na pacienta a nemôcť mu dať všetko, čo si zasluhuje, je pre mňa, ako lekára, obrovské sklamanie a neúspech, vznikla práve táto myšlienka.

 

Touto formou sa chcem poďakovať p. primátorovi za to, že sa k nám pridal, rovnako chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí preukázali dobré srdce a snahu pomôcť iným. Nikto z nás nikdy nevie, kedy tento prístroj môže zachrániť život jemu, alebo jeho blízkemu. Rovnako ďakujem všetkým mojim kolegom a zdravotnému personálu, nielen Covid oddelení, ale všetkých oddelení, ktorí sa museli prispôsobiť tejto situácii a prenechali svoje lôžka Covid pozitívnym pacientom.

 

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí mňa, aj môj kolektív, v tejto dobe podporujú, ako napr. aj ďalší zriaďovateľ nemocnice, a to ŽP, a. s., konkrétne generálny riaditeľ Ing. Vladimír Soták a kolektív jeho spolupracovníkov.

 

Z celého srdca ďakujem všetkým, ktorí majú srdce a chcú pomáhať.

 

MUDr. Emília Zlevská,

primárka interného

a Covid oddelení

 

 


Novinkyviac

27.03.2023 11:38:20 Mesto Brezno

Starostlivosť o studničky uja Libiča

Mesto Brezno spoločne s Technickými službami a Lesmi mesta Brezno prevzalo štafetu starostlivosti o vzácne studničky, ktoré nám zanechal ...

27.03.2023 11:37:21 Mesto Brezno

Primátor privítal prvú Breznianku narodenú v roku 2023

BREZNO. V piatok 24. marca primátor Tomáš Abel na pôde mestského úradu privítal prvú Breznianku narodenú v tomto ...

27.03.2023 11:36:18 Mesto Brezno

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či ...

27.03.2023 11:35:22 Mesto Brezno

Sviatočnú atmosféru v Brezne obohatia Veľkonočné trhy

S blížiacimi sa sviatkami jari do Brezna opäť zavítajú Veľkonočné trhy. Podujatie na námestí spríjemní kultúrny ...

27.03.2023 11:33:36 Kultúra a šport

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného ...

27.03.2023 11:32:47 Mesto Brezno

Po zime opravujú cesty a čistia priepusty

BREZNO. Technické služby sa po zime pustili do opravy miestnych komunikácií v Brezne. Minulý týždeň práce realizovali ...

27.03.2023 11:32:03 Mesto Brezno

S príchodom jari Technické služby už tradične čistili vstupy do mesta

Technické služby Brezno sa minulý týždeň už tradične v tomto období venovali čisteniu vstupov do mesta. Popri ...

27.03.2023 11:30:58 Mesto Brezno

Odstránené stromy nahradia tisom

Mesto Brezno prostredníctvom Technických služieb zrealizovalo výrub na ŠLN, a to v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, na ...

20.03.2023 11:24:36 Mesto Brezno

Mesto spustilo novú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej nájdete všetky potrebné informácie na jednom mieste

Aktuálne informácie o dianí v Brezne získa každý, kto si do svojho mobilu stiahne bezplatnú aplikáciu Brezno. Od ...

20.03.2023 11:23:08 Kultúra a šport

Zuzana Tlučková: V Brezne máme výborné publikum a teším sa, že čoskoro prídeme s komédiou Klimaktérium

Hlavnou hviezdou predstavenia Pi čaj, miláčik! bola  Zuzana Tlučková, ktorá si v postave režisérky Kláry získala publikum. ...

20.03.2023 11:22:01 Kultúra a šport

Do mestského domu kultúry zavítala hra s chytľavým názvom a skvelým hereckým obsadením

V Brezne na doskách, ktoré znamenajú svet, stáli obľúbení profesionálni herci a herečky. Za svoje umelecké ...

20.03.2023 11:20:47 Mesto Brezno

V Brezne diskutovali s odborníkmi o zlepšení kvality ovzdušia

Aká je kvalita ovzdušia u nás a ako ju vylepšiť? Touto témou sa zaoberali účastníci workshopu v rámci ...