Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Pre dobrý stav odolnosti organizmu je dôležitý vitamín D, ako i vitamín C 500 až 1000 mg denne

Zverejnené: 07.04.2020 11:50:34
obr: Pre dobrý stav odolnosti organizmu je dôležitý vitamín D, ako i vitamín C 500 až 1000 mg denne

Imunitnému systému môžeme pomáhať dostatkom spánku, prechádzkou po čerstvom vzduchu, kde nie je nahromadených veľa ľudí, dodržiavaním pitného režimu,  zvýšenou konzumáciou zeleniny. O obranyschopnosti zdravého človeka v boji proti koronavírusu, o tom, čo zaradiť do jedálnička a čo naopak z neho vypustiť, ako i množstvo užitočných rád poskytla doktorka Eva Kreutzová z ambulancie klinickej imunológie a alergológie v Brezne.

 

Prevencia a disciplína sú jediné „vakcíny“, ktoré má svet aktuálne k dispozícii a treba ich dôsledne dodržiavať. Ako však môžeme najlepšie pomôcť svojmu imunitnému systému?

COVID 19 je  vírusové infekčné ochorenie, prejavujúce sa predovšetkým horúčkou, kašľom, únavou, bolesťou svalov, sťaženým dýchaním, prípadne aj inými zriedkavými príznakmi, ako sú prejavy zápalu horných dýchacích ciest, strata čuchu a chuti, nechutenstvo, niekedy aj bolesti brucha a hnačky. Dôležité je nepodliehať panike, pretože podobné príznaky majú aj iné vírusové ochorenia.  Taktiež nesmieme zabúdať, že začína aj obdobie peľovej alergie.  Pacienti v tomto prípade majú podobné príznaky s kýchaním, vodnatou sekréciou z nosa a niekedy aj zápal očných spojiviek.  Je preto potrebné v tomto prípade aplikovať lieky na alergiu, ale len v prípade nezlepšenia kontaktovať svojho lekára. Imunitnému systému môžeme pomáhať  dostatkom spánku, denne aspoň 7 - 8 hodín. Hoci je odporučená domáca izolácia, pohyb a športová aktivita je vítaná tam,  kde nie je  nahromadených viacej ľudí. Ideálna je  aspoň 5 dní v týždni prechádzka po čerstvom vzduchu a tie dva dni, ktoré  nepôjdeme von, je vhodné zacvičiť si pri otvorenom okne.

 

Ktoré vitamíny a v akom množstve je vhodné v čase pandémie užívať?

Je obdobie s nízkymi hodnotami vitamínu hlavne D, ktorý  je potrebný dopĺňať pobytom na slnku, v tomto období ho však ešte nie je dostatok. Za dostačujúce sa považuje dávka minimálne 3000 IU denne. Doplniť ho vieme  výživovými doplnkami. Vhodný je aj vitamín C v dávke 500 -1000 mg denne, najlepšie vo forme tablety s riadeným uvoľňovaním. Z ostatných prípravkov, ktoré zvyšujú našu imunitu, sú  probiotiká a prípravky s obsahom imunoglukanov, všetko voľne dostupné v lekárni. Taktiež je vhodné doplnenie minerálov (hlavne zinok a selén),  probiotík a beta-glukánov.

 

Aká je obranyschopnosť zdravého človeka v boji pri koronavírusu?

U zdravých ľudí je aj prípadný priebeh infekcie týmto vírusom veľmi mierny, dôkazom toho sú napríklad športovci, ktorí mali len  vďaka svojmu dobrému zdravotnému stavu minimálne prejavy, niektorí dokonca uvádzali len stratu čuchu a chuti.

 

Prečo má niekto ťažší priebeh ochorenia  a niekto   ani netuší, že prekonal infekciu koronavírusom?

Tu zohráva úlohu viacej faktorov. V prvom rade je to vek. Mladí a zdraví jedinci mávajú  minimálne prejavy. Situácia sa zhoršuje s pribúdajúcim vekom a pridruženými ochoreniami. Najviac sú zraniteľní starší ľudia nad 60+ a tí, ktorí trpia na niektoré závažné ochorenia, ako sú poruchy imunity, srdcovocievne ochorenia, cukrovka,  obezita, onkologické ochorenia, prípadne kombinácia uvedených ochorení.  Dôležitú úlohu  zohráva aj biologický vek. Alergické ochorenia, alebo pacienti s chronickými respiračnými chorobami ako astma a CHOCHP podľa dosiaľ publikovaných  údajov odborných spoločností nie sú pre toto v porovnaní s ostatnou populáciou  rizikovejšou skupinou.

 

Aké potraviny je vhodné v tomto období konzumovať?  Naopak, čo z jedálnička vylúčiť?

 - Zdravá výživa je veľmi dôležitá. Je doporučené  jesť v menších dávkach a častejšie. Strava má byť pestrá, s dostatkom vlákniny,  čerstvého ovocia a zeleniny. Neprejedať sa mäsom a mäsovými výrobkami, uprednostniť ľahšie stráviteľné druhy, ako je hydina, jahňacina, ryby - aspoň dvakrát do týždňa. Nezabúdať tiež na zdravé tuky a oleje, obsahujúce protizápalovo pôsobiace esenciálne mastné  kyseliny – okrem rybieho oleja má vhodné zloženie olivový olej a olej z rôznych semien a orechov, najmä ľanový a orechový. Naopak treba obmedziť alebo celkom  vylúčiť slnečnicový olej, ktorý obsahuje takmer výlučne omega 3 mastné kyseliny .

 

Čo odporúčate z „lekárskej“ kuchyne? Máte tip na nejaký zdravý nápoj?

- Najzdravším všeobecne uznávaným nápojom je obyčajná voda z vodovodu. Mali by sme jej piť dostatočné množstvo, odporúčané je každú hodinu pohár, aj keď nemáme pocit smädu.  Z ostatných nápojov sú zdraviu prospešné čerstvo vylisované šťavy z citrusov, alebo aj v kombinácii so zeleninou, rôzne aj komerčne dostupné 100% nápoje bez sladidiel a konzervantov, sirup z bazy a zelený čaj. Môj najobľúbenejší je cvikla s jablkom.  Čo sa týka iných zdraviu prospešných korenín, možno spomenúť zázvor, kurkumu, bazalku, škoricu a hlavne cesnak  a cibuľu.  Miesto sladkostí by sme mali uprednostniť orechy -  vlašské,  lieskové,  pekanové, mandle a nesladené sušené ovocie. Nemali by sme tiež zabudnúť na častejšiu konzumáciu  zeleniny,  ako je brokolica, kapusta, mrkva,  cukina,  tekvice hokaido, paradajky, papriky aj farebné.  Vhodné sú ako varené, pečené, ako príloha, alebo vo forme šalátu.  Je vedecky potvrdené, že časté hryzenie potravy podporuje mentálne funkcie!

 

Čo na záver odporúčate čitateľom?

- Bezpodmienečne je nutné dodržiavať  a nepodceňovať všetky odporúčania, ktoré sú uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, resp. na stránke Vlády SR, obmedziť  osobné a spoločenské kontakty, minimalizovať pobyt na miestach s väčším počtom  ľudí (obchody), nosiť ochranné prostriedky, pravidelne a dôkladne si umývať ruky, v poslednej dobe je  odporučené po kontakte s ľuďmi (nemocnica, ambulancia), vhodné je  vyplachovanie nosa  slaným roztokom, používať dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Minimalizovať pobyt pacienta v čakárni, využívať telefonické konzultácie s lekárom a predpis elektronického receptu. Na vyšetrenie do ambulancie chodiť len po dohode s lekárom.

   Nepodliehajme panike, zachovajme si osobnú pokoru, ohľaduplnosť a ústretovosť k spolubývajúcim a starším. Pomáhajme si, každý, ako môže a vie.  Všetko sa raz skončí, aj táto pandémia. Prajem Vám všetkým hlavne  veľa  zdravia.

 

autor článku : Monika Doľňanová| foto : ilustračné foto Pixabay                                                           


Novinkyviac

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...

24.04.2024 20:11:26 Kultúra a šport

Už budúcu sobotu na námestí mladé talenty predvedú umenie dychovej hudby  

Milovníci dychovej hudby, potešíme vás skvelou správou. V sobotu 4. mája sa uskutoční tretí ročník festivalu ...

22.04.2024 12:00:09 Mesto Brezno

Deň narcisov. Hlavným spoluorganizátorom zbierky v  Brezne bol miestny odbor Živena

 Mestá a obce na Slovensku minulý štvrtok ožili žltým kvetom narcisu. Do zbierky na pomoc onkologickým ...

22.04.2024 11:59:00 Kultúra a šport

Mladí chalupkovci s muzikálom Dievčatko so zápalkami žnú úspechy na divadelnej scéne

Poriadne to vzali do svojich rúk a teraz sa tešia z úspechov. Muzikál Dievčatko so zápalkami ...