Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Pre dobrý stav odolnosti organizmu je dôležitý vitamín D, ako i vitamín C 500 až 1000 mg denne

Zverejnené: 07.04.2020 11:50:34
obr: Pre dobrý stav odolnosti organizmu je dôležitý vitamín D, ako i vitamín C 500 až 1000 mg denne

Imunitnému systému môžeme pomáhať dostatkom spánku, prechádzkou po čerstvom vzduchu, kde nie je nahromadených veľa ľudí, dodržiavaním pitného režimu,  zvýšenou konzumáciou zeleniny. O obranyschopnosti zdravého človeka v boji proti koronavírusu, o tom, čo zaradiť do jedálnička a čo naopak z neho vypustiť, ako i množstvo užitočných rád poskytla doktorka Eva Kreutzová z ambulancie klinickej imunológie a alergológie v Brezne.

 

Prevencia a disciplína sú jediné „vakcíny“, ktoré má svet aktuálne k dispozícii a treba ich dôsledne dodržiavať. Ako však môžeme najlepšie pomôcť svojmu imunitnému systému?

COVID 19 je  vírusové infekčné ochorenie, prejavujúce sa predovšetkým horúčkou, kašľom, únavou, bolesťou svalov, sťaženým dýchaním, prípadne aj inými zriedkavými príznakmi, ako sú prejavy zápalu horných dýchacích ciest, strata čuchu a chuti, nechutenstvo, niekedy aj bolesti brucha a hnačky. Dôležité je nepodliehať panike, pretože podobné príznaky majú aj iné vírusové ochorenia.  Taktiež nesmieme zabúdať, že začína aj obdobie peľovej alergie.  Pacienti v tomto prípade majú podobné príznaky s kýchaním, vodnatou sekréciou z nosa a niekedy aj zápal očných spojiviek.  Je preto potrebné v tomto prípade aplikovať lieky na alergiu, ale len v prípade nezlepšenia kontaktovať svojho lekára. Imunitnému systému môžeme pomáhať  dostatkom spánku, denne aspoň 7 - 8 hodín. Hoci je odporučená domáca izolácia, pohyb a športová aktivita je vítaná tam,  kde nie je  nahromadených viacej ľudí. Ideálna je  aspoň 5 dní v týždni prechádzka po čerstvom vzduchu a tie dva dni, ktoré  nepôjdeme von, je vhodné zacvičiť si pri otvorenom okne.

 

Ktoré vitamíny a v akom množstve je vhodné v čase pandémie užívať?

Je obdobie s nízkymi hodnotami vitamínu hlavne D, ktorý  je potrebný dopĺňať pobytom na slnku, v tomto období ho však ešte nie je dostatok. Za dostačujúce sa považuje dávka minimálne 3000 IU denne. Doplniť ho vieme  výživovými doplnkami. Vhodný je aj vitamín C v dávke 500 -1000 mg denne, najlepšie vo forme tablety s riadeným uvoľňovaním. Z ostatných prípravkov, ktoré zvyšujú našu imunitu, sú  probiotiká a prípravky s obsahom imunoglukanov, všetko voľne dostupné v lekárni. Taktiež je vhodné doplnenie minerálov (hlavne zinok a selén),  probiotík a beta-glukánov.

 

Aká je obranyschopnosť zdravého človeka v boji pri koronavírusu?

U zdravých ľudí je aj prípadný priebeh infekcie týmto vírusom veľmi mierny, dôkazom toho sú napríklad športovci, ktorí mali len  vďaka svojmu dobrému zdravotnému stavu minimálne prejavy, niektorí dokonca uvádzali len stratu čuchu a chuti.

 

Prečo má niekto ťažší priebeh ochorenia  a niekto   ani netuší, že prekonal infekciu koronavírusom?

Tu zohráva úlohu viacej faktorov. V prvom rade je to vek. Mladí a zdraví jedinci mávajú  minimálne prejavy. Situácia sa zhoršuje s pribúdajúcim vekom a pridruženými ochoreniami. Najviac sú zraniteľní starší ľudia nad 60+ a tí, ktorí trpia na niektoré závažné ochorenia, ako sú poruchy imunity, srdcovocievne ochorenia, cukrovka,  obezita, onkologické ochorenia, prípadne kombinácia uvedených ochorení.  Dôležitú úlohu  zohráva aj biologický vek. Alergické ochorenia, alebo pacienti s chronickými respiračnými chorobami ako astma a CHOCHP podľa dosiaľ publikovaných  údajov odborných spoločností nie sú pre toto v porovnaní s ostatnou populáciou  rizikovejšou skupinou.

 

Aké potraviny je vhodné v tomto období konzumovať?  Naopak, čo z jedálnička vylúčiť?

 - Zdravá výživa je veľmi dôležitá. Je doporučené  jesť v menších dávkach a častejšie. Strava má byť pestrá, s dostatkom vlákniny,  čerstvého ovocia a zeleniny. Neprejedať sa mäsom a mäsovými výrobkami, uprednostniť ľahšie stráviteľné druhy, ako je hydina, jahňacina, ryby - aspoň dvakrát do týždňa. Nezabúdať tiež na zdravé tuky a oleje, obsahujúce protizápalovo pôsobiace esenciálne mastné  kyseliny – okrem rybieho oleja má vhodné zloženie olivový olej a olej z rôznych semien a orechov, najmä ľanový a orechový. Naopak treba obmedziť alebo celkom  vylúčiť slnečnicový olej, ktorý obsahuje takmer výlučne omega 3 mastné kyseliny .

 

Čo odporúčate z „lekárskej“ kuchyne? Máte tip na nejaký zdravý nápoj?

- Najzdravším všeobecne uznávaným nápojom je obyčajná voda z vodovodu. Mali by sme jej piť dostatočné množstvo, odporúčané je každú hodinu pohár, aj keď nemáme pocit smädu.  Z ostatných nápojov sú zdraviu prospešné čerstvo vylisované šťavy z citrusov, alebo aj v kombinácii so zeleninou, rôzne aj komerčne dostupné 100% nápoje bez sladidiel a konzervantov, sirup z bazy a zelený čaj. Môj najobľúbenejší je cvikla s jablkom.  Čo sa týka iných zdraviu prospešných korenín, možno spomenúť zázvor, kurkumu, bazalku, škoricu a hlavne cesnak  a cibuľu.  Miesto sladkostí by sme mali uprednostniť orechy -  vlašské,  lieskové,  pekanové, mandle a nesladené sušené ovocie. Nemali by sme tiež zabudnúť na častejšiu konzumáciu  zeleniny,  ako je brokolica, kapusta, mrkva,  cukina,  tekvice hokaido, paradajky, papriky aj farebné.  Vhodné sú ako varené, pečené, ako príloha, alebo vo forme šalátu.  Je vedecky potvrdené, že časté hryzenie potravy podporuje mentálne funkcie!

 

Čo na záver odporúčate čitateľom?

- Bezpodmienečne je nutné dodržiavať  a nepodceňovať všetky odporúčania, ktoré sú uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, resp. na stránke Vlády SR, obmedziť  osobné a spoločenské kontakty, minimalizovať pobyt na miestach s väčším počtom  ľudí (obchody), nosiť ochranné prostriedky, pravidelne a dôkladne si umývať ruky, v poslednej dobe je  odporučené po kontakte s ľuďmi (nemocnica, ambulancia), vhodné je  vyplachovanie nosa  slaným roztokom, používať dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Minimalizovať pobyt pacienta v čakárni, využívať telefonické konzultácie s lekárom a predpis elektronického receptu. Na vyšetrenie do ambulancie chodiť len po dohode s lekárom.

   Nepodliehajme panike, zachovajme si osobnú pokoru, ohľaduplnosť a ústretovosť k spolubývajúcim a starším. Pomáhajme si, každý, ako môže a vie.  Všetko sa raz skončí, aj táto pandémia. Prajem Vám všetkým hlavne  veľa  zdravia.

 

autor článku : Monika Doľňanová| foto : ilustračné foto Pixabay                                                           


Novinkyviac

28.11.2023 15:02:16 Mesto Brezno

Doktor Ján Zachar už päťdesiat rokov hrá na organe v evanjelických chrámoch

Na organe hrá už polstoročie. S kráľovským nástrojom je spätý od útleho detstva celým srdcom a ...

28.11.2023 15:01:07 Kultúra a šport

V synagóge spomínali na Ľudovíta Petránskeho a do života uviedli knihu Samuela Brečku

Synagóga v piatok podvečer otvorila svoje brány veľkolepému podujatiu, venovanému významným osobnostiam, breznianskym rodákom. Sakrálna pamiatka ...

28.11.2023 13:35:47 Mesto Brezno

Mesto je na zimnú údržbu ciest a chodníkov pripravené. Cieľom je, aby boli bezpečné

Zimnú údržbu ciest v správe mesta každoročne zabezpečujú Technické služby. Cieľom je, aby cesty a chodníky ...

27.11.2023 13:12:58 Mesto Brezno

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská odkladá.

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská, ktorá sa mala realizovať tento týždeň odkladá. Vzhľadom ...

23.11.2023 15:19:24 Mesto Brezno

Kvitnúci cyklista aj 14 mestských lúk. Brezno reaguje na klimatickú zmenu

Menej hluku, prachu a slnečného žiarenia, viac vody, vlahy a rozmanitosti živočíšnych druhov. Centrum Horehronia sa ...

20.11.2023 12:04:53 Kultúra a šport

Brezno sa Mestom kultúry 2024 nestalo, no napriek tomu prinesie množstvo podujatí

    Je rozhodnuté. Titul Mesto kultúry 2024 získalo Humenné. Brezno napriek veľkej snahe s projektom Brány ...

20.11.2023 12:03:57 Mesto Brezno

Na Mazorníkove vysadili ovocné stromy

  BREZNO. Spojili príjemné s užitočným. Mesto Brezno v  spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov, Technickými službami, Lesmi ...

16.11.2023 12:02:51 Mesto Brezno

Mesto realizuje projekt modernizácie osvetlenia

  V rámci projektu modernizácie osvetlenia breznianska samospráva upravuje viac ako 1600 lámp a osádza 50 nových ...

16.11.2023 12:01:49 Kultúra a šport

Profesionálni jednotlivci, ale aj dobrovoľní hasiči zo Slovenska a Čiech si zmerali sily na námestí

   V sobotu to na námestí v Brezne poriadne žilo. Tentokrát netradične, konal sa 4. ročník Horehronského ...

13.11.2023 13:12:18 Mesto Brezno

Ako pokročili práce na Ulici B. Němcovej

Od leta na Ulici B. Němcovej vznikol nový chodník a cyklochodník, do konca novembra v rámci realizácie ...

13.11.2023 13:11:43 Kultúra a šport

Milým prekvapením Podstavekovej heligónky bol neskutočný talent štvorročný Filipko Kukuliak

   Skvelá atmosféra v mestskom dome kultúry, hra na heligónkach, spev i tanec, profesionálne moderátorské slovo, milé prekvapenie ...

10.11.2023 14:59:17 Mesto Brezno

Pomník umučených dostane dôstojnú podobu

      Počas Slovenského národného povstania fašistické vojská neďaleko Brezna chladnokrvne popravili 31 civilistov. ...

07.11.2023 16:13:17 Kultúra a šport

Projekt Brány do sveta, s ktorým Brezno bojuje o titul Mesto kultúry 2024, sa blíži do finále

Kto získa prestížny titul Mesto kultúry 2024? Čoskoro sa to dozvieme, pomaly sa blíži vyhlásenie výsledkov. ...

07.11.2023 16:11:55 Mesto Brezno

Sviatok Dušičiek je za nami. Nezabúdajme ani na životné prostredie

V stredu 1. novembra sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých, vo štvrtok Pamiatku zosnulých. Aj cintoríny ...

06.11.2023 20:45:48 Kultúra a šport

Seniorov potešili aj v Boženke

Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sa v Zariadení pre seniorov a denného stacionára Boženka uskutočnilo ...