Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Zverejnené: 19.10.2020 14:02:59
obr: Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Vzhľadom na situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie Covid-19 vstúpili do platnosti nové opatrenia, ktoré sa týkajú aj základných škôl. Nosenie rúšok je pre všetkých žiakov povinné, jazykové kurzy, školy v prírode, školské výlety, exkurzie, lyžiarske, plavecké či akékoľvek športové výcviky sú zakázané. Zatvorené sú tiež centrá voľného času.

 

BREZNO. So zhoršujúcou sa situáciou a zvyšujúcim sa počtom nakazených ochorením Covid-19 Ústredný krízový štáb upravil opatrenia pre školy.

 

V prípade neprítomnosti žiaka rodičia podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti

Stredoškoláci sa od pondelka 12. októbra učia dištančnou formou, v základných školách pokračujú v prezenčnej výučbe a dodržiavajú hygienické opatrenia, ktoré zaviedli v júni – meranie teploty pri vstupe, dezinfekcia rúk, kľučiek, sociálnych zariadení a všetkých dotykových plôch (vrátane lavíc) minimálne 3 x denne. Po 3 dňoch chýbania dieťaťa v škole rodičia vždy podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti.

 Ako informovali riaditelia, vo všetkých základných školách v Brezne majú dostatočný počet dezinfekčných a hygienických prostriedkov, v prípade nedostatku im mesto pomôže zabezpečiť ďalšie zásoby. „Na nákup dezinfekcie a jednorazových utierok nám výrazne pomohla Rodičovská rada príspevkom 1000 eur z rodičovského fondu. Mamička nášho žiaka nám darovala asi 100 ks ochranných bavlnených rúšok pre žiakov i dospelých, ktoré nám slúžia ako náhradné v prípade zašpinenia či poškodenia prineseného rúška,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša Danka Katonová.

 

Rúška nosia aj škôlkari pri kontaktných aktivitách

Od minulého týždňa sú rúška povinné u všetkých žiakov, to znamená aj na prvom stupni, a na základe vydaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR sú odporúčané deťom materských škôl v interiéri pri kontaktných aktivitách.

Žiaci si na ich nosenie pomaly zvykajú a nariadenia pedagógov rešpektujú, aj keď u niektorých nosenie rúšok je pomerne náročné. V MŠ na Mazorníkove podľa slov riaditeľa Petra Macka deti na krátky čas prijali rúška ako novinku vysoko atraktívnu. Postupne však zisťujú aj určité obmedzenia, čo ich vedie k tomu, že si ich skladajú, a tak rúška neplnia svoj účel.

 „Na prvom stupni je nereálne, aby žiaci dodržiavali odstup, hrajú sa, dotýkajú, preto od začiatku je potrebné, aby sa chránili rúškom. Ak niektorému dieťaťu či žiakovi prekáža, pristupujeme ku každému citlivo. S nedôverou sa skôr stretávame u rodičov.  Naším zámerom nie je deťom a žiakom rúškami škodiť. Chceme ich tak chrániť, ako aj ich kamarátov, pedagógov a rodičov,“ uviedla Danka Katonová. Ako pokračovala, veľká zmena u nich nastala v MŠ, pretože väčšia časť detí prešla do zrekonštruovanej novootvorenej budovy na Ulici Clementisa 3. „Museli sme ju vybaviť kompletným dezinfekčným a hygienickým vybavením, s čím nám výrazne finančne pomohol zriaďovateľ. Druhá časť detičiek – predškoláci, ostali v ZŠ a pokračuje sa v opatreniach ako v júni. MŠ je vybavená čističkou vzduchu a vždy pred spaním sa v spálničkách vyčistí vzduch.

 

Prevádzka školských klubov detí funguje

Ministerstvo školstva fungovanie školského klubu detí neodporúča. Ak je však jeho prevádzka nevyhnutná, navrhuje minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

 V breznianskych ZŠ fungujú ráno medzi 6.00 a 7.00, potom sa žiaci v sprievode vychovávateliek presúvajú do tried, kde sú s triednymi učiteľkami. Na Pionierskej 2 poobedňajší klub je v prevádzke do 16.00, v ZŠ s MŠ Karola Rapoša sú deti po vyučovaní v ôsmich oddeleniach školského klubu a od 16.00 do 17.00 majú vytvorené zberné triedy. „V ŠKD nedokážeme zabezpečiť oddelenia tak, aby sa žiaci nespájali. Spájajú sa však maximálne žiaci z dvoch tried.“

 Na MPČĽ činnosť prebieha do 14.00, žiaci pracujú v ôsmich oddeleniach, čo znamená, že sa triedy nemiešajú.

 

Proces fungovania v školských jedálňach je náročný na disciplínu

Úrad verejného zdravotníctva SR stravovanie odporúča tak, aby sa triedy nepremiešavali. Aj keď režim na prevádzkovateľov školských jedální kladie vysoké nároky, ZŠ v Brezne to zvládajú veľmi dobre. Na Pionierskej 2 zmenili organizáciu vyučovania, žiaci tak majú možnosť dvoch väčších prestávok na stravovanie, každý stôl má označenie triedy. „Rozvoz stravy pre imobilných dôchodcov je zabezpečený tak ako doteraz, ostatní sa v škole v čase mimoriadnej situácie nestravujú,“ uviedla riaditeľka Beáta Prečuchová.

 V ZŠ s MŠ Karola Rapoša stoly pospájali do skupín, triedy majú pripravený harmonogram tak, aby sa nemiešali a nečakali na voľné miesta. Na obed prichádzajú s vyučujúcim poslednej vyučovacej hodiny.

 

Zaznamenali aj pozitívne prípady

K 13. októbru v ZŠ s MŠ na Mazorníkove nezaznamenali žiadne pozitívne prípady. Dvoch žiakov s Covid-19 evidovali v ZŠ s MŠ Karola Rapoša, a tretí čakal na testovanie. „Nákaza je v obidvoch prípadoch zvonku školy. Z pedagógov nemáme nikoho s pozitívnym výsledkom testu, dvaja sú v karanténe z dôvodu priameho kontaktu s Covid pozitívnym. Od 13. do 19. októbra jedna trieda 7. ročníka prešla na dištančné vzdelávanie. Žiaci idú na testovanie z dôvodu kontaktu s nakazeným spolužiakom.

V ZŠ s MŠ Pionierska 2 k 13. októbru zaznamenali dva prípady pozitivity u žiakov, ktorí však predtým dlhodobo v škole chýbali. K 16. októbru pribudol ďalší pozitívny žiak, preto trieda, ktorú navštevuje, prešla do domácej izolácie.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : MsÚ


Novinkyviac

29.11.2022 10:49:41 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok si zapísal už 532. ročník

Remeselníci zblízka i z ďaleka, chutné špeciality, vôňa vareného vína, medoviny, množstvo spotrebného tovaru, pestrý kultúrny program či ...

29.11.2022 10:48:52 Mesto Brezno

Mikuláš zavíta aj do Brezna

Na Slovensku sa zachoval zvyk, podľa ktorého putuje Mikuláš so sprievodom, nechýba čert či anjel. Do ...

29.11.2022 10:47:56 Mesto Brezno

Na námestí zapálili prvú adventnú sviečku

Kresťania na Slovensku i vo svete slávili prvú adventnú nedeľu, ktorou sa začína obdobie duchovnej prípravy na ...

29.11.2022 10:47:01 Kultúra a šport

Umelci z partnerských miest majú skutočne veľký talent

Mestský dom kultúry v Brezne ožil aj minulú sobotu, kedy sa o skvelú atmosféru postarali finalisti súťaže Česko ...

29.11.2022 10:46:08 Kultúra a šport

Školička korčuľovania naďalej pokračuje. Pre veľký úspech realizáciu projektu finančne podporilo mesto

Prváci a druháci základných škôl v Brezne sa zábavnou a zároveň poučnou formou učia korčuľovať zadarmo. Vďaka finančnej podpore ...

29.11.2022 10:43:34 Kultúra a šport

Výstava seniorov v Prameni

Seniori z Prameňa sú aktívni a mimoriadne zruční. Svedčí o tom aj výstava ich výrobkov, ktoré si verejnosť mohla ...

24.11.2022 08:49:21

Zariadenie pre seniorov a denný stacionár Boženka podporené z dotácie BBSK

Osobný automobil, altánok či klimatizácia je vybavenie, ktoré mesto Brezno zakúpilo do zariadenia pre seniorov z dotácie ...

22.11.2022 14:48:27 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok začína už tento štvrtok. Prvýkrát ho otvorí sprievod

Ondrejský jarmok mal voľakedy inú podobu, stále však ostal nevšednou spoločenskou udalosťou a zachoval si svoju neopakovateľnú ...

22.11.2022 14:47:40 Mesto Brezno

Prvú adventnú sviečku rozsvietia túto nedeľu aj na námestí v Brezne

Vianoce sa blížia a s nimi i rôzne podujatia, ktoré nám čoraz viac navodzujú sviatočnú atmosféru. Jedno z nich sa ...

22.11.2022 14:46:19 Kultúra a šport

Nenechajte si ujsť hviezdny galaprogram Partnerské mestá majú talent

Po úspešnom spoločnom galaprograme dvoch partnerských miest skvelý projekt z Nového Bydžova prichádza do Brezna. Jedinečné vystúpenie ...

22.11.2022 14:45:22 Mesto Brezno

Pri hrobke rodu Lehotských je už umiestnená aj informačná tabuľka

Jedna z najkrajších stavieb starého cintorína v Brezne sa už vyníma v celej svojej kráse. Návštevníci sa viac o Hrobke ...

22.11.2022 14:44:35 Mesto Brezno

Predstaviteľom samospráv sa poďakovali za náročné štvorročné obdobie

V obradnej sieni mestského úradu predsedníčka Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia Tatiana Čontofalská poďakovala primátorovi a starostom ...