Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Zverejnené: 19.10.2020 14:02:59
obr: Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Vzhľadom na situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie Covid-19 vstúpili do platnosti nové opatrenia, ktoré sa týkajú aj základných škôl. Nosenie rúšok je pre všetkých žiakov povinné, jazykové kurzy, školy v prírode, školské výlety, exkurzie, lyžiarske, plavecké či akékoľvek športové výcviky sú zakázané. Zatvorené sú tiež centrá voľného času.

 

BREZNO. So zhoršujúcou sa situáciou a zvyšujúcim sa počtom nakazených ochorením Covid-19 Ústredný krízový štáb upravil opatrenia pre školy.

 

V prípade neprítomnosti žiaka rodičia podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti

Stredoškoláci sa od pondelka 12. októbra učia dištančnou formou, v základných školách pokračujú v prezenčnej výučbe a dodržiavajú hygienické opatrenia, ktoré zaviedli v júni – meranie teploty pri vstupe, dezinfekcia rúk, kľučiek, sociálnych zariadení a všetkých dotykových plôch (vrátane lavíc) minimálne 3 x denne. Po 3 dňoch chýbania dieťaťa v škole rodičia vždy podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti.

 Ako informovali riaditelia, vo všetkých základných školách v Brezne majú dostatočný počet dezinfekčných a hygienických prostriedkov, v prípade nedostatku im mesto pomôže zabezpečiť ďalšie zásoby. „Na nákup dezinfekcie a jednorazových utierok nám výrazne pomohla Rodičovská rada príspevkom 1000 eur z rodičovského fondu. Mamička nášho žiaka nám darovala asi 100 ks ochranných bavlnených rúšok pre žiakov i dospelých, ktoré nám slúžia ako náhradné v prípade zašpinenia či poškodenia prineseného rúška,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša Danka Katonová.

 

Rúška nosia aj škôlkari pri kontaktných aktivitách

Od minulého týždňa sú rúška povinné u všetkých žiakov, to znamená aj na prvom stupni, a na základe vydaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR sú odporúčané deťom materských škôl v interiéri pri kontaktných aktivitách.

Žiaci si na ich nosenie pomaly zvykajú a nariadenia pedagógov rešpektujú, aj keď u niektorých nosenie rúšok je pomerne náročné. V MŠ na Mazorníkove podľa slov riaditeľa Petra Macka deti na krátky čas prijali rúška ako novinku vysoko atraktívnu. Postupne však zisťujú aj určité obmedzenia, čo ich vedie k tomu, že si ich skladajú, a tak rúška neplnia svoj účel.

 „Na prvom stupni je nereálne, aby žiaci dodržiavali odstup, hrajú sa, dotýkajú, preto od začiatku je potrebné, aby sa chránili rúškom. Ak niektorému dieťaťu či žiakovi prekáža, pristupujeme ku každému citlivo. S nedôverou sa skôr stretávame u rodičov.  Naším zámerom nie je deťom a žiakom rúškami škodiť. Chceme ich tak chrániť, ako aj ich kamarátov, pedagógov a rodičov,“ uviedla Danka Katonová. Ako pokračovala, veľká zmena u nich nastala v MŠ, pretože väčšia časť detí prešla do zrekonštruovanej novootvorenej budovy na Ulici Clementisa 3. „Museli sme ju vybaviť kompletným dezinfekčným a hygienickým vybavením, s čím nám výrazne finančne pomohol zriaďovateľ. Druhá časť detičiek – predškoláci, ostali v ZŠ a pokračuje sa v opatreniach ako v júni. MŠ je vybavená čističkou vzduchu a vždy pred spaním sa v spálničkách vyčistí vzduch.

 

Prevádzka školských klubov detí funguje

Ministerstvo školstva fungovanie školského klubu detí neodporúča. Ak je však jeho prevádzka nevyhnutná, navrhuje minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

 V breznianskych ZŠ fungujú ráno medzi 6.00 a 7.00, potom sa žiaci v sprievode vychovávateliek presúvajú do tried, kde sú s triednymi učiteľkami. Na Pionierskej 2 poobedňajší klub je v prevádzke do 16.00, v ZŠ s MŠ Karola Rapoša sú deti po vyučovaní v ôsmich oddeleniach školského klubu a od 16.00 do 17.00 majú vytvorené zberné triedy. „V ŠKD nedokážeme zabezpečiť oddelenia tak, aby sa žiaci nespájali. Spájajú sa však maximálne žiaci z dvoch tried.“

 Na MPČĽ činnosť prebieha do 14.00, žiaci pracujú v ôsmich oddeleniach, čo znamená, že sa triedy nemiešajú.

 

Proces fungovania v školských jedálňach je náročný na disciplínu

Úrad verejného zdravotníctva SR stravovanie odporúča tak, aby sa triedy nepremiešavali. Aj keď režim na prevádzkovateľov školských jedální kladie vysoké nároky, ZŠ v Brezne to zvládajú veľmi dobre. Na Pionierskej 2 zmenili organizáciu vyučovania, žiaci tak majú možnosť dvoch väčších prestávok na stravovanie, každý stôl má označenie triedy. „Rozvoz stravy pre imobilných dôchodcov je zabezpečený tak ako doteraz, ostatní sa v škole v čase mimoriadnej situácie nestravujú,“ uviedla riaditeľka Beáta Prečuchová.

 V ZŠ s MŠ Karola Rapoša stoly pospájali do skupín, triedy majú pripravený harmonogram tak, aby sa nemiešali a nečakali na voľné miesta. Na obed prichádzajú s vyučujúcim poslednej vyučovacej hodiny.

 

Zaznamenali aj pozitívne prípady

K 13. októbru v ZŠ s MŠ na Mazorníkove nezaznamenali žiadne pozitívne prípady. Dvoch žiakov s Covid-19 evidovali v ZŠ s MŠ Karola Rapoša, a tretí čakal na testovanie. „Nákaza je v obidvoch prípadoch zvonku školy. Z pedagógov nemáme nikoho s pozitívnym výsledkom testu, dvaja sú v karanténe z dôvodu priameho kontaktu s Covid pozitívnym. Od 13. do 19. októbra jedna trieda 7. ročníka prešla na dištančné vzdelávanie. Žiaci idú na testovanie z dôvodu kontaktu s nakazeným spolužiakom.

V ZŠ s MŠ Pionierska 2 k 13. októbru zaznamenali dva prípady pozitivity u žiakov, ktorí však predtým dlhodobo v škole chýbali. K 16. októbru pribudol ďalší pozitívny žiak, preto trieda, ktorú navštevuje, prešla do domácej izolácie.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : MsÚ


Novinkyviac

05.12.2023 14:21:00 Mesto Brezno

Mestské lesy spustili predaj vianočných stromčekov 

Živý a najmä voňavý symbol Vianoc, ktorý špeciálne pre túto príležitosť vypestovali mestskí lesníci vo svojej ...

05.12.2023 14:20:12 Mesto Brezno

Chutný, voňavý a zasnežený. Aj taký bol Ondrejský jarmok s poradovým číslom 533

Neskorá jeseň už tradične prináša do centra Brezna viac života ako obvykle. Ondrejský jarmok a jeho ...

01.12.2023 10:49:34 Mesto Brezno

Úroda medu z breznianskych lesov opäť putovala do škôlok

Mesto už po druhýkrát zásobilo svoje materské školy lesným medom, ktorý počas tohto roka vyprodukovali štyri ...

01.12.2023 10:48:37 Kultúra a šport

Brezno hostilo európsky šampionát v mas wrestlingu

Na medzinárodnom podujatí, ktoré sa v posledný novembrový víkend konalo v centre Horehronia, sa zúčastnilo 80 ...

01.12.2023 10:45:02 Mesto Brezno

Vidieť a byť videný. Životne dôležité nielen pre vodičov, ale hlavne pre chodcov a cyklistov

Celoslovenská dopravno-preventívna akcia Reflex sa konala aj v Brezne. Štátna polícia v spolupráci s mestskou políciou ...

28.11.2023 15:02:16 Mesto Brezno

Doktor Ján Zachar už päťdesiat rokov hrá na organe v evanjelických chrámoch

Na organe hrá už polstoročie. S kráľovským nástrojom je spätý od útleho detstva celým srdcom a ...

28.11.2023 15:01:07 Kultúra a šport

V synagóge spomínali na Ľudovíta Petránskeho a do života uviedli knihu Samuela Brečku

Synagóga v piatok podvečer otvorila svoje brány veľkolepému podujatiu, venovanému významným osobnostiam, breznianskym rodákom. Sakrálna pamiatka ...

28.11.2023 13:35:47 Mesto Brezno

Mesto je na zimnú údržbu ciest a chodníkov pripravené. Cieľom je, aby boli bezpečné

Zimnú údržbu ciest v správe mesta každoročne zabezpečujú Technické služby. Cieľom je, aby cesty a chodníky ...

27.11.2023 13:12:58 Mesto Brezno

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská odkladá.

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská, ktorá sa mala realizovať tento týždeň odkladá. Vzhľadom ...

23.11.2023 15:19:24 Mesto Brezno

Kvitnúci cyklista aj 14 mestských lúk. Brezno reaguje na klimatickú zmenu

Menej hluku, prachu a slnečného žiarenia, viac vody, vlahy a rozmanitosti živočíšnych druhov. Centrum Horehronia sa ...

20.11.2023 12:04:53 Kultúra a šport

Brezno sa Mestom kultúry 2024 nestalo, no napriek tomu prinesie množstvo podujatí

    Je rozhodnuté. Titul Mesto kultúry 2024 získalo Humenné. Brezno napriek veľkej snahe s projektom Brány ...

20.11.2023 12:03:57 Mesto Brezno

Na Mazorníkove vysadili ovocné stromy

  BREZNO. Spojili príjemné s užitočným. Mesto Brezno v  spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov, Technickými službami, Lesmi ...

16.11.2023 12:03:45 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok už klope na dvere

Od konca 15. storočia sa v Brezne každý rok, okrem dvoch pandemických, koná tradičný Ondrejský jarmok. ...

16.11.2023 12:02:51 Mesto Brezno

Mesto realizuje projekt modernizácie osvetlenia

  V rámci projektu modernizácie osvetlenia breznianska samospráva upravuje viac ako 1600 lámp a osádza 50 nových ...

16.11.2023 12:01:49 Kultúra a šport

Profesionálni jednotlivci, ale aj dobrovoľní hasiči zo Slovenska a Čiech si zmerali sily na námestí

   V sobotu to na námestí v Brezne poriadne žilo. Tentokrát netradične, konal sa 4. ročník Horehronského ...