Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Zverejnené: 19.10.2020 14:02:59
obr: Pedagógovia v mimoriadnej situácii pracujú nad rámec svojich povinností, no situáciu chápu

Vzhľadom na situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie Covid-19 vstúpili do platnosti nové opatrenia, ktoré sa týkajú aj základných škôl. Nosenie rúšok je pre všetkých žiakov povinné, jazykové kurzy, školy v prírode, školské výlety, exkurzie, lyžiarske, plavecké či akékoľvek športové výcviky sú zakázané. Zatvorené sú tiež centrá voľného času.

 

BREZNO. So zhoršujúcou sa situáciou a zvyšujúcim sa počtom nakazených ochorením Covid-19 Ústredný krízový štáb upravil opatrenia pre školy.

 

V prípade neprítomnosti žiaka rodičia podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti

Stredoškoláci sa od pondelka 12. októbra učia dištančnou formou, v základných školách pokračujú v prezenčnej výučbe a dodržiavajú hygienické opatrenia, ktoré zaviedli v júni – meranie teploty pri vstupe, dezinfekcia rúk, kľučiek, sociálnych zariadení a všetkých dotykových plôch (vrátane lavíc) minimálne 3 x denne. Po 3 dňoch chýbania dieťaťa v škole rodičia vždy podpisujú vyhlásenie o bezinfekčnosti.

 Ako informovali riaditelia, vo všetkých základných školách v Brezne majú dostatočný počet dezinfekčných a hygienických prostriedkov, v prípade nedostatku im mesto pomôže zabezpečiť ďalšie zásoby. „Na nákup dezinfekcie a jednorazových utierok nám výrazne pomohla Rodičovská rada príspevkom 1000 eur z rodičovského fondu. Mamička nášho žiaka nám darovala asi 100 ks ochranných bavlnených rúšok pre žiakov i dospelých, ktoré nám slúžia ako náhradné v prípade zašpinenia či poškodenia prineseného rúška,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša Danka Katonová.

 

Rúška nosia aj škôlkari pri kontaktných aktivitách

Od minulého týždňa sú rúška povinné u všetkých žiakov, to znamená aj na prvom stupni, a na základe vydaných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR sú odporúčané deťom materských škôl v interiéri pri kontaktných aktivitách.

Žiaci si na ich nosenie pomaly zvykajú a nariadenia pedagógov rešpektujú, aj keď u niektorých nosenie rúšok je pomerne náročné. V MŠ na Mazorníkove podľa slov riaditeľa Petra Macka deti na krátky čas prijali rúška ako novinku vysoko atraktívnu. Postupne však zisťujú aj určité obmedzenia, čo ich vedie k tomu, že si ich skladajú, a tak rúška neplnia svoj účel.

 „Na prvom stupni je nereálne, aby žiaci dodržiavali odstup, hrajú sa, dotýkajú, preto od začiatku je potrebné, aby sa chránili rúškom. Ak niektorému dieťaťu či žiakovi prekáža, pristupujeme ku každému citlivo. S nedôverou sa skôr stretávame u rodičov.  Naším zámerom nie je deťom a žiakom rúškami škodiť. Chceme ich tak chrániť, ako aj ich kamarátov, pedagógov a rodičov,“ uviedla Danka Katonová. Ako pokračovala, veľká zmena u nich nastala v MŠ, pretože väčšia časť detí prešla do zrekonštruovanej novootvorenej budovy na Ulici Clementisa 3. „Museli sme ju vybaviť kompletným dezinfekčným a hygienickým vybavením, s čím nám výrazne finančne pomohol zriaďovateľ. Druhá časť detičiek – predškoláci, ostali v ZŠ a pokračuje sa v opatreniach ako v júni. MŠ je vybavená čističkou vzduchu a vždy pred spaním sa v spálničkách vyčistí vzduch.

 

Prevádzka školských klubov detí funguje

Ministerstvo školstva fungovanie školského klubu detí neodporúča. Ak je však jeho prevádzka nevyhnutná, navrhuje minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

 V breznianskych ZŠ fungujú ráno medzi 6.00 a 7.00, potom sa žiaci v sprievode vychovávateliek presúvajú do tried, kde sú s triednymi učiteľkami. Na Pionierskej 2 poobedňajší klub je v prevádzke do 16.00, v ZŠ s MŠ Karola Rapoša sú deti po vyučovaní v ôsmich oddeleniach školského klubu a od 16.00 do 17.00 majú vytvorené zberné triedy. „V ŠKD nedokážeme zabezpečiť oddelenia tak, aby sa žiaci nespájali. Spájajú sa však maximálne žiaci z dvoch tried.“

 Na MPČĽ činnosť prebieha do 14.00, žiaci pracujú v ôsmich oddeleniach, čo znamená, že sa triedy nemiešajú.

 

Proces fungovania v školských jedálňach je náročný na disciplínu

Úrad verejného zdravotníctva SR stravovanie odporúča tak, aby sa triedy nepremiešavali. Aj keď režim na prevádzkovateľov školských jedální kladie vysoké nároky, ZŠ v Brezne to zvládajú veľmi dobre. Na Pionierskej 2 zmenili organizáciu vyučovania, žiaci tak majú možnosť dvoch väčších prestávok na stravovanie, každý stôl má označenie triedy. „Rozvoz stravy pre imobilných dôchodcov je zabezpečený tak ako doteraz, ostatní sa v škole v čase mimoriadnej situácie nestravujú,“ uviedla riaditeľka Beáta Prečuchová.

 V ZŠ s MŠ Karola Rapoša stoly pospájali do skupín, triedy majú pripravený harmonogram tak, aby sa nemiešali a nečakali na voľné miesta. Na obed prichádzajú s vyučujúcim poslednej vyučovacej hodiny.

 

Zaznamenali aj pozitívne prípady

K 13. októbru v ZŠ s MŠ na Mazorníkove nezaznamenali žiadne pozitívne prípady. Dvoch žiakov s Covid-19 evidovali v ZŠ s MŠ Karola Rapoša, a tretí čakal na testovanie. „Nákaza je v obidvoch prípadoch zvonku školy. Z pedagógov nemáme nikoho s pozitívnym výsledkom testu, dvaja sú v karanténe z dôvodu priameho kontaktu s Covid pozitívnym. Od 13. do 19. októbra jedna trieda 7. ročníka prešla na dištančné vzdelávanie. Žiaci idú na testovanie z dôvodu kontaktu s nakazeným spolužiakom.

V ZŠ s MŠ Pionierska 2 k 13. októbru zaznamenali dva prípady pozitivity u žiakov, ktorí však predtým dlhodobo v škole chýbali. K 16. októbru pribudol ďalší pozitívny žiak, preto trieda, ktorú navštevuje, prešla do domácej izolácie.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : MsÚ


Novinkyviac

24.05.2024 15:34:47 Kultúra a šport

Zochovu divadelnú Revúcu si breznianski chalupkovci budú dobre pamätať

Chalupkovci z Brezna žnú jeden úspech za druhým.  V kategórii dospelých aj divadla mladých na Zochovej divadelnej ...

24.05.2024 15:33:42 Mesto Brezno

Na radnici zablahoželali jubilantom seniorom k ich sviatku

Primátor zablahoželal seniorom k vzácnym životným jubileám. Oslávencom vyjadril úctu a vďaku za ich plodné roky, doterajšiu činnosť ...

24.05.2024 15:31:50 Kultúra a šport

Na nábreží Hrona čoskoro pribudne nové multifunkčné ihrisko K Park

V modernom športovo-oddychovom areáli návštevníci nájdu lezeckú stenu, streetbalové ihrisko, pingpongový stôl, workoutovú zónu, ale aj ...

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...