Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Osmičkový rok priniesol zbúranie domu hrôzy, nové cesty a chodníky aj brezniansku kalváriu

Zverejnené: 07.01.2019 07:12:30
obr: Osmičkový rok priniesol zbúranie domu hrôzy, nové cesty a chodníky aj brezniansku kalváriu

Počas uplynulých dvanástich mesiacov sa stalo množstvo udalostí, ktoré ovplyvnili dianie v Brezne a jeho okolí. Tucet z nich sme pre vás vybrali aj my, aby ste sa spolu s nami mohli poobhliadnuť za rokom 2018 v metropole Horehronia.

 

Január: Brezno hostilo svetový hokej

Začiatkom januára sa prvýkrát v histórii stretli výbery troch rozličných univerzitných hokejových asociácií. Reprezentačné výbery Európskej univerzitnej hokejovej asociácie, American Collegiate Hockey Association zo Spojených štátov a Študentskej hokejovej ligy z Ruska zabojovali o titul univerzitného svetového šampióna. Prestížny zápas odvekých rivalov USA a Ruska si dokonca Brezňania mohli vychutnať na domácom ľade a zároveň sa tak prihlásiť k okrídlenému odkazu, že hokej nie je len hra, ale nástroj na spájanie ľudí a národov.

Február: Ulice monitoruje nový kamerový systém

Kvôli zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov Brezna, ako aj zlepšeniu ochrany ich majetku mesto vo svojich uliciach vybudovalo novú monitorovaciu sieť, ktorá patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Projekt bol finančne podporený Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, pričom breznianska samospráva naň získala dotáciu desať tisíc eur. Digitálne zariadenia monitorujú verejne prístupný priestor a vďaka infra technológii dokážu zabezpečiť vyššiu kvalitu záznamov a obrazu aj pri zníženej viditeľnosti, čím prispievajú k efektívnejšiemu boju proti kriminalite.

Marec: Dom hrôzy sa stal definitívne minulosťou

Bytový dom Predné Halny 10 dlhodobo patril k najkontroverznejším breznianskym objektom. Stavbu, ktorá mestu robila negatívnu reklamu aj za hranicami regiónu a roky strpčovala život obyvateľom okolitých domov, konečne zbúrali. Rozsiahlej demolácii sa s úľavou prizerali viacerí susedia, ktorí netajili spokojnosť, že dlhoročné spolužitie s neprispôsobivými občanmi už bude len nie veľmi príjemnou spomienkou. Brezniansky primátor Tomáš Abel zároveň potvrdil záujem samosprávy pokračovať v likvidovaní čiernych stavieb a to primárne na jednotlivých vjazdoch do mesta.      

Apríl: Zachránili historický ovocný sad

Na začiatku bolo pár ľudí plných nadšenia, lásky k prírode a

odhodlania zachrániť vzácne ovocné dreviny v sade nad

Breznom, ktorý bol výsledkom dlhoročného snaženia učiteľov

a žiakov niekdajšej roľníckej školy. Keďže hrozilo, že pôvodné

odrody týchto stromov postupne vyhynú, aktivisti z neziskovej organizácie Brezno pre občanov sa rozhodli konať. Nadácia Ekopolis im dala šancu a sumou 2500 eur podporila ich spoločný projekt s názvom Arborétum Banisko. Jeho výnimočnosť navyše ocenila ako Top projekt roka v rámci grantového programu Zelené oázy.

Máj: Mesto rozšírilo starý cintorín

Na troch breznianskych cintorínoch sa do mája uplynulého roka nachádzalo takmer 3 a pol tisíc hrobových miest. Samospráva vyhodnotila tento stav za kapacitne nepostačujúci a preto rozbehla jednu z ďalších investičných akcií, ktorá sa týkala rozšírenia hrobových miest na starom cintoríne. Týmto krokom sa podarilo zabezpečiť dostatok priestoru na pochovávanie zosnulých na najbližších desať rokov. Súčasťou bola aj výstavba nového chodníka pre peších zo zámkovej dlažby, ktorý prepojil ulice Moyzesova a Cintorínska, ako aj obnova už existujúcich chodníkov.

Jún: Otvorenie Žihadielka bolo veľkolepé

Brezno tento rok uspelo v rámci projektu Lidl ihrisko Žihadielko a v kategórii miest s počtom obyvateľov 20 000 až 33 999 obsadilo prvé miesto s celkovým počtom 136 667 odovzdaných hlasov. Získalo tak vybudovanie moderného a hlavne bezpečného detského ihriska v celkovej hodnote 87 000 eur, ktoré v júni slávnostne otvorili pre verejnosť. Areál s dvoma hradmi, pieskoviskom, kolotočom, hojdačkami a prevažovadlami, ktoré vybudovali na nábreží Hrona, je určené pre deti od 2 do 12 rokov, pričom na všetkých herných prvkoch dominujú podobizne včielky Maje a jej kamarátov.

Júl: Stovky metrov nových chodníkov

Vlaňajší rok priniesol do centra Horehronia aj veľkú rekonštrukciu vybraných úsekov chodníkov. Starý asfalt za nový sa podarilo vymeniť celkovo na deviatich uliciach a to na Nábreží Dukelských hrdinov, mazorníckych uliciach MPČĽ a 9. mája, menšie vynovené úseky pribudli aj na uliciach Boženy Němcovej, Černákova, Československej armády, Staničná, Švermova a Štvrť Ladislava Novomeského. Rozsiahla rekonštrukcia takmer 6000 metrov štvorcových chodníkov bola realizovaná z prostriedkov mestského rozpočtu a samosprávu stála približne 180 tisíc eur.

August: Najrozsiahlejšia oprava ciest za posledné roky

V súvislosti so skvalitnením dopravnej infraštruktúry mesto pripravilo projekt Oprava miestnych komunikácií, v rámci ktorého bola na takmer 50 úsekoch ciest v správe mesta položená úplne nová vrstva asfalto-betónového krytu. Išlo pritom o najrozsiahlejšiu rekonštrukciu miestnych komunikácií za posledné desaťročia, vďaka ktorej došlo k výraznému skvalitneniu dopravy pre všetkých užívateľov miestnych ciest. Podľa slov breznianskeho primátora Tomáša Abela to umožnilo dobré hospodárenie mesta, ktoré do uvedeného projektu investovalo sumu viac ako 2 milióny eur z vlastných zdrojov.

September: Mesto má svoju kalváriu

Za finálnym dielom kalvárie, ktorá sa od minulého roka  týči nad Breznom, sa skrýva snaha a úsilie mnohých ľudí. Tí najdôležitejší ale v konečnej fáze boli umelci, ktorí v priebehu leta vytvorili jednotlivé zastavenia krížovej cesty podľa svojho pohľadu na moderné stvárnenie dávneho príbehu. Aby šancu pochopiť ich videnie témy mali aj ostatní návštevníci, rozhodlo sa mesto osadiť k jednotlivým zastaveniam tabule s názvami a originálnym slovným opisom so zamyslením. V poslednú septembrovú sobotu unikátnu brezniansku kalváriu slávnostne požehnal rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Október: Spustili petíciu Stop hazardu v Brezne

Po vzore viacerých samospráv na Slovensku majú už aj obyvatelia Brezna možnosť povedať hazardným hrám v meste jasné nie. Aj v metropole Horehronia totiž spustili petíciu za zákaz herní s názvom Stop hazardu v Brezne. Ak túto myšlienku podporí viac ako 5000 obyvateľov nad 18 rokov, breznianski poslanci budú musieť rozhodnúť, či túto iniciatívu schvália alebo nie. Jednou z kompetencií mestského zastupiteľstva totiž je vydanie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bude celoplošne zakazovať prevádzkovanie hazardných hier na území mesta.

November: Práce na centrálnom parkovisku sa pohli

Aj po novembrových komunálnych voľbách zostalo zlepšenie parkovacej politiky v centre mesta jedným z hlavných investičných priorít staronového vedenia magistrátu. Na mieste neslávne známeho breznianskeho tankodromu sa začalo s výstavbou dlhoočakávaného záchytného parkoviska, ktorého realizácia sa aj kvôli úradným ťahaniciam odďaľovala takmer dva roky. Projekt počíta s výstavbou viac ako 80 parkovacích miest v centre Brezna a rekonštrukciou existujúcej miestnej komunikácie. Ak pôjde všetko podľa plánu, práce by mohli byť hotové na jar 2019.

December: Na Mikuláša odhalili sochu Bomburu

Okrem prvého mestského elektromobilu a otvorenia športovej haly sa Brezňania pred Vianocami dočkali ešte jedného darčeka. Na námestí odhalili takmer 500-kilogramovú bronzovú sochu legendárneho breznianskeho hrdinu Bomburu. Traduje sa, že v časoch, keď turecké vojská napadli mesto, dokázal ich víťazne odohnať a aj preto mu už stáročia patrí čestné miesto v mestskom erbe. Súčasné vedenie radnice sa ho rozhodlo ešte viac zviditeľniť a aj takýmto atraktívnym spôsobom predstaviť domácim návštevníkom a turistom, ktorí zavítajú do Brezna.


Novinkyviac

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...

03.06.2024 13:42:11 Kultúra a šport

Letný jarmok ponúkal rôzne remeselnícke výrobky aj chutné občerstvenie

Jarmočníci opäť zavítali aj na Dni mesta. Návštevníci mohli obdivovať pestrú ponuku tovaru, remeselníckych výrokov či ...

03.06.2024 13:40:31 Kultúra a šport

Horehronské športové hry zaznamenali rekordnú účasť

Až 150 žiakov a študentov z 13 škôl z celého okresu sa tento rok zúčastnilo na ...

03.06.2024 11:04:50 Kultúra a šport

Za úspešnú reprezentáciu doma i v zahraničí ocenili miestnych športovcov

Mesto Brezno sa verejne poďakovalo miestnym športovcom za dosiahnuté výsledky v roku 2023 a úspešnú reprezentáciu ...

03.06.2024 11:03:56 Kultúra a šport

Tradičnou súčasťou je varenie guľášov v mestskom parku

Počasie v sobotu doobeda nesklamalo, napriek tomu, že hlásili dážď. Potešili sa hlavne kolektívy, ktoré sa ...

03.06.2024 11:01:37 Mesto Brezno

Na Dňoch mesta privítali aj delegácie zo zahraničia

Osobitné postavenie v plejáde podujatí má už tradične uvítanie delegácií z partnerských miest. Zahraniční hostia spoločne ...