Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Osmičkový rok priniesol zbúranie domu hrôzy, nové cesty a chodníky aj brezniansku kalváriu

Zverejnené: 07.01.2019 07:12:30
obr: Osmičkový rok priniesol zbúranie domu hrôzy, nové cesty a chodníky aj brezniansku kalváriu

Počas uplynulých dvanástich mesiacov sa stalo množstvo udalostí, ktoré ovplyvnili dianie v Brezne a jeho okolí. Tucet z nich sme pre vás vybrali aj my, aby ste sa spolu s nami mohli poobhliadnuť za rokom 2018 v metropole Horehronia.

 

Január: Brezno hostilo svetový hokej

Začiatkom januára sa prvýkrát v histórii stretli výbery troch rozličných univerzitných hokejových asociácií. Reprezentačné výbery Európskej univerzitnej hokejovej asociácie, American Collegiate Hockey Association zo Spojených štátov a Študentskej hokejovej ligy z Ruska zabojovali o titul univerzitného svetového šampióna. Prestížny zápas odvekých rivalov USA a Ruska si dokonca Brezňania mohli vychutnať na domácom ľade a zároveň sa tak prihlásiť k okrídlenému odkazu, že hokej nie je len hra, ale nástroj na spájanie ľudí a národov.

Február: Ulice monitoruje nový kamerový systém

Kvôli zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov Brezna, ako aj zlepšeniu ochrany ich majetku mesto vo svojich uliciach vybudovalo novú monitorovaciu sieť, ktorá patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Projekt bol finančne podporený Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, pričom breznianska samospráva naň získala dotáciu desať tisíc eur. Digitálne zariadenia monitorujú verejne prístupný priestor a vďaka infra technológii dokážu zabezpečiť vyššiu kvalitu záznamov a obrazu aj pri zníženej viditeľnosti, čím prispievajú k efektívnejšiemu boju proti kriminalite.

Marec: Dom hrôzy sa stal definitívne minulosťou

Bytový dom Predné Halny 10 dlhodobo patril k najkontroverznejším breznianskym objektom. Stavbu, ktorá mestu robila negatívnu reklamu aj za hranicami regiónu a roky strpčovala život obyvateľom okolitých domov, konečne zbúrali. Rozsiahlej demolácii sa s úľavou prizerali viacerí susedia, ktorí netajili spokojnosť, že dlhoročné spolužitie s neprispôsobivými občanmi už bude len nie veľmi príjemnou spomienkou. Brezniansky primátor Tomáš Abel zároveň potvrdil záujem samosprávy pokračovať v likvidovaní čiernych stavieb a to primárne na jednotlivých vjazdoch do mesta.      

Apríl: Zachránili historický ovocný sad

Na začiatku bolo pár ľudí plných nadšenia, lásky k prírode a

odhodlania zachrániť vzácne ovocné dreviny v sade nad

Breznom, ktorý bol výsledkom dlhoročného snaženia učiteľov

a žiakov niekdajšej roľníckej školy. Keďže hrozilo, že pôvodné

odrody týchto stromov postupne vyhynú, aktivisti z neziskovej organizácie Brezno pre občanov sa rozhodli konať. Nadácia Ekopolis im dala šancu a sumou 2500 eur podporila ich spoločný projekt s názvom Arborétum Banisko. Jeho výnimočnosť navyše ocenila ako Top projekt roka v rámci grantového programu Zelené oázy.

Máj: Mesto rozšírilo starý cintorín

Na troch breznianskych cintorínoch sa do mája uplynulého roka nachádzalo takmer 3 a pol tisíc hrobových miest. Samospráva vyhodnotila tento stav za kapacitne nepostačujúci a preto rozbehla jednu z ďalších investičných akcií, ktorá sa týkala rozšírenia hrobových miest na starom cintoríne. Týmto krokom sa podarilo zabezpečiť dostatok priestoru na pochovávanie zosnulých na najbližších desať rokov. Súčasťou bola aj výstavba nového chodníka pre peších zo zámkovej dlažby, ktorý prepojil ulice Moyzesova a Cintorínska, ako aj obnova už existujúcich chodníkov.

Jún: Otvorenie Žihadielka bolo veľkolepé

Brezno tento rok uspelo v rámci projektu Lidl ihrisko Žihadielko a v kategórii miest s počtom obyvateľov 20 000 až 33 999 obsadilo prvé miesto s celkovým počtom 136 667 odovzdaných hlasov. Získalo tak vybudovanie moderného a hlavne bezpečného detského ihriska v celkovej hodnote 87 000 eur, ktoré v júni slávnostne otvorili pre verejnosť. Areál s dvoma hradmi, pieskoviskom, kolotočom, hojdačkami a prevažovadlami, ktoré vybudovali na nábreží Hrona, je určené pre deti od 2 do 12 rokov, pričom na všetkých herných prvkoch dominujú podobizne včielky Maje a jej kamarátov.

Júl: Stovky metrov nových chodníkov

Vlaňajší rok priniesol do centra Horehronia aj veľkú rekonštrukciu vybraných úsekov chodníkov. Starý asfalt za nový sa podarilo vymeniť celkovo na deviatich uliciach a to na Nábreží Dukelských hrdinov, mazorníckych uliciach MPČĽ a 9. mája, menšie vynovené úseky pribudli aj na uliciach Boženy Němcovej, Černákova, Československej armády, Staničná, Švermova a Štvrť Ladislava Novomeského. Rozsiahla rekonštrukcia takmer 6000 metrov štvorcových chodníkov bola realizovaná z prostriedkov mestského rozpočtu a samosprávu stála približne 180 tisíc eur.

August: Najrozsiahlejšia oprava ciest za posledné roky

V súvislosti so skvalitnením dopravnej infraštruktúry mesto pripravilo projekt Oprava miestnych komunikácií, v rámci ktorého bola na takmer 50 úsekoch ciest v správe mesta položená úplne nová vrstva asfalto-betónového krytu. Išlo pritom o najrozsiahlejšiu rekonštrukciu miestnych komunikácií za posledné desaťročia, vďaka ktorej došlo k výraznému skvalitneniu dopravy pre všetkých užívateľov miestnych ciest. Podľa slov breznianskeho primátora Tomáša Abela to umožnilo dobré hospodárenie mesta, ktoré do uvedeného projektu investovalo sumu viac ako 2 milióny eur z vlastných zdrojov.

September: Mesto má svoju kalváriu

Za finálnym dielom kalvárie, ktorá sa od minulého roka  týči nad Breznom, sa skrýva snaha a úsilie mnohých ľudí. Tí najdôležitejší ale v konečnej fáze boli umelci, ktorí v priebehu leta vytvorili jednotlivé zastavenia krížovej cesty podľa svojho pohľadu na moderné stvárnenie dávneho príbehu. Aby šancu pochopiť ich videnie témy mali aj ostatní návštevníci, rozhodlo sa mesto osadiť k jednotlivým zastaveniam tabule s názvami a originálnym slovným opisom so zamyslením. V poslednú septembrovú sobotu unikátnu brezniansku kalváriu slávnostne požehnal rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Október: Spustili petíciu Stop hazardu v Brezne

Po vzore viacerých samospráv na Slovensku majú už aj obyvatelia Brezna možnosť povedať hazardným hrám v meste jasné nie. Aj v metropole Horehronia totiž spustili petíciu za zákaz herní s názvom Stop hazardu v Brezne. Ak túto myšlienku podporí viac ako 5000 obyvateľov nad 18 rokov, breznianski poslanci budú musieť rozhodnúť, či túto iniciatívu schvália alebo nie. Jednou z kompetencií mestského zastupiteľstva totiž je vydanie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bude celoplošne zakazovať prevádzkovanie hazardných hier na území mesta.

November: Práce na centrálnom parkovisku sa pohli

Aj po novembrových komunálnych voľbách zostalo zlepšenie parkovacej politiky v centre mesta jedným z hlavných investičných priorít staronového vedenia magistrátu. Na mieste neslávne známeho breznianskeho tankodromu sa začalo s výstavbou dlhoočakávaného záchytného parkoviska, ktorého realizácia sa aj kvôli úradným ťahaniciam odďaľovala takmer dva roky. Projekt počíta s výstavbou viac ako 80 parkovacích miest v centre Brezna a rekonštrukciou existujúcej miestnej komunikácie. Ak pôjde všetko podľa plánu, práce by mohli byť hotové na jar 2019.

December: Na Mikuláša odhalili sochu Bomburu

Okrem prvého mestského elektromobilu a otvorenia športovej haly sa Brezňania pred Vianocami dočkali ešte jedného darčeka. Na námestí odhalili takmer 500-kilogramovú bronzovú sochu legendárneho breznianskeho hrdinu Bomburu. Traduje sa, že v časoch, keď turecké vojská napadli mesto, dokázal ich víťazne odohnať a aj preto mu už stáročia patrí čestné miesto v mestskom erbe. Súčasné vedenie radnice sa ho rozhodlo ešte viac zviditeľniť a aj takýmto atraktívnym spôsobom predstaviť domácim návštevníkom a turistom, ktorí zavítajú do Brezna.


Novinkyviac

17.06.2019 14:27:43 Mesto Brezno

Cestuj zdarma vlakom neobmedzene po Európe

Máš v lete čas? Rád cestuješ? Chceš vyskúšať ako sa cestuje vlakom v iných krajinách?   MESTO BREZNO ...

10.06.2019 06:02:44 Mesto Brezno

Starostovia sú nespokojní s postupmi vodárov. Žiadajú nápravu

Množiace sa prípady porúch, zníženej kvality prípadne nedostatku pitnej vody v obciach prinútili starostov konať. Iniciovali preto ...

10.06.2019 05:57:49 Mesto Brezno

V Brezne vysadili 170 listnatých stromov

Mesto Brezno je zelenšie. Samospráva zaostrila pozornosť na výsadbu stromov. Pestrá a bohatá je aj kvetinová výzdoba. ...

03.06.2019 13:51:03 Kultúra a šport

Piatok patril predovšetkým mladým

Od folklóru až po rap. Mimoriadna žánrová rozmanitosť zdobila aj tohtoročné Dni mesta. Piatkový hudobný večer ...

03.06.2019 13:47:41 Kultúra a šport

Ocenili najlepších športovcov za rok 2018

  Piatok podvečer patril nielen vystúpeniu hudobných skupín, ale aj uznaniam. Vyhlásili najlepších športovcov mesta Brezno ...

29.05.2019 12:46:18 Kultúra a šport

Prezident FK Brezno: Nad ničím iným, ako nad postupom, sme nerozmýšľali

Po troch rokoch od „zmŕtvychvstania“ breznianskeho futbalu sa zverencom trénera Martina Auxta podarilo naplniť ich postupové ...

21.05.2019 09:22:23 Mesto Brezno

Najväčší podiel majú pacienti s ochorením pohybového aparátu, asi 1700 ročne

Milí čitatelia, prinášame vám sériu článkov, v ktorých postupne predstavujeme jednotlivé oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Brezne. Pokračujeme fyziatricko ...

21.05.2019 09:19:07 Mesto Brezno

V pondelok začínajú s opravou cesty v Podkoreňovej

BREZNO. Vo štvrtok 16. mája vedenie mesta Brezno zavítalo do Podkoreňovej. Ako uviedol primátor Tomáš Abel, ...

21.05.2019 09:13:27 Mesto Brezno

Dokončenie nového parkoviska na Ulici ČSA je plánované na 15. júna

Brezniansky tankodrom sa stáva minulosťou. Práce na výstavbe nového centrálneho parkoviska napredujú. Vodiči sa môžu tešiť ...

13.05.2019 06:20:07 Kultúra a šport

Výťažok z Míle pre mamu mesto venovalo 14-ročnému Ondrejovi

V Brezne ako aj iných mestách na Slovensku už tradične v druhú májovú sobotu všetkých ľudí spojila ...

13.05.2019 06:15:23 Kultúra a šport

Detské Chalupkovo Brezno. V jednotlivých vystúpeniach bolo citeľné pedagogické majstrovstvo učiteliek

Predškoláci sa stretli na súťažnej prehliadke záujmovej činnosti Detské Chalupkovo Brezno. Celoročná práca s deťmi priniesla zaslúžené ...

09.05.2019 07:54:26 Mesto Brezno

Oslávili Deň víťazstva nad fašizmom

Uplynulý piatok patril v Brezne spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej vojne obetovali život v boji ...