Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Ondrejský jarmok už klope na dvere

Zverejnené: 16.11.2023 12:03:45
obr: Ondrejský jarmok už klope na dvere

Od konca 15. storočia sa v Brezne každý rok, okrem dvoch pandemických, koná tradičný Ondrejský jarmok. Keďže je bohatý nielen na ponuku ľudových výrobkov, ale aj typických jarmočných špecialít, mnohí si už bez neho nevedia záver novembra ani predstaviť.

 

Aj tento rok čaká na návštevníkov množstvo tovarov, služieb, hudby, ale aj zabíjačkovej kapustnice a nefalšovaných dolnozemských klobás.

Dve stovky predajcov

Od 30. novembra do 2. decembra zavládne na Horehroní pravá jarmočná atmosféra. V jeho centre totiž opäť po roku vypukne nákupná horúčka zvaná Ondrejský jarmok. Na jeho 533. ročník zavíta približne 200 predajcov, medzi ktorými nebudú chýbať košikári, drevári, keramikári, drotári, pernikári, kožušinári a ďalší remeselníci z celého Slovenska, ale aj Čiech, Poľska a Maďarska. Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na ukážky výroby ručne tkaných kobercov, háčkovaných hračiek, pletenia košíkov, dlabanie misiek, drotárske remeslo aj kovotepectvo.

V remeselnej zóne na južnej strane námestia sa po novom bude dať občerstviť už len nápojmi, vianočným punčom, kávou a trdelníkmi, hlavnú gastro zónu so všetkými jarmočnými dobrotami však tradične nájdete v severnej časti námestia, kde zakotvia aj obľúbené kolotoče a zábavné atrakcie. K dispozícii budú verejné toalety, ako aj mobilné WC v mestskom parku, na námestí pri tribúne, na parkovisku Jednoty a v parku na Švermovej ulici. Stanovište záchrannej zdravotnej služby sa bude nachádzať pred mestským úradom.

Živá hudba a pravé dolnozemské klobásy

Hoci dnes už má jarmok inú podobu ako kedysi, aj po stáročiach si zachoval neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa okrem remeselníkov starajú aj rôzni hudobníci, speváci a pouliční umelci. Inak to nebude ani tentoraz. V piatok od 17.00 bude nakupovanie spríjemňovať ľudová hudba Kučeravý javor, ktorá návštevníkom zahrá a zaspieva priamo medzi stánkami. „Keďže Ondrejský jarmok je jeden z najstarších jarmokov na Slovensku, chceli sme sa vrátiť k pôvodným tradíciám, kedy umelci chodili pomedzi jarmočníkov a sprostredkovávali im dobrú náladu. Ľudia sa pri nich môžu pristaviť a zaspievať si s nimi, takže to bude oveľa živšie a autentickejšie,“ uviedol Andrej Barančok z organizačného výboru.

Sobotný program v parku na námestí bude od rána patriť príprave jedinečnej zabíjačkovej špeciality, ktorej výrobu návštevníkom priblížia zástupcovia partnerského mesta Nadlak. „Počas tohtoročnej oficiálnej návštevy v Rumunsku sme sa spriatelili aj s dolnozemskými Slovákmi žijúcimi v Srbsku v Báčskom Petrovci a po dohode s pánom primátorom sme sa rozhodli, že aj ich pozveme na Ondrejský jarmok a spolu s rumunskými priateľmi predvedú ukážku výroby tradičných dolnozemských klobás.“ Organizátori zároveň všetkým návštevníkom odporúčajú, aby prišli nalačno, pretože okrem klobás bude pre nich pripravená aj nefalšovaná zabíjačková kapustnica. O sprievodný program sa postarajú Krnohári a Veselí chlapci z Horehronia a súčasťou podujatia bude aj Trh regionálnych výrobcov, ktorý sa uskutoční 1. decembra od 10.00 do 17.00 vo veľkej sále Mestského hotela Ďumbier. Zmena programu je vyhradená.

Pozor na dopravné obmedzenia a zlodejov

Keďže v priebehu jarmoku je frekvencia chodcov na námestí podstatne vyššia ako inokedy, aj tento rok budú miestne komunikácie v centre Brezna pre motoristov uzavreté. V tejto súvislosti dôjde k obmedzeniu dopravy na viacerých uliciach. Od pondelka 27. novembra do nedele 3. decembra bude kvôli kolotočom uzavreté parkovisko na severovýchodnej strane námestia a od 30. novembra v čase od 5.00 do 24.00 dôjde k uzávere miestnych komunikácií na Námestí gen. M. R. Štefánika, Ulici Boženy Němcovej a časti Malinovského ulice od križovatky s Laskomerského, ktoré opäť sprejazdnia v sobotu 2. decembra po 20.00. Z uvedeného dôvodu mesto žiada majiteľov jednotlivých prevádzok, aby si zabezpečili zásobovanie do stredy 29. novembra. Cesta prvej triedy I/66 bude aj v čase konania jarmoku plne prejazdná.

Polícia zároveň upozorňuje, že pri veľkých podujatiach, akým Ondrejský jarmok bezpochyby je, sa zvyšuje aj pravdepodobnosť vreckových krádeží. Kupujúci by preto mali byť dostatočne obozretní, vyhnúť sa tlačeniciam a odkladať si hotovosť, platobné karty a doklady na bezpečné miesto do vnútorných vreciek odevu. V prípade, že ku krádeži predsa len dôjde, treba bezodkladne informovať najbližšiu policajnú hliadku, alebo zavolať na telefónne číslo 158.

EVA ŠIPOŠOVÁ

 

FOTO: MB


Novinkyviac

06.12.2023 14:28:50 Mesto Brezno

Mesto zorganizovalo burzu informácií určenú žiakom základných škôl

    Kam na strednú školu? Žiakom pri výbere mohla pomôcť Burza stredných škôl okresu Brezno. ...

06.12.2023 14:27:22 Mesto Brezno

Renováciou materskej školy na Mazorníkove samospráva ušetrí náklady na energie

   Mesto ukončilo rekonštrukciu Materskej školy na Ulici MPČĽ 35. Hlavným cieľom bolo znížiť spotrebu energie ...

05.12.2023 14:21:00 Mesto Brezno

Mestské lesy spustili predaj vianočných stromčekov 

Živý a najmä voňavý symbol Vianoc, ktorý špeciálne pre túto príležitosť vypestovali mestskí lesníci vo svojej ...

05.12.2023 14:20:12 Mesto Brezno

Chutný, voňavý a zasnežený. Aj taký bol Ondrejský jarmok s poradovým číslom 533

Neskorá jeseň už tradične prináša do centra Brezna viac života ako obvykle. Ondrejský jarmok a jeho ...

01.12.2023 10:49:34 Mesto Brezno

Úroda medu z breznianskych lesov opäť putovala do škôlok

Mesto už po druhýkrát zásobilo svoje materské školy lesným medom, ktorý počas tohto roka vyprodukovali štyri ...

01.12.2023 10:48:37 Kultúra a šport

Brezno hostilo európsky šampionát v mas wrestlingu

Na medzinárodnom podujatí, ktoré sa v posledný novembrový víkend konalo v centre Horehronia, sa zúčastnilo 80 ...

01.12.2023 10:45:02 Mesto Brezno

Vidieť a byť videný. Životne dôležité nielen pre vodičov, ale hlavne pre chodcov a cyklistov

Celoslovenská dopravno-preventívna akcia Reflex sa konala aj v Brezne. Štátna polícia v spolupráci s mestskou políciou ...

28.11.2023 15:02:16 Mesto Brezno

Doktor Ján Zachar už päťdesiat rokov hrá na organe v evanjelických chrámoch

Na organe hrá už polstoročie. S kráľovským nástrojom je spätý od útleho detstva celým srdcom a ...

28.11.2023 15:01:07 Kultúra a šport

V synagóge spomínali na Ľudovíta Petránskeho a do života uviedli knihu Samuela Brečku

Synagóga v piatok podvečer otvorila svoje brány veľkolepému podujatiu, venovanému významným osobnostiam, breznianskym rodákom. Sakrálna pamiatka ...

28.11.2023 13:35:47 Mesto Brezno

Mesto je na zimnú údržbu ciest a chodníkov pripravené. Cieľom je, aby boli bezpečné

Zimnú údržbu ciest v správe mesta každoročne zabezpečujú Technické služby. Cieľom je, aby cesty a chodníky ...

27.11.2023 13:12:58 Mesto Brezno

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská odkladá.

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská, ktorá sa mala realizovať tento týždeň odkladá. Vzhľadom ...

23.11.2023 15:19:24 Mesto Brezno

Kvitnúci cyklista aj 14 mestských lúk. Brezno reaguje na klimatickú zmenu

Menej hluku, prachu a slnečného žiarenia, viac vody, vlahy a rozmanitosti živočíšnych druhov. Centrum Horehronia sa ...

20.11.2023 12:04:53 Kultúra a šport

Brezno sa Mestom kultúry 2024 nestalo, no napriek tomu prinesie množstvo podujatí

    Je rozhodnuté. Titul Mesto kultúry 2024 získalo Humenné. Brezno napriek veľkej snahe s projektom Brány ...

20.11.2023 12:03:57 Mesto Brezno

Na Mazorníkove vysadili ovocné stromy

  BREZNO. Spojili príjemné s užitočným. Mesto Brezno v  spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov, Technickými službami, Lesmi ...

16.11.2023 12:03:45 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok už klope na dvere

Od konca 15. storočia sa v Brezne každý rok, okrem dvoch pandemických, koná tradičný Ondrejský jarmok. ...