Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Odberné miesta celoplošného testovania v Brezne fungovali na sto percent

Zverejnené: 03.11.2020 10:55:02
obr: Odberné miesta celoplošného testovania v Brezne fungovali na sto percent

S úderom 7. hodiny v sobotu 31. októbra celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 začalo aj v Brezne. K dispozícii bolo 20 odberných miest (na Hradbách nakoniec dve zlúčili do jedného) a tri mobilné jednotky.

 

BREZNO. V tomto projekte mesto splnilo úlohy po stránke materiálnej, personálnej, dokonca si zabezpečilo aj zdravotnícky personál.

 

Mesto urobilo veľký kus práce

So zostavením celoplošného testovania mali poriadny kus práce aj v Brezne. Rozdeliť cca 14 500 obyvateľov, aby sa vyhli dlhým radom, zostaviť odporúčané časy testovania s výpočtom a s ohľadom na priemerný čas testovania a počtu ľudí podľa abecedy ulíc, nebolo jednoduché. O tom, kedy, kto a kde sa môže dostaviť na testovanie, mesto informovalo prostredníctvom rôznych informačných kanálov, sociálnych sietí, rozhlasu, letákov do poštových stránok, informačných tabúľ a na webovej stránke.

Samospráva zriadila 20 odberných miest v rôznych častiach mesta, kde sa testovanie konalo od 7.00 do 22.00 s obedňajšou prestávkou od 12.00 do 13.00 a tiež od 17.00 do 18.00.

 

Primátor zabezpečil aj tri mobilné jednotky

Odberné miesta v Brezne, ktoré osobne v skorých ranných hodinách prešiel aj primátor Tomáš Abel, sa nachádzali len vo vonkajších priestoroch, a to v areáli minigolfu, Strednej odbornej školy techniky a služieb, Hotelovej akadémie, Základnej školy s materskou školou na Pionierskej 2, Mestského domu kultúry, Základnej umeleckej školy, Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej EBG, Základnej školy na MPČĽ, multifunkčného ihriska na 9. mája, Špeciálnej základnej školy na Mládežníckej ulici, PD družstva Ďumbier Podkoreňová, Motorestu Zadné Halny, na parkovisku zimného ako aj futbalového štadióna, na centrálnom parkovisku na Hradbách (kde nakoniec dve plánované miesta zlúčili do jedného), v areáli pred bývalou pekárňou na Ceste osloboditeľov.

 

Úderom 7. hodiny v sobotu 31. októbra bolo hlavne vďaka mestu všetko na sto percent pripravené a testovanie mohlo začať. Na každom odbernom mieste sa nachádzal tím zložený zo siedmich až ôsmich ľudí, medzi nimi aj príslušník štátnej polície, vojak, pomoc poskytla aj mestská polícia. Väčšinu zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov si mesto zabezpečilo vo vlastnej réžii, ako aj pre všetky odberné tímy zaistilo stravu – teplý obed, pitný režim a balíčky (bageta, ovocie, keks) venované sponzorsky od Coop Jednota, čo si všetci veľmi vážili, tento bonus navyše s veľkým poďakovaním prijali hlavne vojaci.

 

Nechýbali ani tri mobilné jednotky, ktoré zabezpečil primátor Tomáš Abel. Žiadať o ne mohli imobilní obyvatelia, ktorí sa nemali ako dopraviť na odberné miesta, onkologickí pacienti či ťažko zdravotne postihnutí (mentálne postihnutie, autizmus). Na základe žiadostí obyvateľov mesta zo zdravotných dôvodov tak v mieste bydliska otestovali celkovo 70 osôb. Pri ich registrácii pomáhala a vzhľadom na miestnu znalosť presun mobilných jednotiek na jednotlivé adresy zabezpečovala mestská polícia.

 

Odberné miesta v noci monitorovali kamery

Policajti, pracovníci mestskej polície rovnako ako aj desiatky zamestnancov mesta mali spoločný záujem, aby celoplošné testovanie bolo úspešné a prispelo k ochrane zdravia obyvateľov Brezna. Na statických odberných miestach pomáhalo päť policajtov mestskej polície a denne sedem členov mestskej občianskej poriadkovej služby. Pre mobilné testovacie tímy boli vyčlenení štyria policajti. „V nočnej dobe zo soboty na nedeľu sme posilnili výkon služby o ďalšiu hliadku s cieľom zamedziť poškodzovaniu alebo krádežiam materiálu a vybavenia na odberných miestach, aby nasledujúce ráno mohli odberné tímy pokračovať nerušene v práci. Na účely nočného monitorovania odberných miest sme upravili nastavenie niekoľkých kamier a zabezpečili nočnú službu na pracovisku mestského kamerového systému,“ povedal náčelník mestskej polície Július Štulajter.

 

V súvislosti s celoplošným testovaním v Brezne nedošlo k žiadnemu incidentu. „Len v nedeľu si situácia pred malou predajňou potravín blízko centra mesta vyžiadala opakovaný zásah polície, keď v čakajúcom rade nedodržiavali obyvatelia bezpečné odstupy.“

 

Na záver všetky odberné miesta vydenzifikovali dobrovoľní hasiči

Pomocnú a veľmi potrebnú ruku poskytol aj Dobrovoľný hasičský zbor Brezno-mesto. Ako informoval predseda DHZ Vladimír Hašan, v pohotovosti počas dňa bolo 6 členov aj pre prípadnú pomoc s logistikou, rozvozom materiálu alebo inou činnosťou podľa požiadaviek mesta. Nakoľko sa však všetko zvládalo, nebolo nutné ich povolať. Hlavnou činnosťou dobrovoľných hasičov bolo na záver testovania v Brezne vydenzifikovať všetky odberné miesta v sobotu aj v nedeľu. Na dezinfekciu použili prípravok Oxychlorine, ktorý aplikujú aj na vyčistenie verejného priestranstva s rozdielom, že na základe predpisu ju previedli o niečo koncentrovanejším roztokom.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomohli

O aktuálnom stave na odberných miestach na sociálnej sieti priebežne informoval primátor Tomáš Abel, pričom príspevky o dianí posielali aj obyvatelia. Situácia v Brezne počas uplynulého víkendu bola pokojná, ľudia, ktorí sa na testovaní zúčastnili, boli disciplinovaní a vzájomne ohľaduplní, za čo im primátor vyjadruje poďakovanie. „Ďakujem lekárom, sestričkám, záchranárom a ďalším zdravotníkom, administratívnym pracovníkom, dobrovoľníkom, vojakom, policajtom, môjmu skvelému tímu ľudí, ktorí to zvládali s prehľadom, logistiku a každý problém obratom vyriešili. Všetci odviedli veľký kus práce. Ďakujem všetkým, ktorí prišli, vydržali to, mali pochopenie a spoločne s nami to zvládli.“

 

Poďakovanie tiež patrí Erikovi Duhanovi – Motorstop Halny za prípravu a rozvoz obedov, Coop Jednote za 400 balíčkov pre odberné tímy a 11 členom Horskej záchrannej služby, väčšinou z Liptova.

 

O podrobných výsledkoch vláda bude informovať v pondelok 2. novembra, ako aj rozhodne o tom, či sa druhé kolo celoplošného testovania už tento víkend uskutoční.

 

Druhé kolo testovania bude aj v okrese Brezno

Výsledky testovania sumarizovalo 16 veliteľstiev Ozbrojených síl SR. Podľa štatistiky, ktorú poskytla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, pod veliteľstvo Zvolen spadal aj okres Brezno, tiež Lučenec, Veľký Krtíš, Zvolen, Detva, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Banská Bystrica a Krupina. Dovedna v okresoch 31. októbra otestovali 225 661 ľudí, z ktorých 1752 bolo pozitívnych (0,78 %).

 

Ako informoval primátor Tomáš Abel, v Brezne otestovali 11 600 ľudí,  z toho pozitívnych bolo 1,08%, cca. do 130 ľudí. Percento sa ráta z obyvateľov s trvalým pobytom 10 r. a až 65 r. + evidované prechodné pobyty a cudzinci (spolu cca 14 500). Štatistika nie je očistená o mladších ako 10 r., starších 65 r.+ a o cezpoľných, ktorí sa testovali v Brezne a tiež nezahŕňa testovanie v breznianskej nemocnici.

 

Cez víkend 7. a 8. novembra sa druhé kolo testovania uskutoční aj v okrese Brezno.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : MsÚ


Novinkyviac

03.10.2023 13:04:01 Mesto Brezno

Voda spieva pozná víťazov. Špeciálne ocenenie in memoriam udelili ujovi Libičovi

Studničkár ujo Libič stále žije v našich srdciach a spomienkach. Záslužnú činnosť vzácneho a múdreho človeka ...

02.10.2023 16:02:16 Mesto Brezno

Parlamentné voľby vyhral Smer. Podporu získal aj v mnohých obciach okresu Brezno

  Na Slovensku je rozhodnuté.  Do parlamentu sa dostane šesť strán a jedna koalícia. V 66 okrskoch ...

02.10.2023 12:42:26 Mesto Brezno

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých - Kam s odpadom z hrobových miest

S jeseňou sa okrem iného spájajú aj sviatky venované našim blízkym zosnulým. Cintoríny sú po zotmení ...

26.09.2023 10:45:09 Mesto Brezno

V obradnej sieni zablahoželali seniorom k životným jubileám

Pripomenutie si významných životných jubileí je už v Brezne dlhoročnou tradíciou. Primátor poďakoval seniorom za ich ...

26.09.2023 10:41:46 Mesto Brezno

Na mestskom zastupiteľstve rezonovali ekologické témy

    Okrem aktualizovania pravidiel nakladania s odpadmi sa breznianski poslanci na septembrovej schôdzi zaoberali aj ...

25.09.2023 13:17:56 Mesto Brezno

Časť Staničnej ulice sa po otvorení nového úseku obchvatu zjednosmerní

V praxi to bude znamenať, že odbočenie z kruhového objazdu pri Baldovskom moste smerom k malej ...

25.09.2023 11:10:22 Mesto Brezno

Doprava na mostnom objekte pri motoreste Nemecká

Slovenská správa ciest, ktorá je investorom opráv na ceste I/66 (Brezno - Banská Bystrica), informuje o ...

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...