Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Zverejnené: 23.02.2024 15:25:15
obr: O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Vetrové kalamity, extrémne suchá, premnožený podkôrny hmyz. To je len zlomok problémov, s ktorými sa vo svojej 30-ročnej histórii museli popasovať Lesy mesta Brezno. Za ich dlhoročnú činnosť v prospech mesta im na slávnostnom zastupiteľstve poďakoval aj primátor Tomáš Abel.

 

Tridsiate výročie vzniku mestských lesov bolo spojené s oceňovaním tých, ktorí stáli pri ich zrode a vytrvali až dodnes.

Zopár faktov na úvod

Vznik Lesov mesta Brezno (LMB), ako príspevkovej organizácie, sa datuje od 1. 7. 1993, kedy došlo k prevzatiu lesného majetku patriaceho mestu od štátnych lesov. O dva roky na to bol zrušený Odštepný lesný závod Brezno, čím sa LMB stali jediným správcom lesov v katastrálnom území mesta. V roku 1997 začali v Michalovej so škôlkarskou činnosťou, teda s pestovaním vlastných sadeníc stromčekov určených na zalesňovanie porastov. Od štátnych lesov vtedy prevzali takmer deväť hektárov lesných škôlok. K prvému januáru nasledujúceho roka vznikla na základe uznesenia mestského zastupiteľstva spoločnosť s ručením obmedzeným Lesy mesta Brezno, s.r.o., so 100 % majetkovou účasťou mesta.

Do roku 2017 firma sídlila na Námestí gen. M. R. Štefánika, neskôr sa presťahovala do budovy Mestského domu kultúry na Švermovej ulici. V tom istom roku došlo k organizačnej zmene, kedy vzniklo polesie Brezno zlúčením nadlesí Čertovica, Bujakovo a Michalová, a zároveň začala prevádzka Expedičného skladu v Rohoznej, kde sa o dva roky na to presunulo aj sídlo spoločnosti. Prvým riaditeľom LMB bol Roman Rosiar a po ňom túto funkciu postupne prevzali Ján Longauer, Ladislav Gašpar, Milan Dolňan a Ján Lukáč, ktorý firmu vedie dodnes.

Nielen ťažba, ale aj pestovanie a ochrana

Hlavnou náplňou práce LMB je starostlivosť o les a jeho odborné obhospodarovanie vrátane pestovných a ťažbových činností, ako aj ochrana a zhodnocovanie lesného majetku mesta. Breznianski lesníci aktuálne hospodária na území v celkovej výmere viac ako 7600 hektárov v dvoch geomorfologických oblastiach. Do fatransko - tatranskej časti patria lesné pozemky v Nízkych Tatrách a Horehronskom podolí a do Slovenského rudohoria zase porasty vo Veporských vrchoch.

Mestské lesy sa teda rozprestierajú od hranice katastrálneho územia Brezna a Valaskej na západe až po Kozie chrbty, Ďumbier, Lajštroch, Čertovicu a Lenivú na severe. Hranica ďalej schádza na juh za Bujakovo až ku Hronu, odkiaľ pokračuje po Pohronskú Polhoru, Koreňovú a Hlbokú. Hospodárenie na takom rozsiahlom území umožňuje spoločnosti poskytovať prácu približne 30 kmeňovým zamestnancom a niekoľkým desiatkam externých živnostníkov v lesníckych činnostiach a odvoze dreva.

Ivan, Alžbeta a Žofia

Počas troch dekád neobišli mestské lesy ani živelné pohromy. Ôsmeho júla 1996 postihla porasty v Bujakove vetrová kalamita Ivan, ktorá bola známa zničením lesov v okolí Osrblia. Extrémnu silu vetra ukázala aj smršť menom Alžbeta, ktorá 19. novembra 2004 zasiahla porasty od Čertovice až po Mýto pod Ďumbierom. Prvotné odhady hovorili približne o 273 000 m3 kalamitnej hmoty, objem spracovanej kalamity však bol násobne vyšší.

V roku 2014 sa o slovo prihlásila víchrica Žofia, ktorá v doline Oravcová pod Čertovicou vyvrátila mladé ihličnany a na svahu Gápľa v Mlynnej zničila dospelý jedľovo-bukový porast. Pokračovala smerom na juhovýchod, kde spustošila aj lesy nad obcami Michalová a Pohronská Polhora. Silný vietor vtedy povyvracal a polámal stromy na ploche osem hektárov a spolu s roztrúsenou kalamitou spôsobil LMB škodu v rozsahu 10 000 m3. S následkami týchto kalamít, vrátane premnoženia podkôrneho hmyzu, sa mestské lesy vysporadúvajú dodnes.

Investície do rozvoja

Spoločnosť za ostatné roky výraznou mierou investuje do podpory cestovného ruchu. Okrem údržby a opráv lesných ciest sa venuje výstavbe altánkov a oddychových zón a rovnako participuje na rozvoji turistických, cyklistických a bežkárskych trás. Postupne tiež zrekonštruovala chaty Hlinka, Bachláč, Kabátová a Zubák, ktoré v súčasnosti slúžia na rekreačné účely.

Popri výstavbe samostatnej zvernice na Brezinkách, ktorú LMB sprevádzkovali počas uplynulého roka a ktorá slúži na poľovnícke obhospodarovanie jelenej, danielej a muflónej zveri, vybudovali nad objektom nemocnice v turisticko-rekreačnej zóne na Banisku násobne menšiu zvernicu určenú na farmový chov raticovej zveri. V jej okolí pre návštevníkov vybudovali altánky a osadili náučné tabule, interaktívne hracie prvky, nové smerovníky, lavičky, drevené sochy aj mostík cez potok v neďalekom historickom sade. Rekonštrukciou prešla tiež prehrádzka vodného toku v Michalovej a začalo sa aj s budovaním menšej hrádze v lokalite Mlynná. Obe budú okrem protipožiarnej plniť i protipovodňovú funkciu.

30 rokov v službách LMB

Na januárovom slávnostnom zastupiteľstve udelil primátor Tomáš Abel pri príležitosti 30. výročia založenia Lesov mesta Brezno Cenu primátora za ich dlhoročnú činnosť v prospech mesta. Individuálne ďakovné listy odovzdal trom zamestnancom spoločnosti Jánovi Krnáčovi, Miroslavovi Zigovi a Stanislavovi Jančovi, ktorí stáli pri jej zrode od začiatku a vytrvali v nej až do súčasnosti. Primátor im vo svojom mene, ako aj v mene všetkých obyvateľov Brezna vzdal hold a poďakoval za ich dôležitú prácu, ktorej bohatú úrodu budú žať nasledujúce generácie.

autor článku: Eva Šipošová | foto: Daniel Kliment


Novinkyviac

18.06.2024 14:04:36 Kultúra a šport

Organizačné pokyny Paľo Habera & TEAM TOUR 100

  Ďakujeme všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na jedinečný koncert Paľo Habera & TEAM TOUR 100 ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...