Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Nemocnica v Brezne sa na pomery slovenského zdravotníctva stále udržiava v dobrej kondícii

Zverejnené: 24.01.2022 12:48:21
obr: Nemocnica v Brezne sa na pomery slovenského zdravotníctva stále udržiava v dobrej kondícii

V breznianskej nemocnici vlani hospitalizovali 6097 pacientov, vykonali 1568 operácií a narodilo sa 475 bábätiek. Úspešne sa zapojila do ďalších výziev na čerpanie eurofondov, na prízemí polikliniky vybudovala priestory nového MR pracoviska a obnovou prešiel aj  vozový park. Najväčším problémom však naďalej ostáva nedostatok zdravotníckeho personálu.

 

BREZNO. Rok 2021 bol pre nemocnicu  pre pretrvávajúcu pandémiu opäť náročný.

Administratívne dokončili projekt najväčšej rekonštrukcie

v histórii nemocnice

Nemocnica v Brezne je jedna z mála nemocníc na Slovensku, ktorá ponúka širokú škálu zdravotnej starostlivosti pod jednou strechou. Vďaka vynaloženým finančným prostriedkom z eurofondov a rôznym sponzorským finančným prostriedkom sa postupne premieňa na modernú európsku regionálnu nemocnicu, poskytujúcu odbornú akútnu i dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Vlani na prízemí polikliniky smerom na urgentný príjem vybudovali priestory nového MR pracoviska, na konci roka vymenili tri výťahy a uskutočnili aj množstvo menších stavebných úprav.

   Ako informoval zástupca riaditeľa  Karol Vojtko, administratívne dokončili projekt rekonštrukcie akútnych častí nemocnice z eurofondov v sume 8,3 milióna eur, kedy nanovo vybudovali predovšetkým urgentný príjem, centrálne operačné sály, oddelenie centrálnej sterilizácie, pribudla i nová nemocničná kotolňa, vzduchotechnika, úpravovňa vody a zrekonštruovali ďalšie súvisiace priestory (napr. súčasné priestory mamografického a sonografického pracoviská RDG oddelenia).

Poďakovanie patrí všetkým zamestnancom a partnerom

Breznianska nemocnica sa tiež úspešne zapojila do ďalších výziev na čerpanie eurofondov, z ktorých kúpila napr.  mobilný RTG prístroj s priamou digitalizáciou a v nasledujúcom období pribudne aj 6 nových sanitných motorových vozidiel záchrannej zdravotnej služby v hodnote takmer milión eur. Počas roka výrazne obnovila vozový park  záchrannej zdravotnej a dopravnej zdravotnej služby.

   „Všetky predmetné akcie sme realizovali pri vyrovnanom hospodárení. Stále sa nám darí udržiavať na pomery slovenského zdravotníctva v dobrej kondícii jednoznačne aj vďaka našim partnerom Železiarňam Podbrezová, a. s., a mestu Brezno. Taktiež každý úspech nemocnice spočíva v práci mnohých ľudí a týmto vyslovujem poďakovanie všetkým zamestnancom a partnerom nemocnice, že svoje fyzické i psychické zdroje počas celého roka 2021 nasadzovali v prospech nemocnice a jej pacientov," uviedol Karol Vojtko.

 

 

Zaočkovali viac ako 50 tisíc ľudí

V roku 2021 sa v nemocnici narodilo 475 bábätiek, z toho 230 dievčat, 245 chlapcov a 2 dvojičky. Najviac dominujúcimi menami, ktoré dávali rodičia svojim novorodencom, sú Eliška, Ema, Lukáš a Jakub.

   V DRG systéme ako najčastejšie diagnózy evidujú inú vírusovú pneumóniu (478 pacientov), spontánny pôrod záhlavím (353), jediné dieťa narodené v nemocnici (218), poruchy lumbálnych a iných medzistavcových platničiek s radikulopatiou (171), nešpecifikovanú novorodeneckú žltačku (133). V prehľade DRG prípadov malo ako vedľajšiu (potvrdenú covidovú) diagnózu 606 pacientov.

   V nemocnici vlani zaočkovali 50 522 ľudí, z toho prvú dávku vakcíny  podali  22 892-krát, druhú 22 482 a tretiu 5148-krát.  Vakcínu Comirnaty dostalo 39 002 ľudí a Astru Zeneca 11 520.

Veria, že sa im podarí nemocnicu personálne stabilizovať

A čo čaká nemocnicu v tomto roku? „Čiastočná rekonštrukcia pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti s tým, že pracovisko bude mať samostatnú logistiku pacienta za účelom jeho zefektívnenia, čiastočná rekonštrukcia oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, ako aj plánujeme vybudovať rozvody kyslíka aj v liečebni pre dlhodobo chorých. Kúpiť tiež chceme nové RTG prístroje s priamou digitalizáciou a uskutočniť množstvo menších prístrojových nákupov, aby sa kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti čoraz viac zvyšovala aj v roku 2022."

   Do ďalšieho obdobia nemocnica chce zachovať v potrebnom rozsahu všetky svoje zdravotnícke činnosti s tým, že sa bude snažiť čoraz viac posilňovať svoju operatívu, či už oddielenskú s hospitalizáciou pacienta, ako i jednodňovú bez nutnosti hospitalizácie pacienta, diagnostické zložky, internistickú a neurologickú starostlivosť.

   „Najväčším problémom nemocnice však ostáva nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý sa  napriek veľkým snahám a motivujúcim podmienkam darí dopĺňať len veľmi ťažko. Tento problém je však celoštátny a musí byť riešený ústredne.   Veríme však, že práve vďaka tomu, že postupne nemocnicu rekonštruujeme, prístrojovo moderne vybavujeme, poskytujeme motivujúce ohodnotenie a vedenie skúsenými primármi, sa nám podarí nemocnicu personálne stabilizovať," dodal na záver Karol Vojtko.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: M.B.


Novinkyviac

27.03.2023 11:38:20 Mesto Brezno

Starostlivosť o studničky uja Libiča

Mesto Brezno spoločne s Technickými službami a Lesmi mesta Brezno prevzalo štafetu starostlivosti o vzácne studničky, ktoré nám zanechal ...

27.03.2023 11:37:21 Mesto Brezno

Primátor privítal prvú Breznianku narodenú v roku 2023

BREZNO. V piatok 24. marca primátor Tomáš Abel na pôde mestského úradu privítal prvú Breznianku narodenú v tomto ...

27.03.2023 11:36:18 Mesto Brezno

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či ...

27.03.2023 11:35:22 Mesto Brezno

Sviatočnú atmosféru v Brezne obohatia Veľkonočné trhy

S blížiacimi sa sviatkami jari do Brezna opäť zavítajú Veľkonočné trhy. Podujatie na námestí spríjemní kultúrny ...

27.03.2023 11:33:36 Kultúra a šport

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného ...

27.03.2023 11:32:47 Mesto Brezno

Po zime opravujú cesty a čistia priepusty

BREZNO. Technické služby sa po zime pustili do opravy miestnych komunikácií v Brezne. Minulý týždeň práce realizovali ...

27.03.2023 11:32:03 Mesto Brezno

S príchodom jari Technické služby už tradične čistili vstupy do mesta

Technické služby Brezno sa minulý týždeň už tradične v tomto období venovali čisteniu vstupov do mesta. Popri ...

27.03.2023 11:30:58 Mesto Brezno

Odstránené stromy nahradia tisom

Mesto Brezno prostredníctvom Technických služieb zrealizovalo výrub na ŠLN, a to v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, na ...

20.03.2023 11:24:36 Mesto Brezno

Mesto spustilo novú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej nájdete všetky potrebné informácie na jednom mieste

Aktuálne informácie o dianí v Brezne získa každý, kto si do svojho mobilu stiahne bezplatnú aplikáciu Brezno. Od ...

20.03.2023 11:23:08 Kultúra a šport

Zuzana Tlučková: V Brezne máme výborné publikum a teším sa, že čoskoro prídeme s komédiou Klimaktérium

Hlavnou hviezdou predstavenia Pi čaj, miláčik! bola  Zuzana Tlučková, ktorá si v postave režisérky Kláry získala publikum. ...

20.03.2023 11:22:01 Kultúra a šport

Do mestského domu kultúry zavítala hra s chytľavým názvom a skvelým hereckým obsadením

V Brezne na doskách, ktoré znamenajú svet, stáli obľúbení profesionálni herci a herečky. Za svoje umelecké ...

20.03.2023 11:20:47 Mesto Brezno

V Brezne diskutovali s odborníkmi o zlepšení kvality ovzdušia

Aká je kvalita ovzdušia u nás a ako ju vylepšiť? Touto témou sa zaoberali účastníci workshopu v rámci ...