Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Nakupujte regionálne výrobky. Sú zdravé, čerstvé a nachádzajú sa v nich prospešné látky na podporu imunity

Zverejnené: 21.04.2020 10:59:00
obr: Nakupujte regionálne výrobky. Sú zdravé, čerstvé a nachádzajú sa v nich prospešné látky na podporu imunity

Celosvetová pandémia pozastavila mnohé činnosti, no rastlinná a živočíšna výroba pokračujú plynule bez obmedzení a fungujú v bežných koľajach. Poďakovanie patrí aj poľnohospodárom, ktorí i v ťažkých časoch pre nás vyrábajú suroviny na výrobu potravín. V poriadnom pracovnom nasadení je aj Poľnohospodárske družstvo Ďumbier v Brezne.

 

BREZNO. Pracovné povinnosti poľnohospodárom častokrát diktuje počasie, musia robiť či je piatok alebo sviatok.

 

S jarnými prácami začali už v polovici marca

Koronavírus pracovný život v Poľnohospodárskom družstve Ďumbier zatiaľ neovplyvnil, práve naopak, umúdrilo sa počasie a nevyhnutne museli začať s jarnými prácami na poli, a to už v nedeľu 15. marca, kedy v noci zavládli mrazy. „Potrebovali sme sa kvôli jarnému prihnojovaniu plodín dostať do rozmočenej pôdy tak, aby sme ju nezhutnili alebo nenarobili koľaje na parcelách,“ uviedol riaditeľ Peter Lukáč. Podľa jeho slov, doposiaľ zasiali cca 47 ha jarného jačmeňa, 21 ha lucerny a 37 ha lucerno-ďatelinových miešaniek potrebných na výrobu krmovín pre dobytok. V najbližšom období ich ešte čaká sejba cca 180 ha kukurice. 

 

Zvieratá a vegetácia sa zastaviť na nejaké obdobie nedajú

Teplá zima nám nepriniesla veľké zásoby snehu, aké sú teda zásoby vlahy? „Doteraz sa javilo, že vlahy je v pôde dosť, upršaný november a december priniesli dostatok zrážok. Z pohľadu potreby zásobovania živín a vody pre rastliny to však nie je až tak dôležité, ako pravidelný prísun týchto živín. To znamená, že ak by sme mali nejaké krátke obdobie daždivé a následne dlhé bez zrážok, neprinieslo by to nič dobré. Momentálne sa nám to javí tak, že jar aspoň v tomto období bude suchá, a to môže ovplyvniť kvalitu a množstvo vzídených jedincov rastlín, ktoré sme už zasiali," povedal Peter Lukáč. Ako pokračoval, tiež si treba uvedomiť, že aj keď je vonku krásne a cez deň teplé počasie, no v noci mrzne, brzdí to vývoj rastlín na poliach a lúkach.

   Šéf breznianskych poľnohospodárov je presvedčený, že koronavírus tohtoročnú úrodu neovplyvní v prípade, ak budú dodané všetky potrebné živiny a prípravky na ochranu rastlín od dodávateľov. „Myslím si, že vláda častokrát zabúda na význam poľnohospodárstva, no poľnohospodárske podniky v prípade nejakého blackoutu nezavrie. Zvieratá a vegetácia sa proste zastaviť na nejaké obdobie nedajú."

 

V prípade potreby zamestnancov ubytujú vo vlastných objektoch

PD Ďumbier sa venuje aj živočíšnej výrobe. Chová asi 650 kusov hovädzieho dobytka, z toho zhruba 350 dojníc a ostatné sú odchovávané jalovice. Za posledné roky sa mu darí plniť plány na úrovni 3 000 000 litrov mlieka, plus mínus 100 000 litrov. Tak, ako ostatné spoločnosti a firmy, zabezpečilo preventívne opatrenia na ochranu svojich zamestnancov. „Oboznámili sme ich, že živočíšna výroba sa vypnúť nedá a v prípade potreby by sme pre nich urobili karanténu a ubytovanie vo vlastných objektoch administratívnej budovy, prípadne v nejakých mobilných bunkách priamo na farme, ktoré už máme predjednané," uviedol Peter Lukáč. Podľa jeho slov, zaviedli zákaz vstupu nezamestnaných osôb do všetkých areálov družstva, vrátane návštev do administratívy, aj ohľadom nájmov za pôdu a podobne, taktiež obmedzili kontakt s obchodnými zástupcami firiem, s ktorými pracujú. „Zaškolili sme zamestnancov, ako sa majú chrániť a správať v práci i mimo nej. Informovali sme ich, aby dané hygienické pravidlá na ochranu svojho zdravia a zdravia ostatných dodržiavali aj ich rodinní príslušníci, s ktorými sa denne stretávajú. Poskytli sme im dostatok ochranných rúšok a pri vstupe do zamestnania prostriedky na dezinfekciu rúk."

 

Dovážané trvanlivé výrobky často obsahujú konzervačné látky a éčka

Ako podotkol šéf poľnohospodárov v Brezne, napriek nákaze v akej sa momentálne nachádzame, si bežná verejnosť neuvedomuje, aká dôležitá je potravinová sebestačnosť krajiny. „Ako spracovateľ v našej mliekarni vidím, ako sa hýbu predaje regionálnych, zdravých a čerstvých výrobkov. Bohužiaľ, dopyt po nich v obchodoch nerastie ani napriek tomu, že sú v nich prospešné látky na podporu imunity, ktorá je v tomto období veľmi dôležitá z pohľadu zdravia každého z nás. Drvivá väčšina obyvateľov naďalej nakupuje, dokonca i do zásoby, trvanlivé výrobky dovezené aj z iných krajín, ktoré veľakrát obsahujú konzervačné látky, farbivá či iné „E“ látky. Nesmierne si vážim prácu polície, predavačiek, zdravotníkov, hasičov a ľudí, ktorí sú v médiách velebení, no podľa mňa sa často zo strany médií, politikov aj radových občanov zabúda na poľnohospodárov a potravinárov, ktorí pre nás všetkých vyrábajú potraviny a suroviny na výrobu potravín bez toho, či si ich niekto všíma alebo nie," uzavrel Peter Lukáč.

 

autor článku : Monika Doľňanová | foto : MsÚ

 


Novinkyviac

26.09.2023 10:45:09 Mesto Brezno

V obradnej sieni zablahoželali seniorom k životným jubileám

Pripomenutie si významných životných jubileí je už v Brezne dlhoročnou tradíciou. Primátor poďakoval seniorom za ich ...

26.09.2023 10:41:46 Mesto Brezno

Na mestskom zastupiteľstve rezonovali ekologické témy

    Okrem aktualizovania pravidiel nakladania s odpadmi sa breznianski poslanci na septembrovej schôdzi zaoberali aj ...

25.09.2023 13:17:56 Mesto Brezno

Časť Staničnej ulice sa po otvorení nového úseku obchvatu zjednosmerní

V praxi to bude znamenať, že odbočenie z kruhového objazdu pri Baldovskom moste smerom k malej ...

25.09.2023 11:10:22 Mesto Brezno

Doprava na mostnom objekte pri motoreste Nemecká

Slovenská správa ciest, ktorá je investorom opráv na ceste I/66 (Brezno - Banská Bystrica), informuje o ...

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...