Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Karol Vojtko: Žiadna zázračná tabletka neexistuje. O zdravie sa treba preventívne a sústavne starať

Zverejnené: 06.12.2021 12:34:54
obr: Karol Vojtko: Žiadna zázračná tabletka neexistuje.  O zdravie sa treba preventívne a sústavne starať

Situácia v Nemocnici s poliklinikou v Brezne je ťažká, ale stabilizovaná. Tak, ako všade na Slovensku, bojuje s nedostatkom zdravotníckeho personálu, preto aj touto formou lekári prosia ľudí o ohľaduplnosť, hlavne v prípade nutnosti vyšetrenia na urgentnom príjme. Viac o celkovom stave v nemocnici, obsadenosti a reprofilizácii lôžok, zaočkovanosti, ako aj o tom, že starostlivosť poskytujú každému, kto ju potrebuje, porozprával zástupca riaditeľa Karol Vojtko. Na záver situáciu na covid oddelení zhodnotila primárka Emília Zlevská, podľa ktorej slov, pandémii takto veľkého rozsahu ľudstvo naposledy čelilo pred sto rokmi.

 

V mnohých nemocniciach na Slovensku je situácia kritická a personál vyčerpaný. Môžete prosím zhodnotiť, aký je stav v Brezne?

– Situácia aj v našej nemocnici je ťažká, ale vďaka ochote nemocničného personálu mať nadčasy a zniesť aj preradenie na inú prácu, zastabilizovaná. Veľmi pozitívne hodnotíme hlavne vzájomnú kolegialitu a solidaritu, keď menej vyťažené pracoviská, resp. menej personálne poddimenzované pracoviská, vypomáhajú viac vyťaženým, resp. pracoviskám, kde je veľký nedostatok nemocničného personálu. Hoci badáme, že neraz napätie v spoločnosti spôsobené koronavírusom, ale nielen ním, vyvoláva jej rozdelenie, sme radi, že u nás je možné pozorovať aj veľkú súdržnosť a ochotu vzájomne si vypomôcť. Aj keď samozrejme občasné výnimky sa nájdu všade. Taktiež úplne akceptujeme každého osobný postoj na tému očkovania voči ochoreniu Covid-19 a nikoho k očkovaniu nenútime. Všetkým, ktorí sa však rozhodnú dať zaočkovať, túto možnosť ponúkame. Svoje názory na tieto témy akceptujeme a pristupujeme k sebe s úctou a s osobným i odborným rešpektom, a tak budeme konať aj v budúcnosti.

Koľko evidujete hospitalizovaných pacientov?

– K 30. novembru celkovo v nemocnici je hospitalizovaných 126 pacientov, z toho 29 na covid oddelení. Na OAIM máme teraz nadstav, z oficiálnych 4 lôžok máme 6, z toho 2 pre covid pacientov. Svoje dosiaľ najvyššie maximá dosahuje v súčasnosti aj náš urgentný príjem, ktorý za mesiac november ošetril 1194 pacientov, z toho 544 covid pozitívnych. Pristúpili sme aj k reprofilizácii, na oddelení chirurgia ženy sme vytvorili 20 lôžok a na detskom oddelení 15.

Podľa vášho názoru, je to dostatočný počet?

– V súčasnosti sa zdá, že vytvorené kapacity – 35 covid lôžok, by mali byť pre náš región dostatočné. Ak by nemocnica mala dostatok lekárskeho a sesterského personálu, vedela by vytvoriť aj ďalšie lôžka. Žiaľ, personálu je obdobne, ako vo všetkých ostatných slovenských nemocniciach, nedostatok.

Koľko vám chýba zdravotných sestier a lekárov?

– Celkovo až 26 sestier a 12 lekárov. Toto personálne poddimenzovanie je dlhodobé a ešte viac sa prehlbuje. Ostatných zdravotníckych pracovníkov je dostatok. Z dôvodu ochorenia Covid-19 máme 14 zamestnancov mimo pracovného procesu, deväť je pozitívnych a piati sú v karanténe.

Koľko ľudí ste doposiaľ zaočkovali?

– Od januára do novembra sme podali 48 120 dávok vakcín proti Covidu-19, z toho 22 708 sme zaočkovali 1. dávkou, 21 862 druhou a 3087 treťou dávkou. Výjazdová očkovacia služba NsP Brezno 1. a 2. dávkou zaočkovala asi 600 klientov DSS Luna Brezno, Drábsko, Pohorelská Maša, Dubová, Hronec, Vaľkovňa, Telgárt, Heľpa, denný stacionár Nemecká. O 3. dávku požiadali a zaočkovali sme 200 klientov DSS Pohorelská Maša, Nový Domov, Tereza, Drábsko, Luna Brezno a DS Nemecká. Vakcínu Comirnaty dostalo asi 36 600 ľudí a Astru Zeneca 11 520.

Je niečím podmienený vstup pacientov do nemocnice?

– Nie, vstup do nemocnice nie je ničím podmienený, pacient akurát prejde zriadenou triážou. Každému pacientovi chceme a poskytneme všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Aké odporúčania by ste poradili všetkým ľuďom?

– Chcel by som v prvom rade apelovať na obyvateľov nášho regiónu, aby sme sa vrátili k vzájomnej úcte, rešpektu, tolerancii a takej medziľudskej dobrote. Aby sme nepodľahli všelijakým neodborným a nepravdivým informáciám, ktoré len vybičúvajú naše emócie a sú nám viac-menej bez akéhokoľvek úžitku. Aby sme menej využívali ako zdroje informácií sociálne siete a našli si hodnoverné zdroje informácií a pri všetkom našom konaní používali zdravý sedliacky rozum. Veríme, že práve takýto prístup prinesie zjednotenie spoločnosti, ktoré sa odrazí aj v lepšom boji s epidémiou, či inými neduhmi v spoločnosti. Zároveň, aby sme si uvedomili, že žiadna zázračná tabletka neexistuje a o svoje zdravie sa treba preventívne a sústavne starať, či už zdravou stravou, pravidelným pohybom, ako i v prípade potreby, včasnou návštevou lekára a dodržiavaním indikovanej liečby.

Pani primárka, môžete priblížiť, aký je celkový stav na covid oddelení?

– Covid oddelenie malo k 1. decembru 32 lôžok vybavených kyslíkom + 5 JIS lôžok, ktoré disponujú prístrojmi AIRWO / resp. HFNV/, kde sú umiestnení pacienti s najzávažnejším priebehom, väčšinou v kritickom stave s ťažkým postihnutím pľúc. Za november 2021 sme celkovo prijali 109 covid pozitívnych pacientov, čísla ošetrených pacientov cestou urgentného príjmu sú však oveľa vyššie. Obsadenosť reprofilizovaných – covidových lôžok sa pohybuje od 98 do 110%, čiže v kritických situáciách sme už museli zvýšiť kapacitu aj o ďalšie lôžka. Covid lôžka spadajú pod interné oddelenie, na ktorom je umiestnených ďalších 40 necovidových pacientov a JIS interného oddelenia so 4 lôžkami. Celkovo tak leží na internom oddelení aj viac ako 70 pacientov naraz, čo je už nad fyzické aj psychické sily ošetrujúceho personálu.

Stretávate sa s tým, že pacienti prichádzajú už neskoro, vo veľmi zlom zdravotnom stave?

– Áno a bohužiaľ veľakrát. Často prídu až po 7-10 dňoch od vzniku ťažkostí, najmä s prejavmi dušnosti a už závažným postihnutím pľúc. Aj napriek obrovskému úsiliu o ich záchranu zomierajú.

Čo by ste odkázali na záver tohto rozhovoru?

– Chcem poprosiť ľudí, keďže ako každá iná nemocnica bojujeme s nedostatkom zdravotníckeho personálu, aby v prípade nutnosti vyšetrenia na urgentnom príjme boli ohľaduplní. Lekár, ktorý slúži, má na starosti interných aj covid pacientov. Prioritne musí preberať pacientov privezených záchrankou, preto dochádza k časovému posunu vybavenia pacientov prichádzajúcich bez odporúčania, resp. ktorí sú v menej závažnom stave. Opakovane dochádza k situácii, že naraz príde niekoľko posádok záchranky a lekár musí rozhodnúť, koho ošetriť skôr. Taktiež pri nedostatku kapacít v iných nemocniciach k nám privážajú pacientov z okresov Revúca a Rimavská Sobota. Touto formou by som sa chcela poďakovať zamestnancom interného – covidového oddelenia, ako aj personálu urgentného príjmu za prácu, ktorú vykonávajú v tejto extrémne náročnej situácii. Chcem zdôrazniť, že pandémii takto veľkého rozsahu ľudstvo naposledy čelilo pred sto rokmi.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: NsP


Novinkyviac

18.06.2024 14:04:36 Kultúra a šport

Organizačné pokyny Paľo Habera & TEAM TOUR 100

  Ďakujeme všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na jedinečný koncert Paľo Habera & TEAM TOUR 100 ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...