Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Karol Vojtko: Žiadna zázračná tabletka neexistuje. O zdravie sa treba preventívne a sústavne starať

Zverejnené: 06.12.2021 12:34:54
obr: Karol Vojtko: Žiadna zázračná tabletka neexistuje.  O zdravie sa treba preventívne a sústavne starať

Situácia v Nemocnici s poliklinikou v Brezne je ťažká, ale stabilizovaná. Tak, ako všade na Slovensku, bojuje s nedostatkom zdravotníckeho personálu, preto aj touto formou lekári prosia ľudí o ohľaduplnosť, hlavne v prípade nutnosti vyšetrenia na urgentnom príjme. Viac o celkovom stave v nemocnici, obsadenosti a reprofilizácii lôžok, zaočkovanosti, ako aj o tom, že starostlivosť poskytujú každému, kto ju potrebuje, porozprával zástupca riaditeľa Karol Vojtko. Na záver situáciu na covid oddelení zhodnotila primárka Emília Zlevská, podľa ktorej slov, pandémii takto veľkého rozsahu ľudstvo naposledy čelilo pred sto rokmi.

 

V mnohých nemocniciach na Slovensku je situácia kritická a personál vyčerpaný. Môžete prosím zhodnotiť, aký je stav v Brezne?

– Situácia aj v našej nemocnici je ťažká, ale vďaka ochote nemocničného personálu mať nadčasy a zniesť aj preradenie na inú prácu, zastabilizovaná. Veľmi pozitívne hodnotíme hlavne vzájomnú kolegialitu a solidaritu, keď menej vyťažené pracoviská, resp. menej personálne poddimenzované pracoviská, vypomáhajú viac vyťaženým, resp. pracoviskám, kde je veľký nedostatok nemocničného personálu. Hoci badáme, že neraz napätie v spoločnosti spôsobené koronavírusom, ale nielen ním, vyvoláva jej rozdelenie, sme radi, že u nás je možné pozorovať aj veľkú súdržnosť a ochotu vzájomne si vypomôcť. Aj keď samozrejme občasné výnimky sa nájdu všade. Taktiež úplne akceptujeme každého osobný postoj na tému očkovania voči ochoreniu Covid-19 a nikoho k očkovaniu nenútime. Všetkým, ktorí sa však rozhodnú dať zaočkovať, túto možnosť ponúkame. Svoje názory na tieto témy akceptujeme a pristupujeme k sebe s úctou a s osobným i odborným rešpektom, a tak budeme konať aj v budúcnosti.

Koľko evidujete hospitalizovaných pacientov?

– K 30. novembru celkovo v nemocnici je hospitalizovaných 126 pacientov, z toho 29 na covid oddelení. Na OAIM máme teraz nadstav, z oficiálnych 4 lôžok máme 6, z toho 2 pre covid pacientov. Svoje dosiaľ najvyššie maximá dosahuje v súčasnosti aj náš urgentný príjem, ktorý za mesiac november ošetril 1194 pacientov, z toho 544 covid pozitívnych. Pristúpili sme aj k reprofilizácii, na oddelení chirurgia ženy sme vytvorili 20 lôžok a na detskom oddelení 15.

Podľa vášho názoru, je to dostatočný počet?

– V súčasnosti sa zdá, že vytvorené kapacity – 35 covid lôžok, by mali byť pre náš región dostatočné. Ak by nemocnica mala dostatok lekárskeho a sesterského personálu, vedela by vytvoriť aj ďalšie lôžka. Žiaľ, personálu je obdobne, ako vo všetkých ostatných slovenských nemocniciach, nedostatok.

Koľko vám chýba zdravotných sestier a lekárov?

– Celkovo až 26 sestier a 12 lekárov. Toto personálne poddimenzovanie je dlhodobé a ešte viac sa prehlbuje. Ostatných zdravotníckych pracovníkov je dostatok. Z dôvodu ochorenia Covid-19 máme 14 zamestnancov mimo pracovného procesu, deväť je pozitívnych a piati sú v karanténe.

Koľko ľudí ste doposiaľ zaočkovali?

– Od januára do novembra sme podali 48 120 dávok vakcín proti Covidu-19, z toho 22 708 sme zaočkovali 1. dávkou, 21 862 druhou a 3087 treťou dávkou. Výjazdová očkovacia služba NsP Brezno 1. a 2. dávkou zaočkovala asi 600 klientov DSS Luna Brezno, Drábsko, Pohorelská Maša, Dubová, Hronec, Vaľkovňa, Telgárt, Heľpa, denný stacionár Nemecká. O 3. dávku požiadali a zaočkovali sme 200 klientov DSS Pohorelská Maša, Nový Domov, Tereza, Drábsko, Luna Brezno a DS Nemecká. Vakcínu Comirnaty dostalo asi 36 600 ľudí a Astru Zeneca 11 520.

Je niečím podmienený vstup pacientov do nemocnice?

– Nie, vstup do nemocnice nie je ničím podmienený, pacient akurát prejde zriadenou triážou. Každému pacientovi chceme a poskytneme všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Aké odporúčania by ste poradili všetkým ľuďom?

– Chcel by som v prvom rade apelovať na obyvateľov nášho regiónu, aby sme sa vrátili k vzájomnej úcte, rešpektu, tolerancii a takej medziľudskej dobrote. Aby sme nepodľahli všelijakým neodborným a nepravdivým informáciám, ktoré len vybičúvajú naše emócie a sú nám viac-menej bez akéhokoľvek úžitku. Aby sme menej využívali ako zdroje informácií sociálne siete a našli si hodnoverné zdroje informácií a pri všetkom našom konaní používali zdravý sedliacky rozum. Veríme, že práve takýto prístup prinesie zjednotenie spoločnosti, ktoré sa odrazí aj v lepšom boji s epidémiou, či inými neduhmi v spoločnosti. Zároveň, aby sme si uvedomili, že žiadna zázračná tabletka neexistuje a o svoje zdravie sa treba preventívne a sústavne starať, či už zdravou stravou, pravidelným pohybom, ako i v prípade potreby, včasnou návštevou lekára a dodržiavaním indikovanej liečby.

Pani primárka, môžete priblížiť, aký je celkový stav na covid oddelení?

– Covid oddelenie malo k 1. decembru 32 lôžok vybavených kyslíkom + 5 JIS lôžok, ktoré disponujú prístrojmi AIRWO / resp. HFNV/, kde sú umiestnení pacienti s najzávažnejším priebehom, väčšinou v kritickom stave s ťažkým postihnutím pľúc. Za november 2021 sme celkovo prijali 109 covid pozitívnych pacientov, čísla ošetrených pacientov cestou urgentného príjmu sú však oveľa vyššie. Obsadenosť reprofilizovaných – covidových lôžok sa pohybuje od 98 do 110%, čiže v kritických situáciách sme už museli zvýšiť kapacitu aj o ďalšie lôžka. Covid lôžka spadajú pod interné oddelenie, na ktorom je umiestnených ďalších 40 necovidových pacientov a JIS interného oddelenia so 4 lôžkami. Celkovo tak leží na internom oddelení aj viac ako 70 pacientov naraz, čo je už nad fyzické aj psychické sily ošetrujúceho personálu.

Stretávate sa s tým, že pacienti prichádzajú už neskoro, vo veľmi zlom zdravotnom stave?

– Áno a bohužiaľ veľakrát. Často prídu až po 7-10 dňoch od vzniku ťažkostí, najmä s prejavmi dušnosti a už závažným postihnutím pľúc. Aj napriek obrovskému úsiliu o ich záchranu zomierajú.

Čo by ste odkázali na záver tohto rozhovoru?

– Chcem poprosiť ľudí, keďže ako každá iná nemocnica bojujeme s nedostatkom zdravotníckeho personálu, aby v prípade nutnosti vyšetrenia na urgentnom príjme boli ohľaduplní. Lekár, ktorý slúži, má na starosti interných aj covid pacientov. Prioritne musí preberať pacientov privezených záchrankou, preto dochádza k časovému posunu vybavenia pacientov prichádzajúcich bez odporúčania, resp. ktorí sú v menej závažnom stave. Opakovane dochádza k situácii, že naraz príde niekoľko posádok záchranky a lekár musí rozhodnúť, koho ošetriť skôr. Taktiež pri nedostatku kapacít v iných nemocniciach k nám privážajú pacientov z okresov Revúca a Rimavská Sobota. Touto formou by som sa chcela poďakovať zamestnancom interného – covidového oddelenia, ako aj personálu urgentného príjmu za prácu, ktorú vykonávajú v tejto extrémne náročnej situácii. Chcem zdôrazniť, že pandémii takto veľkého rozsahu ľudstvo naposledy čelilo pred sto rokmi.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: NsP


Novinkyviac

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...

29.05.2023 15:11:28 Mesto Brezno

Proces kosenia je nevyspytateľný. Naplánované práce veľakrát zmarí daždivé počasie

Z dôvodu vlhkého a relatívne teplého počasia rýchlo rastie tráva. Technické služby však robia všetko, čo je ...

29.05.2023 15:08:46 Mesto Brezno

Dni mesta Brezna budú mať opäť aj medzinárodný charakter

    Sviatok horehronskej metropoly prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest. Okrem oficialít si vychutnajú slávnostnú ...

29.05.2023 15:08:00 Kultúra a šport

Na Cestu rozprávkovým lesom sa vydal rekordný počet návštevníkov

    Les pod breznianskou Skalkou sa zmenil na rozprávkový. Minulú sobotu si celé rodiny užili ...

29.05.2023 10:42:54 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

  Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – to ...

25.05.2023 09:40:07 Mesto Brezno

Spoločné čítanie detí a seniorov v rámci projektu Vraciame sa do detstva

SPOLOČNÉ ČÍTANIE DETÍ A SENIOROV  v ZPS a DS Boženka v dňoch 6. 6. 2023 ...

25.05.2023 08:47:12 Mesto Brezno

Študenti pomáhajú seniorom z denného centra Prameň vzdelávať sa vo využívaní moderných technológií

  Seniori z Prameňa si rozvíjajú digitálne zručnosti. Cieľom spolupráce so školami je naučiť ich niečo ...

25.05.2023 08:45:05 Mesto Brezno

Deň matiek si pripomenuli aj v Boženke

    BREZNO. Krásny sviatok Deň matiek oslávili aj v Zariadení pre seniorov a dennom stacionári Boženka. ...

25.05.2023 08:40:59 Mesto Brezno

V obradnej sieni seniorom zablahoželali k životným jubileám

    V utorok 16. mája si primátor uctil vzácnych ľudí, ktorí v tomto roku oslávili významné životné ...