Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Historický bronz je pre mužov HK Brezno najkrajšou odmenou za ich tvrdú drinu

Zverejnené: 28.03.2017 07:39:14
obr: Historický bronz je pre mužov HK Brezno najkrajšou odmenou za ich tvrdú drinu

V sezóne 2016/2017 skončilo A mužstvo HK Brezno v 2. hokejovej lige na úžasnom 3. mieste. Aj keď si priamy postup do 1. hokejovej ligy vybojovali Humenné a Dubnica, pri zachovaní tohtoročnej štruktúry aj v sezóne 2017/2018 je veľký predpoklad, že pozvánku do nej dostane aj  mužstvo Brezna. Viac o víťazstvách, úspechoch, ale aj prehrách už porozprával člen výkonného výboru HK Brezno Peter Šulej. 

 

Hokejový klub Brezno v celkovom poradí II. hokejovej ligy skončil na peknom treťom mieste. Ako hodnotíte tento úspech?

- Začal by som úvodom sezóny. Sedeli sme na výkonnom výbore a rozprávali sa o tom, ako zabezpečiť nový ročník 2. HL, či už po stránke finančnej alebo samotného zloženia tímu. Od vypadnutia z 1. HL v sezóne 2010/2011 boli v klube veľké finančné, ba až existenčné problémy. Tie sa odzrkadlili aj na samotných cieľoch a výsledkoch tímu. Keď sa nám v roku 2014 po veľmi ťažkých dvoch rokoch kompletnej transformácie podarilo klub zachrániť, začali sme konečne riešiť hokej samotný. Dostali sme sa do pozície, kedy sme si už vedeli pred začiatkom sezóny spokojne sadnúť, stanoviť si reálne ciele a vytvoriť optimálne zloženie tímu. Pred sezónou 2016/2017 sme dohodli spoluprácu s trénerom Pavlom Sásikom a začalo sa skladať mužstvo. Po všetkých našich znalostiach sme si stanovili cieľ skončiť do 8. miesta, ktoré by nám zaručovalo účasť v skupinovom play off. Takže jednoznačnou odpoveďou na otázku, ako hodnotíme tento úspech je, že sme dosiahli niečo, na čo nikto ani len nepomyslel.

Nepredpokladali ste, že sa vám to podarí? 

- Ak mám povedať pravdu, po tom, ako to vyzeralo počas prípravy pred sezónou, tak určite nie. No, keď sa to všetko rozbehlo a zistili sme, aký fantastický kolektív sa stretol v tomto tíme, vedeli sme, že tento rok to dotiahneme ďaleko. Ale že z toho bude konečné tretie miesto, tak to je pre nás najkrajšie prekvapenie.

Čo pre celý tím toto skvelé umiestnenie znamená?

- Nesmierne veľkú cenu. Hokej hráme srdcom, bez akejkoľvek odmeny, vo svojom voľnom čase, veľakrát na úkor vlastnej rodiny. Robíme v prostredí, ktoré vám veľakrát hodí také veľké polená pod nohy, že je ťažké sa cez ne dostať. Mnoho ráz bojujete nielen proti súperom na ľade, ale proti tým, ktorí sú mimo neho. No práve takéto udalosti nám dávajú silu a chuť pokračovať ďalej. Ak robíte niečo, čomu veríte, robíte to srdcom a viete, že to má zmysel, tak sa vám to určite vráti. A nám sa to vrátilo.

Oslávili ste historický bronz?

- Dosiahli sme niečo, čomu len málokto veril. Už v prvom  skupinovom play off všetko viedlo k tomu, že cez Ružomberok neprejdeme. No nastal prvý zvrat a sériu sme otočili. Prišlo prvé štvrťfinále a v predĺžení sme zápas v Nitre vyhrali. Po postupe do semifinále nás čakal najťažší súper celej 2. HL MHK Dubnica.  Aj keď sme cez nich do finále nepostúpili, boli sme im viac ako vyrovnaným súperom. Vypadnutie znamenalo, že sme hrali o 3. miesto a súperom nám bolo HC Bratislava. Tím, za ktorý hralo mnoho bývalých extraligových hráčov a ktorý sa netají hrať našu najvyššiu súťaž. My sme vyhrali prehratú sériu, v dvoch zápasoch otočili priam neotočiteľné a zdolali jedného z najväčších favoritov 2. HL. Niekoľkonásobne sme prekonali predsezónne ciele a sezónu ukončili povestnou čerešničkou na torte. A to, že chutila veľmi sladko, bolo vidno na oslavách, ktoré sme absolvovali v uliciach nočnej Bratislavy. Poviem vám, stálo to za to.

Čo vás čaká v najbližšom období?

- Tradičné povinnosti, ktoré sú spojené s ukončením súťažnej sezóny 2016/2017 a samozrejme príprava na novú sezónu. To znamená zabezpečiť chod klubu vo všetkých kategóriách po stránke hráčskej, trénerskej, manažérskej a finančnej, čo je pre nás každoročne tou najťažšou úlohou. 

S akým cieľom plánujete nastúpiť do novej hokejovej sezóny?

- O cieľoch do budúcej sezónny je teraz veľmi ťažko hovoriť. Nie len čo sa týka A mužstva, ale aj ostatných kategórii. SZĽH pripravuje kompletne novú súťažnú štruktúru pre všetky kategórie. To, akú budú mať podobu ešte nikto nevie. Hneď ako vedenie SZĽH oboznámi kluby s konečnou podobou súťaží, budeme sa touto otázkou zaoberať.

HK Brezno reprezentuje aj niekoľko ďalších kategórií. Ako sa im darilo?

- Dorast v nadstavbovej skupine vybojoval účasť v play-off, kde narazil na Topoľčany, ašpiranta na postup do extraligy, ktorému podľahol hladko 0:3. Ak však chceme do ďalších sezón pomýšľať na atakovanie postupových pozícií, musíme tejto kategórii vytvoriť lepšie tréningové podmienky a mužstvo aj materiálne podporiť. Do tých čias sú reči o postupe utópiou.

  Kadeti si v novom modele základnej časti počínali nad očakávanie, do posledného kola atakovali jedinú postupovú priečku, tá im však ušla o tri body. Rovnako sa im darilo aj v prebiehajúcej nadstavbe, kde im však opäť chýbalo trochu hokejového šťastia v kľúčových dueloch. Zdá sa, že im jediná postupová priečka opäť unikne o bod, či dva. Ich doterajšia bilancia je 21 výhier, 3 remízy a 7 prehier.

   Starších žiakov tvoria dva tímy, do 15 a do 14 rokov. U žiakov do 15 rokov je pozitívne, že od nového roka prehrali len 4 zápasy zo 16 a predvádzali sebavedomý a atraktívny hokej. Tím do 14, ktorý siaha na medailu v náročnom stredoslovenskom regióne, z doterajších 31 zápasov vyhral 20, 2-krát remizoval a prehral len 9-krát. Okrem výborných výsledkov chlapci predvádzajú pekný kombinačný hokej, ktorý je podporený výraznými individualitami.

 Kategóriu mladších žiakov výrazne limituje tím U 13, ktorý stratil pred sezónou päť členov, čo výrazne poznačilo aj kvalitu celého kolektívu, rovnako to do istej miery obmedzilo aj tím U12, ktorý musel najlepšími hráčmi pomáhať starším kamarátom. Odhliadnuc od výsledkov sa oba kolektívy hokejovo v sezóne posunuli výrazne vpred, keď v jej závere už dokážu hrať vyrovnané partie aj s tímami, ktoré ich v úvode vysoko porážali.

   V prípravke sa po štyroch rokoch opäť podaril výrazný úspech a štvrtáci postúpili ako víťaz z regionálneho turnaja do celoslovenského finále. Druhého apríla ich čaká záverečný turnaj šiestich najlepších tímov v Košiciach.

   Predprípravka, ktorá ešte nebojuje o výsledky, je pre náš klub nesmierne dôležitou kategóriou. V nej máme pred sebou najťažší cieľ, priviesť deti na štadión a vštepiť im lásku k tejto nádhernej hre, a to všetko v počtoch, ktoré nám budú dávať perspektívu do ďalšej kontinuálnej práce, ktorá nám zabezpečí také pekné úspechy, aké sme zažili v tejto končiacej.

V Brezne rastú mladé hokejové nádeje. Podľa vášho názoru, aké majú predpoklady na úspešné reprezentovanie mesta?

- Ak chceme, aby reprezentovali naše mesto, musíme toho veľa zmeniť. Ak sa zmeny neudejú v najbližších rokoch, tak v našom meste nádejní hokejisti budú hrať až po ukončení aktívnej legionárskej anabázy, kedy si budú bez výraznejších ambícií užívať amatérsky hokej. Jedným z najväčších problémov je odchod mladých talentov do iných hokejových miest. HK Brezno hrá najvyššie celoslovenské súťaže v kategóriach mladších a starších žiakov. Ostatné sú úrovňou druhé a tretie v poradí. Keďže sa u nás nehrá extraliga dorastu, s tým súvisí odchod najpotenciálneších hráčov, a preto vzniká nedostatok hráčov pre zloženie juniorského mužstva. Rovnako veľký je problém financií, ktorý bráni zostaviť mužstvo z hráčov do dvadsať rokov. Rodičia to vnímajú ako veľký problém pre ich nadané deti.

Majú o našich talentovaných hráčov záujem aj iné kluby?

-  Áno. Akonáhle hráč ukáže väčší talent alebo vyššiu výkonnosť a prejaví o neho záujem klub, ktorý hrá extraligu dorastu, nám nezostáva nič iné ako ho do tohto klubu pustiť. Pravidlá hosťovaní a prestupov stanovené SZĽH sú ale v takýchto prípadoch nedostatočné a neposkytujú klubu, ktorý hráča vychoval, žiadnu či už finančnú, alebo materiálnu kompenzáciu nákladov, ktoré do neho za roky výchovy investoval. Týmto teda vzniká začarovaný kruh. My vieme, že ak chceme robiť hokej v Brezne na vyššej úrovni, musíme začať riešiť extraligu dorastu a minimálne prvú ligu juniorov. No bez hráčov sa to nedá. Teda tých kvalitných hráčov, ktorí majú potenciál a v súčasnosti z Brezna odchádzajú, dotiahnuť dorast do extraligy. Už sme jednu takú možnosť mali, no jedenásť hráčov odišlo do extraligových klubov a šance sa definitívne skončili. Ďalším problémom je finančné zabezpečenie. Veľmi ťažko sa robia systémové kroky, keď nemáte zabezpečený pravidelný garantovaný prísun prostriedkov na strednodobý horizont. No a v našom regióne zohnať niekoho, kto by nám to vedel zabezpečiť? Priam nemožné. Aj napriek týmto problémom, stále vychovávame hráčov, ktorí sa vedia uplatniť v extralige alebo reprezentácii. O našich hráčov je záujem. Svedčí to o kvalitnej práci v klube, ako aj chuti samotných hráčov na sebe pracovať a niekam do dotiahnuť. Verím, že raz príde tá chvíľa, keď sa naše mesto objaví na extraligovej mape s hráčmi, ktorých si sami odchováme.

Isto máte veľa fanúšikov, ktorí si nenechajú ujsť vaše zápasy. Ste spokojný s návštevnosťou v Aréne?

- Asi nikoho neprekvapí, keď poviem, že fanúšik hokeja v Brezne je veľmi náročný. Pre nás z toho vyplýva, že ak chceme, aby do arény prišiel, musíme hrať atraktívny hokej a zároveň mu poskytnúť niečo extra. Túto sezónu sa nám veľmi osvedčil model, že v cene vstupného 2 eurá mal divák zabezpečené občerstvenie v hodnote 1 euro, pričom druhá časť vstupného išla na podporu našich mládežníckych mužstiev. Po minulé roky bolo pre nás prioritou zastabilizovať klub po finančnej stránke a venovať sa hlavne mládežníckym kategóriám, takže sme ani nemohli očakávať, že si divák nájde cestu na štadión. No práve túto sezónu sa to začalo meniť. My sme urobili maximum pre to, aby sme diváka na štadión dotiahli. Na konci sezóny musím konštatovať, že sa nám to aj podarilo. Nepodarilo sa nám síce vypredať štadión, ale návštevy atakujúce hranicu 800 - 900 divákov sú toho dôkazom. A čo je pre nás najdôležitejšie je fakt, že do Arény sa na naše zápasy postupne začala vracať naša cieľová skupina - deti a mládež, pre ktoré sú výkony, ako aj toto umiestnenie nášho A mužstva obrovskou motiváciou začať sa venovať hokeju.

   Ak majú rodičia a deti záujem o informácie, môžu navštíviť naše oficiálne stránky www.hkbrezno.com a fcb – hk brezno knights, alebo nás kontaktovať  na  hkbrezno@gmail.com, prípadne tel. č. 0949 115 068. Na uvedených kontaktoch získajú a nájdu odpovede na všetky otázky. Príďte medzi nás a splňte si svoj hokejový sen.


Novinkyviac

30.01.2023 14:27:48 Mesto Brezno

Technické služby aj vlani zrealizovali veľa dobrých vecí prospešných pre mesto a jeho obyvateľov

Technické služby Brezno bilancujú. Vlani zvládli zrealizovať všetky stanovené výzvy, ako i plnohodnotne poskytnúť služby obyvateľom mesta. ...

30.01.2023 14:27:07 Mesto Brezno

Spomienkovými oslavami si uctili pamiatku tých, ktorí položili život za našu slobodu

Tridsiaty prvý január 1945 sa stal pamätným a dôležitým dátumom pre obyvateľov Brezna, ktorí s radosťou vítali slobodu ...

30.01.2023 14:26:09 Mesto Brezno

V Brezne ocenili osobnosti mesta za rok 2022

Primátor Brezna ocenil osobnosti mesta za rok 2022. Na slávnostnom mestskom zastupiteľstve vo veľkej sále hotela ...

30.01.2023 14:25:05 Mesto Brezno

V hoteli Ďumbier kompletne renovujú izby

Mesto Brezno pokračuje v rekonštrukcii hotela Ďumbier. Po obnove fasády, strechy, žľabov, výmene okien, prišla na rad ...

30.01.2023 14:23:47 Mesto Brezno

Michaela Padúchová zo Športového streleckého klubu Brezno dosiahla nový slovenský rekord

Veľkolepý úspech zaznamenala v Holíči pretekárka Športového streleckého klubu Brezno Michaela Padúchová. S výkonom 424,4 bodu v disciplíne vzduchová ...

30.01.2023 14:20:04 Mesto Brezno

Mestský dom kultúry má dostať nový šat. Do užšieho kola súťaže postúpili štyri architektonické návrhy

Mesto Brezno vlani na konci roka vyhlásilo súťaž na spracovanie architektonického návrhu rekonštrukcie mestského domu kultúry. ...

25.01.2023 10:26:39 Mesto Brezno

Sabína Špániková: Baví ma posúvanie vlastných limitov

Má iba 15 rokov a už je slovenskou juniorskou šampiónkou v plávaní. Počas Európskeho olympijského festivalu mládeže ...

23.01.2023 10:35:33 Mesto Brezno

Jedným z krokov zlepšenia parkovacej politiky v meste je postupné znižovanie vyhradených parkovacích miest

Napriek tomu, že mesto Brezno každý rok rozširuje parkovacie miesta, stále je ich nedostatok. Z dôvodu lepšej ...

23.01.2023 10:34:34 Mesto Brezno

Referendum o zmene Ústavy SR je neplatné. V okrese Brezno bola účasť voličov necelých 32 percent

Na Slovensku sa v sobotu 21. januára konalo deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Týkalo sa zmeny ...

23.01.2023 10:33:38 Mesto Brezno

Priznanie k dani z nehnuteľnosti treba podať do konca januára

Mesto Brezno upozorňuje občanov, že do 31. januára treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti – pozemky, stavby, ...

23.01.2023 10:32:26 Mesto Brezno

Podporte petíciu za záchranu nemocnice v Brezne a jej zaradenie do II. úrovne

Tento týždeň v Brezne spúšťajú petíciu za zachovanie Nemocnice s poliklinikou Brezno, n. o., v celom jej doterajšom rozsahu ...

23.01.2023 10:31:31 Mesto Brezno

Prevádzka klziska na námestí už skončila

Radosť do Brezna prinieslo klzisko na námestí, ktoré fungovalo od polovice decembra. Jeho prevádzka už skončila, ...