Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dychový orchester Brezno sedemdesiatku oslávi jedinečným koncertom

Zverejnené: 31.10.2022 11:33:44
obr: Dychový orchester Brezno sedemdesiatku oslávi jedinečným koncertom

Dychový orchester Brezno si zapíše nádherných 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti v piatok 4. novembra o 17.00 v mestskom dome kultúry usporiada slávnostný koncert, na ktorý všetkých srdečne pozýva. Pred tým ešte o živote oslávenca nám porozprávala manažérka kolektívu Diana Račáková.

 

Dychový orchester vznikol v roku 1952 pri podniku Mostáreň Brezno. Môžete priblížiť jeho históriu?

– Zakladajúcim členom a dirigentom sa na dlhé desaťročia stal Jozef Knoško, ktorý ho viedol až do deväťdesiatych rokov, kedy dirigentskú taktovku prebral Ivan Sýkorka. Ujo Knoško, ako sme ho všetci familiárne nazývali, nadviazal na bohaté a dlhoročné tradície dychových hudieb v Brezne, ktorých prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1876, vznikom hasičskej dychovky. Ak by sme teda chceli hovoriť o celej histórii, naša dychovka by dnes mala 146 rokov.

Krásny vek. Za tak dlhé obdobie sa v kolektíve vystriedalo veľa hráčov. Koľko je vás aktuálne?

– Aktuálne máme 40 aktívnych hráčov, čo je nádherné číslo na dnešnú dobu.

Aký je záujem mladých ľudí o hranie v dychovej hudbe?

– Nuž pred 10 – 15 rokmi veľmi biedny, ale vďaka zanieteným učiteľom v ZUŠ Brezno sa nám darí záujem zvyšovať. Je zopár príkladov, kedy sa dieťa začalo učiť na iný nástroj a ako druhý tzv. obligát si vybralo dychový nástroj, aj pre možnosť účinkovať v dychovke :-) Aj preto sa snažíme cez projekty v rámci podpory mesta Brezno, VÚC BBSK prostredníctvom krajských poslancov postupne obnovovať a dopĺňať hudobné nástroje a príslušenstvo k nástrojom.

V posledných rokoch môžeme sledovať váš vynovený repertoár a príťažlivejšie skladby. Jednoducho, každý si pri vašej pesničke príde na svoje...

– Náš repertoár je naozaj širokospektrálny a snáď okrem rap-u v ňom nájdeme zastúpené všetky žánre. Nemalú zásluhu na tom má aj náš dirigent Maroš Švoňava, ktorý nám upravuje a ,,šije“ na mieru zaujímavé, príťažlivé skladby. Niektoré skladby si kupujeme, iné hľadá Ivan Sýkorka cez rôzne portály, ako aj sú z nášho bohatého archívu. Medzi nami aj publikom sú veľmi obľúbené predovšetkým filmové melódie a populárne piesne.

Nacvičili ste aj dva výchovné koncerty, ktoré mali na základných školách veľký úspech...

– Áno, uvedomili sme si nevyhnutnosť výchovy našich nasledovníkov – mládeže. Pomocnú ruku nám vtedy podala riaditeľka ZUŠ Brezno Gabriela Pravotiaková a v ZUŠ Brezno vznikol detský, dnes už mládežnícky, dychový orchester pod vedením Mariána Švoňavu, ktorý má úctyhodných 35 detí a za sebou nemalé úspechy, už 2-krát sa stal majstrom Slovenska. Vďaka tejto spolupráci sa nám podarilo výrazne omladiť a doplniť orchester. Kdekoľvek prídeme na vystúpenie, všade nám v dobrom závidia našich mladých a my sa z nich nesmierne tešíme.

Prezraďte, aká ste partia?

– Najlepšia aká len môže byť! Aj keď by sa zdalo, že v rámci rozdielnosti generácií by mohlo dochádzať k nedorozumeniam, opak je pravdou. Ani si nepamätám situáciu, ktorú by sme nevyriešili s úsmevom, nadhľadom a k spokojnosti. Nielen, že sa stretávame každý týždeň na skúškach, pravidelných a príležitostných vystúpeniach, ale žijeme bohatý komunitný život. Spoločné guľáše, kapustnice, punče, stanovačky, zabíjačky, zúčastňujeme sa na rôznych súťažiach napr. vo varení, pečení harule a pod.. Nezabúdame ani na našich predchodcov, pravidelne každý rok im chodíme zapáliť sviečku, zaspomínať – odovzdať našu históriu ďalším generáciám cez úsmevné príhody. Navzájom si pomáhame, ktokoľvek potrebuje pomoc, nastúpime ako partia a pomôžeme. Až k neuvereniu, však? Túto pohodu potom cítiť aj z našich koncertov a vystúpení.

V roku 2013 uzrelo svetlo svetla vaše prvé profilové cédečko. Plánujete vydať aj ďalšie?

– Dúfame, že nie je prvé a zároveň posledné. Príprava cédečka vyžaduje nemalé financie a čas. Pomaly pociťujeme potrebu vydať ďalšie, tak snáď sa nám to znova podarí.

Zúčastňujete sa na mnohých súťažiach, festivaloch.. Ktoré úspechy vám najviac utkveli v pamäti a máte z nich veľkú radosť?

– Vážime si každé jedno vystúpenie, kde sa môžeme predviesť. Zúčastňujeme sa na pravidelných, ale aj jednorazových akciách. Sú to predovšetkým vystúpenia v našom domovskom meste Brezno. Účinkujeme na festivale vo Valaskej, ktorý má 50-ročnú históriu. Najväčší úspech v novodobej histórii sme dosiahli v poľskom meste Rybník na súťažnom festivale Zlota Lira v roku 2018, kde sme skončili v zlatom pásme. Tento rok sme boli na zájazde vo Francúzsku v meste Denain. Všetko sú to pre nás cenné skúsenosti a zadosťučinenie, že naša námaha je cenená a naše vystúpenia žiadané.

Na druhej strane, s akými problémami ste sa borili najčastejšie?

– Problémy boli, sú aj budú. Asi tým najčastejším ako pri všetkých záujmových spolkoch sú financie a vzhľadom k omladeniu našej dychovky i odliv hráčov do škôl, mimo mesta. Ale sú to vôbec problémy? Nie je to skôr prirodzený vývoj? Dlhodobo sme riešili i problém s priestormi, ktorý sa nám i vďaka pochopeniu zástupcov mesta podarilo v uplynulom období čiastočne vyriešiť. Hovoríme čiastočne,pretože odkladacie priestory na nové nástroje, počet hráčov veľkého a detského orchestra a predovšetkým bohatý notový archív, ktorý sme za tých nádherných sedemdesiat rokov činnosti nazhromaždili, nás nútia k hľadaniu ďalších spoločných riešení.

Blahoželáme k nádhernému jubileu, ktoré oslávite jedinečným koncertom. Na aký program sa môžeme tešiť?

– V úvode koncertu sa predstaví nášho hudobný priateľ z rumunského Nadlaku pod vedením kapelníka Andreja Urama. Po ňom už vystúpi náš dychový orchester a premiérovo uvedie aj novú skladbu, ktorú nám pre túto príležitosť skomponoval gestor dychovej hudby na Slovensku Adam Hudec. Bude na motívy horehronských ľudových piesní, ale viac prezrádzať nebudem. Skladbu príde predstaviť sám autor. Srdečne všetkých pozývam na koncert a tešíme sa na spoločné chvíle.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Archív DOMB


Novinkyviac

16.04.2024 17:23:47 Mesto Brezno

Brezno sa prispôsobuje zmene klímy. Aktívne, systematicky a zodpovedne

Efektívnymi projektovými opatreniami za takmer jeden a pol milióna eur, ktoré sa Breznu podarilo zrealizovať v ...

15.04.2024 15:29:07 Mesto Brezno

Technické služby už začali s prvým jarným kosením, pri práci im pomáhajú aj stroje

Technické služby sa naplno venujú úprave zelene v meste a o niečo skôr, ako po minulé ...

15.04.2024 15:26:57 Mesto Brezno

Miestny klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Brezne patrí medzi najaktívnejšie v rámci Slovenska

Členovia Miestneho klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne sa stretli na jarnej členskej schôdzi. Súčasťou ...

09.04.2024 16:05:21 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team to v júni v breznianskej Aréne poriadne rozprúdia

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko môžete zažiť v Aréne 26. ...

09.04.2024 16:03:19 Mesto Brezno

Samosprávy regiónu Horehronie hodnotili vlaňajší rok

Dňa 25. marca sa uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia na Táľoch. Primátor, starostovia ...

09.04.2024 16:01:41 Mesto Brezno

Od mája zaparkuje na Nálepkovej ulici viac vozidiel

Hneď po Veľkej noci sa Technické služby Brezno pustili do výstavby nových odstavných plôch. Celkovo 13 ...

08.04.2024 15:08:01 Mesto Brezno

V základných školách v Brezne slávnostne zapísali 215 budúcich prváčikov

Minulú stredu sa uskutočnil slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Budúcich školákov ...

08.04.2024 15:06:57 Mesto Brezno

Novým prezidentom Slovenskej republiky bude Peter Pellegrini. Podporili ho aj na Horehroní

Rozhodujúce kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok ...

08.04.2024 15:05:00 Mesto Brezno

Novovybudovanou kompostárňou sa zmení systém separácie odpadov

Breznianska samospráva úspešne pokračuje vo výstavbe novej kompostárne s modernými technológiami. Práce ukončí v júni tohto roku. ...

02.04.2024 15:52:35 Mesto Brezno

Zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Brezne

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, okrem iného rokovali aj o návrhu na ...

02.04.2024 15:51:36 Mesto Brezno

Nová dotačná výzva má podporiť rozvoj občianskej vybavenosti a služieb v okrese Brezno

V posledný marcový štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom ...

26.03.2024 15:42:49 Mesto Brezno

V historickom sade na Banisku sadili budúcnosť

Nadácia Ekopolis vo svojej jarnej výzve grantového programu Sadíme budúcnosť prerozdelila takmer 28 tisíc eur. Jedným ...

25.03.2024 15:13:42 Mesto Brezno

Na Ulici Hronská v Brezne asfaltovali cestu a chodník

V rámci skvalitnenia dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva pokračuje v ďalšej oprave miestnych komunikácií. Minulý týždeň asfaltovali cestu ...

25.03.2024 15:12:53 Mesto Brezno

Do druhého kola prezidentských volieb v sobotu 6. apríla postupujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini

V okrese Brezno k volebným urnám pristúpilo 49,41 % voličov, priamo v meste 48,60 %. Vyjadriť ...

18.03.2024 16:36:37 Mesto Brezno

V Bujakove historicky prvýkrát vyniesli Morenu

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň ...