Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Dychový orchester Brezno sedemdesiatku oslávi jedinečným koncertom

Zverejnené: 31.10.2022 11:33:44
obr: Dychový orchester Brezno sedemdesiatku oslávi jedinečným koncertom

Dychový orchester Brezno si zapíše nádherných 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti v piatok 4. novembra o 17.00 v mestskom dome kultúry usporiada slávnostný koncert, na ktorý všetkých srdečne pozýva. Pred tým ešte o živote oslávenca nám porozprávala manažérka kolektívu Diana Račáková.

 

Dychový orchester vznikol v roku 1952 pri podniku Mostáreň Brezno. Môžete priblížiť jeho históriu?

– Zakladajúcim členom a dirigentom sa na dlhé desaťročia stal Jozef Knoško, ktorý ho viedol až do deväťdesiatych rokov, kedy dirigentskú taktovku prebral Ivan Sýkorka. Ujo Knoško, ako sme ho všetci familiárne nazývali, nadviazal na bohaté a dlhoročné tradície dychových hudieb v Brezne, ktorých prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1876, vznikom hasičskej dychovky. Ak by sme teda chceli hovoriť o celej histórii, naša dychovka by dnes mala 146 rokov.

Krásny vek. Za tak dlhé obdobie sa v kolektíve vystriedalo veľa hráčov. Koľko je vás aktuálne?

– Aktuálne máme 40 aktívnych hráčov, čo je nádherné číslo na dnešnú dobu.

Aký je záujem mladých ľudí o hranie v dychovej hudbe?

– Nuž pred 10 – 15 rokmi veľmi biedny, ale vďaka zanieteným učiteľom v ZUŠ Brezno sa nám darí záujem zvyšovať. Je zopár príkladov, kedy sa dieťa začalo učiť na iný nástroj a ako druhý tzv. obligát si vybralo dychový nástroj, aj pre možnosť účinkovať v dychovke :-) Aj preto sa snažíme cez projekty v rámci podpory mesta Brezno, VÚC BBSK prostredníctvom krajských poslancov postupne obnovovať a dopĺňať hudobné nástroje a príslušenstvo k nástrojom.

V posledných rokoch môžeme sledovať váš vynovený repertoár a príťažlivejšie skladby. Jednoducho, každý si pri vašej pesničke príde na svoje...

– Náš repertoár je naozaj širokospektrálny a snáď okrem rap-u v ňom nájdeme zastúpené všetky žánre. Nemalú zásluhu na tom má aj náš dirigent Maroš Švoňava, ktorý nám upravuje a ,,šije“ na mieru zaujímavé, príťažlivé skladby. Niektoré skladby si kupujeme, iné hľadá Ivan Sýkorka cez rôzne portály, ako aj sú z nášho bohatého archívu. Medzi nami aj publikom sú veľmi obľúbené predovšetkým filmové melódie a populárne piesne.

Nacvičili ste aj dva výchovné koncerty, ktoré mali na základných školách veľký úspech...

– Áno, uvedomili sme si nevyhnutnosť výchovy našich nasledovníkov – mládeže. Pomocnú ruku nám vtedy podala riaditeľka ZUŠ Brezno Gabriela Pravotiaková a v ZUŠ Brezno vznikol detský, dnes už mládežnícky, dychový orchester pod vedením Mariána Švoňavu, ktorý má úctyhodných 35 detí a za sebou nemalé úspechy, už 2-krát sa stal majstrom Slovenska. Vďaka tejto spolupráci sa nám podarilo výrazne omladiť a doplniť orchester. Kdekoľvek prídeme na vystúpenie, všade nám v dobrom závidia našich mladých a my sa z nich nesmierne tešíme.

Prezraďte, aká ste partia?

– Najlepšia aká len môže byť! Aj keď by sa zdalo, že v rámci rozdielnosti generácií by mohlo dochádzať k nedorozumeniam, opak je pravdou. Ani si nepamätám situáciu, ktorú by sme nevyriešili s úsmevom, nadhľadom a k spokojnosti. Nielen, že sa stretávame každý týždeň na skúškach, pravidelných a príležitostných vystúpeniach, ale žijeme bohatý komunitný život. Spoločné guľáše, kapustnice, punče, stanovačky, zabíjačky, zúčastňujeme sa na rôznych súťažiach napr. vo varení, pečení harule a pod.. Nezabúdame ani na našich predchodcov, pravidelne každý rok im chodíme zapáliť sviečku, zaspomínať – odovzdať našu históriu ďalším generáciám cez úsmevné príhody. Navzájom si pomáhame, ktokoľvek potrebuje pomoc, nastúpime ako partia a pomôžeme. Až k neuvereniu, však? Túto pohodu potom cítiť aj z našich koncertov a vystúpení.

V roku 2013 uzrelo svetlo svetla vaše prvé profilové cédečko. Plánujete vydať aj ďalšie?

– Dúfame, že nie je prvé a zároveň posledné. Príprava cédečka vyžaduje nemalé financie a čas. Pomaly pociťujeme potrebu vydať ďalšie, tak snáď sa nám to znova podarí.

Zúčastňujete sa na mnohých súťažiach, festivaloch.. Ktoré úspechy vám najviac utkveli v pamäti a máte z nich veľkú radosť?

– Vážime si každé jedno vystúpenie, kde sa môžeme predviesť. Zúčastňujeme sa na pravidelných, ale aj jednorazových akciách. Sú to predovšetkým vystúpenia v našom domovskom meste Brezno. Účinkujeme na festivale vo Valaskej, ktorý má 50-ročnú históriu. Najväčší úspech v novodobej histórii sme dosiahli v poľskom meste Rybník na súťažnom festivale Zlota Lira v roku 2018, kde sme skončili v zlatom pásme. Tento rok sme boli na zájazde vo Francúzsku v meste Denain. Všetko sú to pre nás cenné skúsenosti a zadosťučinenie, že naša námaha je cenená a naše vystúpenia žiadané.

Na druhej strane, s akými problémami ste sa borili najčastejšie?

– Problémy boli, sú aj budú. Asi tým najčastejším ako pri všetkých záujmových spolkoch sú financie a vzhľadom k omladeniu našej dychovky i odliv hráčov do škôl, mimo mesta. Ale sú to vôbec problémy? Nie je to skôr prirodzený vývoj? Dlhodobo sme riešili i problém s priestormi, ktorý sa nám i vďaka pochopeniu zástupcov mesta podarilo v uplynulom období čiastočne vyriešiť. Hovoríme čiastočne,pretože odkladacie priestory na nové nástroje, počet hráčov veľkého a detského orchestra a predovšetkým bohatý notový archív, ktorý sme za tých nádherných sedemdesiat rokov činnosti nazhromaždili, nás nútia k hľadaniu ďalších spoločných riešení.

Blahoželáme k nádhernému jubileu, ktoré oslávite jedinečným koncertom. Na aký program sa môžeme tešiť?

– V úvode koncertu sa predstaví nášho hudobný priateľ z rumunského Nadlaku pod vedením kapelníka Andreja Urama. Po ňom už vystúpi náš dychový orchester a premiérovo uvedie aj novú skladbu, ktorú nám pre túto príležitosť skomponoval gestor dychovej hudby na Slovensku Adam Hudec. Bude na motívy horehronských ľudových piesní, ale viac prezrádzať nebudem. Skladbu príde predstaviť sám autor. Srdečne všetkých pozývam na koncert a tešíme sa na spoločné chvíle.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Archív DOMB


Novinkyviac

27.03.2023 11:38:20 Mesto Brezno

Starostlivosť o studničky uja Libiča

Mesto Brezno spoločne s Technickými službami a Lesmi mesta Brezno prevzalo štafetu starostlivosti o vzácne studničky, ktoré nám zanechal ...

27.03.2023 11:37:21 Mesto Brezno

Primátor privítal prvú Breznianku narodenú v roku 2023

BREZNO. V piatok 24. marca primátor Tomáš Abel na pôde mestského úradu privítal prvú Breznianku narodenú v tomto ...

27.03.2023 11:36:18 Mesto Brezno

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či ...

27.03.2023 11:35:22 Mesto Brezno

Sviatočnú atmosféru v Brezne obohatia Veľkonočné trhy

S blížiacimi sa sviatkami jari do Brezna opäť zavítajú Veľkonočné trhy. Podujatie na námestí spríjemní kultúrny ...

27.03.2023 11:33:36 Kultúra a šport

Základná umelecká škola oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska koncertom

Základná umelecká škola v Brezne oslávila piate výročie otvorenia elokovaného pracoviska, ktoré slúži na vyučovanie literárno-dramatického a tanečného ...

27.03.2023 11:32:47 Mesto Brezno

Po zime opravujú cesty a čistia priepusty

BREZNO. Technické služby sa po zime pustili do opravy miestnych komunikácií v Brezne. Minulý týždeň práce realizovali ...

27.03.2023 11:32:03 Mesto Brezno

S príchodom jari Technické služby už tradične čistili vstupy do mesta

Technické služby Brezno sa minulý týždeň už tradične v tomto období venovali čisteniu vstupov do mesta. Popri ...

27.03.2023 11:30:58 Mesto Brezno

Odstránené stromy nahradia tisom

Mesto Brezno prostredníctvom Technických služieb zrealizovalo výrub na ŠLN, a to v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, na ...

20.03.2023 11:24:36 Mesto Brezno

Mesto spustilo novú mobilnú aplikáciu. Vďaka nej nájdete všetky potrebné informácie na jednom mieste

Aktuálne informácie o dianí v Brezne získa každý, kto si do svojho mobilu stiahne bezplatnú aplikáciu Brezno. Od ...

20.03.2023 11:23:08 Kultúra a šport

Zuzana Tlučková: V Brezne máme výborné publikum a teším sa, že čoskoro prídeme s komédiou Klimaktérium

Hlavnou hviezdou predstavenia Pi čaj, miláčik! bola  Zuzana Tlučková, ktorá si v postave režisérky Kláry získala publikum. ...

20.03.2023 11:22:01 Kultúra a šport

Do mestského domu kultúry zavítala hra s chytľavým názvom a skvelým hereckým obsadením

V Brezne na doskách, ktoré znamenajú svet, stáli obľúbení profesionálni herci a herečky. Za svoje umelecké ...

20.03.2023 11:20:47 Mesto Brezno

V Brezne diskutovali s odborníkmi o zlepšení kvality ovzdušia

Aká je kvalita ovzdušia u nás a ako ju vylepšiť? Touto témou sa zaoberali účastníci workshopu v rámci ...