Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Cyklistickej infraštruktúre v Brezne svieti zelená (2. časť)

Zverejnené: 18.10.2021 11:16:55
obr: Cyklistickej infraštruktúre v Brezne svieti zelená (2. časť)

Mesto Brezno vytvára sieť cyklotrás, ktoré budú spájať jednotlivé časti mesta s jeho centrom, ale aj s priemyselnými zónami a s turistickými centrami v okolí. Priblížili sme už rozdelenie cyklotrás, budovanie mobiliáru pre cyklistov, cyklochodníkov, ako aj informácie o získaní externých finančných prostriedkov, o ktoré sa uchádzala samospráva prostredníctvom projektov a bola úspešná. Tentokrát jednotlivé cyklotrasy podrobnejšie opíšeme.

 

BREZNO. Samospráva chce vytvoriť podmienky pre bezpečnejšiu, zdravšiu a ekologickejšiu dopravu pre nás všetkých.

Prvým cykloprojektom je cyklotrasa Brezno – Valaská

Jedným z prvých cykloprojektov, ktorý mesto začalo realizovať ešte vlani, je výstavba cyklotrasy C1 Brezno – Valaská. Z dôvodu kontroly zmien v projektovej dokumentácii na riadiacom orgáne samospráva musela práce na čas pozastaviť, no po získaní vyjadrenia a súhlasu už v nich od 15. septembra pokračuje. Takmer 9-kilometrový úsek povedie zo železničnej stanice v Brezne smerom do centra mesta, rovnako aj na západ k hlavnému hospodárskemu uzlu Horehronia Železiarňam Podbrezová. Vznikne tak cyklistický pruh s celkovou dĺžkou 8,74 km, pričom viac ako 1,76 km bude mať úplne nový cyklistický pruh, vrátane lávky pre cyklistov v dĺžke 648 metrov (jej oceľové časti sú už vo výrobe), ktorá povedie súbežne popri existujúcej cestnej komunikácii.

Ďalším na rade bude prepoj Vrchdolinky s centrálnou časťou mesta

V jarných mesiacoch mesto začne s výstavbou cyklotrasy C2, C5 (prepoj lokality Mazorníkovo – Vrchdolinka s centrálnou časťou mesta) a C10, začiatok ktorej bude pri Bombura klube, pokračovať bude cez Hradby na Ulicu ČSA a napojí sa na cyklotrasu Brezno – Valaská.

 Mesto v rámci tejto etapy vybuduje cyklotrasu Vrchdolinka s napojením na cyklotrasu v Čiernom Balogu, s pokračovaním cez Mazorníkovo na námestie, ďalej cez Ulicu ČSA popred S1 s napojením na Banisko, kde sa už realizuje cyklotrasa smerom na Valaskú až po križovatku na Chvatimechu.

Trasa Zadné Halny – Brezno prepojí južnú časť mesta

Jednou z cyklotrás, potrebnej na prepojenie južnej časti mesta, je C 3 – úsek 1 – Zadné Halny – Brezno. Začínať bude na vstupnom bode Zadné Halny (približne v mieste, kde sa nachádza čerpacia stanica), tu sa napojí na cyklistickú trasu Zelená stuha Horehronia (Telgárt – Šumiac – Nová Maša – Pohorelská Maša – Pohorelá – Heľpa – Závadka nad Hronom – Polomka – Bacúch – Malozelenská dolina – Veľkozelenská dolina – Leňušská dolina – Beňušská kyslá – Hudcová – Braväcovo – Veľká Liesková – Bujakovo – Ježova dolina – Repčuľa – dolina Vagnár – sedlo Vagnár – sedlo Diel – Breznianska Skalka – Horné Lazy – Suchá dolina – Bystrianska jaskyňa – Bystrá – Tále). Ďalej bude smerovať po ceste I/66 do centra mesta. Koniec tejto cyklotrasy je naplánovaný pri odbočke na Cintorínsku ulicu, pri evanjelickom kostole, kde sa napojí na cyklotrasu Rohozná – Mýto pod Ďumbierom.

 Ďalšou dôležitou je cyklotrasa C100, ktorá začne na križovatke s cestou I/66 – križovatka pri obchode Lidl, kde sa napojí na cyklotrasu C2, C5, C10, pokračovať bude popri Kauflande, oblúkom po mestskej komunikácii smerom na Banisko, kde sa napojí na cyklotrasu Brezno – Valaská, za čerpacou stanicou Slovnaft.

C4 bude mať cieľ pri Dedečkovej chate

Začiatok trasy Brezno – Mýto pod Ďumbierom bude v Rohoznej, ďalej prekoná pole v Podkoreňovej, pokračovať bude v smere Pod Hôrkou, Brezenskou ulicou, k malej železničnej stanici, popri Hrone, po Nábreží Jána Čipku, uličkou na námestie, po ceste k evanjelickému kostolu, smerom k cintorínu a existujúcou lesnou cestou až do cieľa k Dedečkovej chate.

Odkiaľ kam povedú mestské cyklistické komunikácie

Trasa C11 spojí tri navrhnuté koridory a vytvorí jednu z hlavných cyklistických spojníc v meste. Začne na Ulici F. Kráľa, pokračovať bude celou ulicou Švermova a končiť na križovatke s cestou II/529.

Trasa C12 prepojí tri trasy, spojí autobusovú a železničnú stanicu s mestom. Začne na vlakovej stanici v mieste konca lávky ponad železničnú trať, cez Hronskú ulicu, Fraňa Kráľa, ku križovatke s ulicou Švermova, následne sa prepojí na trasu C11, pokračovať bude ako samostatná cestička pre cyklistov až k ceste I/66, kde napojením na trasu C10 skončí.

Trasa C 13 začne na dopravnom ihrisku a končiť bude na križovatke ulíc Pionierska – Švermova.

Vstupné cyklistické komunikácie

C101 – trasa prepojí cyklotrasu 5571 – Brezniansky cyklookruh (Brezno, Mazorníkovo – pri tenisových kurtoch – Lúčky – Vrchdolinka – Čierny Balog (Ungrovo) – Čierny Balog (Koreňová) – Čierny Balog (Kabátová) – Čierny Balog (stanica ČHŽ) – Čierny Balog (Vydrovská dolina) – Čierny Balog (Pohnilá) – Čierny Balog (časť Starý Krám) – Hronec (Svätý Ján 35) – Hronec (námestie) – Hronec (chata Bernardín) – Chvatimech (železničná stanica) – Valaská (Bukovinka) – Brezno – námestie) s mestom a hlavnými trasami C2 a C5. Začína na Pestovateľskej ulici v Brezne a končí napojením na trasu C5.

C102 – trasa prepojí cyklotrasu 5571 s mestom a hlavnou trasou C2. Začne na vstupnom bode B2 na cyklotrase 5571 a skončí napojením sa na trasu C2 na ulici Vrbová.

 C103 – trasa začne na Hlbokej ulici (po komunikácií sa dá dostať až na trasu 5571) a skončí napojením sa na trasu C2 na Poľnej ulici.

C104 – trasa začne na Podkoreňovej, pokračovať bude po poľnej ceste až k blízkosti závodu SAD Zvolen na Ceste osloboditeľov, kde sa napojí na začiatok trasy C5.

C105 – trasa prepojí vstupný bod v časti Zadné Halny (v blízkosti železničnej stanice Brezno – Halny) s trasou C3 pri ceste III/2378 – cesta smerujúca na Mýto pod Ďumbierom.

C106 – trasa prepojí vstupný bod B7 na cyklotrase 8598 Brezno- Srdiečko – jedna z hlavných cyklotrás nad cintorínom (Brezno – Rúry – sedlo Diel – sedlo Vagnár/kaplnka – Mlynná dolina – Hviezda – motel Tále – Bystrá dolina -Trangoška – Srdiečko) s trasou C3 pomocou cyklokoridora.

C107 – trasa spojí tri hlavné trasy C2, C4 a C5. Začne na križovatke ulíc Mládežnícka – Cesta osloboditeľov na trase C2 a C5. Následne smeruje k ulici Pod hôrkou, kde napojením na trasu C4 skončí.

Mesto už začalo realizovať výstavbu cyklochodníka na Ulici ČSA

Súčasťou projektu mestských cyklistických komunikácií je aj výstavba cyklochodníkov. S obnovou chodníka po jednej strane na Ulici ČSA začalo mesto už minulý týždeň a ukončiť ju chce ešte tento rok. Ako uviedol primátor Tomáš Abel, chodník bude zámkovou dlažbou spájať mesto od kruhovej križovatky pri S1 po námestie. Pribudne tiež nové osvetlenie. Slúžiť bude pre chodcov aj cyklistov. „Na jar zrealizujeme obnovu druhej strany, ktorá bude rozdelená len na chodník pre peších a osobitne pre cyklistov, pričom opäť prepojí centrum mesta až po Banisko.“ Ako dodal primátor, viac ako 90 % finančných prostriedkov na túto investíciu je z eurofondov a zdrojov BBSK.

Radnica plánuje spustiť aj systém zdieľaných bicyklov – bikesharing

Breznianska samospráva pripravuje ďalší skvelý projekt, ktorého zámerom je požičiavanie verejných bicyklov. Tzv. bikesharing má pomôcť v podpore konceptu nemotorovej dopravy mesta či pri bežnom presune do parku, obchodov, práce alebo pre turistov k pamiatkam a atrakciám. Ako informovala Veronika Boháčiková z investičného odboru, cykloprojekt zdieľaných bicyklov je aktuálne v štádiu riešenia vzhľadom na to, že sa rozbieha projekt moderných technológií, ktoré môžu značne pomôcť pri ich budovaní. Stanovištia pre bikesharing sa tým pádom budú môcť napojiť na lampy verejného osvetlenia.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: M. B.


Novinkyviac

24.05.2024 15:34:47 Kultúra a šport

Zochovu divadelnú Revúcu si breznianski chalupkovci budú dobre pamätať

Chalupkovci z Brezna žnú jeden úspech za druhým.  V kategórii dospelých aj divadla mladých na Zochovej divadelnej ...

24.05.2024 15:33:42 Mesto Brezno

Na radnici zablahoželali jubilantom seniorom k ich sviatku

Primátor zablahoželal seniorom k vzácnym životným jubileám. Oslávencom vyjadril úctu a vďaku za ich plodné roky, doterajšiu činnosť ...

24.05.2024 15:31:50 Kultúra a šport

Na nábreží Hrona čoskoro pribudne nové multifunkčné ihrisko K Park

V modernom športovo-oddychovom areáli návštevníci nájdu lezeckú stenu, streetbalové ihrisko, pingpongový stôl, workoutovú zónu, ale aj ...

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...