Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Brezno bolo Eko aj Agro. V srdci Horehronia sa stretli dva festivaly

Zverejnené: 04.10.2019 11:32:06
obr: Brezno bolo Eko aj Agro. V srdci Horehronia sa stretli dva festivaly

Snímky, ktoré menia pohľad na svet a motivujú k zmene. Ekotopfilm a Agrofilm. Tematicky rozdielne, ale významovo blízke. V oboch prípadoch sa totiž organizátori zamerali na fenomén doby – nadmernú spotrebu a jej nezvratné následky. Možnosť zamyslieť sa nad dopadmi ľudského konzumu mali tentokrát aj Brezňania.

V prvý októbrový deň centrum Horehronia hostilo dve putovné prehliadky - Agrofilm v synagóge a Ekotopfilm v mestskom dome kultúry. Ich spoločným menovateľom bola trvalá udržateľnosť.

Najstarší environmentálny festival na svete

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie. V rámci celoročnej tour je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie.

Aj napriek tomu, že patrí medzi najstaršie envirofestivaly na svete, do Brezna zavítal po prvýkrát až jeho 46. ročník. „Som rád, že aj v našom meste sme odvysielali filmy, ktoré zobrazujú dopad spotreby na životné prostredie a verím, že ľudia si uvedomia, že Zem máme len jednu a musíme sa o ňu starať,“ povedal primátor Tomáš Abel.

Zmeníme planétu alebo seba?

Program s takýmto podtitulom čakal na divákov a diskutérov v breznianskom dome kultúry. Dopoludnia to bol Junior festival určený pre žiakov základných a stredných škôl s krátkymi filmami a interaktívnymi cvičeniami. „Deti si odniesli cenné informácie, o ktorých sa až tak často v školách nehovorí a dúfame, že na základe nich sa budú nad stavom životného prostredia viac zamýšľať,“ uviedol jeden z organizátorov festivalu Andrej Krbyla a zároveň poďakoval mestu, že nemalou mierou prispelo k jeho realizácii.

Popoludní nasledovala projekcia piatich dokumentárnych filmov, ktorú doplnila prednáška Branislava Moňoka z OZ Priatelia Zeme na tému Domácnosť bez odpadov. V rámci diskusného bloku vystúpili aj viceprimátor Ján Králik a riaditeľ Technických služieb Brezno Lukáš Jeremiáš, ktorí predstavili systém odpadového hospodárstva v meste. Podľa ich vyjadrení Brezno v blízkej budúcnosti počíta s vybudovaním novej mestskej kompostárne, nákupom polopodzemných kontajnerov a takisto je otvorené diskusii o komunitných kompostoviskách. „Takýmto spôsobom sa snažíme vplývať na verejnosť, aby sa začala trochu lepšie a šetrnejšie správať k životnému prostrediu,“ povedal koordinátor festivalu Tomáš Bielovič a dodal, že by bol rád, keby sa Ekotopfilm, podobne ako v ďalších 50 mestách na Slovensku, stal tradíciou aj v Brezne.

Agrofilm s bohatou úrodou

V ten istý deň sa v centre Horehronia uskutočnila ďalšia projekcia, tentokrát najúspešnejších filmov medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorého cieľom je šíriť poznatky vedy, výskumu, vývoja a praxe v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy, ekológie, ako aj problematiky vidieka a života jeho obyvateľov. Do 35. ročníka súťažnej prehliadky prihlásili autori 102 dokumentárnych filmov z 28 krajín. Organizátori pre premietanie v breznianskej synagóge vybrali štyri zaujímavé snímky zo slovenskej, ale aj zahraničnej produkcie.

Diváci okrem dokumentu Krajina s vôňou medu, ktorý otvoril tému rapídneho úbytku včiel, mohli spoznať Hranice v sude o vinárskej tradícii na česko-slovenskom pomedzí, ale aj to, že šťastie možno nájsť aj ďaleko od civilizácie, vo zvieratách, prírode a predovšetkým V horách. Posledný film v ponuke Agrofilmu s názvom Slabá úroda zobrazil príbeh nórskeho farmára, ktorý sa rozhodol učiť od Afričanov bojujúcich s dopadmi zmeny klímy už viac ako desať rokov. Aj keď záujem o obe filmové prehliadky bol zo strany verejnosti skôr vlažný, niekde začať určite treba. Najlepšie od seba. Veď aj more je iba veľa kvapiek vody.


Novinkyviac

11.12.2019 10:01:47 Kultúra a šport

Novinkou vianočnej výstavy v múzeu sú ručne vyšívané opasky

Čas Vianoc sa neúprosne blíži. Vychutnajte si ich čaro v Horehronskom múzeu na trinástke, kde ponúkajú tradičnú ...

06.12.2019 13:45:32 Mesto Brezno

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Skvelý projekt podporili aj Brezňania a ľudia z okolia

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Skvelý projekt podporili aj Brezňania a ľudia z okolia   ...

06.12.2019 13:39:03 Mesto Brezno

Od 1. decembra je zabezpečený výkon služby mestskej polície nepretržite 24 hodín denne

Július Štulajter: Od 1. decembra je zabezpečený výkon služby mestskej polície nepretržite 24 hodín denne   ...

03.12.2019 13:11:06 Kultúra a šport

Ondrejský jarmok otvorili divadelnou scénkou a ľudovou hudbou

Breznianske námestie a priľahlé ulice sa opäť zmenili na jarmočisko. Centrum mesta sa zaplnilo stánkami so všakovakým ...

03.12.2019 13:07:07 Kultúra a šport

Na námestí rozsvietili prvú adventnú sviečku

Nadišiel čas adventu, ktorý si až do Vianoc každú nedeľu na námestí pripomínajú aj Brezňania. Prvého ...

02.12.2019 08:33:38 Kultúra a šport

Brezno má svojho Arnolda. Domov už priviezol štyri strieborné medaily

Šesť dní v týždni trénuje a na siedmy deň odpočíva. Igor Kútik z Brezna vhupol do súťažného kolobehu len ...

02.12.2019 08:28:16 Mesto Brezno

Technické služby majú nový prírastok. Využijú ho v zime aj v lete

O breznianske cesty a chodníky sa najnovšie bude starať ďalšia posila. Dokáže zhŕňať, sypať aj kropiť a vďaka ...

02.12.2019 08:25:02 Mesto Brezno

Rodičia, záškoláctvo vášho dieťaťa neprehliadajte, ani neospravedlňujte

Neopodstatnené návštevy u detských lekárov a vydávanie ospravedlneniek boli hlavnou témou pracovného stretnutia zástupcov mesta s riaditeľmi škôl ...

02.12.2019 08:19:13 Mesto Brezno

Potešte sa s Mikulášom na námestí aj na Mazorníkove

Každoročne sa všetky deti tešia na príchod Mikuláša s veľkým očakávaním, čo im prinesie a čím ich prekvapí. ...

26.11.2019 13:07:58 Kultúra a šport

Podstavekovu heligónku venovali spomienke na uja Bendíka

Jedinečná Podstavekova heligónka, ktorú tentokrát venovali spomienke na zosnulého uja Bendíka, je úspešne za nami. V sobotu ...

26.11.2019 10:30:12 Kultúra a šport

Breznianski matičiari oslávili storočnicu

V Brezne si pripomenuli sto rokov od založenia Miestneho odboru Matice slovenskej. Pri tejto príležitosti v piatok ...