Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Aktuálne výstavy a podujatia

03.05.-29.05.2022

Etudy z dreva XXII. – drevený úžitkový predmet a šperk

 

V jarnom období už tradične do Horehronského múzea prichádza putovná výstava Etudy z dreva. Tento rok sa koná už jej XXII. ročník s témou drevený úžitkový predmet a šperk. Výstava je výstupom súťaže s rovnomenným názvom, ktorú pripravuje kontinuálne Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene už od roku 1998. Do súťaže sa okrem výrobcov zapojili najmä stredné a vysoké školy z Bratislavy, Žiliny, Ružomberka, Liptovského Hrádku, Zvolena či Fiľakova. Výstava ponúka prezentáciu tých najvydarenejších a najzaujímavejších kúskov v podobe šperkov či náušníc rôznych tvarov, veľkostí a materiálových kombinácií, náramkov, náhrdelníkov, príveskov aj brošní. Z úžitkových výrobkov zaujmú rôzne predmety pre domácnosť ako misy a nádoby, dizajnový stojan na fľaše, zrkadlo, svietidlo, viaceré šperkovnice a objavil sa i domček pre čmeliaky. Najatraktívnejšie drevené kúsky pochádzajú väčšinou z umelecky zameraných škôl.

 

Výstava potrvá do 29.05.2022 v Horehronskom múzeu (Meštiansky dom č. 13)

 

06.05. - 31.05. 2022

Z Ďumbiera na Teide           

Mesto Brezno Vás pozýva na výstavu obrazov

 

Andrea Gedl a Pompeyo Curbelo Martin 

 

Andrea Gedl je rodáčka z Brezna, vyštudovala na Univerzite vo Viedni psychológiu a v tomto odbore aj pracuje. Hlavnými témami jej tvorby sú návrat k prírode a odklonenie sa od civilizácie . Nepriamym spôsobom  kritizuje oblasti ako nereflektovaná industrializácia, devastovanie prírody a postupný únik vzácnych ľudských hodnôt  neustálou  honbou za  materiálnymi vecami. Zároveň odzrkadľuje miesto človeka v spoločnosti, ktorý s pribúdajúcim odstupom k prírode,  stráca  svoju prirodzenú stabilitu a intuíciu.  Každým svojim obrazom znázorňuje túžbu po návrate  a hľadanie blízkosti ku prírode, k jej pôvodnému stavu. 

 

Pompeyo Curbelo Martin je španielsky umelec, narodený na ostrove La Gomera (Kanárske ostrovy). Jeho diela boli a sú vystavované v Rakúsku, USA, Luxembursku, Taliansku, Portugalsku, Japonsku, v Kanade a Argentíne.  Je držiteľom viacerých medzinárodných  ocenení za výtvarné umenie. Pompeyo  je veľmi priebojný a jeho krédom je - ísť dopredu, neustále sa vyvíjať a nestagnovať  na jednom mieste.  Vo svojej tvorbe oslovuje veľmi kritickým spôsobom jednotlivé socioekonomické aspekty súčasnej  spoločnosti, ale aj históriu svojho rodného ostrova.  Svoje diela neinterpretuje, túto ulohu prenecháva skôr    svojim „espectadoes“ . Väčšinu jeho diel možno vidieť v galérii  Arte Singular.

 

Vernisáž výstavy sa uskutoční 6.5.2022 o 17:00 v synagóge v Brezne a výstava potrvá do 31.5.2022.

 

Všetci ste srdečne vítaní!

 

Otváracie hodiny: 

Pondelok: 14:00 - 18:00

Streda: 10:00 - 13:00

Piatok: 14:00 - 18:00

 

Brezno, synagóga