Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Základná umelecká škola v Brezne slávnostne uviedla do života v poradí druhý hudobný album

Zverejnené: 13.06.2022 10:27:05
obr: Základná umelecká škola v Brezne slávnostne uviedla do života v poradí druhý hudobný album

Základná umelecká škola v Brezne pri príležitosti 60. výročia svojho vzniku, ktoré si zapísala už predvlani, pokrstila nové cédečko a potešila jedinečným koncertom. Počas slávnostného večera opäť platilo, ako sa spieva v zuškárskej hymne, umenie je krásne, umenie nás spája.

 

BREZNO. Škola počas svojej existencie vychovala stovky citlivých ľudí s láskou k umeniu a vďaka osobitnej starostlivosti o talenty dala Slovensku a svetu aj niekoľko významných umelcov.

Mesiace bez hudby a umenia nahradili slávnostným podujatím

Šesťdesiat rokov je naozaj úctyhodný vek. Základná umelecká škola v Brezne pod vedením riaditeľky Gabriely Pravotiakovej výročie jubilea pre pandemickú situáciu neoslávila, preto mesiace bez hudby a umenia si vynahradila slávnostným podujatím. V stredu 8. júna sa v mestskom dome kultúry uskutočnil dlho očakávaný koncert pod moderátorskou taktovkou Miroslavy Potančokovej a Veroniky Mravcovej, spojený s krstom v poradí už jej druhého cédečka. Predstavili sa žiaci a učitelia ZUŠ, ktorí ponúkli skladby nielen z hudobného albumu, ale aj mnohé iné v podaní ich hudobných zoskupení a sólistov. Všetci si vyslúžili veľký potlesk za famózne výkony, ktorými potešili srdcia divákov.

 Vystúpil sláčikový orchester Golden Strings pod dirigentskou taktovkou Zuzany Šoltésovej, Juraj Belko z klavírnej triedy Dagmar Trangošovej, zahrali traja klaviristi Matúš a Tomáš Vicianovci, Michal Vojtek z triedy Gabriely Pravotiakovej, Patrik Antol z triedy Miroslavy Potančokovej, na priečnej flaute Juliana Kupcová z triedy Lucie Košútovej, Matej Berák s pedagógom Mariánom Švoňavom hrou na akordeóne publikum na malú chvíľu preniesli do Francúzska, na trúbke zahral Filip Nomilner, ktorý nedávno na medzinárodnej súťaži krajín V4 v Brne získal krásne druhé miesto. Účinkujúcich na klavíri sprevádzali Matej Šajgalík a Anna Švoňavová.

Pod vedením pedagógov dosahujú výrazné úspechy

Neodmysliteľnou súčasťou zušky je aj ľudová hudba pod vedením Ivana Nemkyho, ktorá minulý školský rok oslávila 40 rokov svojej pôsobnosti. V škole fungujú tri ľudové hudby od najmenších až po najstarších a najskúsenejších, v repertoári majú piesne z Horehronia, Detvy, Šariša a iných oblastí Slovenska. V slávnostný deň vystúpila Hronka s primáškou Bronislavou Bevelaqovou, ktorá to poriadne aj rozospievala.

 O výbornú atmosféru v kinosále sa postaral i Detský spevácky zbor Úsmev. Dôvodov pre milý a výstižný názov je viac. Ako povedala dirigentka Zuzana Šulová, posledne priniesol radosť, keď v apríli získal zlaté pásmo s postupom na celoslovenskú súťaž v Prievidzi, kde sa umiestnil v striebornom pásme.

 Ďalším úspešným telesom je Dychový orchester pod vedením dirigenta Mariána Švoňavu, ktorý ho vedie už 12 rokov. Na celoslovenskej súťaži v Púchove v mládežníckej kategórii vyhral a obhájil titul majster Slovenska z roku 2018.

Prianím je, aby nový hudobný album poslucháčom priniesol radostnú náladu

Nadišla slávnostná chvíľa. Krst nového cédečka, ktoré do života uviedli najmladší žiak Peter Turňa a absolvent Robo Lipták so slovami, aby ľudia mali pri jeho počúvaní radostnú náladu, aby sa všetkým poslucháčom páčilo a malo veľký úspech. K slovám sa pridal aj pozvaný hosť primátor Tomáš Abel, ktorý zároveň celému kolektívu Základnej umeleckej školy v Brezne zablahoželal k veľkým úspechom. „Umenie je krásne, umenie nás spája. Je pohladením duše a myslím, že dnes večer sme to všetci cítili a zažili. Ďakujeme.“

 Pri vstupe do sály si návštevníci mohli pozrieť výstavu prác žiakov výtvarného odboru, ktorý po hudobnom patrí k najstarším, no treba spomenúť aj mladšie, ako tanečný, literárno-dramatický, ktorý počas svojej existencie naštudoval množstvo scénok, absolventských predstavení, ale i štyri muzikály v spolupráci s ostatnými odbormi.

 Základná umelecká škola má skutočné talenty, na ktoré je hrdé aj mesto Brezno. Vďaka patrí obetavým a tvorivým pedagógom, ktorým nechýba energia, ochota, entuziazmus a chuť do práce.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

25.05.2023 09:40:07 Mesto Brezno

Spoločné čítanie detí a seniorov v rámci projektu Vraciame sa do detstva

SPOLOČNÉ ČÍTANIE DETÍ A SENIOROV  v ZPS a DS Boženka v dňoch 6. 6. 2023 ...

25.05.2023 08:47:12 Mesto Brezno

Študenti pomáhajú seniorom z denného centra Prameň vzdelávať sa vo využívaní moderných technológií

  Seniori z Prameňa si rozvíjajú digitálne zručnosti. Cieľom spolupráce so školami je naučiť ich niečo ...

25.05.2023 08:45:05 Mesto Brezno

Deň matiek si pripomenuli aj v Boženke

    BREZNO. Krásny sviatok Deň matiek oslávili aj v Zariadení pre seniorov a dennom stacionári Boženka. ...

25.05.2023 08:40:59 Mesto Brezno

V obradnej sieni seniorom zablahoželali k životným jubileám

    V utorok 16. mája si primátor uctil vzácnych ľudí, ktorí v tomto roku oslávili významné životné ...

25.05.2023 08:36:23 Kultúra a šport

Svetlo sveta uzrela kniha Ernesta Svrčka s nevšedným názvom Zjavenie apoštola Jána

    V breznianskej synagóge uviedli do života knihu kolážistu Ernesta Svrčka. Autor jedinečné dielo venoval ...

25.05.2023 08:33:31 Mesto Brezno

Výťažok z vyzbieraných vrchnákov mesto venovalo Slávkovi Flochovi

  Výťažok z vyzbieraných plastových vrchnákov, vložených do kovových sŕdc v Brezne, mesto tentokrát venovalo mužovi stredného veku ...

25.05.2023 08:20:28 Mesto Brezno

Poslanci sa stretli na svojom pravidelnom zasadnutí.

 V programe mali viacero bodov, okrem iného schválili úpravu štyroch všeobecne-záväzných nariadení, vzali na vedomie správy ...

25.05.2023 08:18:30 Mesto Brezno

Mesto odkúpi objekt „starej nemocnice"

    Jeden z dôležitých bodov rokovania mestského zastupiteľstva sa týkal „starej nemocnice na Rázusovej ulici.  ...

25.05.2023 08:17:04 Mesto Brezno

Skvelá správa pre Brezňanov! Jednorazový príspevok pri narodení dieťa poslanci zdvihli na 400 eur

    Poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve schválili zvýšenie jednorazového príspevku pri narodení dieťaťa. Pri splnení ...

25.05.2023 08:10:31 Mesto Brezno

V bývalých kasárňach v Brezne uviedli do života prvé dva bytové domy

Minulý týždeň slávnostne skolaudovali prvé bytové domy vybudované v bývalých kasárňach. Do života ich uviedli ...

22.05.2023 10:11:11 Kultúra a šport

20. ročník Národnej výstavy bonsajov a suiseki

Tlačová  správa k výstave                                                         20. ročník Národnej výstavy bonsajov a suiseki   Miesto konania: Mestský hotel Ďumbier, banketová ...

17.05.2023 10:57:34 Mesto Brezno

Aj Horehronské múzeum pri príležitosti sviatku múzejníkov otvorilo brány v netradičných hodinách

Dvere múzeí a galérií na Slovensku boli v sobotu 13. mája otvorené do neskorých hodín. Výnimkou nebolo ani ...