Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Základná umelecká škola v Brezne slávnostne uviedla do života v poradí druhý hudobný album

Zverejnené: 13.06.2022 10:27:05
obr: Základná umelecká škola v Brezne slávnostne uviedla do života v poradí druhý hudobný album

Základná umelecká škola v Brezne pri príležitosti 60. výročia svojho vzniku, ktoré si zapísala už predvlani, pokrstila nové cédečko a potešila jedinečným koncertom. Počas slávnostného večera opäť platilo, ako sa spieva v zuškárskej hymne, umenie je krásne, umenie nás spája.

 

BREZNO. Škola počas svojej existencie vychovala stovky citlivých ľudí s láskou k umeniu a vďaka osobitnej starostlivosti o talenty dala Slovensku a svetu aj niekoľko významných umelcov.

Mesiace bez hudby a umenia nahradili slávnostným podujatím

Šesťdesiat rokov je naozaj úctyhodný vek. Základná umelecká škola v Brezne pod vedením riaditeľky Gabriely Pravotiakovej výročie jubilea pre pandemickú situáciu neoslávila, preto mesiace bez hudby a umenia si vynahradila slávnostným podujatím. V stredu 8. júna sa v mestskom dome kultúry uskutočnil dlho očakávaný koncert pod moderátorskou taktovkou Miroslavy Potančokovej a Veroniky Mravcovej, spojený s krstom v poradí už jej druhého cédečka. Predstavili sa žiaci a učitelia ZUŠ, ktorí ponúkli skladby nielen z hudobného albumu, ale aj mnohé iné v podaní ich hudobných zoskupení a sólistov. Všetci si vyslúžili veľký potlesk za famózne výkony, ktorými potešili srdcia divákov.

 Vystúpil sláčikový orchester Golden Strings pod dirigentskou taktovkou Zuzany Šoltésovej, Juraj Belko z klavírnej triedy Dagmar Trangošovej, zahrali traja klaviristi Matúš a Tomáš Vicianovci, Michal Vojtek z triedy Gabriely Pravotiakovej, Patrik Antol z triedy Miroslavy Potančokovej, na priečnej flaute Juliana Kupcová z triedy Lucie Košútovej, Matej Berák s pedagógom Mariánom Švoňavom hrou na akordeóne publikum na malú chvíľu preniesli do Francúzska, na trúbke zahral Filip Nomilner, ktorý nedávno na medzinárodnej súťaži krajín V4 v Brne získal krásne druhé miesto. Účinkujúcich na klavíri sprevádzali Matej Šajgalík a Anna Švoňavová.

Pod vedením pedagógov dosahujú výrazné úspechy

Neodmysliteľnou súčasťou zušky je aj ľudová hudba pod vedením Ivana Nemkyho, ktorá minulý školský rok oslávila 40 rokov svojej pôsobnosti. V škole fungujú tri ľudové hudby od najmenších až po najstarších a najskúsenejších, v repertoári majú piesne z Horehronia, Detvy, Šariša a iných oblastí Slovenska. V slávnostný deň vystúpila Hronka s primáškou Bronislavou Bevelaqovou, ktorá to poriadne aj rozospievala.

 O výbornú atmosféru v kinosále sa postaral i Detský spevácky zbor Úsmev. Dôvodov pre milý a výstižný názov je viac. Ako povedala dirigentka Zuzana Šulová, posledne priniesol radosť, keď v apríli získal zlaté pásmo s postupom na celoslovenskú súťaž v Prievidzi, kde sa umiestnil v striebornom pásme.

 Ďalším úspešným telesom je Dychový orchester pod vedením dirigenta Mariána Švoňavu, ktorý ho vedie už 12 rokov. Na celoslovenskej súťaži v Púchove v mládežníckej kategórii vyhral a obhájil titul majster Slovenska z roku 2018.

Prianím je, aby nový hudobný album poslucháčom priniesol radostnú náladu

Nadišla slávnostná chvíľa. Krst nového cédečka, ktoré do života uviedli najmladší žiak Peter Turňa a absolvent Robo Lipták so slovami, aby ľudia mali pri jeho počúvaní radostnú náladu, aby sa všetkým poslucháčom páčilo a malo veľký úspech. K slovám sa pridal aj pozvaný hosť primátor Tomáš Abel, ktorý zároveň celému kolektívu Základnej umeleckej školy v Brezne zablahoželal k veľkým úspechom. „Umenie je krásne, umenie nás spája. Je pohladením duše a myslím, že dnes večer sme to všetci cítili a zažili. Ďakujeme.“

 Pri vstupe do sály si návštevníci mohli pozrieť výstavu prác žiakov výtvarného odboru, ktorý po hudobnom patrí k najstarším, no treba spomenúť aj mladšie, ako tanečný, literárno-dramatický, ktorý počas svojej existencie naštudoval množstvo scénok, absolventských predstavení, ale i štyri muzikály v spolupráci s ostatnými odbormi.

 Základná umelecká škola má skutočné talenty, na ktoré je hrdé aj mesto Brezno. Vďaka patrí obetavým a tvorivým pedagógom, ktorým nechýba energia, ochota, entuziazmus a chuť do práce.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč


Novinkyviac

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...

29.05.2023 15:11:28 Mesto Brezno

Proces kosenia je nevyspytateľný. Naplánované práce veľakrát zmarí daždivé počasie

Z dôvodu vlhkého a relatívne teplého počasia rýchlo rastie tráva. Technické služby však robia všetko, čo je ...

29.05.2023 15:08:46 Mesto Brezno

Dni mesta Brezna budú mať opäť aj medzinárodný charakter

    Sviatok horehronskej metropoly prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest. Okrem oficialít si vychutnajú slávnostnú ...

29.05.2023 15:08:00 Kultúra a šport

Na Cestu rozprávkovým lesom sa vydal rekordný počet návštevníkov

    Les pod breznianskou Skalkou sa zmenil na rozprávkový. Minulú sobotu si celé rodiny užili ...

29.05.2023 10:42:54 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

  Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – to ...

25.05.2023 09:40:07 Mesto Brezno

Spoločné čítanie detí a seniorov v rámci projektu Vraciame sa do detstva

SPOLOČNÉ ČÍTANIE DETÍ A SENIOROV  v ZPS a DS Boženka v dňoch 6. 6. 2023 ...

25.05.2023 08:47:12 Mesto Brezno

Študenti pomáhajú seniorom z denného centra Prameň vzdelávať sa vo využívaní moderných technológií

  Seniori z Prameňa si rozvíjajú digitálne zručnosti. Cieľom spolupráce so školami je naučiť ich niečo ...

25.05.2023 08:45:05 Mesto Brezno

Deň matiek si pripomenuli aj v Boženke

    BREZNO. Krásny sviatok Deň matiek oslávili aj v Zariadení pre seniorov a dennom stacionári Boženka. ...

25.05.2023 08:40:59 Mesto Brezno

V obradnej sieni seniorom zablahoželali k životným jubileám

    V utorok 16. mája si primátor uctil vzácnych ľudí, ktorí v tomto roku oslávili významné životné ...