Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Zverejnené: 27.03.2023 11:36:18
obr: Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či z relácie Vieme, čo jeme, vysielanej v Rádiu Slovensko. Za sebou má štúdium aj roky praxe v problematike výživy a pohybu. Spolu s tímom založil spoločnosť Planeat – profesionálnu platformu v oblasti výživového poradenstva pre klientov. Je tiež spoluzakladateľom a členom správnej rady Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a členom Slovenskej obezitologickej asociácie. V rozhovore pre týždenník MY Horehronie čitateľom radí, ako sa správne stravovať nielen v období pôstu, čomu sa vyhnúť, naopak, na čo nezabúdať. Jednoducho, ako žiť zdravo.

 

Je obdobie 40-dňového pôstu, ktoré sa spája s očistou tela a duše. Už podľa tradície našich predkov by sme pred sviatkami jari mali svoj jedálniček odľahčiť. Ktoré potraviny by sme mali z neho vypustiť a naopak, ktoré by tam nemali chýbať?

– Potravín, ktoré by sme mali vyslovene vylúčiť, je veľmi málo. Napríklad tzv. hydrogenizované transmastné kyseliny, po slovensky nezdravé tuky nachádzajúce sa v polotovaroch ako keksíky, lístkové cesto a čokolády s nízkym obsahom kakaa. Tých, ktoré by sme mali obmedziť na rozumnú mieru, je však viacero. My Slováci jeme napríklad ďaleko viac mäsa ako by sme mali. Častokrát aj viackrát za deň. Pritom pre zdravie nie je potrebné mäso konzumovať viac ako 2- až 3-krát týždenne, ideálne hydinu a ryby. V skutočnosti vieme dlhodobo žiť zdravo aj na vegetariánskej strave, pokiaľ dbáme na dostatočný príjem bielkovín a niektorých iných látok bohato zastúpených v živočíšnych produktoch. Ak preto napríklad na 40 dní vylúčime mäso, najmä červené – čiže hovädzie, bravčové, divinu, je to veľké odľahčenie a pozitívne na naše zdravie vzhľadom na znížený príjem menej vhodných tukov nachádzajúcich sa v mäse.

Poradíte našim čitateľom, ako by v tomto období mala vyzerať naša strava v bežný deň?

– Optimálne je dodržiavať pravidelný režim stravovania 3- až 5-krát denne, komu ako vyhovuje. Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni, tzn. neprijať žiadnu stravu. Narušuje to prirodzený chod organizmu a zvyšuje riziko priberania pri prechode na predchádzajúce stravovacie zvyklosti. Avšak, pokiaľ dodržíme pravidelnosť stravovania, môžeme pokojne obmedziť, prípadne nejesť vôbec mäso a nahradiť ho rybami a zvýšiť príjem najmä strukovín, kyslomliečnych výrobkov a celozrnných obilnín a vločiek. Dbajme rovnako počas tohto obdobia aj na dostatočný príjem čistej vody 2 litre u žien a 2,5 litra u mužov denne a na vyradenie alkoholu. Poďakuje sa vám za to vaša pečeň, srdce, obličky. Takže miesto pálených sliviek si radšej doprajme čerstvé ovocie a zeleninu.

Ako vplýva pôst na náš organizmus? Je skutočne blahodárny?

– Môže byť, ale aj nemusí. Je dôležité zadefinovať si, čo pôst pre každého z nás znamená. Pokiaľ sa rozprávame o vylúčení mäsa, ako som spomínal najmä červeného a ideálne aj alkoholu na dočasné obdobie, tak to zdraviu prospieva. Pokiaľ nejeme nič a trvá to viac ako dva dni, nie je to pre naše zdravie dobrým krokom. Pre telo je pravidelný prísun energie a živín esenciálny. Vie sa prispôsobiť aj dlhšiemu hladovaniu, avšak neprospieva to telu a môže spôsobiť zdravotné komplikácie týkajúce sa napríklad trávenia.

Pôst a hladovanie sú dva rôzne pojmy. Na čo si treba dávať pozor?

– Pri pôste ide najmä o obmedzenie príjmu mäsa a mäsových výrobkov. U niekoho ide o vylúčenie mäsa celkovo, v iných prípadoch iba červeného mäsa, pričom hydina a ryby/morské plody sú povolené. V oboch prípadoch môže byť pôst pre zdravie prospešný. Čo sa týka hladovania, pre telo môže byť krátkodobá ,,hladovka'' vhodná, nie však dlhšie ako dva dni. V žiadnom prípade nie je vhodná hladovka (ani na dva dni) pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou, najmä ak si aplikujú injekčne,cez inzulínovú pumpu inzulín, majú vyšší vek nad 65 rokov, alebo majú vysoký krvný tlak. Môže dôjsť k dehydratácii, hypoglykémii a dokonca v niektorých prípadoch až k ohrozeniu života. Takže všetko s mierou, pôst je v poriadku, pozor však na hladovku. Čo sa týka frekvencie jedál počas dňa, neodporúčam zo zdravotného hľadiska viac dní jedávať menej ako tri jedlá denne ani počas pôstu.

Ani sa nenazdáme a príde leto. Po zime však mnohí majú tzv. pivné brucho. Čo v tomto prípade odporúčate?

– Odporúčam uvedomiť si, že diéty nefungujú, ale zmena návykov áno. Zdravé návyky by totiž zabránili aj tomu pivnému bruchu. Odporúčam na týchto návykoch postupne pracovať a nielenže pôjde brucho dole, ale budúcu zimu už späť nenarastie (úsmev).

Akej strave a nápojom sa pri chudnutí vyhnúť?

– Medzi potraviny, ktoré by sme mali obmedziť alebo úplne vynechať, patria napríklad rýchle občerstvenie, vyprážané potraviny, sladené nápoje a alkohol. Pri chudnutí je dôležité dodržiavať vyváženú stravu s dostatočným množstvom zeleniny, ovocia, bielkovín a zdravých tukov, ako aj pitný režim. Namiesto sladených nápojov a alkoholu sa odporúča piť viac čistej vody, bylinných čajov, prípadne si dopriať ovocie, ako je červený melón, ktoré obsahuje veľa vody. Týmito jednoduchými krokmi môžeme podporiť zdravé chudnutie a zlepšiť celkové zdravie. Pre správne nastavenie jedálnička vám odporúčam nechať si poradiť odborníkom, ktorý vie zohľadniť vaše chuťové preferencie a alergie, frekvenciu pohybu, ale aj náročnosť vašej pracovnej aktivity, či intenzitu stresu. Napríklad cez stránku www.planeat.sk.

Čo by ste na záver osobné odkázali Brezňanom, Horehroncom?

– Odporúčam tráviť veľa času v krásnej prírode, ktorej mám ja v Bratislave pomenej. Príroda ponúka nespočetné množstvo miest, ktoré sú veľkou inšpiráciou pre telo aj myseľ. Pohyb v prírode nám môže pomôcť zbaviť sa stresu a úzkosti, ktoré sa v dnešnej dobe často vyskytujú. Okrem toho môže mať pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie, ako je napríklad posilnenie svalov a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: ARCHÍV M. P.


Novinkyviac

06.06.2023 14:45:17 Kultúra a šport

Medzi deti prišli medvedík MiOli s kamarátmi či Dorotka z Fidorkova

    Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí mesto  venovalo ratolestiam krásny darček. Ponúklo im hudobno-tanečné ...

06.06.2023 14:42:49 Kultúra a šport

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

   V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, ...

06.06.2023 14:41:48 Mesto Brezno

Námestie pre mladých

    V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili ...

06.06.2023 14:41:14 Kultúra a šport

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

    Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú  inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej ...

06.06.2023 14:39:15 Kultúra a šport

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

    Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj ...

06.06.2023 14:38:25 Mesto Brezno

V evanjelickom kostole posvätili opravené zvony, svietniky a do života uviedli nový zborový erb

    Dni mesta oficiálne skončili v sobotu, na druhý deň ráno sa však konala veľká slávnosť ...

06.06.2023 14:37:33 Mesto Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia

   Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a ...

06.06.2023 14:36:21 Mesto Brezno

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

    Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, ...

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...