Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Zverejnené: 27.03.2023 11:36:18
obr: Výživový poradca Michal Páleník: Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni

Michal Páleník – odborník na zdravú životosprávu, známy ako výživový expert z obľúbenej šou Extrémne premeny či z relácie Vieme, čo jeme, vysielanej v Rádiu Slovensko. Za sebou má štúdium aj roky praxe v problematike výživy a pohybu. Spolu s tímom založil spoločnosť Planeat – profesionálnu platformu v oblasti výživového poradenstva pre klientov. Je tiež spoluzakladateľom a členom správnej rady Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a členom Slovenskej obezitologickej asociácie. V rozhovore pre týždenník MY Horehronie čitateľom radí, ako sa správne stravovať nielen v období pôstu, čomu sa vyhnúť, naopak, na čo nezabúdať. Jednoducho, ako žiť zdravo.

 

Je obdobie 40-dňového pôstu, ktoré sa spája s očistou tela a duše. Už podľa tradície našich predkov by sme pred sviatkami jari mali svoj jedálniček odľahčiť. Ktoré potraviny by sme mali z neho vypustiť a naopak, ktoré by tam nemali chýbať?

– Potravín, ktoré by sme mali vyslovene vylúčiť, je veľmi málo. Napríklad tzv. hydrogenizované transmastné kyseliny, po slovensky nezdravé tuky nachádzajúce sa v polotovaroch ako keksíky, lístkové cesto a čokolády s nízkym obsahom kakaa. Tých, ktoré by sme mali obmedziť na rozumnú mieru, je však viacero. My Slováci jeme napríklad ďaleko viac mäsa ako by sme mali. Častokrát aj viackrát za deň. Pritom pre zdravie nie je potrebné mäso konzumovať viac ako 2- až 3-krát týždenne, ideálne hydinu a ryby. V skutočnosti vieme dlhodobo žiť zdravo aj na vegetariánskej strave, pokiaľ dbáme na dostatočný príjem bielkovín a niektorých iných látok bohato zastúpených v živočíšnych produktoch. Ak preto napríklad na 40 dní vylúčime mäso, najmä červené – čiže hovädzie, bravčové, divinu, je to veľké odľahčenie a pozitívne na naše zdravie vzhľadom na znížený príjem menej vhodných tukov nachádzajúcich sa v mäse.

Poradíte našim čitateľom, ako by v tomto období mala vyzerať naša strava v bežný deň?

– Optimálne je dodržiavať pravidelný režim stravovania 3- až 5-krát denne, komu ako vyhovuje. Neodporúčam úplne sa postiť viac ako dva dni, tzn. neprijať žiadnu stravu. Narušuje to prirodzený chod organizmu a zvyšuje riziko priberania pri prechode na predchádzajúce stravovacie zvyklosti. Avšak, pokiaľ dodržíme pravidelnosť stravovania, môžeme pokojne obmedziť, prípadne nejesť vôbec mäso a nahradiť ho rybami a zvýšiť príjem najmä strukovín, kyslomliečnych výrobkov a celozrnných obilnín a vločiek. Dbajme rovnako počas tohto obdobia aj na dostatočný príjem čistej vody 2 litre u žien a 2,5 litra u mužov denne a na vyradenie alkoholu. Poďakuje sa vám za to vaša pečeň, srdce, obličky. Takže miesto pálených sliviek si radšej doprajme čerstvé ovocie a zeleninu.

Ako vplýva pôst na náš organizmus? Je skutočne blahodárny?

– Môže byť, ale aj nemusí. Je dôležité zadefinovať si, čo pôst pre každého z nás znamená. Pokiaľ sa rozprávame o vylúčení mäsa, ako som spomínal najmä červeného a ideálne aj alkoholu na dočasné obdobie, tak to zdraviu prospieva. Pokiaľ nejeme nič a trvá to viac ako dva dni, nie je to pre naše zdravie dobrým krokom. Pre telo je pravidelný prísun energie a živín esenciálny. Vie sa prispôsobiť aj dlhšiemu hladovaniu, avšak neprospieva to telu a môže spôsobiť zdravotné komplikácie týkajúce sa napríklad trávenia.

Pôst a hladovanie sú dva rôzne pojmy. Na čo si treba dávať pozor?

– Pri pôste ide najmä o obmedzenie príjmu mäsa a mäsových výrobkov. U niekoho ide o vylúčenie mäsa celkovo, v iných prípadoch iba červeného mäsa, pričom hydina a ryby/morské plody sú povolené. V oboch prípadoch môže byť pôst pre zdravie prospešný. Čo sa týka hladovania, pre telo môže byť krátkodobá ,,hladovka'' vhodná, nie však dlhšie ako dva dni. V žiadnom prípade nie je vhodná hladovka (ani na dva dni) pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou, najmä ak si aplikujú injekčne,cez inzulínovú pumpu inzulín, majú vyšší vek nad 65 rokov, alebo majú vysoký krvný tlak. Môže dôjsť k dehydratácii, hypoglykémii a dokonca v niektorých prípadoch až k ohrozeniu života. Takže všetko s mierou, pôst je v poriadku, pozor však na hladovku. Čo sa týka frekvencie jedál počas dňa, neodporúčam zo zdravotného hľadiska viac dní jedávať menej ako tri jedlá denne ani počas pôstu.

Ani sa nenazdáme a príde leto. Po zime však mnohí majú tzv. pivné brucho. Čo v tomto prípade odporúčate?

– Odporúčam uvedomiť si, že diéty nefungujú, ale zmena návykov áno. Zdravé návyky by totiž zabránili aj tomu pivnému bruchu. Odporúčam na týchto návykoch postupne pracovať a nielenže pôjde brucho dole, ale budúcu zimu už späť nenarastie (úsmev).

Akej strave a nápojom sa pri chudnutí vyhnúť?

– Medzi potraviny, ktoré by sme mali obmedziť alebo úplne vynechať, patria napríklad rýchle občerstvenie, vyprážané potraviny, sladené nápoje a alkohol. Pri chudnutí je dôležité dodržiavať vyváženú stravu s dostatočným množstvom zeleniny, ovocia, bielkovín a zdravých tukov, ako aj pitný režim. Namiesto sladených nápojov a alkoholu sa odporúča piť viac čistej vody, bylinných čajov, prípadne si dopriať ovocie, ako je červený melón, ktoré obsahuje veľa vody. Týmito jednoduchými krokmi môžeme podporiť zdravé chudnutie a zlepšiť celkové zdravie. Pre správne nastavenie jedálnička vám odporúčam nechať si poradiť odborníkom, ktorý vie zohľadniť vaše chuťové preferencie a alergie, frekvenciu pohybu, ale aj náročnosť vašej pracovnej aktivity, či intenzitu stresu. Napríklad cez stránku www.planeat.sk.

Čo by ste na záver osobné odkázali Brezňanom, Horehroncom?

– Odporúčam tráviť veľa času v krásnej prírode, ktorej mám ja v Bratislave pomenej. Príroda ponúka nespočetné množstvo miest, ktoré sú veľkou inšpiráciou pre telo aj myseľ. Pohyb v prírode nám môže pomôcť zbaviť sa stresu a úzkosti, ktoré sa v dnešnej dobe často vyskytujú. Okrem toho môže mať pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie, ako je napríklad posilnenie svalov a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: ARCHÍV M. P.


Novinkyviac

15.07.2024 10:50:49 Kultúra a šport

Degustácia kvalitných vín prilákala desiatky návštevníkov

Júlový program Breznianskeho kultúrneho leta pokračoval štvrtým ročníkom podujatia s názvom Víno z breznianskeho rínku. Lahodný ...

15.07.2024 10:42:08 Mesto Brezno

Brezno sa spamätáva z ničivej búrky. Obyvatelia počítajú škody

Rozbité strechy, okná a fasády, zničené autá, polámané stromy, zaplavené ulice a domy, neprejazdné cesty. To ...

10.07.2024 09:37:40 Kultúra a šport

Keď deti pomáhajú deťom, svet je krajší

Štvrtáci zo Základnej školy na Pionierskej 2 majú srdcia na správnom mieste. Výťažok z predaja vlastných ...

10.07.2024 09:37:00 Kultúra a šport

Prvé kolo tohtoročnej športiády prinieslo rekordnú účasť

Dopravné ihrisko na nábreží Hrona sa v uplynulú stredu stalo dejiskom prvého kola trojdielnej série športových ...

03.07.2024 13:45:37 Mesto Brezno

Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili dotácie športovým a kultúrnym telesám

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, správy hlavnej kontrolórky, o výsledkoch hospodárenia organizácií ...

03.07.2024 13:40:21 Kultúra a šport

Breznianske kultúrne leto odštartovala Express party

Kultúrne leto v Brezne je tu! Začalo veľkou Express party na námestí, plnou skvelých tanečných hitov. ...

03.07.2024 13:37:02 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team boli fantastickí! Aréna praskala vo švíkoch

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko zažili fanúšikovia Paľa Habera a ...

03.07.2024 13:22:37 Mesto Brezno

V Základnej škole Karola Rapoša sa rozlúčili so svojou riaditeľkou, ktorá odchádza do dôchodku

V piatok 28. júna sa zatvorili brány základných aj stredných škôl. Žiaci sa na dva mesiace ...

25.06.2024 15:12:48 Kultúra a šport

Vyhliadkovú vežu nad Breznom opäť dobyli bežci

Pretekárov od extrémneho prekážkového behu na vrchol druhej najvyššej rozhľadne na Slovensku neodradilo ani nepriaznivé počasie. ...

24.06.2024 14:46:40 Mesto Brezno

Preventívne proti požiarom. Mestské lesy vybudovali ďalšiu vodnú nádrž

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej nedávno dokončili výstavbu ďalšej ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...