Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

V Brezne slávnostne otvorili novú expozíciu Nostalgia¿ a vdýchli tak život jednému z historických podbrání  

Zverejnené: 06.05.2024 14:03:16
obr: V Brezne slávnostne otvorili novú expozíciu Nostalgia¿ a vdýchli tak život jednému z historických podbrání   

Pred Sviatkom práce to v Brezne poriadne žilo. Najskôr pri zvonici postavili máj a po tradičnej akcii slávnostne otvorili novú expozíciu Nostalgia¿,ktorá vás prenesie do obdobia bývalého režimu.

 

Mesto verejnosti sprístupnilo ďalší atraktívny objekt s pridanou hodnotou, ktorou je nostalgický pohľad do minulosti s edukačnými prvkami.

Breznianske námestie už zdobí máj

Mesto pre všetky dievčatá a ženy postavilo pri zvonici máj, ktorý symbolizuje zdravie a oslavuje vitalitu nositeliek života. Táto pekná tradícia sa v Brezne udržuje dlhé roky. Dievčence zo Šťastného detstva už tradične vyzdobili vrcholec stromu  stuhami a chlapi z Mostáru pestrofarebnú brezu osadili s pomocou hasičov, primátora a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Domáce folklórne súbory sa postarali o skvelú atmosféru na námestí a ponúkli pestrý program v podobe spevov a tancov.

Mesto  oživilo jedno z historických podbrání

Po tradičnom podujatí v priestoroch pod bránou vedľa mestského úradu slávnostne otvorili novú expozíciu Nostalgia¿, ktorá vás prenesie do obdobia bývalého režimu. Jej podnázov dopĺňa výstižný slogan z čias socializmu Česť práci a robote pokoj. Mesto tak oživilo jedno z historických podbrání s cieľom vyvolať zamyslenie nad tým, čo bolo dobré a čo naopak nie, ako nasvedčuje otáznik v názve expozície. „Celú expozíciu sme sa snažili čo najviac zatraktívniť, no hlavne ju zaujímavou a pútavou formou priblížiť verejnosti. Naším cieľom je vyvolať pocity u tých, ktorí to obdobie zažili, urobiť si názor, možno si ho dotvoriť. Na druhej strane táto expozícia je aj pre mladé generácie, ktoré chceme upozorniť práve na rozmer slobody, pretože ani v dnešnej dobre nie je žiadnou samozrejmosťou. Verím, že sa v prvom rade stretne s pozitívnym ohlasom na to, že sme sa nebáli poukázať, ako sme v tomto období žili. Najväčšiu radosť mám však z toho, že do priestorov nádvoria sa opäť vráti život,“ uviedol primátor Tomáš Abel.

Prehliadku spestrí aj interaktívna hra

Expozičné priestory sú rozdelené do dvoch podlaží. Na prízemí sú k nahliadnutiu rôzne artefakty so spomienkami na socialistickú dobu. Predmety, ktoré pred 17. novembrom 1989 boli úplne bežné, sú v súčasnosti raritami, prípadne pre mladú generáciu takmer neznáme. Vo vitrínach nechýbajú symboly a odevy iskier, pionierov, zväzákov, diplomy, vlajky, odznaky, pracovné pomôcky, zariadenia na prenos obrazu, písma a zvuku a ďalšie. Súčasťou sú panely s textovými popismi a historickými fotografiami, či dotykové interaktívne panely. V poslednej miestnosti na prízemí na nachádza vyšetrovacia miestnosť, kde budú premietať rôzne dokumenty, ktoré mapujú rozmanité sféry spoločenského života. A to nie je všetko... „Prehliadku si návštevníci môžu zatraktívniť aj vďaka interaktívnej hre Ako sa žilo v časoch nie tak dávnych, súčasťou ktorej je hrací plán s úlohami v dobovo zariadenom byte,“ doplnila výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie Petra Ridzoňová Hlásniková.

  Vybavenie expozície interaktívnymi panelmi podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorého predseda Ondrej Lunter oceňuje, že mesto Brezno sa pustilo do tejto aktivity.  Podľa jeho slov, aj toto je vynikajúci spôsob, ako mladým ľuďom pripomenúť, čo bolo pred tridsiatimi, štyridsiatimi rokmi. „Som veľmi rád, že mesto Brezno otvorilo expozíciu, ktorá prezentuje toto obdobie našej histórie. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že dnes môžu slobodne hovoriť, čo si myslia, ale v nie tak dávnej minulosti, by im za také konanie hrozilo napríklad nútené ukončenie štúdia, alebo aj väzenie. Na druhej strane, určite nám veľa predmetov v expozícii vyvolá úsmev na tvári, pretože nám pripomenú naše detstvo či mladosť.“

V byte si každý príde na svoje

Najväčším lákadlom expozície je zariadený trojizbový byt, dotvorený doplnkami typickými pre 70-te a 80-te roky minulého storočia. Neoddeliteľnou súčasťou je kuchynská linka s predmetmi dennej spotreby, rohová sedacia súprava, obývacia izba s nábytkovou zostavou a pestrým inventárom, spálňa či detská izba s hračkami. Pred vstupom do expozície je umiestnená jedinečná rekvizita, červená škodovka z obdobia socializmu. Projekt sa podarilo úspešne zrealizovať, čomu sa teší aj jeho samotný realizátor Andrej Barančok: „V prvom rade ďakujem primátorovi mesta za dôveru, ktorú do mňa vložil. Som veľmi rád, že sa dielo podarilo, čo je zásluha viacerých ľudí. Budem sa tešiť, keď celé podbránie si nájde svojich návštevníkov, domácich aj turistov, ktorí sa tu budú cítiť  príjemne. Plánujeme ho oživiť aj v rámci Breznianskeho kultúrneho leta, či už divadielkami pre deti alebo premietaním filmov.“

Bistro pri MNV ponúka aj retro sortiment

S otvorením expozície sa  do priestorov nádvoria opäť vráti život, a to aj prostredníctvom novootvoreného Bistra pri MNV s príjemným posedením na terase a hracou  zónou pre deti. Návštevníkom ponúkne rôzne občerstvenie, dopriať si môžu  klasickú malinovku, retro koláče, tureckú kávu, pivo či točenú zmrzlinu, pričom prevádzkovateľ Mestský hotel Ďumbier bude sortiment dopĺňať.

  Slávnostné otvorenie v utorok 30. apríla spestrili ikony vtedajšej doby, autá verejnej bezpečnosti,  predstavenie žiakov literárno-dramatického odboru Základnej umeleckej školy v Brezne a vystúpene kapely Tuzex Band.

  Neváhajte a príďte  sa pozrieť. Expozícia a Bistro je otvorené od stredy do piatka v čase od 10. tej do 18. hodiny, cez víkend od 13. do 19. hodiny.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí priložili ruku k dielu

 „Ďakujem za prípravu, realizáciu a zariadenie investičnej časti projektu prednostke mestského úradu Zuzane Ďurišovej, architektom Petrovi Iľanovskému, Milanovi Macuľovi a Barbore Halásovej, za zariadenie a organizáciu expozície Andrejovi Barančokovi, Paule Vlčkovej, Petre Ridzoňovej Hlásnikovej, za spracovanie textových popisov expozície riaditeľke Horehronského múzea Ivici Krištofovej a dlhoročnej kronikárke mesta Anne Štulrajterovej, za spoluprácu Technickým službám a riaditeľovi Lukášovi Jeremiášovi,  Lesom mesta Brezno, riaditeľovi Jánovi Lukáčovi, poslancom mestského zastupiteľstva Ivane Donovalovej a Júliusovi Obernauerovi, Mestskému hotelu Ďumbier a jeho riaditeľovi Richardovi Višňovskému, darcom rekvizít a mnohým ďalším, ktorí nám pomáhali,“ dodal ďakovné slová primátor Tomáš Abel.

 

autor článku: Monika Dolňanová | foto: M. B.


Novinkyviac

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...

03.06.2024 13:42:11 Kultúra a šport

Letný jarmok ponúkal rôzne remeselnícke výrobky aj chutné občerstvenie

Jarmočníci opäť zavítali aj na Dni mesta. Návštevníci mohli obdivovať pestrú ponuku tovaru, remeselníckych výrokov či ...

03.06.2024 13:40:31 Kultúra a šport

Horehronské športové hry zaznamenali rekordnú účasť

Až 150 žiakov a študentov z 13 škôl z celého okresu sa tento rok zúčastnilo na ...

03.06.2024 11:04:50 Kultúra a šport

Za úspešnú reprezentáciu doma i v zahraničí ocenili miestnych športovcov

Mesto Brezno sa verejne poďakovalo miestnym športovcom za dosiahnuté výsledky v roku 2023 a úspešnú reprezentáciu ...

03.06.2024 11:03:56 Kultúra a šport

Tradičnou súčasťou je varenie guľášov v mestskom parku

Počasie v sobotu doobeda nesklamalo, napriek tomu, že hlásili dážď. Potešili sa hlavne kolektívy, ktoré sa ...

03.06.2024 11:01:37 Mesto Brezno

Na Dňoch mesta privítali aj delegácie zo zahraničia

Osobitné postavenie v plejáde podujatí má už tradične uvítanie delegácií z partnerských miest. Zahraniční hostia spoločne ...