Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Tomáš Mydlo: So záchranou života sa spájajú pocity zadosťučinenia a možno aj eufórie

Zverejnené: 25.10.2021 12:20:34
obr: Tomáš Mydlo: So záchranou života sa spájajú pocity zadosťučinenia a možno aj eufórie

Dennodenne zachraňujú ľudské životy. Ich prácou a poslaním je urobiť všetko pre záchranu pacienta s ohľadom na ich bezpečnosť. Ľudia si však často situáciu zjednodušujú a záchranku volajú ako náhradu za obvodného lekára, alebo do nemocnice. Treba si však uvedomiť, že pri zachraňovaní človeka sú dôležité minúty a zneužitie záchrannej zdravotnej služby uberá z minút včasnej záchrany pacienta, ktorý skutočne potrebuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Viac už v rozhovore priblížil hlavný zdravotnícky záchranár ZZS Nemocnice s poliklinikou Brezno Tomáš Mydlo.

 

Nemocnica s poliklinikou Brezno je držiteľom povolení na poskytovanie šiestich staníc záchrannej zdravotnej služby, RLP Brezno, RZP typu „S“ Brezno, RZP Muránska Huta, Pohorelská Maša, Bystrá, Brusno a zároveň držiteľom povolenia na prevádzkovanie dopravnej zdravotnej služby. Koľkými posádkami disponujete?

– Každá stanica má 4 posádky. Posádku RZP tvoria dvaja záchranári, RZP typu „S“ vodič a záchranár a posádku rýchlej lekárskej pomoci vodič, záchranár a lekár. Celkovo na záchrannej zdravotnej službe pracuje 75 zamestnancov vrátane lekárov. Prevádzkujeme aj dopravnú zdravotnú službu v NsP Brezno, kde máme k dispozícii šesť sanitných vozidiel na plánovanú prepravu pacientov z vyšetrenia a na vyšetrenie na základe žiadanky lekára. Dopravnú zdravotnú službu tvorí tím pätnástich zamestnancov.

Je tento počet postačujúci?

– To je ťažká otázka. Rozmiestnenie a počet staníc záchrannej zdravotnej služby určuje Ministerstvo zdravotníctva SR a posádky na zásah vysiela Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, čiže nie nemocnica. Preto by táto otázka bola vhodná skôr pre operačné stredisko, ale častokrát sa stane, že posádky ZZS vezú pacienta do nemocnice, alebo sú vyslané na zásah a hneď ako odovzdajú pacienta, už im operačné stredisko hlási ďalšiu požiadavku na zásah k pacientovi. Čiže určite by sme privítali, keby bolo viac staníc záchrannej zdravotnej služby v okolí.

Ako sa s pandémiou zmenila práca záchranárov, ako aj ich samotné výjazdy?

– Pandémia Covid-19 priniesla pre záchranárov rôzne komplikácie. Je pre nás dôležité „nestratiť“ ani jedného záchranára, či už chorobou alebo nedajbože úmrtím, a preto musia záchranári zabezpečiť svoje zdravie ochrannými pracovnými pomôckami ako sú štíty, okuliare, respirátory, overaly a musia vedieť racionálne zhodnotiť mieru možnosti ohrozenia ich zdravotného stavu a podľa toho sa správať. Samozrejme, ochranné pracovné pomôcky na jednej strane záchranárov chránia a na druhej strane im komplikujú pohyb pri bežných činnostiach zásahu alebo transporte pacienta. Ďalšou komplikáciou je kompletná dezinfekcia vozidla po každom pacientovi, čo predlžuje čas pripravenosti posádky ZZS na zásah. Z opačného pohľadu je pre záchranárov každý jeden pacient rovnako dôležitý bez ohľadu na to, či je u neho podozrenie na ochorenie Covid -19 alebo nie je. Záchranári musia mnohokrát improvizovať, ale je ich prácou a poslaním urobiť všetko pre záchranu pacienta s ohľadom na ich bezpečnosť.

Koľko zásahov v okrese Brezno evidujete od začiatku tohto roka?

– Posádky záchrannej zdravotnej služby NsP Brezno od začiatku roka do konca septembra vykonali 5886 zásahov.

Aký je to pocit zachrániť ľudský život?

– Záchranári dennodenne zachraňujú ľudské životy a myslím, že nehovorím len za seba ak poviem, že so záchranou života sa spájajú pocity zadosťučinenia a možno aj eufórie, a to najmä v prípadoch, keď je pravdepodobné, že sa po záchrane a vyliečení pacient vráti do bežného života.

Na druhej strane, ako sa vyrovnávate so situáciou, keď napriek všetkému vášmu úsiliu a nasadeniu boj o pacientov život prehráte?

– Myslím, že každý záchranár dobre vie, že aj smrť pacienta je súčasťou jeho práce a je na tieto situácie pripravený. Každý zásah je špecifický a sú to určite aj pocity bezmocnosti, keď záchranári urobia všetko pre záchranu pacienta, využijú na maximum svoje zručnosti, vedomosti, fyzické schopnosti, záchranné vybavenie a napriek tomu sa nepodarí život zachrániť. Avšak záchranár sa musí okamžite od tejto situácie odosobniť, pretože už o minútu môže prísť výzva na ďalší zásah, kde bude potrebné podať opäť stopercentný výkon.

Dochádza aj k zneužívaniu záchrannej služby pacientmi?

Je prirodzené, že človek si rád situáciu zjednodušuje a hľadá možnosti, ako sa jednoducho dostať k zdravotnej starostlivosti a najjednoduchším spôsobom je zavolať si záchranku. Častokrát ľudia pri tiesňovom volaní udávajú skreslené informácie len preto, aby im operačné stredisko zaslalo posádku záchranárov a pritom u nich nedošlo k úrazu alebo náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu. Väčšinou ide o bežné ťažkosti, ktoré vyžadujú liečbu obvodným lekárom a určite nie posádkou záchrannej zdravotnej služby. Všetko vyplýva zo skutočnosti, že sa ľudia nestarajú o svoje zdravie, záchrannú zdravotnú službu volajú ako náhradu za obvodného lekára, alebo náhradu za taxík do nemocnice. Vedomí si svojho konania po príchode záchrannej zdravotnej služby reagujú mnohokrát agresívne, akoby sa tým snažili zakryť vlastné pochybenie, resp. vedomé zneužívanie záchrannej zdravotnej služby.

Aké riziká to môže spôsobiť?

– Je veľmi jednoduché pochopiť, že ak je posádka záchranárov na výjazde pri pacientovi, ktorý zneužil záchrannú zdravotnú službu a dôjde v rovnakom čase k úrazu alebo náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu u inej osoby, operačné stredisko okamžite vyšle k tomuto stavu najbližšiu posádku záchranárov. Konkrétna posádka môže byť vzdialená aj niekoľko desiatok kilometrov, čo predlžuje čas príchodu k pacientovi. Pri záchrane života sú dôležité minúty a každé zneužitie záchrannej zdravotnej služby uberá z minút včasnej záchrany pacienta, ktorý skutočne potrebuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Aktuálnou témou v poslednom období je reforma zdravotníctva SR. Je hrozbou, že by sa nejakým spôsobom mohla dotknúť fungovania záchrannej zdravotnej služby v Brezne?

– Je ťažké byť v danej situácii prorokom, a preto len prax ukáže pozitívne alebo negatívne dopady pripravovanej reformy v zdravotníctve a vplyv na fungovanie záchrannej zdravotnej služby nielen v Brezne a okolí, ale na celom Slovensku.

Aká je vízia ďalšieho fungovania ZZS v Brezne?

– Ja by som to nenazval víziou, ale cestou, na ktorú sme už nastúpili a ktorej cieľom je zaradiť sa k lídrom v komplexnej prevádzke záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Dennodenne pracujeme na zlepšovaní a zdokonaľovaní poskytovania kvalitnej prednemocničnej zdravotnej starostlivosti. Kvalitu fungovania záchrannej zdravotnej služby sme postavili na štyri základné piliere, ktoré by mali pacientovi priniesť výrazné zlepšenie komfortu a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Prvým z nich je kvalitný, vzdelaný zdravotnícky záchranár, a preto počas celého roka prebieha vzdelávanie našich záchranárov nielen formou prednášok, ale aj praktických cvičení a overovaní ich vedomostí. Druhým pilierom je materiálno-technické vybavenie, ako sú nové sanitné vozidlá, zdravotnícke vybavenie či investície do staníc záchrannej zdravotnej služby. Tretím pilierom je bezpečnosť záchranárov, kde investujeme do ochrany zdravia pri práci, dezinfekcie a dekontaminácie sanitných vozidiel a súvisiacich zariadení. Štvrtým pilierom je finančné ohodnotenie záchranárov a je naším cieľom adekvátne ohodnotenie každého vzdelaného a zručného člena posádky záchrannej zdravotnej služby. Netajíme sa tým, že by sme chceli do budúcnosti prevádzkovať viac staníc záchrannej zdravotnej služby, a tým pokryť kvalitnými službami prednemocničnej zdravotnej starostlivosti ešte väčšiu časť breznianskeho regiónu. Máme k tomu všetky predpoklady, či už v oblasti manažmentu ako aj samotného výkonu záchranných činností.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto: NsP


Novinkyviac

18.06.2024 14:04:36 Kultúra a šport

Organizačné pokyny Paľo Habera & TEAM TOUR 100

  Ďakujeme všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na jedinečný koncert Paľo Habera & TEAM TOUR 100 ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...