Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Termín hodnotenia žiakov predlžujú aj v dvoch breznianskych základných školách

Zverejnené: 02.02.2021 10:52:42
obr: Termín hodnotenia žiakov predlžujú aj v dvoch breznianskych základných školách

Prvý polrok školského roka majú žiaci za sebou. O spôsobe a termíne vydávania vysvedčení tentokrát rozhodoval riaditeľ školy. Tak je tomu aj v Brezne, kde na Pionierskej 2 a na Mazorníkove predĺžili termín hodnotenia do konca februára, v ZŠ s MŠ Karola Rapoša klasifikáciu ukončili v riadnom termíne.

 

BREZNO. Základné školy sa na žiakov a deti už veľmi tešia.

 

Napriek náročnému obdobiu vyučovací proces zvládli úspešne

Prvý polrok školského roka 2020/2021 skončil 31. januára. Riadny termín na vyskúšanie a hodnotenie žiakov sa však predlžuje do 31. marca pre žiakov, ktorých nebolo možné vyskúšať v prvom polroku. Vyplýva to z rozhodnutia ministra školstva zverejnenom na webe rezortu školstva.

 A ako zvládli tento netradičný polrok breznianske základné školy? Podľa slov riaditeľky ZŠ s MŠ Pionierska 2 Beáty Prečuchovej, výborne, aj keď to bolo náročné pre žiakov, učiteľov i rodičov. „Práve rodičom patrí naša veľká vďaka za to, že dohliadli na domácu prípravu svojich detí, a tým učiteľom pomohli zvládnuť túto neľahkú situáciu.

 Prvý polrok školského roka hodnotí ako náročný aj ZŠ s MŠ MPČĽ, no aj napriek sa im darí zvládať vyučovací proces. „Z prvej vlny sme získali skúsenosti, ako so žiakmi elektronicky pracovať a komunikovať. Vychádzajúc z týchto poznatkov a taktiež poučení z chýb sme mohli tento polrok úspešne vyučovať aj z domu,“ uviedol riaditeľ Peter Macko.

 Školský rok 2020/21 začal s ohrozením pandémiou a od jeho prvého dňa sa na možné zatvorenie pripravovala aj ZŠ s MŠ Karola Rapoša. V prvom rade skontrolovali technické vybavenie učiteľov, potom na možnú on-line výučbu začali pripravovať žiakov a rodičov 1. ročníka. Ako informovala riaditeľka Danka Katonová, na dištančnú výučbu boli pripravení aj vďaka mnohým vzdelávaniam učiteľov, ktoré absolvovali v rámci projektov EÚ, do ktorých sa škola celé roky zapája. „Každý učiteľ má služobný notebook, učitelia matematiky a fyziky dostali na uľahčenie vyučovania aj grafické tablety, ktorých pripojením získavajú výborný nástroj na znázornenie zlomkov, vzorcov, zápisov. Žiakom, ktorí nemajú doma počítač, ale vedia sa pripojiť k internetu, sme požičali školské notebooky. Žiakom z prostredia, kde túto možnosť nemajú, pripravujú pedagogickí asistenti v spolupráci s učiteľmi úlohy v tlačenej podobe, ktoré si chodia žiaci alebo rodičia prevziať a zároveň donesú vypracované.“ Ako dodala riaditeľka, v základnej škole od 11. 1. majú vytvorené oddelenia ŠKD po 3 – 5 detí, kde pracujú vychovávateľky aj asistentky s deťmi rodičov z kritickej infraštruktúry. Od 1. 2. ich bude v ŠKD 28. „Dopoludnia sa pripájajú deti so svojimi spolužiakmi k on-line vyučovaniu, popoludní si robia domáce úlohy a venujú sa voľnočasovým aktivitám.“

 

Termín klasifikácie posunuli aj dve školy v Brezne

O termíne vydania výpisov slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok tento raz rozhodoval riaditeľ školy na základe prerokovania a odporúčania pedagogickej rady. K jednoznačnému stanovisku dospeli aj základné školy v Brezne.

 

Beáta Prečuchová, ZŠ s MŠ Pionierska 2: – Žiaci, ktorých rodičia majú vytvorené rodičovské kontá v EduPage, dostanú výpis za 1. polrok elektronicky. Tých, ktorí nemajú prístup na internet, budeme telefonicky informovať, že výpis dostanú osobne po nástupe do školy. Žiaci 1. stupňa a deviataci ukončia 1. polrok k 31. 1., žiaci 5. – 8. ročníka k 26. 2. Dôvodom na predĺženie je práve to, že máme dosť žiakov, ktorí nemajú prístup k internetu, a tiež chceme, aby aj ostatní mali ešte priestor k upevneniu učiva. Všetci pedagogickí, ale aj nepedagogickí zamestnanci sa nevieme dočkať, kedy do lavíc žiaci zasadnú, sociálny kontakt medzi všetkými nám chýba.

 

Peter Macko, ZŠ s MŠ MPČĽ 35: – Výpisy vysvedčení žiaci dostanú elektronicky alebo písomne. Termín klasifikácie žiakov sme posunuli a predĺžili do 23. 2., vysvedčenia žiakom vydáme 27. 2. Dôvodom bolo odporúčanie ministra školstva, kde sme mali možnosť klasifikáciu posunúť do 31. 3. Aj naši pedagógovia vyjadrili potrebu osobného kontaktu na zistenie vedomostnej úrovne žiakov a tiež preskúšanie učiva. Samozrejme, na žiakov sa tešíme a dúfame, že to bude čo najskôr.

 

Danka Katonová, ZŠ s MŠ Karola Rapoša: – Za 1. polrok sme uzavreli známky 27. 1., teda klasifikáciu sme uskutočnili v riadnom termíne. Učitelia mali dostatok známok, boli pripravení, nebolo nutné posunúť termín klasifikácie na koniec marca. Pri uzatváraní známok sme dbali aj na to, aby bola pre žiaka nielen hodnotením, ale zároveň povzbudením. Aby sme žiadnemu dieťaťu neublížili, veď vieme, že situácia je ťažká tak ako pre nás, aj pre žiakov a ich rodičov. Nech nevytvárame v týchto ťažkých časoch v rodinách našich žiakov ďalší stres. Výpis známok bude každému rodičovi prístupný cez rodičovské konto na Edu-page, kde ho bude nielen vidieť, ale aj nám podpíše jeho prevzatie. Na žiakov a deti sa už tešíme. Veríme, že naše očakávania sa čoskoro splnia a škola opäť ožije ich džavotom, smiechom a radosťou zo spoločného stretnutia.

 

autor článku : Monika Dolňanová | foto:ZŠ MŠ K. Rapoša


Novinkyviac

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...

05.09.2023 10:06:18 Mesto Brezno

Prioritou mestskej polície aj naďalej bude, aby sa obyvatelia cítili bezpečne

Od augusta do funkcie náčelníka Mestskej polície v Brezne nastúpil Ladislav Majer s dlhoročnými skúsenosťami z ...

04.09.2023 14:46:22 Mesto Brezno

Kvalita ovzdušia v Brezne je už pod drobnohľadom Slovenského hydrometeorologického ústavu

  Mesto Brezno v spolupráci so Smart Cities klubom a Slovenským hydrometeorologickým ústavom sa rozhodlo na námestí umiestniť ...

30.08.2023 23:16:31 Mesto Brezno

Vodičov čaká povinná VÝMENA dokladu

Upozorňujeme občanov na výmenu vodičského preukazu podľa zákona č. č. 8/2009 Z. z. Zákon o cestnej ...

28.08.2023 13:43:12 Kultúra a šport

Štvordňový festival jedla a hudby zavítal aj do Brezna

Historické repliky áut prispôsobené na podávanie jedál a nápojov v nevídanom, ale zato unikátnom štýle street ...