Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Spravujú najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. Len údržba ratraku ich stojí desaťtisíce eur

Zverejnené: 01.02.2024 11:57:22
obr: Spravujú najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. Len údržba ratraku ich stojí desaťtisíce eur

Lesné cesty v okolí horského sedla Čertovica sa v zime menia na raj pre bežkárov. Lesy mesta Brezno a štátne lesy ich v tomto období prenechávajú šikovnej partii dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli rozvíjať miestny cestovný ruch aj v tomto smere. Viac o ich spolupráci, víziách, ale aj nových výzvach prezradil Michal Vojtas, člen občianskeho združenia Horské spoločenstvo, ktoré stojí za úspešným projektom Bežky Čertovica.

 

Odkedy sa venujete úprave a prevádzkovaniu bežkárskych tratí na Čertovici?

Oficiálna prevádzka bežkárskych tratí začala v roku 2020 úspešnou verejnou zbierkou, ktorá nám dovolila nákup ako-tak funkčnej techniky. Rok predtým sme testovali úpravu snehu na lesných cestách s polo funkčným strojom, ktorý by si zaslúžil miesto v technickom múzeu. Počas covidu vzrástla obľúbenosť bežkovania a my sme pomaly spoznávali bežkársku komunitu a zisťovali, že je to dostupný šport aj pre bežných ľudí, mimo zapálených bežkárov. Odvtedy fungujú bežkárske trate na Čertovici nepretržite až dodnes. Malé výnimky tvorili dni, kedy sa nám nečakane pokazil stroj a potrebovali sme ho spojazdniť. Okrem techniky si prevádzka tratí vyžaduje aj veľa ľudskej práce, ktorá je prevažne dobrovoľnícka.

Stačí to na taký veľký bežkársky areál? Mám na mysli ľudské zdroje, ktoré máte k dispozícii...

Určite nestačí, prevádzka by si vyžadovala minimálne jedného, dvoch ľudí na plný úväzok počas sezóny a aspoň jeden na polovičný úväzok mimo sezóny. Na to, žiaľ, zatiaľ nemáme finančné prostriedky a postupne hľadáme cesty, ako sa k takémuto stavu dopracovať. Aj v našom regióne je mnoho šikovných ľudí, zaujímavá práca môže byť aj dôvodom na návrat, ak už žijú niekde mimo. Minulý rok sme mali problém s nedostatkom pracovnej sily a trate prežili len vďaka obetavosti niektorých našich členov, ďalších dobrovoľníkov a aj pomoci OOCR Horehronie a TIC Brezno. Aktuálne sa venuje bežkám stabilnejší tím, no stále ide prevažne o poobedia a víkendy popri práci či v čase osobného voľna, keďže práce je veľa a peňazí málo. Musím priznať, že je to pre nás a našich blízkych psychicky aj energeticky dosť náročné, tiež je to mnoho nezaplatenej práce navyše, čo sú naše súkromné náklady. Zatiaľ v tom ale vidíme zmysel a aj spätná väzba a podpora verejnosti nám to potvrdzuje.

Zdá sa, že aj za to málo dokážete urobiť veľa. Spravujete dovedna šesť trás s celkovou dĺžkou viac ako 50 kilometrov. Ktoré patria k najobľúbenejším z pohľadu návštevnosti?

Čertovická trasa je nástupná, teda vedie zo sedla Čertovica na sedlo pod Lenivou, kde sa môže návštevník vydať na výlet do Jarabej alebo okolo masívu jedného z bočných hrebeňov Nízkych Tatier s názvom Čučoriedková. Žiaľ, už aj na týchto trasách je v najnižších polohách často problém so snehom. Aj preto je najobľúbenejšia najvyššie položená bežkárska trať na Slovensku, v okolí útulne Líška, kde je najviac snehu. Tu nájdu bežkári panoramatické výhľady na Vysoké, Západné aj Nízke Tatry a zároveň jemne zvlnený profil trasy tu dovoľuje bežkovať aj menej zdatným športovcom, dôchodcom či deťom. Túto trasu si obľúbili aj profesionálni športovci, keďže dovoľuje tréning vo vysokej nadmorskej výške, nachádzajú sa tu dlhé rovinky, ale aj krátke kopce. Trasy na Braväcovo a Mýto pod Ďumbierom, respektíve Pohanské, sú upravované menej často, keďže sa nachádzajú v nižších nadmorských výškach a dostatok snehu je tu len pár týždňov počas zimy. Konkrétne trasy môžete nájsť na webovej stránke bezkycertovica.sk, na ktorej priebežne pracujeme.

Ako vyzerá údržba týchto trás? Je to celoročný proces?

V podstate áno. Prípravy začínajú na konci jari a cez leto, kedy musíme pripraviť ratrak na ďalšiu sezónu. Opravujeme, mažeme, vylepšujeme a snažíme sa udržať stroj pri živote. Aj keď bola spomínaná zbierka pred rokmi jedna z najúspešnejších, vyzbieraná suma nám stačila len na starý, ojazdený ratrak vo veľmi zlom stave, ktorý ani nebol svojím určením vyrobený na bežkárske trate. Napriek našim celoročným snahám o čo najlepšiu prípravu v rámci našich možností sa nám týždeň pred začiatkom sezóny ratrak pokazil tak, že jeho opravu sme si nevedeli dovoliť a keby aj, ani nebola najbližšie mesiace možná. Podarilo sa nám však zaobstarať podobne starý, náhradný ratrak, čo tiež nebolo lacné riešenie, ale aktuálne jediné možné. Postupne ho teraz bežkári splácajú svojimi príspevkami za údržbu tratí. Prevádzka takéhoto stroja si vyžaduje aj mnoho náradia, náhradných dielov a rôznych nástrojov, ktorými sme doposiaľ nedisponovali. Preto postupne získavame skúsenosti aj v tomto smere a mimo sezóny hľadáme potrebné vybavenie, pripravujeme jeho skladovanie, školíme sa v jeho používaní a opravách, ktoré si vieme robiť sami. Okrem toho potrebujeme rôzne povolenia, pripravujeme webovú stránku, zimné sezónky, bilancujeme, účtujeme, vyhodnocujeme a plánujeme. Preto je veľká časť práce administratívna, tak ako v každej organizácii.

Kedy sa reálne dostanete do terénu? Až keď napadne prvý sneh?

Práce v teréne začínajú už na jeseň, kedy z lesných ciest odstraňujeme prekážky a náletové dreviny, popadané stromy alebo konáre zasahujúce do cesty. Na to a aj mnohé ďalšie činnosti však nie sme sami. Je až dojímavé, keď cítime podporu verejnosti a pomáhajú nám samotní bežkári, ale aj širšia spoločnosť, ktorá podporuje verejné zdravie a udržateľný cestovný ruch v našom regióne. Túto sezónu nám pomohli s prípravou niektorých tratí aj Lesy mesta Brezno. Zároveň spolupracujeme s BBSK cez OOCR Horehronie, ktorý sa nám snaží pomáhať v mnohých ohľadoch a postupne nadväzujeme spoluprácu aj s mestom Brezno. Keď napadne dostatok snehu, začíname s osádzaním dočasných informačných tabúľ a smerovníkov, ktoré sme cez rok pripravili, aby sa na tratiach nik nestratil. Potom prebieha samotná úprava tratí, ktorá spočíva jednoducho v prejazde snežným pásovým vozidlom po lesnej ceste. Čertovica je známa svojím bujarým počasím, preto vznikajú na tratiach aj trojmetrové záveje, ktoré zahladia stopy po cestách. Záveje radlicou rozhŕňame, opäť vytvoríme na ceste rovinu, frézou sneh za ratrakom zacelíme a spravíme “menčester” po ktorom sa následne dá bežkovať voľným štýlom. Za frézou ešte ťaháme stopára, čo je vlečka so závažím, ktorá vytvára v snehu dve drážky, široké akurát na bežky. Tie sa používajú na klasické bežkovanie. Tohto stopára musíme na každej ostrejšej zákrute a križovatke odopnúť a po presune ratraku ručne pretiahnuť opäť na svoje miesto. Samotná jazda ratrakom si vyžaduje veľa skúseností, aby strojník vedel pripraviť dobré trate za každých snehových podmienok, čo nie je vždy ľahké dosiahnuť. Samozrejme potom informujeme na našich sociálnych sieťach a webstránke o stave tratí, aby všetci vedeli, čo ich hore čaká a ako sa pripraviť. 

Bežkovanie v posledných rokoch skutočne naberá na popularite. Za kvalitnými podmienkami sú jeho priaznivci ochotní precestovať desiatky až stovky kilometrov... Viete im na Čertovici poskytnúť dostatočné parkovacie kapacity? 

Na nástupných bodoch nie je ideálna situácia, čo sa týka parkovania, preto tiež neustále hľadáme možnosti, ako zabezpečiť parkovanie a ďalšie možnosti dopravy. Na Čertovici sprístupnili lyžiarske strediská polovicu kapacít platených miest pre bežkárov. V pracovné dni je spoplatnenie vo výške 3 eurá a počas víkendov a prázdnin 10 eur. V spolupráci s Lesmi mesta Brezno sme začali vytvárať priestor na státie nad Jarabou v blízkosti chaty Bachláč, na začiatku Jarabskej trasy. Priestor ešte nie je v ideálnom stave, preto zatiaľ budeme radi za dobrovoľný príspevok do kasičky či na účet občianskeho združenia, aby sme tak mohli pokryť náklady na prenájom a odpratávanie snehu, aj ďalšiu prípravu priestoru. Vďaka spolupráci s OOCR Horehronie tento rok premáva na Čertovicu aj bežkobus, ktorý vyvezie bežkárov priamo z Brezna alebo okolitých obcí. 

Spomínali ste horskú chatu Bachláč, ktorú vám koncom minulého roka dali do prenájmu Lesy mesta Brezno. Aké s ňou máte plány?

Spolu s plochou, kde umožňujeme bežkárom odstaviť auto, máme v prenájme aj chatku Bachláč, ktorá stojí priamo na začiatku Jarabskej trate. Aktuálne testujeme prevádzku a prenajímame chatku pre bežkárov či iných záujemcov. Pobyty v nej sú romantické, to znamená, že sa kúri do krbu, svieti sviečkami a opláchnuť sa môžete v potoku. (smiech) To mnohých ľudí odrádza, ale zase v dnešnom rýchlom a pretechnizovanom svete je pre niekoho pobyt v tme a tichu liečivý. Ak by bolo treba, splachovaciu toaletu či kúpeľňu nájdete v neďalekej chate Jarabatá v dedine. Veľké plány zatiaľ nemáme, no ak bude finančná situácia priaznivejšia, uvažujeme o dlhodobom prenájme a ďalšom zveľadení objektu. Samotné bežkárske trate majú sídlo v Domčeku horskej služby na Čertovici, kde sa dá aj turisticky ubytovať a požičať si bežky. K našim službám plánujeme pridať aj bežkárske kurzy alebo pomoc sprievodcov pre menej skúsených, no z kapacitných dôvodov až neskôr. 

Viackrát ste sa dotkli témy financií... Skutočne predstavujú najväčší problém?

Poviem to takto. Neoddeliteľnou súčasťou príprav na sezónu je hľadanie a získavanie finančných prostriedkov. Už len na údržbu stroja a jeho pohonné hmoty potrebujeme získať financie, za ktoré by sme mohli kúpiť polovicu jednoizbového bytu v Brezne...

Ako vás teda verejnosť môže podporiť?

Najväčšou podporou pre nás je, keď ľudia navštívia naše trate na bežkách, prispejú na ich údržbu, bezpečne si vychutnajú a spoznajú krásy zimnej prírody Nízkych Tatier a tým podporia hlavne svoje fyzické aj psychické zdravie. Tiež nás poteší spätná väzba, ktorú nám môžu verejne napísať na internete alebo povedať osobne. Čo sa týka financií, zatiaľ sa musíme spoliehať na dary a príspevky od bežkárov a občanov, ktoré môžu poslať na účet občianskeho združenia Horské spoločenstvo, a tiež veľkú časť výdavkov pokrývame z poukázaných 2 % z daní, o čo chcem verejnosť požiadať aj tento rok. Informácie nájdete na bezkycertovica.sk. Dlhodobo nás, ako všetky bežkárske trate v kraji, podporuje finančne aj BBSK cez organizácie cestovného ruchu. Žiaľ, ani podpora z kraja, dve percentá z daní a príspevky za úpravu tratí od bežkárov zďaleka nepostačujú na financovanie celej prevádzky. Našťastie, túto sezónu nás podporili aj súkromné firmy z okolia, ktorým nie je ľahostajné, v akých podmienkach v tomto kraji žijeme a chcú spoluvytvárať lepšie miesto na život pre seba, svojich zamestnancov a celú spoločnosť. Preto sme otvorení aj takejto spolupráci či už v materiálnej alebo finančnej forme. Ďakujeme.

EVA ŠIPOŠOVÁ

 

 

FOTO: OZ HORSKÉ SPOLOČENSTVO

 

 

 


Novinkyviac

16.04.2024 17:23:47 Mesto Brezno

Brezno sa prispôsobuje zmene klímy. Aktívne, systematicky a zodpovedne

Efektívnymi projektovými opatreniami za takmer jeden a pol milióna eur, ktoré sa Breznu podarilo zrealizovať v ...

15.04.2024 15:29:07 Mesto Brezno

Technické služby už začali s prvým jarným kosením, pri práci im pomáhajú aj stroje

Technické služby sa naplno venujú úprave zelene v meste a o niečo skôr, ako po minulé ...

15.04.2024 15:26:57 Mesto Brezno

Miestny klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Brezne patrí medzi najaktívnejšie v rámci Slovenska

Členovia Miestneho klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne sa stretli na jarnej členskej schôdzi. Súčasťou ...

09.04.2024 16:05:21 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team to v júni v breznianskej Aréne poriadne rozprúdia

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko môžete zažiť v Aréne 26. ...

09.04.2024 16:03:19 Mesto Brezno

Samosprávy regiónu Horehronie hodnotili vlaňajší rok

Dňa 25. marca sa uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia na Táľoch. Primátor, starostovia ...

09.04.2024 16:01:41 Mesto Brezno

Od mája zaparkuje na Nálepkovej ulici viac vozidiel

Hneď po Veľkej noci sa Technické služby Brezno pustili do výstavby nových odstavných plôch. Celkovo 13 ...

08.04.2024 15:08:01 Mesto Brezno

V základných školách v Brezne slávnostne zapísali 215 budúcich prváčikov

Minulú stredu sa uskutočnil slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Budúcich školákov ...

08.04.2024 15:06:57 Mesto Brezno

Novým prezidentom Slovenskej republiky bude Peter Pellegrini. Podporili ho aj na Horehroní

Rozhodujúce kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok ...

08.04.2024 15:05:00 Mesto Brezno

Novovybudovanou kompostárňou sa zmení systém separácie odpadov

Breznianska samospráva úspešne pokračuje vo výstavbe novej kompostárne s modernými technológiami. Práce ukončí v júni tohto roku. ...

02.04.2024 15:52:35 Mesto Brezno

Zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Brezne

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, okrem iného rokovali aj o návrhu na ...

02.04.2024 15:51:36 Mesto Brezno

Nová dotačná výzva má podporiť rozvoj občianskej vybavenosti a služieb v okrese Brezno

V posledný marcový štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom ...

26.03.2024 15:42:49 Mesto Brezno

V historickom sade na Banisku sadili budúcnosť

Nadácia Ekopolis vo svojej jarnej výzve grantového programu Sadíme budúcnosť prerozdelila takmer 28 tisíc eur. Jedným ...

25.03.2024 15:13:42 Mesto Brezno

Na Ulici Hronská v Brezne asfaltovali cestu a chodník

V rámci skvalitnenia dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva pokračuje v ďalšej oprave miestnych komunikácií. Minulý týždeň asfaltovali cestu ...

25.03.2024 15:12:53 Mesto Brezno

Do druhého kola prezidentských volieb v sobotu 6. apríla postupujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini

V okrese Brezno k volebným urnám pristúpilo 49,41 % voličov, priamo v meste 48,60 %. Vyjadriť ...

18.03.2024 16:36:37 Mesto Brezno

V Bujakove historicky prvýkrát vyniesli Morenu

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň ...