Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Rozvážal rúška a naďalej riadil mesto

Zverejnené: 19.05.2020 13:10:17
obr: Rozvážal rúška a naďalej riadil mesto

Práve v ťažkých situáciách si uvedomujeme najdôležitejšie hodnoty v živote človeka, ktorými sú práve zdravie, súdržnosť blízkych a spoločne strávené chvíle s ľuďmi, ktorých máme radi. Aj takto zhodnotil dôsledky pandémie primátor Brezna Tomáš Abel. Viac prezradil v rozhovore.

 

Situácia s koronavírusom zasiahla život nás všetkých. Vzhľadom na priaznivý vývoj počtu infikovaných sa prísne protiepidemické opatrenia postupne uvoľňujú. Ako Brezno zvládlo prvú vlnu tohto ochorenia?

V prvom rade patrí všetkým obyvateľom nášho mesta moja veľká vďaka za zodpovednosť, zvládnutie situácie a dodržiavanie opatrení počas pandémie. Práve vďaka zodpovednosti ľudí bol stav v našom regióne priaznivý. Už od začiatku sme sledovali vývoj situácie na celom svete, a preto sme reagovali ihneď a hlavne rýchlo. Uzavreli sme školy a škôlky ešte pred rozhodnutím vlády, dezinfikovali sme verejný priestor prostredníctvom našich dobrovoľných hasičov a zamestnancov TS. Nakúpili sme dezinfekčné prostriedky a rúška, ktorými sme zásobili našich zamestnancov, seniorov a ťažko zdravotne postihnutých občanov. Rúškami sme zásobili aj ďalšie subjekty štátnej správy alebo obchodných prevádzok, SAD Zvolen a taktiež zamestnancov breznianskej nemocnice. Keďže rúška a dezinfekcia boli na začiatku nedostatkovým tovarom, bolo nutné pomôcť si najviac, ako vieme. Netreba poukazovať na to, čo kto má urobiť a zabezpečiť, ale treba konať a pomáhať si. Počas mimoriadnej situácie som komunikoval s viacerými nakazenými, ktorí sa v prevažnej miere vracali zo zahraničia. Sú našimi občanmi a bolo pre mňa samozrejmosťou pomôcť im. Myslím si, že Brezno a celý náš región Horehronie zvládli situáciu dobre. Svedčí o tom aj nízky počet nakazených. Ďakujem našim zamestnancom, hasičom, policajtom, členom krízových štábov nemocnice, mesta a okresného úradu za výborne odvedenú prácu. Samozrejme som hrdý na všetkých našich obyvateľov a ešte raz im ďakujem za ich disciplinovanosť.

 

Aký dopad má koronakríza na naše mesto po ekonomickej stránke? Podarilo sa skonsolidovať mestské financie?

Je to aj pre nás ťažké obdobie. Naši obyvatelia určite zachytili v médiách informáciu, že kríza sa podstatne dotkne aj života samosprávy. Prvotné analýzy hovoria o výpadku dva až tri milióny eur len pre naše mesto ešte v tomto roku. Takýto vývoj by sme pred polrokom nepredpokladali ani v najhoršom sne. Samozrejme, museli sme reagovať rýchlo. So školami a škôlkami, všetkými organizáciami a firmami mesta máme momentálne 630 zamestnancov, čo je pre mňa obrovská zodpovednosť, no napriek tomu sme neprepúšťali a ani to neplánujeme. Nepopulárne opatrenia sme robili už minulý rok, keďže nám štát zmenami zákonov a ďalších povinností zvýšil náklady o milión eur a podielová daň sa znížila o cca 400 tisíc eur. Na základe týchto skutočností sme už minulý rok prišli o rozpočtovaných minimálne 1,4 milióna eur. Teraz počítame výpadok cca 2 milióny eur, a teda za dva roky je to výpadok cca 3,4 milióna eur, čo je 1/4 nášho celkového rozpočtu. Bez opatrení, ktoré sme urobili, by sme jednoducho situáciu z dlhodobého hľadiska nezvládli. Radil som sa aj s kolegami primátormi z iných miest. Viacerí prešli od marca na 60 až 80 % platov všetkých zamestnancov. V našom meste som začal od seba znížením platu o 40 %, zamestnancom mestského úradu a technických služieb sme znížili plat o 20 % na obdobie len jedného mesiaca. Zamestnancom materských škôl, základnej umeleckej školy a centra voľného času na čas, ktorý nemôžu plnohodnotne resp. vôbec vykonávať svoju prácu tiež o 20 % počas obdobia prekážok vykonávania práce. Základné školy a Lesy mesta Brezno idú s platmi na 100 % z dôvodu, že učitelia vykonávajú vzdelávanie žiakov online formou a Lesy mesta Brezno na základe dopytu vykonávajú pracovnú činnosť tak, ako doteraz s minimálnymi obmedzeniami. Tieto opatrenia ušetria približne 300 tisíc eur. Na tovaroch, službách a ďalších výdavkoch, ktoré sme pozastavili, ušetríme viac ako milión eur. Týmto máme financie skonsolidované, prepúšťať zamestnancov nebudeme a uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej v rámci celého sveta, našej krajiny a hospodárstva. 

 

Ohrozí pandémia realizáciu naplánovaných projektov? Bude sa musieť mesto uskromniť a vzdať sa niektorých investícií?

Budeme sa musieť uskromniť, ale život v meste a investície zastať nemôžu. Podstatnú väčšinu naplánovaných projektov táto kríza neohrozí. Mnohé z nich boli začaté ešte predtým, ako niekto vedel o nejakej pandémii. Dokončíme teda Domov pre seniorov, parky a komunálne záhrady pre obyvateľov, cyklotrasu, vybavenie odborných učební škôl, komplexnú obnovu materských škôl, vyhliadkovú vežu, chodníky a cesty. Vybudujeme niektoré kontajnerové stojiská a parkovacie miesta ešte v tomto roku. Práve vďaka ekonomickým opatreniam môžeme pokračovať ďalej. Ak by sme ich nerobili, môžeme len kúriť a svietiť a možno ani to nie. Samozrejme, keby sme mohli aspoň predpokladať rok dozadu, čo príde, niektoré investície by sme nerealizovali. Dnes však už rozostavané stavby stopnúť nemôžeme, keďže sankcie by mali pre nás oveľa väčšie škody. Som však presvedčený, že všetko zvládneme k spokojnosti našich obyvateľov. Nasledujúce roky sme sa zamerali hlavne na chodníky, cesty, kontajnerové stojiská, parkovacie miesta, zeleň a vybudovanie bytov na území nášho mesta, čo považujem za dôležité pri udržaní mladých rodín v našom meste. V meste bolo rozbehnutých viacero väčších investícií zo strany investorov, čím by sa vytvorili ďalšie pracovné miesta. Mrzí ma, že tieto plány môžu byť krízovým obdobím značne obmedzené.

Váš pracovný harmonogram bol vždy nabitý a plný stretnutí. Ako vyzeral váš pracovný deň v čase najprísnejších opatrení?

Stavby a realizácie prebiehali naďalej, mestský úrad fungoval aj za zatvorenými dverami s prísnymi hygienickými opatreniami s obmedzeniami pre verejnosť, a preto tých stretnutí bolo dostatok aj počas mimoriadnej situácie. Pracovali sme na projektoch, vybavovali maily, telefonáty, poskytovali sme služby našim obyvateľom a zabezpečovali všetko v súlade s opatreniami Vlády SR. Rozvážal som aj rúška a naďalej riadil mesto. Zastaviť sme sa jednoducho nemohli. Pravidelne sme mali krízový štáb. S obyvateľmi som komunikoval vo večerných hodinách prostredníctvom sociálnych sietí, kde som informoval o aktuálnej situácii v našom meste.

 

Akým spôsobom prebiehali vaše stretnutia?

Väčšina stretnutí prebiehala ďalej osobne. Konferencie sme mali aj elektronicky. Naposledy to bola napríklad smart konferencia s primátormi iných miest, ktorá trvala takmer štyri hodiny. 

 

Plánujete v blízkej dobe obnoviť pravidelný Deň otvorených dverí pre verejnosť?

Áno, samozrejme. Pokiaľ to opatrenia a situácia umožnia, ihneď začneme. V tejto dobe ma však môžu obyvatelia nášho mesta kontaktovať telefonicky, cez sociálne siete a ak je to naozaj nevyhnutné, po dohovore aj osobne.  

 

Z čoho ste mali v tomto období najväčšie obavy? Jednak ako primátor a jednak ako otec a manžel.

Človek sa najviac bojí o rodinu a keďže som musel mať napriek opatreniam množstvo stretnutí, bol som pre rodinu rizikový. Nebol to príjemný pocit. Pred príchodom domov som si viackrát dezinfikoval ruky a priestor, menil rúška. S rodičmi som sa nestretával. Ak však chceme chrániť našich blízkych, je potrebné dodržiavať opatrenia. Človek keď musí, zvykne si na všetko.  

 

Ako ste trávili čas počas nútenej izolácie?

Čas, keď som doma, venujem svojej rodine. Mám stále malé deti a tie si vyžadujú pozornosti až-až. Bol som rád, že môžem byť s nimi viacej ako inokedy. Doma sa venujeme záhrade, dvom psom a začali sme chovať králiky, hydinu a včely. Všetci sa z toho veľmi tešíme. Keď som mal chvíľu pre seba, vrátil som sa k čítaniu histórie a právnickej literatúry, keďže stále vyučujem oblasť samosprávy na právnickej fakulte. Sem tam s rodinou bicykel, prechádzky v prírode alebo rybárčenie.

 

Vnímate aj pozitívne stránky tejto mimoriadnej situácie?

Ako sa hovorí: všetko zlé je aj na niečo dobré. Ako primátor mesta nemám veľa voľného času, takže veľké pozitívum je pre mňa viac času stráveného s rodinou. Práve v ťažkých situáciách si uvedomujeme najdôležitejšie hodnoty v živote človeka, ktorými sú práve zdravie, súdržnosť blízkych a spoločne strávené chvíle s ľuďmi, ktorých máme radi. Tiež si možno viac ako inokedy uvedomíme hodnotu priateľstva, vzájomnosti, práce, dobrých vzťahov a pomoci. 

 

Je o vás známe, že rád cestujete a vo svete hľadáte inšpiráciu pre nové projekty. Plánujete dovolenku aj tento rok? Ak áno, kde?

Budeme doma a ak dovolenku, tak len na našom Slovensku. Do zahraničia nepôjdeme. Slovensko nám predsa ponúka mnoho krásnych a inšpirujúcich miest. 

 

Chceli by ste Brezňanom niečo odkázať?

Okrem poďakovania za to, ako sme to zatiaľ spoločne zvládli, chcem popriať všetkým obyvateľom hlavne pevné zdravie, dobré vzťahy s blízkymi a okolím. Verím, že keď to situácia umožní, budeme sa spolu môcť viac stretávať na pekných podujatiach nášho mesta resp. diskusiách, ktoré považujem za potrebné. 

 

(r)

 

 


Novinkyviac

29.09.2020 12:51:58 Mesto Brezno

V rámci rekonštrukcie nemocnice zmodernizovali aj informačné technológie

Milí čitatelia, opäť pokračujeme v sérii článkov, v ktorých vás informujeme o novinkách v breznianskej nemocnici. Priniesli sme už už ...

29.09.2020 12:50:16 Mesto Brezno

Návštevníci Svetového dňa cestovného ruchu v Brezne zavítali do mangľa aj mestskej veže

V rámci Svetového dňa cestovného ruchu aj v Brezne pripravili pestrý program. Návštevníci sa dostali na miesta, ...

22.09.2020 09:17:27 Mesto Brezno

Spomienkové stretnutie. Do Brezna zavítal štátny tajomník Ministerstva obrany SR

Pri príležitosti Roku Štefánika, ako aj pripomenutia si výročia Slovenského národného povstania, sa v Brezne uskutočnilo ...

22.09.2020 09:10:39 Mesto Brezno

O prehliadku veže evanjelického kostola pred veľkou opravou zvonov bol záujem väčší ako sa očakával

V utorok 15. septembra Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Brezno ešte pred veľkou opravou zvonov sprístupnil ...

22.09.2020 09:04:44 Mesto Brezno

V obradnej sieni primátor zablahoželal 90-ročnej jubilantke

V sviatočný deň 15. septembra sa v obradnej sieni konala milá slávnosť. Deväťdesiatročná jubilantka prijala slová úcty ...

22.09.2020 09:02:24 Kultúra a šport

Divadelná Chalupka opäť potvrdila, že umenie má svoje nezastupiteľné miesto v živote Brezňanov

Napriek tomu, že situácia spojená s koronavírusom v Čechách spôsobila zrušenie jedného predstavenia, 16. ročník inšpiratívneho ...

18.09.2020 10:09:41 Mesto Brezno

Oznámenie o prerokovaní Konceptu územného plánu mesta Brezno a žiadosť o stanovisko

Mesto Brezno  ako obstarávateľ Územného plánu mesta Brezna podľa § 18 ods. 4 zákona č. 50/1976 ...

16.09.2020 07:41:10 Mesto Brezno

Seniori z Prameňa sa opäť venujú pravidelným aktivitám

O tom, že breznianski seniori sú aktívni, niet pochýb. Svedčí o tom množstvo činností, ktorým sa venujú. ...

16.09.2020 07:40:03 Mesto Brezno

Desaťročia neobnovené priestory Materskej školy na Ulici Dr. Clementisa sú už minulosťou

Prestrihnutím pásky v stredu 9. septembra oficiálne otvorili Materskú školu na Ulici Dr. Clementisa po rekonštrukcii. Desaťročia ...

16.09.2020 07:39:04 Kultúra a šport

Ľadová plocha v Aréna je už plne k dispozícii na korčuľovanie

Od minulého týždňa je už k dispozícii ľadová plocha v breznianskej Aréne. Slúži nielen na tréningy športovcov, ale ...

16.09.2020 07:37:45 Mesto Brezno

Veľkoobjemové kontajnery slúžia na zbavenie sa odpadu, ale nie každého

V Brezne dvakrát do roka pristavujú na dané miesta podľa rozpisu veľkoobjemové kontajnery. V prípade, že sú ...

08.09.2020 08:18:28 Mesto Brezno

V Brezne privítali 185 prváčikov. Otvorenie školského roka bolo však odlišné od všetkých predchádzajúcich

S rúškami, v odstupoch a po skupinách. Taký bol tohtoročný začiatok školského roka. Vedenie škôl v spolupráci s breznianskou samosprávou ...