Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Rozhovor s pozitívne testovanou Barborkou. Vážnejšie príznaky nemala, stratila však čuch a chuť

Zverejnené: 04.05.2020 07:21:56
obr: Rozhovor s pozitívne testovanou Barborkou. Vážnejšie príznaky nemala, stratila však čuch a chuť

Po príchode z práce v Rakúsku skončila v povinnej štátnej karanténe. Ako sama tvrdí, keby nebola testovaná, ani by jej nenapadlo, že je pozitívna. Viac o tom, ako u nej prebieha táto choroba, o postupe liečenia, podmienkach v karanténnom zariadení, ale i celkovom zamyslení sa nad životom nám v rozhovore priblížila Barborka z Brezna.

Na sociálnej sieti ste sa verejne zdôverili, že po návrate z Rakúska vás otestovali a váš výsledok bol pozitívny.

 

Ako ste prežívali dni čakania, kým vám diagnostikovali vírus?

– Do Rakúska ma doviezol otec, ktorý mal po mňa po skončení sezóny aj prísť. Avšak za daných okolností to už nebolo možné. Nemala som inú možnosť, ako zaregistrovať sa na zoznam pre repatriantov. Tým pádom som už od začiatku počítala s tým, že budem musieť isť do povinnej štátnej karantény a budem aj testovaná. Sledovali sme dianie na Slovensku, takže konkrétne my repatrianti sme vedeli, že v štátnej karanténe strávime minimálne 5 až 6 dní. To nám bolo nakoniec pri príchode aj oznámené. Jednoducho sme s tým rátali. Skôr sme sa obávali toho, kde nás ubytujú, pretože sme počuli, ako skončili naši kolegovia a kamaráti, ktorí pricestovali na Slovensko týždeň pred nami ako individualisti na autách. Celkom sme sa potešili, keď nám na hraniciach konečne prezradili, kam ideme. Ubytovali nás v izbách po troch, dá sa povedať tak, ako sme chceli. Konkrétne ja som bola na izbe s kolegyňami, s ktorými som bola dennodenne v kontakte štyri mesiace. Takže čakanie na testovanie nebolo pre mňa stresujúce. Povedala som si, že sme už na Slovensku a týždeň v jednej izbe prežijem.

 

Ako ste zareagovali, keď ste sa dozvedeli, že ste pozitívna?

– Úprimne ani neviem, ako som zareagovala. Spomínam si, že prvé, čo mi napadlo, bolo: „Pre Boha, ja nejdem domov, ale zostávam ďalších 14 dní“. Zistili sme, že na izbe sme dve pozitívne a jedna negatívna, čo pre všetky tri znamenalo, že ostávame. Nikto sa na nikoho nehneval. Rozprávali sme sa o tom, že takáto skutočnosť môže nastať. Veď ideme z lyžiarskeho centra, v ktorom sa stretávame s obrovským množstvom ľudí či už v práci alebo po nej a dokonca ideme z červenej zóny. Napriek tomu sme dúfali, že sme sa nenakazili. Bohužiaľ nakazili.

 

Viete, kde ste sa mohli nakaziť?

– Ťažko povedať. Predpokladám, že v zahraničí, ale nemôžem to povedať stopercentne. Mohlo to byť hocikde v práci, na svahu, v lanovke, v autobuse, v obchode. Úprimne v tejto chvíli je to už jedno. Verím, že ten, od koho som sa nakazila, nevedel, že je pozitívny.

 

Nachádzate sa v štátnom karanténnom zariadení. Môžete priblížiť, aké tam máte podmienky?

– Nachádzam sa v Štátnom vzdelávacom zariadení ministerstva financií v Tatranskej Lomnici. Musím povedať, že čo sa týka ubytovania a stravy, v porovnaní s kolegami, ktorí skončili na internátoch Policajnej akadémie v Rači, som to vyhrala. V izbách je TV, wifi, chladnička a rýchlovarná kanvica. Jedlo dostávame trikrát denne, naozaj chutné aj porcie veľké. Dokonca pre mňa osobne až priveľa, keďže človek sa tu hýbe minimálne. K 25. aprílu som bola v štátnom zariadení už dvadsiaty deň, z toho týždeň sme boli na izbe tri. Za ten čas sme sa ako tak „prebavili,“ ale od 13. apríla sme už všetci v izbách po samom, takže sem-tam ma chytá depka. Ďalšie testovanie máme s kolegyňami naplánované o 14 dní od posledného testovania. Musíme len dúfať, že už budeme negatívne. Pretože, nech sa tu starajú o nás akokoľvek dobre, klietka je klietka, aj keď zlatá. Ďalších minimálne 14 dní strávených v štátnom zariadení si neviem predstaviť. Nechcem, aby to znelo ako sťažnosť. Viem, aká je situácia, ale my sme nikomu neublížili a napriek tomu sme nedobrovoľne doslova uväznení. Mnoho z nás má možnosť domácej karantény bez toho, aby sme ohrozovali svojich najbližších. Nehovoriac o tom, že si denne platíme necelých 13 eur/deň. Samozrejme, že to nemôže byť zadarmo, tomu ro-zumieme, ale...

 

Ako sa cítite po zdravotnej stránke?

– Už asi 4 týždne sa cítim úplne normálne ako zdravý človek. Keby som nebola testovaná, nenapadlo by mi, že som pozitívna. Priebeh choroby je ťažko určiť, keďže som nemala žiadne vážnejšie prejavy. Vlastne len teraz spätne prichádzam na to, že kedy som sa asi mohla nakaziť. Okolo 13. marca som cítila klasické príznaky chrípky. Tieklo mi z nosa, po 2 až 3 dňoch som už cítila hlieny a napínalo ma na kašeľ. Napadlo mi aj to, že, čo ak je to korona, ale nezhodovali sa mi prvotné príznaky. Nemala som teplotu, neboleli ma kĺby a dokonca som nemala ani suchý kašeľ. Naopak, po týždni som cítila, ako vykašlievam hlieny a cítila som sa lepšie ako pri ústupe chrípky. Jediná vec, ktorá sa mi zdala podozrivá, bola, že som absolútne stratila čuch a chuť. Nie ako pri nádche na deň na dva, ale asi na niečo cez týždeň. To som ešte netušila, že aj to môže byť príznak Covidu-19. Po čase sa to začalo pomaličky zlepšovať, čuch aj chuť sa vrátili. A už sa na internete objavili informácie, že aj strata čuchu a chuti je jeden z príznakov.

 

Aký je postup, ako a kto vás lieči?

– Neliečia ma nijako a nikto. Postup je prísť sem, počkať 5 – 6 dní. Ak ste po prvých testoch všetci na izbe negatívni, idete domov. Ak ste negatívna, ale niekto, kto je na izbe s vami je pozitívny, zostávate všetci. S tým rozdielom, že vás rozdelia a následne testujú. Negatívnych po ďalších 6 – 7 dňoch a nás, ktorí sme boli pozitívni, po 14 dňoch odo dňa posledného testovania. Takže liečba je čakať a dúfať, že o ďalších 14 dní to už v sebe nebudem mať.

 

V akom stave sú vaši priatelia, s ktorými ste pricestovali z Rakúska?

– Našťastie drvivá väčšina mojich priateľov, ktorá bola testovaná ako pozitívna, mala podobné príznaky ako ja. Dokonca niekto ešte ľahšie. Musím povedať, že poznám i ľudí, ktorí mali aj ťažšie príznaky – zvýšenú teplotu, bolesti svalov, kašeľ. Boli u lekára, spravili im testy a museli to len vyležať s klasickými tabletkami na chrípku, plus čaje, vitamíny. Už sú všetci v poriadku a po karanténe.

 

Čo nám po vašej skúsenosti odporúčate?

– Ťažko môžem ja nekompetentná niečo odporúčať. Je milión názorov na tento vírus. Určite nespochybňujem opatrenia, ktoré sú nariadené. Určite je dobré obmedziť na určitý čas zhromažďovanie sa vo veľkých skupinách, ale pokiaľ ste zdravý, pohyb, čerstvý vzduch a slnko nemôže nikomu uškodiť, práve naopak. Treba zostať v psychickej pohode, pretože aj tá hrá veľkú úlohu v zdraví človeka a to, že tu máme koronu, neznamená, že ostatné choroby na nás nečíhajú.

 

Čím sa zaoberáte počas izolácie?

– Musím sa priznať, že je ťažké sústrediť sa na niečo iné v tomto zariadení, pretože z každej strany sa na nás valia informácie len o to jednom a istom. Ale snažím sa nepočúvať to celé dni, pretože to na mňa nepôsobí pozitívne. Radšej počúvam hudbu, vybavujem si úrady, telefonujem s priateľmi, snažím sa nabrať troška vitamínu D v okne aspoň do 12. hodiny, lebo len do- vtedy mi svieti slnko do izby. Občas cvičím, pozerám filmy, lúštim krížovky a odpočítavam dni, kedy už konečne budem môcť odísť.

 

Aká je prognóza, kedy budete môcť ísť domov?

– Prognózu nám nikto nepovedal. Celkovo som v karanténe od 13. marca, z toho 20 dní v jednej izbe. Ak aj napriek tomu, že som už na izbe sama a budem pozitívna, zostávam ďalších 14 dní. Výsledky testov nik z nás nevidel.

 

Času máte viac, ako inokedy. Nad čím často uvažujete?

– Uvažujem nad tým, čo sa vlastne stalo, prečo sa to muselo stať, kto a čo za týmto všetkým je. Stále si hovorím, že všetko zlé je na niečo dobré. A veľmi dúfam, že to nebude trvať dlho a všetko bude opäť fajn.

 

Na záver prezraďte, čo ešte máte na srdiečku?

– Rada by som len odkázala ľuďom, nech neodcudzujú nás zahraničných Slovákov, ani „pendlerov“, dovolenkárov a podobne, pretože toto nemohol nikto predpokladať. To, že sa vraciame domov, je normálna vec. Máme tu domov, rodinu a hlavne nám skončila sezóna ako každý rok, aj keď predčasne. Aj keď táto situácia má veľa negatívnych vplyvov na spoločnosť, vážte si, že ste doma so svojimi blízkymi.

(Pozn. redakcie: Barborke medzi časom po 14-tich dňoch robili druhý test, ktorý bol negatívny a v utorok 28. apríla ďalší kontrolný, ktorý pevne verí, že bude s priaznivým výsledkom)

 

Ďakujem za rozhovor a prajem skoré uzdravenie.

 

autor článku: Monika Doľňanová | foto : Archív BR

 


Novinkyviac

29.11.2022 10:49:41 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok si zapísal už 532. ročník

Remeselníci zblízka i z ďaleka, chutné špeciality, vôňa vareného vína, medoviny, množstvo spotrebného tovaru, pestrý kultúrny program či ...

29.11.2022 10:48:52 Mesto Brezno

Mikuláš zavíta aj do Brezna

Na Slovensku sa zachoval zvyk, podľa ktorého putuje Mikuláš so sprievodom, nechýba čert či anjel. Do ...

29.11.2022 10:47:56 Mesto Brezno

Na námestí zapálili prvú adventnú sviečku

Kresťania na Slovensku i vo svete slávili prvú adventnú nedeľu, ktorou sa začína obdobie duchovnej prípravy na ...

29.11.2022 10:47:01 Kultúra a šport

Umelci z partnerských miest majú skutočne veľký talent

Mestský dom kultúry v Brezne ožil aj minulú sobotu, kedy sa o skvelú atmosféru postarali finalisti súťaže Česko ...

29.11.2022 10:46:08 Kultúra a šport

Školička korčuľovania naďalej pokračuje. Pre veľký úspech realizáciu projektu finančne podporilo mesto

Prváci a druháci základných škôl v Brezne sa zábavnou a zároveň poučnou formou učia korčuľovať zadarmo. Vďaka finančnej podpore ...

29.11.2022 10:43:34 Kultúra a šport

Výstava seniorov v Prameni

Seniori z Prameňa sú aktívni a mimoriadne zruční. Svedčí o tom aj výstava ich výrobkov, ktoré si verejnosť mohla ...

24.11.2022 08:49:21

Zariadenie pre seniorov a denný stacionár Boženka podporené z dotácie BBSK

Osobný automobil, altánok či klimatizácia je vybavenie, ktoré mesto Brezno zakúpilo do zariadenia pre seniorov z dotácie ...

22.11.2022 14:48:27 Mesto Brezno

Ondrejský jarmok začína už tento štvrtok. Prvýkrát ho otvorí sprievod

Ondrejský jarmok mal voľakedy inú podobu, stále však ostal nevšednou spoločenskou udalosťou a zachoval si svoju neopakovateľnú ...

22.11.2022 14:47:40 Mesto Brezno

Prvú adventnú sviečku rozsvietia túto nedeľu aj na námestí v Brezne

Vianoce sa blížia a s nimi i rôzne podujatia, ktoré nám čoraz viac navodzujú sviatočnú atmosféru. Jedno z nich sa ...

22.11.2022 14:46:19 Kultúra a šport

Nenechajte si ujsť hviezdny galaprogram Partnerské mestá majú talent

Po úspešnom spoločnom galaprograme dvoch partnerských miest skvelý projekt z Nového Bydžova prichádza do Brezna. Jedinečné vystúpenie ...

22.11.2022 14:45:22 Mesto Brezno

Pri hrobke rodu Lehotských je už umiestnená aj informačná tabuľka

Jedna z najkrajších stavieb starého cintorína v Brezne sa už vyníma v celej svojej kráse. Návštevníci sa viac o Hrobke ...

22.11.2022 14:44:35 Mesto Brezno

Predstaviteľom samospráv sa poďakovali za náročné štvorročné obdobie

V obradnej sieni mestského úradu predsedníčka Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia Tatiana Čontofalská poďakovala primátorovi a starostom ...