Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Prvého júna otvorili školy a škôlky aj v Brezne, dochádzka je dobrovoľná

Zverejnené: 01.06.2020 11:28:48
obr: Prvého júna otvorili školy a škôlky aj v Brezne, dochádzka je dobrovoľná

V pondelok 1. júna sa aj v Brezne otvorili brány materských a základných škôl, a to za dodržania predpísaných hygienických opatrení. Rodičia sa mohli dobrovoľne rozhodnúť, či dieťa nechajú doma alebo ho pošlú do škôlky či školy.

 

BREZNO. Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka vzdelávanie pokračuje dištančnou formou.

 

Primátor ďakuje učiteľom za zvládnutie neľahkého obdobia

O otvorení materských a základných škôl (1. až 5. ročník) v Brezne rozhodol primátor Tomáš Abel po porade s riaditeľmi škôl a na základe viac ako 90 % záujmu rodičov. Materské školy sú otvorené od 6.30 do 15.30 a základné školy od 7.00 do 16.00 v zmysle možností a pokynov ministerstva školstva (napr. len 9-hodinová prevádzka). „Naše mesto zabezpečilo školy a škôlky dezinfekčnými a hygienickými potrebami, germicídnymi žiaričmi a ďalším vybavením v zmysle minimalizovania prenosu pandémie, ako aj stravovanie v jedálňach. Ďakujem učiteľom a všetkým zamestnancom za trpezlivosť, ochotu a spoločné zvládnutie tohto neľahkého obdobia,“ uviedol primátor.

 

Žiakov rozdelili na skupiny

Na základe usmernenia ministerstva školstva Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania základných škôl do konca školského roka 2019/2020 riaditelia škôl rozdelili žiakov na skupiny, v ktorých ich môže byť najviac 20. V skupinách môžu byť spolu aj žiaci, ktorí pred mimoriadnym prerušením prevádzky, kvôli prevencii nákazy Covid-19, neboli v spoločnej triede alebo aj v spoločnom ročníku.

 V školách zisťovali záujem telefonicky cez EduPage stránku, prostredníctvom mailov, mobilných aplikácií či facebooku. V Základnej škole Karola Rapoša na Pionierskej 4 prejavili záujem o nástup rodičia 231 žiakov, čo je 12 skupín. Na Pionierskej 2 nastúpilo do materských škôl 60 % detí a do základnej školy 82 %. „Aj v našej škole máme veľa tried, kde je väčší počet žiakov ako 20. Museli sme ich preto presunúť do inej triedy, ale aj do iného ročníka, aby sa dodržal stanovený počet daný ministerstvom,“ uviedla riaditeľka Beáta Prečuchová. V Základnej škole na MPČĽ na vyučovanie nahlásili 124 žiakov, do školského klubu 44 a do materskej školy 89 detí.

 

Stravovanie v jedálňach podľa harmonogramu

Deti mohli nastúpiť do školy nielen 1. júna, ale je to možné aj vždy na začiatku ďalšieho týždňa. Napríklad, ak rodič prejaví záujem o školu v stredu, žiak môže nastúpiť v pondelok. Skupina môže byť menená až v nasledujúcom týždni. Dobrovoľné je aj ukončenie vyučovania. Stačí, ak zákonný zástupca písomne oznámi škole, že dieťa už nepríde.

V školách budú fungovať za dodržania predpísaných hygienických nariadení, pričom vychádzať budú z opatrení úradu verejného zdravotníctva, ako aj odporúčaní ministerstva školstva. Učiteľky majú ochranné štíty a pri vchode do budov denne deťom merajú teplotu, ako aj pomáhajú im s dezinfekciou rúk. Počas celého dňa upozorňujú žiakov na prísne dodržiavanie hygienických opatrení, min. 2-krát dopoludnia dezinfikujú priestory v budove, sociálne zariadenia, častejšie umývajú kľučky.

 Žiaci sa môžu stravovať v školských jedálňach, a to v skupinách, v ktorých sú spolu v triede, pričom je vypracovaný harmonogram. Zriaďovateľ zakúpil čističky vzduchu (germicídne žiariče) do jedálne, ktoré odstraňujú vírusy, baktérie a plesne, čím sa priestory jedálne stali bezpečnejšími.

 

Učitelia sa už na žiakov tešili

O vzdelávaní žiakov v rámci letnej školy v Brezne neuvažujú. „Žiaci sa počas zatvorenej prevádzky školy učili, učitelia pracovali. Všetci si zaslúžia prázdniny. A tí, ktorí nemali záujem pracovať, tí cez prázdniny do školy v lete neprídu. Ale budeme túto otázku riešiť na pedagogickej rade a v spolupráci so zriaďovateľom,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša Danka Katonová.

Na Pionierskej 2 budú postupovať v zmysle pokynov ministerstva školstva. Prázdniny využijú na renováciu sociálnych zariadení, ktorú už majú dávno naplánovanú, a na MPČĽ zatiaľ možnosť letnej školy neriešili.

 

Ako prijali možnosť výučby učitelia škôl

Danka Katonová, riaditeľka ZŠ s MŠ Karola Rapoša:

– Učitelia sa už tešili na žiakov, ktorí prišli do školy. On-line vyučovanie detí, ktoré nenastúpili, sa pravdepodobne zmení len na zadávanie úloh.

A čo dodať na záver? Tešme sa do školy, tešme sa na deti, na spolužiakov, tešme sa na učiteľov! Zachovajme chladnú hlavu, zdravý rozum a nehľadajme riziko za každým rohom. Nakazených na Slovensku je málo, opatrenia pomáhajú. Musíme začať povzbudzovať ľudí, aby žili plnohodnotný život (aj keď s usmerneniami s dôrazom na hygienické opatrenia) a nežili v strachu z choroby, lebo naozaj by sme sa museli báť už celý život.

 

Beáta Prečuchová, riaditeľka ZŠ s MŠ Pionierska 2:

– Mnohí učitelia sa už nevedeli dočkať, kedy sa stretnú osobne so svojimi žiakmi. Prosím rodičov, ktorých deti sa vzdelávajú v škole, aby dodržiavali pokyny zverejnené na webovej stránke školy. Prajem všetkým žiakom, učiteľom a rodičom veľa zdravia, trpezlivosti a vzájomnej tolerantnosti, aby sme úspešne zvládli koniec tohto ,,nezvyčajného“ školského roka.

 

Peter Macko, riaditeľ ZŠ s MŠ MPČĽ 35:

– Vyučujúci nástup do školy a možnosť výučby uvítali. Všetkým zamestnancom želám hlavne veľa duševného zdravia.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : ilustračné foto ZŠ Karola Rapoša


Novinkyviac

19.02.2024 10:38:14 Mesto Brezno

Na starom cintoríne rozširujú hrobové miesta

 V prvej etape výstavby na starom cintoríne pribudne štyridsať hrobových miest. S prácami by mali Technické ...

19.02.2024 10:37:27 Mesto Brezno

Technické služby sa popri iných činnostiach venujú aj oprave ciest

Od začiatku roka sa techničiari venujú aj oprave ciest a chodníkov. Začali na hlavných ťahoch, ktoré ...

19.02.2024 10:36:28 Kultúra a šport

V Brezne počas jarných prázdnin môžete s deťmi zavítať na športoviská alebo do kina

  V termíne od 19. do 25. februára si jarné prázdniny budú užívať aj deti v Brezne. ...

19.02.2024 10:34:08 Mesto Brezno

Na regionálnom združení miest a obcí Horehronia rezonovali témy zamerané na sociálnu oblasť

  V stredu 7. februára sa v hoteli Ďumbier uskutočnilo pracovné stretnutie členov Regionálneho združenia miest a obcí ...

15.02.2024 08:19:51 Mesto Brezno

Energia zo slnka už osvetľuje vnútrobloky aj v noci

V rámci rozsiahleho environmentálneho projektu, na ktorý Brezno získalo prostriedky z Nórskych grantov, vlani vo vybraných ...

14.02.2024 11:23:50 Mesto Brezno

V meste začali s opodstatneným výrubom drevín

Technické služby sa venujú aj orezávaniu a výrubu drevín v meste, ktorý realizujú na základe terénnych ...

12.02.2024 08:04:08 Mesto Brezno

Novinkou na Ulici Boženy Němcovej je nové verejné osvetlenie

Vlani v lete mesto začalo s realizáciou výstavby prvej etapy Cyklodoprava v meste Brezno – Ulica ...

12.02.2024 08:02:11 Mesto Brezno

Študenti Strednej odbornej školy techniky a služieb si prevzali certifikáty o ukončení mobility Erasmus plus

Certifikáty pri príležitosti úspešného ukončenia vzdelávacej mobility Erasmus plus si študenti Strednej odbornej školy techniky a ...

01.02.2024 11:57:22 Kultúra a šport

Spravujú najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. Len údržba ratraku ich stojí desaťtisíce eur

Lesné cesty v okolí horského sedla Čertovica sa v zime menia na raj pre bežkárov. Lesy ...

30.01.2024 12:06:39 Kultúra a šport

Dubček sa stal ľudskou tvárou socializmu. Na jeho počesť v Brezne otvoria výstavu

Od prvého februára si návštevníci breznianskej synagógy budú môcť pozrieť unikátnu výstavu venovanú vedúcej osobnosti Pražskej ...

29.01.2024 16:36:05 Kultúra a šport

Školičku korčuľovania majú prváci a druháci za sebou

Prváci a druháci všetkých základných škôl v Brezne sa učili korčuľovať a zdokonaľovať korčuliarske zručnosti. Hlavným ...

29.01.2024 16:35:26 Mesto Brezno

Vďaka odstráneným vrakom v Brezne sa uvoľnilo osem parkovacích miest

Mestská polícia rieši situáciu s vozidlami, ktoré sú dlhodobo odparkované na odstavných miestach, verejných priestranstvách mesta, ...

26.01.2024 13:17:53 Mesto Brezno

Slávnosť odovzdávania ocenení osobnostiam mesta spestrí vystúpenie sólistky orchestra Gustava Broma

 Pri príležitosti 79. výročia oslobodenia mesta Brezno sa v piatok 26. januára uskutočnia spomienkové oslavy. Tradične ...

22.01.2024 14:15:10 Mesto Brezno

Na radnici diskutovali so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity ako aj ministrom investícií

V Brezne privítali dve vzácne návštevy – vo štvrtok splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Alexandra ...

22.01.2024 14:13:35 Mesto Brezno

Epidemiologická situácia v okrese je nepriaznivá. Návštevy na oddeleniach nemocnice zakázali

Nemocnica s poliklinikou v Brezne zakázala návštevy pacientov. K opatreniu pristúpila pre zhoršenú epidemiologickú situáciu vo ...