Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

Zverejnené: 06.04.2020 14:57:40
obr: Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

V metropole Horehronia pripravujú rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré majú zmierniť dôsledky blížiacej sa recesie. O tom, ako koronavírus ovplyvní chod malého mesta v srdci Slovenska, sme sa porozprávali s primátorom Brezna Tomášom Abelom.

 

Všetko budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam.

TOMÁŠ ABEL

 

Keby vám niekto pred pár mesiacmi povedal, že život na celom svete paralyzuje neviditeľný nepriateľ, asi by ste mu odporučili odbornú pomoc... Dnes je však realita iná. Prebudili sme sa do zlého sna?

Samozrejme, takto to vnímame asi všetci. Pre ľudí to znamená značné obmedzenie ich bežného života a už dnes vieme, že dejiny tohto obdobia budeme hodnotiť pred a po pandémii. V histórii ľudstva to však nie je prvý raz. Ľudstvo sa z pandémiami muselo vždy vysporiadať a s rôznymi chorobami sa ľudia museli naučiť žiť. V tomto prípade ide však o niečo, čo súčasné generácie nezažili a o to väčší bude aj dopad na psychiku a premýšľanie ľudí. V tomto období je dôležitá ľudskosť, spolupatričnosť a pomoc tým, čo to najviac potrebujú. Verím tomu, že práve v tomto období mnohí ľudia začnú vnímať silnejšie hodnoty ako rodina, priateľstvo a podanie pomocnej ruky blížnym a susedom. Jednoznačné je, že nás všetkých čaká veľmi zložité a ťažké obdobie, ktoré bude mať dopad na všetky oblasti života. Práve preto a o to viac by sme mali byť disciplinovaní, zodpovední a zároveň ohľaduplní a nápomocní.

 

Okrem verejného zdravia sa v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu čoraz častejšie skloňujú aj jej ekonomické dopady... Čo bude Covid-19 znamenať pre Brezno?

Naša samospráva za posledných päť rokov hospodárila veľmi dobre a viackrát sme aj boli hodnotení ako jedno z najlepšie hospodáriacich miest. Celých päť rokov sme mali množstvo investícií, znásobili sme sociálne a komunálne služby a pustili sme sa do každej jednej oblasti podľa požiadavky našich obyvateľov. Pre mnohé mestá a inštitúcie sme boli vzorom hospodárenia a zároveň výrazného rozvoja. Z eurofondov a dotácií vlády a subjektov verejného sektora sme získali milióny eur. Táto situácia sa mení, ale mesto bude fungovať ďalej a budeme pracovať o to viac, aby sme väčšinu plánov zvládli.

 

Už koncom roka nebola finančná situácia samospráv v kontexte s prijatými vládnymi opatreniami príliš ružová a je zrejmé, že koronavírus spôsobí ďalšie výpadky z mestskej pokladnice. Vieme ich aspoň čiastočne kvantifikovať?

Podľa odhadov nám má tento rok vypadnúť až 30 % príjmov, čo je viac ako likvidačné a vo finančnom vyjadrení počítame s prepadom príjmov o viac ako 3 milióny eur a len na podielovej dani by to malo byť 2,2 milióna eur. Napriek tomu chceme a musíme dokončiť rozbehnuté eurofondové projekty a externe dotované projekty. Pred rokom až dvomi, keď sme investície spúšťali, nás ani nenapadlo, že by niečo takéto mohlo prísť a aj na výkyvy ekonomiky sme dobrým hospodárením boli pripravení. Toto je však iné a situácia, ktorá vznikla, je pre všetky samosprávy a celú spoločnosť extrémne náročná. Mnohé investície však budeme nútení preložiť, o čom som už informoval poslancov a budeme o tom rokovať. Dennodenne sedím niekoľko hodín s vedúcou ekonomického odboru, s prednostkou úradu a riaditeľmi organizácií či lesov a pripravujeme ekonomické opatrenia, ktoré nám doslova umožnia prežiť do konca roka. A áno, už minulý rok nám opatreniami vlády vypadlo z pokladnice 1,5 milióna eur a teraz nás dostihol neviditeľný nepriateľ, ktorého dôsledky budú ešte oveľa horšie. Všetko však budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam. Tí, čo so mnou spolupracujú a poznajú ma, vedia, že sedím a pracujem s problémom dovtedy, kým ho nevyriešim, a tak to bude aj teraz.

 

S akými riešeniami a úspornými opatreniami teda prichádzate?

Šetriť budeme na všetkých úrovniach a samozrejme, začal som od seba. Po dobu nevyhnutných opatrení si znižujem plat na zákonné minimum a teda o 40 % a túto časť vo výške 1500 eur mesačne venujem mestu a našim obyvateľom na nákup prostriedkov v boji proti pandémii. Mesto bude šetriť na výdavkoch na správu mesta, tovaroch a službách a odložíme nie nevyhnutné investície. O ďalších opatreniach budeme našich obyvateľov informovať po stanovisku Vlády SR, ako chce pomôcť samosprávam. Na základe vyjadrenia vlády pripravíme ďalšie riešenia.

 

Má breznianska samospráva k dispozícii finančnú rezervu?

Do minulého roka sme mali rezervu takmer 2 milióny eur, ktorú sme postupne rozpustili na obnovu škôlok a domova pre seniorov. Momentálne budeme pracovať s rezervou vo výške 256 200 eur. To však zďaleka nebude stačiť a rezervu vytvoríme hlavne ekonomickými opatreniami, ktoré sú v tejto situácii nevyhnutné. Takto vieme ušetriť ďalších viac ako milión eur.

 

Aký lepší a aký horší scenár očakávate?

Nedovolím si to odhadnúť, keďže to dnes nevedia ani odborníci a odhady mnohých sú veľmi odlišné. Myslím si však, že rozsah tejto krízy presiahne očakávania, ľudia budú opatrnejší a trh sa výrazne spomalí. V tejto situácii musí výrazne pomôcť štát a verím aj EÚ, ktorej sme súčasťou. Bez adresnej podpory štátu bude táto situácia nezvládnuteľná.

 

Myslíte v tejto neľahkej situácii pozitívne?

Ľudstvo sa vždy nejako vynašlo a verím, že to tak bude aj v tomto prípade. Myslím pozitívne v tom, že každý problém sa dá vyriešiť, len musíme spolupracovať, komunikovať, pomáhať si a robiť všetko pre to, aby sme to spoločne zvládli. Našou úlohou bude okrem toho, čo som spomínal, pripraviť aj množstvo opatrení podľa zákonných a faktických možností pre tých našich obyvateľov a zamestnávateľov, ktorí budú najviac postihnutí.

 

autor článku : Eva Šipošová| foto : MsÚ

 


Novinkyviac

06.06.2023 14:45:17 Kultúra a šport

Medzi deti prišli medvedík MiOli s kamarátmi či Dorotka z Fidorkova

    Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí mesto  venovalo ratolestiam krásny darček. Ponúklo im hudobno-tanečné ...

06.06.2023 14:42:49 Kultúra a šport

Na folklórnu nôtu to roztočilo Šťastné detstvo

   V piatok popoludní námestie ožilo folklórom. Súboristi zo Šťastného detstva ponúkli nádherný program, v ktorom ukázali, ...

06.06.2023 14:41:48 Mesto Brezno

Námestie pre mladých

    V Brezne to poriadne žilo aj v piatok dopoludnia. Žiaci a študenti sedenie v školských laviciach vymenili ...

06.06.2023 14:41:14 Kultúra a šport

Po roku pódium opäť aspoň patrilo aj najlepším športovcom Brezna

    Životné príbehy a dosiahnuté výsledky športovcov sú  inšpiráciou pre najmenších, ktorí o svojej budúcej ...

06.06.2023 14:39:15 Kultúra a šport

Ďakovné listy si prevzali aj jubilujúce kultúrne telesá

    Za všetku radosť a potešenie, ktorú pravidelne rozdávajú, si zaslúžili aplauz pred zaplneným námestím aj ...

06.06.2023 14:38:25 Mesto Brezno

V evanjelickom kostole posvätili opravené zvony, svietniky a do života uviedli nový zborový erb

    Dni mesta oficiálne skončili v sobotu, na druhý deň ráno sa však konala veľká slávnosť ...

06.06.2023 14:37:33 Mesto Brezno

Na mestských oslavách privítali aj delegácie zo zahraničia

   Zástupcovia družobných miest patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a ...

06.06.2023 14:36:21 Mesto Brezno

Námestie praskalo vo švíkoch. Hrali Heľenine oči, Kali, Piešová, Ščamba a Čerešenky, Duchoňovci a Hammel

    Brezňania oslávili dni mesta tak, ako sa patrí. Na námestí to poriadne žilo hudbou, ...

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...