Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

Zverejnené: 06.04.2020 14:57:40
obr: Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

V metropole Horehronia pripravujú rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré majú zmierniť dôsledky blížiacej sa recesie. O tom, ako koronavírus ovplyvní chod malého mesta v srdci Slovenska, sme sa porozprávali s primátorom Brezna Tomášom Abelom.

 

Všetko budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam.

TOMÁŠ ABEL

 

Keby vám niekto pred pár mesiacmi povedal, že život na celom svete paralyzuje neviditeľný nepriateľ, asi by ste mu odporučili odbornú pomoc... Dnes je však realita iná. Prebudili sme sa do zlého sna?

Samozrejme, takto to vnímame asi všetci. Pre ľudí to znamená značné obmedzenie ich bežného života a už dnes vieme, že dejiny tohto obdobia budeme hodnotiť pred a po pandémii. V histórii ľudstva to však nie je prvý raz. Ľudstvo sa z pandémiami muselo vždy vysporiadať a s rôznymi chorobami sa ľudia museli naučiť žiť. V tomto prípade ide však o niečo, čo súčasné generácie nezažili a o to väčší bude aj dopad na psychiku a premýšľanie ľudí. V tomto období je dôležitá ľudskosť, spolupatričnosť a pomoc tým, čo to najviac potrebujú. Verím tomu, že práve v tomto období mnohí ľudia začnú vnímať silnejšie hodnoty ako rodina, priateľstvo a podanie pomocnej ruky blížnym a susedom. Jednoznačné je, že nás všetkých čaká veľmi zložité a ťažké obdobie, ktoré bude mať dopad na všetky oblasti života. Práve preto a o to viac by sme mali byť disciplinovaní, zodpovední a zároveň ohľaduplní a nápomocní.

 

Okrem verejného zdravia sa v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu čoraz častejšie skloňujú aj jej ekonomické dopady... Čo bude Covid-19 znamenať pre Brezno?

Naša samospráva za posledných päť rokov hospodárila veľmi dobre a viackrát sme aj boli hodnotení ako jedno z najlepšie hospodáriacich miest. Celých päť rokov sme mali množstvo investícií, znásobili sme sociálne a komunálne služby a pustili sme sa do každej jednej oblasti podľa požiadavky našich obyvateľov. Pre mnohé mestá a inštitúcie sme boli vzorom hospodárenia a zároveň výrazného rozvoja. Z eurofondov a dotácií vlády a subjektov verejného sektora sme získali milióny eur. Táto situácia sa mení, ale mesto bude fungovať ďalej a budeme pracovať o to viac, aby sme väčšinu plánov zvládli.

 

Už koncom roka nebola finančná situácia samospráv v kontexte s prijatými vládnymi opatreniami príliš ružová a je zrejmé, že koronavírus spôsobí ďalšie výpadky z mestskej pokladnice. Vieme ich aspoň čiastočne kvantifikovať?

Podľa odhadov nám má tento rok vypadnúť až 30 % príjmov, čo je viac ako likvidačné a vo finančnom vyjadrení počítame s prepadom príjmov o viac ako 3 milióny eur a len na podielovej dani by to malo byť 2,2 milióna eur. Napriek tomu chceme a musíme dokončiť rozbehnuté eurofondové projekty a externe dotované projekty. Pred rokom až dvomi, keď sme investície spúšťali, nás ani nenapadlo, že by niečo takéto mohlo prísť a aj na výkyvy ekonomiky sme dobrým hospodárením boli pripravení. Toto je však iné a situácia, ktorá vznikla, je pre všetky samosprávy a celú spoločnosť extrémne náročná. Mnohé investície však budeme nútení preložiť, o čom som už informoval poslancov a budeme o tom rokovať. Dennodenne sedím niekoľko hodín s vedúcou ekonomického odboru, s prednostkou úradu a riaditeľmi organizácií či lesov a pripravujeme ekonomické opatrenia, ktoré nám doslova umožnia prežiť do konca roka. A áno, už minulý rok nám opatreniami vlády vypadlo z pokladnice 1,5 milióna eur a teraz nás dostihol neviditeľný nepriateľ, ktorého dôsledky budú ešte oveľa horšie. Všetko však budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam. Tí, čo so mnou spolupracujú a poznajú ma, vedia, že sedím a pracujem s problémom dovtedy, kým ho nevyriešim, a tak to bude aj teraz.

 

S akými riešeniami a úspornými opatreniami teda prichádzate?

Šetriť budeme na všetkých úrovniach a samozrejme, začal som od seba. Po dobu nevyhnutných opatrení si znižujem plat na zákonné minimum a teda o 40 % a túto časť vo výške 1500 eur mesačne venujem mestu a našim obyvateľom na nákup prostriedkov v boji proti pandémii. Mesto bude šetriť na výdavkoch na správu mesta, tovaroch a službách a odložíme nie nevyhnutné investície. O ďalších opatreniach budeme našich obyvateľov informovať po stanovisku Vlády SR, ako chce pomôcť samosprávam. Na základe vyjadrenia vlády pripravíme ďalšie riešenia.

 

Má breznianska samospráva k dispozícii finančnú rezervu?

Do minulého roka sme mali rezervu takmer 2 milióny eur, ktorú sme postupne rozpustili na obnovu škôlok a domova pre seniorov. Momentálne budeme pracovať s rezervou vo výške 256 200 eur. To však zďaleka nebude stačiť a rezervu vytvoríme hlavne ekonomickými opatreniami, ktoré sú v tejto situácii nevyhnutné. Takto vieme ušetriť ďalších viac ako milión eur.

 

Aký lepší a aký horší scenár očakávate?

Nedovolím si to odhadnúť, keďže to dnes nevedia ani odborníci a odhady mnohých sú veľmi odlišné. Myslím si však, že rozsah tejto krízy presiahne očakávania, ľudia budú opatrnejší a trh sa výrazne spomalí. V tejto situácii musí výrazne pomôcť štát a verím aj EÚ, ktorej sme súčasťou. Bez adresnej podpory štátu bude táto situácia nezvládnuteľná.

 

Myslíte v tejto neľahkej situácii pozitívne?

Ľudstvo sa vždy nejako vynašlo a verím, že to tak bude aj v tomto prípade. Myslím pozitívne v tom, že každý problém sa dá vyriešiť, len musíme spolupracovať, komunikovať, pomáhať si a robiť všetko pre to, aby sme to spoločne zvládli. Našou úlohou bude okrem toho, čo som spomínal, pripraviť aj množstvo opatrení podľa zákonných a faktických možností pre tých našich obyvateľov a zamestnávateľov, ktorí budú najviac postihnutí.

 

autor článku : Eva Šipošová| foto : MsÚ

 


Novinkyviac

28.11.2023 15:02:16 Mesto Brezno

Doktor Ján Zachar už päťdesiat rokov hrá na organe v evanjelických chrámoch

Na organe hrá už polstoročie. S kráľovským nástrojom je spätý od útleho detstva celým srdcom a ...

28.11.2023 15:01:07 Kultúra a šport

V synagóge spomínali na Ľudovíta Petránskeho a do života uviedli knihu Samuela Brečku

Synagóga v piatok podvečer otvorila svoje brány veľkolepému podujatiu, venovanému významným osobnostiam, breznianskym rodákom. Sakrálna pamiatka ...

28.11.2023 13:35:47 Mesto Brezno

Mesto je na zimnú údržbu ciest a chodníkov pripravené. Cieľom je, aby boli bezpečné

Zimnú údržbu ciest v správe mesta každoročne zabezpečujú Technické služby. Cieľom je, aby cesty a chodníky ...

27.11.2023 13:12:58 Mesto Brezno

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská odkladá.

Z dôvodu nízkych teplôt sa plánovaná rekonštrukcia ul. Hronská, ktorá sa mala realizovať tento týždeň odkladá. Vzhľadom ...

23.11.2023 15:19:24 Mesto Brezno

Kvitnúci cyklista aj 14 mestských lúk. Brezno reaguje na klimatickú zmenu

Menej hluku, prachu a slnečného žiarenia, viac vody, vlahy a rozmanitosti živočíšnych druhov. Centrum Horehronia sa ...

20.11.2023 12:04:53 Kultúra a šport

Brezno sa Mestom kultúry 2024 nestalo, no napriek tomu prinesie množstvo podujatí

    Je rozhodnuté. Titul Mesto kultúry 2024 získalo Humenné. Brezno napriek veľkej snahe s projektom Brány ...

20.11.2023 12:03:57 Mesto Brezno

Na Mazorníkove vysadili ovocné stromy

  BREZNO. Spojili príjemné s užitočným. Mesto Brezno v  spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov, Technickými službami, Lesmi ...

16.11.2023 12:02:51 Mesto Brezno

Mesto realizuje projekt modernizácie osvetlenia

  V rámci projektu modernizácie osvetlenia breznianska samospráva upravuje viac ako 1600 lámp a osádza 50 nových ...

16.11.2023 12:01:49 Kultúra a šport

Profesionálni jednotlivci, ale aj dobrovoľní hasiči zo Slovenska a Čiech si zmerali sily na námestí

   V sobotu to na námestí v Brezne poriadne žilo. Tentokrát netradične, konal sa 4. ročník Horehronského ...

13.11.2023 13:12:18 Mesto Brezno

Ako pokročili práce na Ulici B. Němcovej

Od leta na Ulici B. Němcovej vznikol nový chodník a cyklochodník, do konca novembra v rámci realizácie ...

13.11.2023 13:11:43 Kultúra a šport

Milým prekvapením Podstavekovej heligónky bol neskutočný talent štvorročný Filipko Kukuliak

   Skvelá atmosféra v mestskom dome kultúry, hra na heligónkach, spev i tanec, profesionálne moderátorské slovo, milé prekvapenie ...

10.11.2023 14:59:17 Mesto Brezno

Pomník umučených dostane dôstojnú podobu

      Počas Slovenského národného povstania fašistické vojská neďaleko Brezna chladnokrvne popravili 31 civilistov. ...

07.11.2023 16:13:17 Kultúra a šport

Projekt Brány do sveta, s ktorým Brezno bojuje o titul Mesto kultúry 2024, sa blíži do finále

Kto získa prestížny titul Mesto kultúry 2024? Čoskoro sa to dozvieme, pomaly sa blíži vyhlásenie výsledkov. ...

07.11.2023 16:11:55 Mesto Brezno

Sviatok Dušičiek je za nami. Nezabúdajme ani na životné prostredie

V stredu 1. novembra sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých, vo štvrtok Pamiatku zosnulých. Aj cintoríny ...

06.11.2023 20:45:48 Kultúra a šport

Seniorov potešili aj v Boženke

Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sa v Zariadení pre seniorov a denného stacionára Boženka uskutočnilo ...