Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

Zverejnené: 06.04.2020 14:57:40
obr: Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

V metropole Horehronia pripravujú rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré majú zmierniť dôsledky blížiacej sa recesie. O tom, ako koronavírus ovplyvní chod malého mesta v srdci Slovenska, sme sa porozprávali s primátorom Brezna Tomášom Abelom.

 

Všetko budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam.

TOMÁŠ ABEL

 

Keby vám niekto pred pár mesiacmi povedal, že život na celom svete paralyzuje neviditeľný nepriateľ, asi by ste mu odporučili odbornú pomoc... Dnes je však realita iná. Prebudili sme sa do zlého sna?

Samozrejme, takto to vnímame asi všetci. Pre ľudí to znamená značné obmedzenie ich bežného života a už dnes vieme, že dejiny tohto obdobia budeme hodnotiť pred a po pandémii. V histórii ľudstva to však nie je prvý raz. Ľudstvo sa z pandémiami muselo vždy vysporiadať a s rôznymi chorobami sa ľudia museli naučiť žiť. V tomto prípade ide však o niečo, čo súčasné generácie nezažili a o to väčší bude aj dopad na psychiku a premýšľanie ľudí. V tomto období je dôležitá ľudskosť, spolupatričnosť a pomoc tým, čo to najviac potrebujú. Verím tomu, že práve v tomto období mnohí ľudia začnú vnímať silnejšie hodnoty ako rodina, priateľstvo a podanie pomocnej ruky blížnym a susedom. Jednoznačné je, že nás všetkých čaká veľmi zložité a ťažké obdobie, ktoré bude mať dopad na všetky oblasti života. Práve preto a o to viac by sme mali byť disciplinovaní, zodpovední a zároveň ohľaduplní a nápomocní.

 

Okrem verejného zdravia sa v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu čoraz častejšie skloňujú aj jej ekonomické dopady... Čo bude Covid-19 znamenať pre Brezno?

Naša samospráva za posledných päť rokov hospodárila veľmi dobre a viackrát sme aj boli hodnotení ako jedno z najlepšie hospodáriacich miest. Celých päť rokov sme mali množstvo investícií, znásobili sme sociálne a komunálne služby a pustili sme sa do každej jednej oblasti podľa požiadavky našich obyvateľov. Pre mnohé mestá a inštitúcie sme boli vzorom hospodárenia a zároveň výrazného rozvoja. Z eurofondov a dotácií vlády a subjektov verejného sektora sme získali milióny eur. Táto situácia sa mení, ale mesto bude fungovať ďalej a budeme pracovať o to viac, aby sme väčšinu plánov zvládli.

 

Už koncom roka nebola finančná situácia samospráv v kontexte s prijatými vládnymi opatreniami príliš ružová a je zrejmé, že koronavírus spôsobí ďalšie výpadky z mestskej pokladnice. Vieme ich aspoň čiastočne kvantifikovať?

Podľa odhadov nám má tento rok vypadnúť až 30 % príjmov, čo je viac ako likvidačné a vo finančnom vyjadrení počítame s prepadom príjmov o viac ako 3 milióny eur a len na podielovej dani by to malo byť 2,2 milióna eur. Napriek tomu chceme a musíme dokončiť rozbehnuté eurofondové projekty a externe dotované projekty. Pred rokom až dvomi, keď sme investície spúšťali, nás ani nenapadlo, že by niečo takéto mohlo prísť a aj na výkyvy ekonomiky sme dobrým hospodárením boli pripravení. Toto je však iné a situácia, ktorá vznikla, je pre všetky samosprávy a celú spoločnosť extrémne náročná. Mnohé investície však budeme nútení preložiť, o čom som už informoval poslancov a budeme o tom rokovať. Dennodenne sedím niekoľko hodín s vedúcou ekonomického odboru, s prednostkou úradu a riaditeľmi organizácií či lesov a pripravujeme ekonomické opatrenia, ktoré nám doslova umožnia prežiť do konca roka. A áno, už minulý rok nám opatreniami vlády vypadlo z pokladnice 1,5 milióna eur a teraz nás dostihol neviditeľný nepriateľ, ktorého dôsledky budú ešte oveľa horšie. Všetko však budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam. Tí, čo so mnou spolupracujú a poznajú ma, vedia, že sedím a pracujem s problémom dovtedy, kým ho nevyriešim, a tak to bude aj teraz.

 

S akými riešeniami a úspornými opatreniami teda prichádzate?

Šetriť budeme na všetkých úrovniach a samozrejme, začal som od seba. Po dobu nevyhnutných opatrení si znižujem plat na zákonné minimum a teda o 40 % a túto časť vo výške 1500 eur mesačne venujem mestu a našim obyvateľom na nákup prostriedkov v boji proti pandémii. Mesto bude šetriť na výdavkoch na správu mesta, tovaroch a službách a odložíme nie nevyhnutné investície. O ďalších opatreniach budeme našich obyvateľov informovať po stanovisku Vlády SR, ako chce pomôcť samosprávam. Na základe vyjadrenia vlády pripravíme ďalšie riešenia.

 

Má breznianska samospráva k dispozícii finančnú rezervu?

Do minulého roka sme mali rezervu takmer 2 milióny eur, ktorú sme postupne rozpustili na obnovu škôlok a domova pre seniorov. Momentálne budeme pracovať s rezervou vo výške 256 200 eur. To však zďaleka nebude stačiť a rezervu vytvoríme hlavne ekonomickými opatreniami, ktoré sú v tejto situácii nevyhnutné. Takto vieme ušetriť ďalších viac ako milión eur.

 

Aký lepší a aký horší scenár očakávate?

Nedovolím si to odhadnúť, keďže to dnes nevedia ani odborníci a odhady mnohých sú veľmi odlišné. Myslím si však, že rozsah tejto krízy presiahne očakávania, ľudia budú opatrnejší a trh sa výrazne spomalí. V tejto situácii musí výrazne pomôcť štát a verím aj EÚ, ktorej sme súčasťou. Bez adresnej podpory štátu bude táto situácia nezvládnuteľná.

 

Myslíte v tejto neľahkej situácii pozitívne?

Ľudstvo sa vždy nejako vynašlo a verím, že to tak bude aj v tomto prípade. Myslím pozitívne v tom, že každý problém sa dá vyriešiť, len musíme spolupracovať, komunikovať, pomáhať si a robiť všetko pre to, aby sme to spoločne zvládli. Našou úlohou bude okrem toho, čo som spomínal, pripraviť aj množstvo opatrení podľa zákonných a faktických možností pre tých našich obyvateľov a zamestnávateľov, ktorí budú najviac postihnutí.

 

autor článku : Eva Šipošová| foto : MsÚ

 


Novinkyviac

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...

24.04.2024 20:11:26 Kultúra a šport

Už budúcu sobotu na námestí mladé talenty predvedú umenie dychovej hudby  

Milovníci dychovej hudby, potešíme vás skvelou správou. V sobotu 4. mája sa uskutoční tretí ročník festivalu ...

22.04.2024 12:00:09 Mesto Brezno

Deň narcisov. Hlavným spoluorganizátorom zbierky v  Brezne bol miestny odbor Živena

 Mestá a obce na Slovensku minulý štvrtok ožili žltým kvetom narcisu. Do zbierky na pomoc onkologickým ...

22.04.2024 11:59:00 Kultúra a šport

Mladí chalupkovci s muzikálom Dievčatko so zápalkami žnú úspechy na divadelnej scéne

Poriadne to vzali do svojich rúk a teraz sa tešia z úspechov. Muzikál Dievčatko so zápalkami ...