Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

Zverejnené: 06.04.2020 14:57:40
obr: Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

V metropole Horehronia pripravujú rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré majú zmierniť dôsledky blížiacej sa recesie. O tom, ako koronavírus ovplyvní chod malého mesta v srdci Slovenska, sme sa porozprávali s primátorom Brezna Tomášom Abelom.

 

Všetko budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam.

TOMÁŠ ABEL

 

Keby vám niekto pred pár mesiacmi povedal, že život na celom svete paralyzuje neviditeľný nepriateľ, asi by ste mu odporučili odbornú pomoc... Dnes je však realita iná. Prebudili sme sa do zlého sna?

Samozrejme, takto to vnímame asi všetci. Pre ľudí to znamená značné obmedzenie ich bežného života a už dnes vieme, že dejiny tohto obdobia budeme hodnotiť pred a po pandémii. V histórii ľudstva to však nie je prvý raz. Ľudstvo sa z pandémiami muselo vždy vysporiadať a s rôznymi chorobami sa ľudia museli naučiť žiť. V tomto prípade ide však o niečo, čo súčasné generácie nezažili a o to väčší bude aj dopad na psychiku a premýšľanie ľudí. V tomto období je dôležitá ľudskosť, spolupatričnosť a pomoc tým, čo to najviac potrebujú. Verím tomu, že práve v tomto období mnohí ľudia začnú vnímať silnejšie hodnoty ako rodina, priateľstvo a podanie pomocnej ruky blížnym a susedom. Jednoznačné je, že nás všetkých čaká veľmi zložité a ťažké obdobie, ktoré bude mať dopad na všetky oblasti života. Práve preto a o to viac by sme mali byť disciplinovaní, zodpovední a zároveň ohľaduplní a nápomocní.

 

Okrem verejného zdravia sa v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu čoraz častejšie skloňujú aj jej ekonomické dopady... Čo bude Covid-19 znamenať pre Brezno?

Naša samospráva za posledných päť rokov hospodárila veľmi dobre a viackrát sme aj boli hodnotení ako jedno z najlepšie hospodáriacich miest. Celých päť rokov sme mali množstvo investícií, znásobili sme sociálne a komunálne služby a pustili sme sa do každej jednej oblasti podľa požiadavky našich obyvateľov. Pre mnohé mestá a inštitúcie sme boli vzorom hospodárenia a zároveň výrazného rozvoja. Z eurofondov a dotácií vlády a subjektov verejného sektora sme získali milióny eur. Táto situácia sa mení, ale mesto bude fungovať ďalej a budeme pracovať o to viac, aby sme väčšinu plánov zvládli.

 

Už koncom roka nebola finančná situácia samospráv v kontexte s prijatými vládnymi opatreniami príliš ružová a je zrejmé, že koronavírus spôsobí ďalšie výpadky z mestskej pokladnice. Vieme ich aspoň čiastočne kvantifikovať?

Podľa odhadov nám má tento rok vypadnúť až 30 % príjmov, čo je viac ako likvidačné a vo finančnom vyjadrení počítame s prepadom príjmov o viac ako 3 milióny eur a len na podielovej dani by to malo byť 2,2 milióna eur. Napriek tomu chceme a musíme dokončiť rozbehnuté eurofondové projekty a externe dotované projekty. Pred rokom až dvomi, keď sme investície spúšťali, nás ani nenapadlo, že by niečo takéto mohlo prísť a aj na výkyvy ekonomiky sme dobrým hospodárením boli pripravení. Toto je však iné a situácia, ktorá vznikla, je pre všetky samosprávy a celú spoločnosť extrémne náročná. Mnohé investície však budeme nútení preložiť, o čom som už informoval poslancov a budeme o tom rokovať. Dennodenne sedím niekoľko hodín s vedúcou ekonomického odboru, s prednostkou úradu a riaditeľmi organizácií či lesov a pripravujeme ekonomické opatrenia, ktoré nám doslova umožnia prežiť do konca roka. A áno, už minulý rok nám opatreniami vlády vypadlo z pokladnice 1,5 milióna eur a teraz nás dostihol neviditeľný nepriateľ, ktorého dôsledky budú ešte oveľa horšie. Všetko však budeme musieť zvládnuť a inú možnosť si ani nepripúšťam. Tí, čo so mnou spolupracujú a poznajú ma, vedia, že sedím a pracujem s problémom dovtedy, kým ho nevyriešim, a tak to bude aj teraz.

 

S akými riešeniami a úspornými opatreniami teda prichádzate?

Šetriť budeme na všetkých úrovniach a samozrejme, začal som od seba. Po dobu nevyhnutných opatrení si znižujem plat na zákonné minimum a teda o 40 % a túto časť vo výške 1500 eur mesačne venujem mestu a našim obyvateľom na nákup prostriedkov v boji proti pandémii. Mesto bude šetriť na výdavkoch na správu mesta, tovaroch a službách a odložíme nie nevyhnutné investície. O ďalších opatreniach budeme našich obyvateľov informovať po stanovisku Vlády SR, ako chce pomôcť samosprávam. Na základe vyjadrenia vlády pripravíme ďalšie riešenia.

 

Má breznianska samospráva k dispozícii finančnú rezervu?

Do minulého roka sme mali rezervu takmer 2 milióny eur, ktorú sme postupne rozpustili na obnovu škôlok a domova pre seniorov. Momentálne budeme pracovať s rezervou vo výške 256 200 eur. To však zďaleka nebude stačiť a rezervu vytvoríme hlavne ekonomickými opatreniami, ktoré sú v tejto situácii nevyhnutné. Takto vieme ušetriť ďalších viac ako milión eur.

 

Aký lepší a aký horší scenár očakávate?

Nedovolím si to odhadnúť, keďže to dnes nevedia ani odborníci a odhady mnohých sú veľmi odlišné. Myslím si však, že rozsah tejto krízy presiahne očakávania, ľudia budú opatrnejší a trh sa výrazne spomalí. V tejto situácii musí výrazne pomôcť štát a verím aj EÚ, ktorej sme súčasťou. Bez adresnej podpory štátu bude táto situácia nezvládnuteľná.

 

Myslíte v tejto neľahkej situácii pozitívne?

Ľudstvo sa vždy nejako vynašlo a verím, že to tak bude aj v tomto prípade. Myslím pozitívne v tom, že každý problém sa dá vyriešiť, len musíme spolupracovať, komunikovať, pomáhať si a robiť všetko pre to, aby sme to spoločne zvládli. Našou úlohou bude okrem toho, čo som spomínal, pripraviť aj množstvo opatrení podľa zákonných a faktických možností pre tých našich obyvateľov a zamestnávateľov, ktorí budú najviac postihnutí.

 

autor článku : Eva Šipošová| foto : MsÚ

 


Novinkyviac

30.01.2023 14:27:48 Mesto Brezno

Technické služby aj vlani zrealizovali veľa dobrých vecí prospešných pre mesto a jeho obyvateľov

Technické služby Brezno bilancujú. Vlani zvládli zrealizovať všetky stanovené výzvy, ako i plnohodnotne poskytnúť služby obyvateľom mesta. ...

30.01.2023 14:27:07 Mesto Brezno

Spomienkovými oslavami si uctili pamiatku tých, ktorí položili život za našu slobodu

Tridsiaty prvý január 1945 sa stal pamätným a dôležitým dátumom pre obyvateľov Brezna, ktorí s radosťou vítali slobodu ...

30.01.2023 14:26:09 Mesto Brezno

V Brezne ocenili osobnosti mesta za rok 2022

Primátor Brezna ocenil osobnosti mesta za rok 2022. Na slávnostnom mestskom zastupiteľstve vo veľkej sále hotela ...

30.01.2023 14:25:05 Mesto Brezno

V hoteli Ďumbier kompletne renovujú izby

Mesto Brezno pokračuje v rekonštrukcii hotela Ďumbier. Po obnove fasády, strechy, žľabov, výmene okien, prišla na rad ...

30.01.2023 14:23:47 Mesto Brezno

Michaela Padúchová zo Športového streleckého klubu Brezno dosiahla nový slovenský rekord

Veľkolepý úspech zaznamenala v Holíči pretekárka Športového streleckého klubu Brezno Michaela Padúchová. S výkonom 424,4 bodu v disciplíne vzduchová ...

30.01.2023 14:20:04 Mesto Brezno

Mestský dom kultúry má dostať nový šat. Do užšieho kola súťaže postúpili štyri architektonické návrhy

Mesto Brezno vlani na konci roka vyhlásilo súťaž na spracovanie architektonického návrhu rekonštrukcie mestského domu kultúry. ...

25.01.2023 10:26:39 Mesto Brezno

Sabína Špániková: Baví ma posúvanie vlastných limitov

Má iba 15 rokov a už je slovenskou juniorskou šampiónkou v plávaní. Počas Európskeho olympijského festivalu mládeže ...

23.01.2023 10:35:33 Mesto Brezno

Jedným z krokov zlepšenia parkovacej politiky v meste je postupné znižovanie vyhradených parkovacích miest

Napriek tomu, že mesto Brezno každý rok rozširuje parkovacie miesta, stále je ich nedostatok. Z dôvodu lepšej ...

23.01.2023 10:34:34 Mesto Brezno

Referendum o zmene Ústavy SR je neplatné. V okrese Brezno bola účasť voličov necelých 32 percent

Na Slovensku sa v sobotu 21. januára konalo deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Týkalo sa zmeny ...

23.01.2023 10:33:38 Mesto Brezno

Priznanie k dani z nehnuteľnosti treba podať do konca januára

Mesto Brezno upozorňuje občanov, že do 31. januára treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti – pozemky, stavby, ...

23.01.2023 10:32:26 Mesto Brezno

Podporte petíciu za záchranu nemocnice v Brezne a jej zaradenie do II. úrovne

Tento týždeň v Brezne spúšťajú petíciu za zachovanie Nemocnice s poliklinikou Brezno, n. o., v celom jej doterajšom rozsahu ...

23.01.2023 10:31:31 Mesto Brezno

Prevádzka klziska na námestí už skončila

Radosť do Brezna prinieslo klzisko na námestí, ktoré fungovalo od polovice decembra. Jeho prevádzka už skončila, ...