Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Počas sviatkov sa bohoslužby v Brezne opäť uskutočnia bez účasti veriacich. Dostupné ale budú online

Zverejnené: 29.03.2021 15:09:14
obr: Počas sviatkov sa bohoslužby v Brezne opäť uskutočnia bez účasti veriacich. Dostupné ale budú online

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka. Aj tento rok však bude slávená bez účasti veriacich na bohoslužbách. O tom, ako sviatky budú prežívať v Brezne, porozprávali predstavitelia cirkví.

 

Vzhľadom na pretrvávajúci núdzový stav sa bohoslužby nemôžu konať v kostole za účasti veriacich. Ako ich budete spolu s nimi prežívať na diaľku?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Sú to už tretie sviatky v poradí, ktoré budú netradičné. Ako sa nám počas nich osvedčilo, budeme služby Božie vysielať „tradične“ prostredníctvom našej stránky ECAV Brezno na známej sociálnej sieti. Teším sa zo spolupráce s bratom farárom Vladimírom Ticháňom z Kokavy nad Rimavicou, s ktorým spolupracujeme na prenosoch služieb Božích od konca januára. Služby Božie počas sviatkov budeme vysielať striedavo z breznianskeho a kokavského chrámu Božieho. Spojíme tak dve spoločenstvá evanjelikov a k sledovaniu pozývam aj milých čitateľov.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: – Dúfali sme, že trajektória pandémie sa do sviatkov zmení k lepšiemu, no zvykáme si na to, že všetko je stále rovnako. Je to už dlho, myslím, to fungovanie v núdzovom režime. V tom sme na rovnako s inými oblasťami života – obchodmi, službami, športom aj kultúrou. Aj keď spoločenstvo veriacich, zhromaždené v liturgickom priestore sa nedá nahradiť, predsa len oproti spomínaným iným oblastiam nášho života vieme vieru prežívať aj individuálne. Je to ale v danej situácii ťažšie. Spoločné stretávanie totiž pomáha aj individuálnemu prežívaniu, ktoré sa teraz v mnohých prípadoch mení na vytrvalostný zápas o prežitie. Máme však dobrých veriacich, ktorí nezabúdajú na spoločenstvo a napriek tomuto stavu vnímame, že sme „v kontakte“ a aj takto na diaľku prežívame svoju vieru spoločne.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Tak, ako každé sviatky, aj tieto budeme prežívať v slávení obradov. Ako aj minulý rok, budú bez účasti ľudí, no na celistvosť slávenia obradov jednotlivých dní to nemá žiaden vplyv. Je vzájomne bolestné, že nemôžeme spolu s veriacimi sláviť sviatky. Ako alternatíva pre veriacich, hoci si uvedomujem, že nie dokonalá, sa ponúka sledovanie médií – internet, TV Logos a TV Zemplín, na ktorých budú prenášané v priamom prenose z katedrálnych chrámov gréckokatolíckej cirkvi jednotlivé liturgické obrady Paschy. To, čo nás počas tých dní zjednotí, je viera v to tajomstvo, ktoré sa v jednotlivý deň slávenia Veľkej noci sprítomňuje. Vo Veľký (zelený) štvrtok je to tajomstvo kňazstva a eucharistie, vo Veľký piatok – tajomstvo vykúpenia človeka láskou Boha, ktorá je zjavená na kríži. Vo Veľkú sobotu je to tajomstvo Božieho hrobu a zostúpenia do predpeklia. Nedeľa – Veľký a svetlý deň Kristovej Paschy – tajomstvo zmŕtvychvstania.

 

Vlaňajšie aj tohtoročné veľkonočné sviatky sa zapíšu do dejín ako výrazne odlišné od tých predchádzajúcich. Čo vám opäť najviac bude chýbať?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Ako tradične spomínam, najviac mi bude chýbať spoločenstvo, prežívaná radosť zo zvesti Veľkej noci s ľuďmi, ktorí tvoria cirkev. Budú mi chýbať objatia, stisky rúk, pocit ľudskej blízkosti a spolupatričnosti. Verím, že takéto sviatky zažívame poslednýkrát.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: - Čo sa týka konkrétne veľkonočných sviatkov, tak verejná spoločná bohoslužba je v tomto prípade skutočne nenahraditeľná. Sú to jediné sviatky v roku, kde liturgia má svoj vlastný charakter, ktorý je plný symbolov a teda potrebuje aj tú druhú stranu – človeka, ktorý to vníma a je na tom účastný. V tomto smere je kontakt pomocou online prenosov naozaj len službou, ktorá ako tak udržuje ľudí v bdelosti viery. Preto sa aj snažíme ľudí povzbudzovať, aby sa sústredili na to, že máme skutočné spoločenstvo „v Duchu“, nielen mediálne.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Spoločenstvo veriacich v chráme.

 

Aké veľkonočné posolstvo odkazujete všetkým ľuďom?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Pán Ježiš zomrel na kríži a vstal z mŕtvych za nás. Pamätajme na to v každej chvíli a prenesme túto realitu aj do našich životov. Keď sa za nás On obetoval, dokážme aj my byť empatickí, súcitní, chápaví, nápomocní a zdieľajúci sa s inými ľuďmi. Žijeme v ťažkej dobe. Každý niekoho, alebo niečo stráca. O to viac potrebujeme vzájomnú blízkosť a lásku, a nie konflikty, nezhody a nepokoj. Prajem nám, aby aj nadchádzajúca Veľká noc pomohla nám uvedomiť si to.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: - Veľkonočným sviatkom predchádza prípravné obdobie pôstu. Ten má vytvoriť istý priestor v duši človeka pre „hlad“ po inom pokrme, než je len ten pozemský. V týchto obmedzených podmienkach chcem všetkým popriať veľa odvahy, trpezlivosti a vytrvalosti v nesení tejto obety, ktorá sa môže premeniť na ovocie lásky, tolerancie a pomoci iným.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Najväčším problémom človeka nie je pandémia, ktorú prežívame vyše roka, ale hriech, ktorý nás otročí už tisícročia. Hriech je príčinou každého smútku, nešťastia, utrpenia a v konečnom dôsledku aj smrti človeka. Smrť je totiž údel človeka, ako následok hriechu. Sviatky Paschy prinášajú posolstvo o Božej láske. Hriech sa pre Boha nestal prekážkou k tomu, aby nás prestal mať rád. Táto skutočnosť stojí v centre pri slávení veľkonočných sviatkov. Všetko, čo Boh urobil, urobil z lásky k človeku. Ak uveríme tejto láske – začne sa riešiť skutočný problém, ktorý máme všetci. Záleží len na každom jednom z nás, či uveríme v lásku, ktorá je mocnejšia než smrť...

 

autor článku : Monika Dolňanová | ilustračné foto


Novinkyviac

23.02.2024 15:25:15 Mesto Brezno

O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Vetrové kalamity, extrémne suchá, premnožený podkôrny hmyz. To je len zlomok problémov, s ktorými sa vo ...

23.02.2024 15:24:07 Mesto Brezno

V altánku pri soche uja Libiča pribudlo príjemné posedenie

Ujo Libič bol stelesnením dobra. Celý život zasvätil službe iným, bez úmyslu ukázať sa, či bez ...

23.02.2024 15:23:15 Kultúra a šport

Maestro Janko Siroma rozozvučal organ v evanjelickom kostole

V sobotu 17. februára sa v Brezne uskutočnil Pôstny organový recitál. Píšťaly druhého najväčšieho organu v ...

19.02.2024 10:38:14 Mesto Brezno

Na starom cintoríne rozširujú hrobové miesta

 V prvej etape výstavby na starom cintoríne pribudne štyridsať hrobových miest. S prácami by mali Technické ...

19.02.2024 10:37:27 Mesto Brezno

Technické služby sa popri iných činnostiach venujú aj oprave ciest

Od začiatku roka sa techničiari venujú aj oprave ciest a chodníkov. Začali na hlavných ťahoch, ktoré ...

19.02.2024 10:36:28 Kultúra a šport

V Brezne počas jarných prázdnin môžete s deťmi zavítať na športoviská alebo do kina

  V termíne od 19. do 25. februára si jarné prázdniny budú užívať aj deti v Brezne. ...

19.02.2024 10:34:08 Mesto Brezno

Na regionálnom združení miest a obcí Horehronia rezonovali témy zamerané na sociálnu oblasť

  V stredu 7. februára sa v hoteli Ďumbier uskutočnilo pracovné stretnutie členov Regionálneho združenia miest a obcí ...

15.02.2024 08:19:51 Mesto Brezno

Energia zo slnka už osvetľuje vnútrobloky aj v noci

V rámci rozsiahleho environmentálneho projektu, na ktorý Brezno získalo prostriedky z Nórskych grantov, vlani vo vybraných ...

14.02.2024 11:23:50 Mesto Brezno

V meste začali s opodstatneným výrubom drevín

Technické služby sa venujú aj orezávaniu a výrubu drevín v meste, ktorý realizujú na základe terénnych ...

12.02.2024 08:04:08 Mesto Brezno

Novinkou na Ulici Boženy Němcovej je nové verejné osvetlenie

Vlani v lete mesto začalo s realizáciou výstavby prvej etapy Cyklodoprava v meste Brezno – Ulica ...

12.02.2024 08:02:11 Mesto Brezno

Študenti Strednej odbornej školy techniky a služieb si prevzali certifikáty o ukončení mobility Erasmus plus

Certifikáty pri príležitosti úspešného ukončenia vzdelávacej mobility Erasmus plus si študenti Strednej odbornej školy techniky a ...

01.02.2024 11:57:22 Kultúra a šport

Spravujú najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. Len údržba ratraku ich stojí desaťtisíce eur

Lesné cesty v okolí horského sedla Čertovica sa v zime menia na raj pre bežkárov. Lesy ...

30.01.2024 12:06:39 Kultúra a šport

Dubček sa stal ľudskou tvárou socializmu. Na jeho počesť v Brezne otvoria výstavu

Od prvého februára si návštevníci breznianskej synagógy budú môcť pozrieť unikátnu výstavu venovanú vedúcej osobnosti Pražskej ...

29.01.2024 16:36:05 Kultúra a šport

Školičku korčuľovania majú prváci a druháci za sebou

Prváci a druháci všetkých základných škôl v Brezne sa učili korčuľovať a zdokonaľovať korčuliarske zručnosti. Hlavným ...

29.01.2024 16:35:26 Mesto Brezno

Vďaka odstráneným vrakom v Brezne sa uvoľnilo osem parkovacích miest

Mestská polícia rieši situáciu s vozidlami, ktoré sú dlhodobo odparkované na odstavných miestach, verejných priestranstvách mesta, ...