Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Počas sviatkov sa bohoslužby v Brezne opäť uskutočnia bez účasti veriacich. Dostupné ale budú online

Zverejnené: 29.03.2021 15:09:14
obr: Počas sviatkov sa bohoslužby v Brezne opäť uskutočnia bez účasti veriacich. Dostupné ale budú online

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka. Aj tento rok však bude slávená bez účasti veriacich na bohoslužbách. O tom, ako sviatky budú prežívať v Brezne, porozprávali predstavitelia cirkví.

 

Vzhľadom na pretrvávajúci núdzový stav sa bohoslužby nemôžu konať v kostole za účasti veriacich. Ako ich budete spolu s nimi prežívať na diaľku?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Sú to už tretie sviatky v poradí, ktoré budú netradičné. Ako sa nám počas nich osvedčilo, budeme služby Božie vysielať „tradične“ prostredníctvom našej stránky ECAV Brezno na známej sociálnej sieti. Teším sa zo spolupráce s bratom farárom Vladimírom Ticháňom z Kokavy nad Rimavicou, s ktorým spolupracujeme na prenosoch služieb Božích od konca januára. Služby Božie počas sviatkov budeme vysielať striedavo z breznianskeho a kokavského chrámu Božieho. Spojíme tak dve spoločenstvá evanjelikov a k sledovaniu pozývam aj milých čitateľov.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: – Dúfali sme, že trajektória pandémie sa do sviatkov zmení k lepšiemu, no zvykáme si na to, že všetko je stále rovnako. Je to už dlho, myslím, to fungovanie v núdzovom režime. V tom sme na rovnako s inými oblasťami života – obchodmi, službami, športom aj kultúrou. Aj keď spoločenstvo veriacich, zhromaždené v liturgickom priestore sa nedá nahradiť, predsa len oproti spomínaným iným oblastiam nášho života vieme vieru prežívať aj individuálne. Je to ale v danej situácii ťažšie. Spoločné stretávanie totiž pomáha aj individuálnemu prežívaniu, ktoré sa teraz v mnohých prípadoch mení na vytrvalostný zápas o prežitie. Máme však dobrých veriacich, ktorí nezabúdajú na spoločenstvo a napriek tomuto stavu vnímame, že sme „v kontakte“ a aj takto na diaľku prežívame svoju vieru spoločne.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Tak, ako každé sviatky, aj tieto budeme prežívať v slávení obradov. Ako aj minulý rok, budú bez účasti ľudí, no na celistvosť slávenia obradov jednotlivých dní to nemá žiaden vplyv. Je vzájomne bolestné, že nemôžeme spolu s veriacimi sláviť sviatky. Ako alternatíva pre veriacich, hoci si uvedomujem, že nie dokonalá, sa ponúka sledovanie médií – internet, TV Logos a TV Zemplín, na ktorých budú prenášané v priamom prenose z katedrálnych chrámov gréckokatolíckej cirkvi jednotlivé liturgické obrady Paschy. To, čo nás počas tých dní zjednotí, je viera v to tajomstvo, ktoré sa v jednotlivý deň slávenia Veľkej noci sprítomňuje. Vo Veľký (zelený) štvrtok je to tajomstvo kňazstva a eucharistie, vo Veľký piatok – tajomstvo vykúpenia človeka láskou Boha, ktorá je zjavená na kríži. Vo Veľkú sobotu je to tajomstvo Božieho hrobu a zostúpenia do predpeklia. Nedeľa – Veľký a svetlý deň Kristovej Paschy – tajomstvo zmŕtvychvstania.

 

Vlaňajšie aj tohtoročné veľkonočné sviatky sa zapíšu do dejín ako výrazne odlišné od tých predchádzajúcich. Čo vám opäť najviac bude chýbať?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Ako tradične spomínam, najviac mi bude chýbať spoločenstvo, prežívaná radosť zo zvesti Veľkej noci s ľuďmi, ktorí tvoria cirkev. Budú mi chýbať objatia, stisky rúk, pocit ľudskej blízkosti a spolupatričnosti. Verím, že takéto sviatky zažívame poslednýkrát.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: - Čo sa týka konkrétne veľkonočných sviatkov, tak verejná spoločná bohoslužba je v tomto prípade skutočne nenahraditeľná. Sú to jediné sviatky v roku, kde liturgia má svoj vlastný charakter, ktorý je plný symbolov a teda potrebuje aj tú druhú stranu – človeka, ktorý to vníma a je na tom účastný. V tomto smere je kontakt pomocou online prenosov naozaj len službou, ktorá ako tak udržuje ľudí v bdelosti viery. Preto sa aj snažíme ľudí povzbudzovať, aby sa sústredili na to, že máme skutočné spoločenstvo „v Duchu“, nielen mediálne.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Spoločenstvo veriacich v chráme.

 

Aké veľkonočné posolstvo odkazujete všetkým ľuďom?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: – Pán Ježiš zomrel na kríži a vstal z mŕtvych za nás. Pamätajme na to v každej chvíli a prenesme túto realitu aj do našich životov. Keď sa za nás On obetoval, dokážme aj my byť empatickí, súcitní, chápaví, nápomocní a zdieľajúci sa s inými ľuďmi. Žijeme v ťažkej dobe. Každý niekoho, alebo niečo stráca. O to viac potrebujeme vzájomnú blízkosť a lásku, a nie konflikty, nezhody a nepokoj. Prajem nám, aby aj nadchádzajúca Veľká noc pomohla nám uvedomiť si to.

 

Dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč: - Veľkonočným sviatkom predchádza prípravné obdobie pôstu. Ten má vytvoriť istý priestor v duši človeka pre „hlad“ po inom pokrme, než je len ten pozemský. V týchto obmedzených podmienkach chcem všetkým popriať veľa odvahy, trpezlivosti a vytrvalosti v nesení tejto obety, ktorá sa môže premeniť na ovocie lásky, tolerancie a pomoci iným.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: – Najväčším problémom človeka nie je pandémia, ktorú prežívame vyše roka, ale hriech, ktorý nás otročí už tisícročia. Hriech je príčinou každého smútku, nešťastia, utrpenia a v konečnom dôsledku aj smrti človeka. Smrť je totiž údel človeka, ako následok hriechu. Sviatky Paschy prinášajú posolstvo o Božej láske. Hriech sa pre Boha nestal prekážkou k tomu, aby nás prestal mať rád. Táto skutočnosť stojí v centre pri slávení veľkonočných sviatkov. Všetko, čo Boh urobil, urobil z lásky k človeku. Ak uveríme tejto láske – začne sa riešiť skutočný problém, ktorý máme všetci. Záleží len na každom jednom z nás, či uveríme v lásku, ktorá je mocnejšia než smrť...

 

autor článku : Monika Dolňanová | ilustračné foto


Novinkyviac

18.06.2024 14:04:36 Kultúra a šport

Organizačné pokyny Paľo Habera & TEAM TOUR 100

  Ďakujeme všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na jedinečný koncert Paľo Habera & TEAM TOUR 100 ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...

13.06.2024 13:36:02 Mesto Brezno

V ponuke chýbali pohľadnice Brezna a tak si vyrobili vlastné  

Nedostatok klasických suvenírov s motívmi horehronskej metropoly bol natoľko veľký, že sa ich rozhodli vyrobiť sami. ...

12.06.2024 13:27:53 Mesto Brezno

Seniori sa vrátili do detstva nielen v spomienkach

Starší človek sa v myšlienkach veľmi rád vracia do detstva. Možno aj preto, lebo je pre ...

11.06.2024 14:28:09 Mesto Brezno

V synagóge zablahoželali víťazom medzinárodnej kresliarskej súťaže O Bomburovu šabľu

Heslom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu je od samotného začiatku Za trvalý ...

11.06.2024 14:27:23 Mesto Brezno

Na nábreží Hrona bolo v sobotu veselo. O skvelú zábavu sa postaral Dychový orchester Brezno

Breznianska dychovka v priestoroch na nábreží Hrona ponúkla jedinečný koncert s názvom Na promenáde. Cieľom bolo ...

11.06.2024 14:25:53 Mesto Brezno

Maťko a Leo za Malý Veľký čin roka získali ocenenie a stretli sa s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Štvrtáci zo Základnej školy Pionierska 2 Maťko Kuvik a Leo Lauro sú malí - veľkí hrdinovia. ...

03.06.2024 13:49:26 Kultúra a šport

Úsmev pri Základnej umeleckej škole potešil návštevníkov nádherným spevom

Počasie trochu potrápilo organizátorov podujatia piatok popoludní, kedy sa rozpršalo. Nič to však nezmenilo na programe, ...

03.06.2024 13:48:33 Kultúra a šport

Ďakovný list si prevzala aj spevácka skupina Senior

Podobnej pocty ako športovcom sa v sobotu dostalo aj jubilujúcemu kolektívu – speváckej skupine Senior pri ...

03.06.2024 13:44:43 Kultúra a šport

Žiaci a študenti breznianskych škôl ukázali, že sú veľmi talentovaní

V piatok dopoludnia námestie patrilo mladým. Žiaci a študenti predviedli svoj talent, šikovnosť, zmerali si sily ...

03.06.2024 13:42:58 Kultúra a šport

Medzinárodný deň detí. Najmenších potešila obľúbená dvojica Paci Pac aj vláčik Bomburáčik

Počas mestských osláv si v Brezne pripomenuli aj Medzinárodný deň detí, ktorý vyšiel na sobotu. Na ...