Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Ondrejský jarmok už klope na dvere

Zverejnené: 16.11.2023 12:03:45
obr: Ondrejský jarmok už klope na dvere

Od konca 15. storočia sa v Brezne každý rok, okrem dvoch pandemických, koná tradičný Ondrejský jarmok. Keďže je bohatý nielen na ponuku ľudových výrobkov, ale aj typických jarmočných špecialít, mnohí si už bez neho nevedia záver novembra ani predstaviť.

 

Aj tento rok čaká na návštevníkov množstvo tovarov, služieb, hudby, ale aj zabíjačkovej kapustnice a nefalšovaných dolnozemských klobás.

Dve stovky predajcov

Od 30. novembra do 2. decembra zavládne na Horehroní pravá jarmočná atmosféra. V jeho centre totiž opäť po roku vypukne nákupná horúčka zvaná Ondrejský jarmok. Na jeho 533. ročník zavíta približne 200 predajcov, medzi ktorými nebudú chýbať košikári, drevári, keramikári, drotári, pernikári, kožušinári a ďalší remeselníci z celého Slovenska, ale aj Čiech, Poľska a Maďarska. Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na ukážky výroby ručne tkaných kobercov, háčkovaných hračiek, pletenia košíkov, dlabanie misiek, drotárske remeslo aj kovotepectvo.

V remeselnej zóne na južnej strane námestia sa po novom bude dať občerstviť už len nápojmi, vianočným punčom, kávou a trdelníkmi, hlavnú gastro zónu so všetkými jarmočnými dobrotami však tradične nájdete v severnej časti námestia, kde zakotvia aj obľúbené kolotoče a zábavné atrakcie. K dispozícii budú verejné toalety, ako aj mobilné WC v mestskom parku, na námestí pri tribúne, na parkovisku Jednoty a v parku na Švermovej ulici. Stanovište záchrannej zdravotnej služby sa bude nachádzať pred mestským úradom.

Živá hudba a pravé dolnozemské klobásy

Hoci dnes už má jarmok inú podobu ako kedysi, aj po stáročiach si zachoval neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa okrem remeselníkov starajú aj rôzni hudobníci, speváci a pouliční umelci. Inak to nebude ani tentoraz. V piatok od 17.00 bude nakupovanie spríjemňovať ľudová hudba Kučeravý javor, ktorá návštevníkom zahrá a zaspieva priamo medzi stánkami. „Keďže Ondrejský jarmok je jeden z najstarších jarmokov na Slovensku, chceli sme sa vrátiť k pôvodným tradíciám, kedy umelci chodili pomedzi jarmočníkov a sprostredkovávali im dobrú náladu. Ľudia sa pri nich môžu pristaviť a zaspievať si s nimi, takže to bude oveľa živšie a autentickejšie,“ uviedol Andrej Barančok z organizačného výboru.

Sobotný program v parku na námestí bude od rána patriť príprave jedinečnej zabíjačkovej špeciality, ktorej výrobu návštevníkom priblížia zástupcovia partnerského mesta Nadlak. „Počas tohtoročnej oficiálnej návštevy v Rumunsku sme sa spriatelili aj s dolnozemskými Slovákmi žijúcimi v Srbsku v Báčskom Petrovci a po dohode s pánom primátorom sme sa rozhodli, že aj ich pozveme na Ondrejský jarmok a spolu s rumunskými priateľmi predvedú ukážku výroby tradičných dolnozemských klobás.“ Organizátori zároveň všetkým návštevníkom odporúčajú, aby prišli nalačno, pretože okrem klobás bude pre nich pripravená aj nefalšovaná zabíjačková kapustnica. O sprievodný program sa postarajú Krnohári a Veselí chlapci z Horehronia a súčasťou podujatia bude aj Trh regionálnych výrobcov, ktorý sa uskutoční 1. decembra od 10.00 do 17.00 vo veľkej sále Mestského hotela Ďumbier. Zmena programu je vyhradená.

Pozor na dopravné obmedzenia a zlodejov

Keďže v priebehu jarmoku je frekvencia chodcov na námestí podstatne vyššia ako inokedy, aj tento rok budú miestne komunikácie v centre Brezna pre motoristov uzavreté. V tejto súvislosti dôjde k obmedzeniu dopravy na viacerých uliciach. Od pondelka 27. novembra do nedele 3. decembra bude kvôli kolotočom uzavreté parkovisko na severovýchodnej strane námestia a od 30. novembra v čase od 5.00 do 24.00 dôjde k uzávere miestnych komunikácií na Námestí gen. M. R. Štefánika, Ulici Boženy Němcovej a časti Malinovského ulice od križovatky s Laskomerského, ktoré opäť sprejazdnia v sobotu 2. decembra po 20.00. Z uvedeného dôvodu mesto žiada majiteľov jednotlivých prevádzok, aby si zabezpečili zásobovanie do stredy 29. novembra. Cesta prvej triedy I/66 bude aj v čase konania jarmoku plne prejazdná.

Polícia zároveň upozorňuje, že pri veľkých podujatiach, akým Ondrejský jarmok bezpochyby je, sa zvyšuje aj pravdepodobnosť vreckových krádeží. Kupujúci by preto mali byť dostatočne obozretní, vyhnúť sa tlačeniciam a odkladať si hotovosť, platobné karty a doklady na bezpečné miesto do vnútorných vreciek odevu. V prípade, že ku krádeži predsa len dôjde, treba bezodkladne informovať najbližšiu policajnú hliadku, alebo zavolať na telefónne číslo 158.

EVA ŠIPOŠOVÁ

 

FOTO: MB


Novinkyviac

15.07.2024 10:50:49 Kultúra a šport

Degustácia kvalitných vín prilákala desiatky návštevníkov

Júlový program Breznianskeho kultúrneho leta pokračoval štvrtým ročníkom podujatia s názvom Víno z breznianskeho rínku. Lahodný ...

15.07.2024 10:42:08 Mesto Brezno

Brezno sa spamätáva z ničivej búrky. Obyvatelia počítajú škody

Rozbité strechy, okná a fasády, zničené autá, polámané stromy, zaplavené ulice a domy, neprejazdné cesty. To ...

10.07.2024 09:37:40 Kultúra a šport

Keď deti pomáhajú deťom, svet je krajší

Štvrtáci zo Základnej školy na Pionierskej 2 majú srdcia na správnom mieste. Výťažok z predaja vlastných ...

10.07.2024 09:37:00 Kultúra a šport

Prvé kolo tohtoročnej športiády prinieslo rekordnú účasť

Dopravné ihrisko na nábreží Hrona sa v uplynulú stredu stalo dejiskom prvého kola trojdielnej série športových ...

03.07.2024 13:45:37 Mesto Brezno

Na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili dotácie športovým a kultúrnym telesám

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, správy hlavnej kontrolórky, o výsledkoch hospodárenia organizácií ...

03.07.2024 13:40:21 Kultúra a šport

Breznianske kultúrne leto odštartovala Express party

Kultúrne leto v Brezne je tu! Začalo veľkou Express party na námestí, plnou skvelých tanečných hitov. ...

03.07.2024 13:37:02 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team boli fantastickí! Aréna praskala vo švíkoch

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko zažili fanúšikovia Paľa Habera a ...

03.07.2024 13:22:37 Mesto Brezno

V Základnej škole Karola Rapoša sa rozlúčili so svojou riaditeľkou, ktorá odchádza do dôchodku

V piatok 28. júna sa zatvorili brány základných aj stredných škôl. Žiaci sa na dva mesiace ...

25.06.2024 15:12:48 Kultúra a šport

Vyhliadkovú vežu nad Breznom opäť dobyli bežci

Pretekárov od extrémneho prekážkového behu na vrchol druhej najvyššej rozhľadne na Slovensku neodradilo ani nepriaznivé počasie. ...

24.06.2024 14:46:40 Mesto Brezno

Preventívne proti požiarom. Mestské lesy vybudovali ďalšiu vodnú nádrž

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej nedávno dokončili výstavbu ďalšej ...

17.06.2024 10:37:05 Kultúra a šport

Do Brezna dorazil Festival remeselného piva

Námestie ponúklo raj pre pivných nadšencov. K skvelej nálade prispel aj pestrý sprievodný program a hlavne ...

17.06.2024 10:36:04 Mesto Brezno

V záujme zlepšenia rozvoja mesta sa primátor už tradične stretol s občanmi

V Brezne sa už stalo tradíciou, že v záujme zlepšenia komunikácie a rozvoja mesta sa primátor ...

17.06.2024 10:34:33 Mesto Brezno

Banisko sa rozrástlo o predajný stánok a trasa k Vyhliadkovej veži o doplnkovú infraštruktúru

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie v spolupráci s mestom Brezno, ktoré sa pokladá za vstupnú ...

15.06.2024 18:41:05 Kultúra a šport

POZOR ZMENA - žumarovačka - zlaňovanie 16.6.2024

  Z dôvodu nepriaznivej predpovedi počasia na nedeľu sa zajtra žumarovačka - zlaňovanie veže neuskutoční a o ...

13.06.2024 13:57:05 Kultúra a šport

Centrum Horehronia opäť hostilo charitatívny cyklistický pelotón

Už po pätnásty raz putovali naprieč Slovenskom nadšenci cyklistiky, aby pomohli onkologicky chorým deťom a ich ...