Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Odberné miesta celoplošného testovania v Brezne fungovali na sto percent

Zverejnené: 03.11.2020 10:55:02
obr: Odberné miesta celoplošného testovania v Brezne fungovali na sto percent

S úderom 7. hodiny v sobotu 31. októbra celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 začalo aj v Brezne. K dispozícii bolo 20 odberných miest (na Hradbách nakoniec dve zlúčili do jedného) a tri mobilné jednotky.

 

BREZNO. V tomto projekte mesto splnilo úlohy po stránke materiálnej, personálnej, dokonca si zabezpečilo aj zdravotnícky personál.

 

Mesto urobilo veľký kus práce

So zostavením celoplošného testovania mali poriadny kus práce aj v Brezne. Rozdeliť cca 14 500 obyvateľov, aby sa vyhli dlhým radom, zostaviť odporúčané časy testovania s výpočtom a s ohľadom na priemerný čas testovania a počtu ľudí podľa abecedy ulíc, nebolo jednoduché. O tom, kedy, kto a kde sa môže dostaviť na testovanie, mesto informovalo prostredníctvom rôznych informačných kanálov, sociálnych sietí, rozhlasu, letákov do poštových stránok, informačných tabúľ a na webovej stránke.

Samospráva zriadila 20 odberných miest v rôznych častiach mesta, kde sa testovanie konalo od 7.00 do 22.00 s obedňajšou prestávkou od 12.00 do 13.00 a tiež od 17.00 do 18.00.

 

Primátor zabezpečil aj tri mobilné jednotky

Odberné miesta v Brezne, ktoré osobne v skorých ranných hodinách prešiel aj primátor Tomáš Abel, sa nachádzali len vo vonkajších priestoroch, a to v areáli minigolfu, Strednej odbornej školy techniky a služieb, Hotelovej akadémie, Základnej školy s materskou školou na Pionierskej 2, Mestského domu kultúry, Základnej umeleckej školy, Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej EBG, Základnej školy na MPČĽ, multifunkčného ihriska na 9. mája, Špeciálnej základnej školy na Mládežníckej ulici, PD družstva Ďumbier Podkoreňová, Motorestu Zadné Halny, na parkovisku zimného ako aj futbalového štadióna, na centrálnom parkovisku na Hradbách (kde nakoniec dve plánované miesta zlúčili do jedného), v areáli pred bývalou pekárňou na Ceste osloboditeľov.

 

Úderom 7. hodiny v sobotu 31. októbra bolo hlavne vďaka mestu všetko na sto percent pripravené a testovanie mohlo začať. Na každom odbernom mieste sa nachádzal tím zložený zo siedmich až ôsmich ľudí, medzi nimi aj príslušník štátnej polície, vojak, pomoc poskytla aj mestská polícia. Väčšinu zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov si mesto zabezpečilo vo vlastnej réžii, ako aj pre všetky odberné tímy zaistilo stravu – teplý obed, pitný režim a balíčky (bageta, ovocie, keks) venované sponzorsky od Coop Jednota, čo si všetci veľmi vážili, tento bonus navyše s veľkým poďakovaním prijali hlavne vojaci.

 

Nechýbali ani tri mobilné jednotky, ktoré zabezpečil primátor Tomáš Abel. Žiadať o ne mohli imobilní obyvatelia, ktorí sa nemali ako dopraviť na odberné miesta, onkologickí pacienti či ťažko zdravotne postihnutí (mentálne postihnutie, autizmus). Na základe žiadostí obyvateľov mesta zo zdravotných dôvodov tak v mieste bydliska otestovali celkovo 70 osôb. Pri ich registrácii pomáhala a vzhľadom na miestnu znalosť presun mobilných jednotiek na jednotlivé adresy zabezpečovala mestská polícia.

 

Odberné miesta v noci monitorovali kamery

Policajti, pracovníci mestskej polície rovnako ako aj desiatky zamestnancov mesta mali spoločný záujem, aby celoplošné testovanie bolo úspešné a prispelo k ochrane zdravia obyvateľov Brezna. Na statických odberných miestach pomáhalo päť policajtov mestskej polície a denne sedem členov mestskej občianskej poriadkovej služby. Pre mobilné testovacie tímy boli vyčlenení štyria policajti. „V nočnej dobe zo soboty na nedeľu sme posilnili výkon služby o ďalšiu hliadku s cieľom zamedziť poškodzovaniu alebo krádežiam materiálu a vybavenia na odberných miestach, aby nasledujúce ráno mohli odberné tímy pokračovať nerušene v práci. Na účely nočného monitorovania odberných miest sme upravili nastavenie niekoľkých kamier a zabezpečili nočnú službu na pracovisku mestského kamerového systému,“ povedal náčelník mestskej polície Július Štulajter.

 

V súvislosti s celoplošným testovaním v Brezne nedošlo k žiadnemu incidentu. „Len v nedeľu si situácia pred malou predajňou potravín blízko centra mesta vyžiadala opakovaný zásah polície, keď v čakajúcom rade nedodržiavali obyvatelia bezpečné odstupy.“

 

Na záver všetky odberné miesta vydenzifikovali dobrovoľní hasiči

Pomocnú a veľmi potrebnú ruku poskytol aj Dobrovoľný hasičský zbor Brezno-mesto. Ako informoval predseda DHZ Vladimír Hašan, v pohotovosti počas dňa bolo 6 členov aj pre prípadnú pomoc s logistikou, rozvozom materiálu alebo inou činnosťou podľa požiadaviek mesta. Nakoľko sa však všetko zvládalo, nebolo nutné ich povolať. Hlavnou činnosťou dobrovoľných hasičov bolo na záver testovania v Brezne vydenzifikovať všetky odberné miesta v sobotu aj v nedeľu. Na dezinfekciu použili prípravok Oxychlorine, ktorý aplikujú aj na vyčistenie verejného priestranstva s rozdielom, že na základe predpisu ju previedli o niečo koncentrovanejším roztokom.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomohli

O aktuálnom stave na odberných miestach na sociálnej sieti priebežne informoval primátor Tomáš Abel, pričom príspevky o dianí posielali aj obyvatelia. Situácia v Brezne počas uplynulého víkendu bola pokojná, ľudia, ktorí sa na testovaní zúčastnili, boli disciplinovaní a vzájomne ohľaduplní, za čo im primátor vyjadruje poďakovanie. „Ďakujem lekárom, sestričkám, záchranárom a ďalším zdravotníkom, administratívnym pracovníkom, dobrovoľníkom, vojakom, policajtom, môjmu skvelému tímu ľudí, ktorí to zvládali s prehľadom, logistiku a každý problém obratom vyriešili. Všetci odviedli veľký kus práce. Ďakujem všetkým, ktorí prišli, vydržali to, mali pochopenie a spoločne s nami to zvládli.“

 

Poďakovanie tiež patrí Erikovi Duhanovi – Motorstop Halny za prípravu a rozvoz obedov, Coop Jednote za 400 balíčkov pre odberné tímy a 11 členom Horskej záchrannej služby, väčšinou z Liptova.

 

O podrobných výsledkoch vláda bude informovať v pondelok 2. novembra, ako aj rozhodne o tom, či sa druhé kolo celoplošného testovania už tento víkend uskutoční.

 

Druhé kolo testovania bude aj v okrese Brezno

Výsledky testovania sumarizovalo 16 veliteľstiev Ozbrojených síl SR. Podľa štatistiky, ktorú poskytla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, pod veliteľstvo Zvolen spadal aj okres Brezno, tiež Lučenec, Veľký Krtíš, Zvolen, Detva, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Banská Bystrica a Krupina. Dovedna v okresoch 31. októbra otestovali 225 661 ľudí, z ktorých 1752 bolo pozitívnych (0,78 %).

 

Ako informoval primátor Tomáš Abel, v Brezne otestovali 11 600 ľudí,  z toho pozitívnych bolo 1,08%, cca. do 130 ľudí. Percento sa ráta z obyvateľov s trvalým pobytom 10 r. a až 65 r. + evidované prechodné pobyty a cudzinci (spolu cca 14 500). Štatistika nie je očistená o mladších ako 10 r., starších 65 r.+ a o cezpoľných, ktorí sa testovali v Brezne a tiež nezahŕňa testovanie v breznianskej nemocnici.

 

Cez víkend 7. a 8. novembra sa druhé kolo testovania uskutoční aj v okrese Brezno.

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : MsÚ


Novinkyviac

25.11.2020 13:53:12 Mesto Brezno

V Brezne začali s veľkou opravou zvonov veže evanjelického kostola

Cirkevný zbor ECAV Brezno pristúpil k veľkej oprave zvonov veže evanjelického kostola, ktorá spočíva vo výmene sŕdc ...

25.11.2020 13:49:59 Mesto Brezno

Testovanie na mobilnom odberovom mieste v prvých dňoch využilo 530 ľudí

Od minulého týždňa majú ľudia možnosť otestovať sa na ochorenie Covid-19 aj v budove bývalej transfúznej stanice ...

25.11.2020 13:47:42 Kultúra a šport

Svetlo sveta uzrel profilový album muzikálového speváka Martina Vetráka

Talentovaný spevák Martin Vetrák z Brezna radosť robí spevom na javisku, i mimo neho. Popri umeleckej dráhe sa ...

25.11.2020 13:44:53 Mesto Brezno

Niektorí žiaci sa opäť učia v škole

Do základných škôl v Brezne sa vrátili tí žiaci druhého stupňa zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých rodičia ...

25.11.2020 13:43:17 Kultúra a šport

Centrum športu opäť pokračuje

Slovenský zväz ľadového hokeja a mesto Brezno priniesli žiakom prvého stupňa unikátny projekt, ktorý odštartoval 5. októbra. ...

18.11.2020 07:04:46 Mesto Brezno

Brezno si 11. novembra v tichosti pripomenulo Deň vojnových veteránov

V stredu 11. novembra uplynulo 102 rokov odvtedy, čo skončila prvá svetová vojna. Nadobro utíchli zbrane ...

18.11.2020 07:03:24 Mesto Brezno

Breznianska samospráva plánuje výstavbu dvoch cyklotrás v intraviláne mesta

Poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve schválili podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu dvoch ďalších ...

18.11.2020 07:01:53 Mesto Brezno

Mobilné odberové miesto už aj v Brezne. K dispozícii je v budove bývalej transfúznej stanice

Personálna situácia v breznianskej nemocnici je stále vážna, no postupne sa stabilizuje. Minulý týždeň bolo hospitalizovaných 17 ...

12.11.2020 13:36:03 Mesto Brezno

Technické služby začnú s výrubom drevín po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutí

Technické služby s dodržaním všetkých epidemiologických opatrení robia takmer všetky práce ako doposiaľ. Výrub drevín povolený od ...

12.11.2020 13:34:41 Mesto Brezno

V druhom kole testovania v Brezne bolo 77 pozitívnych

Druhé kolo celoplošného testovania začalo o ôsmej ráno aj v Brezne, pričom počet odberných miest bol totožný ako ...

12.11.2020 13:32:59 Mesto Brezno

Personálna situácia v nemocnici je stále veľmi vážna

V breznianskej nemocnici koncom minulého týždňa evidovali 49 Covid pozitívnych zdravotníkov a ďalších 9 bolo v povinnej karanténe. ...

04.11.2020 16:46:11 Mesto Brezno

Svetlo sveta uzrela nová publikácia o chate Štefáničke. Jej čítanie vás isto chytí za srdce

Štefánička – Chata Milana Rastislava Štefánika – to je názov novej publikácie, ktorú zostavil rodák z ...