Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Zverejnené: 23.02.2024 15:25:15
obr: O zelené bohatstvo mesta sa starajú už tri desaťročia

Vetrové kalamity, extrémne suchá, premnožený podkôrny hmyz. To je len zlomok problémov, s ktorými sa vo svojej 30-ročnej histórii museli popasovať Lesy mesta Brezno. Za ich dlhoročnú činnosť v prospech mesta im na slávnostnom zastupiteľstve poďakoval aj primátor Tomáš Abel.

 

Tridsiate výročie vzniku mestských lesov bolo spojené s oceňovaním tých, ktorí stáli pri ich zrode a vytrvali až dodnes.

Zopár faktov na úvod

Vznik Lesov mesta Brezno (LMB), ako príspevkovej organizácie, sa datuje od 1. 7. 1993, kedy došlo k prevzatiu lesného majetku patriaceho mestu od štátnych lesov. O dva roky na to bol zrušený Odštepný lesný závod Brezno, čím sa LMB stali jediným správcom lesov v katastrálnom území mesta. V roku 1997 začali v Michalovej so škôlkarskou činnosťou, teda s pestovaním vlastných sadeníc stromčekov určených na zalesňovanie porastov. Od štátnych lesov vtedy prevzali takmer deväť hektárov lesných škôlok. K prvému januáru nasledujúceho roka vznikla na základe uznesenia mestského zastupiteľstva spoločnosť s ručením obmedzeným Lesy mesta Brezno, s.r.o., so 100 % majetkovou účasťou mesta.

Do roku 2017 firma sídlila na Námestí gen. M. R. Štefánika, neskôr sa presťahovala do budovy Mestského domu kultúry na Švermovej ulici. V tom istom roku došlo k organizačnej zmene, kedy vzniklo polesie Brezno zlúčením nadlesí Čertovica, Bujakovo a Michalová, a zároveň začala prevádzka Expedičného skladu v Rohoznej, kde sa o dva roky na to presunulo aj sídlo spoločnosti. Prvým riaditeľom LMB bol Roman Rosiar a po ňom túto funkciu postupne prevzali Ján Longauer, Ladislav Gašpar, Milan Dolňan a Ján Lukáč, ktorý firmu vedie dodnes.

Nielen ťažba, ale aj pestovanie a ochrana

Hlavnou náplňou práce LMB je starostlivosť o les a jeho odborné obhospodarovanie vrátane pestovných a ťažbových činností, ako aj ochrana a zhodnocovanie lesného majetku mesta. Breznianski lesníci aktuálne hospodária na území v celkovej výmere viac ako 7600 hektárov v dvoch geomorfologických oblastiach. Do fatransko - tatranskej časti patria lesné pozemky v Nízkych Tatrách a Horehronskom podolí a do Slovenského rudohoria zase porasty vo Veporských vrchoch.

Mestské lesy sa teda rozprestierajú od hranice katastrálneho územia Brezna a Valaskej na západe až po Kozie chrbty, Ďumbier, Lajštroch, Čertovicu a Lenivú na severe. Hranica ďalej schádza na juh za Bujakovo až ku Hronu, odkiaľ pokračuje po Pohronskú Polhoru, Koreňovú a Hlbokú. Hospodárenie na takom rozsiahlom území umožňuje spoločnosti poskytovať prácu približne 30 kmeňovým zamestnancom a niekoľkým desiatkam externých živnostníkov v lesníckych činnostiach a odvoze dreva.

Ivan, Alžbeta a Žofia

Počas troch dekád neobišli mestské lesy ani živelné pohromy. Ôsmeho júla 1996 postihla porasty v Bujakove vetrová kalamita Ivan, ktorá bola známa zničením lesov v okolí Osrblia. Extrémnu silu vetra ukázala aj smršť menom Alžbeta, ktorá 19. novembra 2004 zasiahla porasty od Čertovice až po Mýto pod Ďumbierom. Prvotné odhady hovorili približne o 273 000 m3 kalamitnej hmoty, objem spracovanej kalamity však bol násobne vyšší.

V roku 2014 sa o slovo prihlásila víchrica Žofia, ktorá v doline Oravcová pod Čertovicou vyvrátila mladé ihličnany a na svahu Gápľa v Mlynnej zničila dospelý jedľovo-bukový porast. Pokračovala smerom na juhovýchod, kde spustošila aj lesy nad obcami Michalová a Pohronská Polhora. Silný vietor vtedy povyvracal a polámal stromy na ploche osem hektárov a spolu s roztrúsenou kalamitou spôsobil LMB škodu v rozsahu 10 000 m3. S následkami týchto kalamít, vrátane premnoženia podkôrneho hmyzu, sa mestské lesy vysporadúvajú dodnes.

Investície do rozvoja

Spoločnosť za ostatné roky výraznou mierou investuje do podpory cestovného ruchu. Okrem údržby a opráv lesných ciest sa venuje výstavbe altánkov a oddychových zón a rovnako participuje na rozvoji turistických, cyklistických a bežkárskych trás. Postupne tiež zrekonštruovala chaty Hlinka, Bachláč, Kabátová a Zubák, ktoré v súčasnosti slúžia na rekreačné účely.

Popri výstavbe samostatnej zvernice na Brezinkách, ktorú LMB sprevádzkovali počas uplynulého roka a ktorá slúži na poľovnícke obhospodarovanie jelenej, danielej a muflónej zveri, vybudovali nad objektom nemocnice v turisticko-rekreačnej zóne na Banisku násobne menšiu zvernicu určenú na farmový chov raticovej zveri. V jej okolí pre návštevníkov vybudovali altánky a osadili náučné tabule, interaktívne hracie prvky, nové smerovníky, lavičky, drevené sochy aj mostík cez potok v neďalekom historickom sade. Rekonštrukciou prešla tiež prehrádzka vodného toku v Michalovej a začalo sa aj s budovaním menšej hrádze v lokalite Mlynná. Obe budú okrem protipožiarnej plniť i protipovodňovú funkciu.

30 rokov v službách LMB

Na januárovom slávnostnom zastupiteľstve udelil primátor Tomáš Abel pri príležitosti 30. výročia založenia Lesov mesta Brezno Cenu primátora za ich dlhoročnú činnosť v prospech mesta. Individuálne ďakovné listy odovzdal trom zamestnancom spoločnosti Jánovi Krnáčovi, Miroslavovi Zigovi a Stanislavovi Jančovi, ktorí stáli pri jej zrode od začiatku a vytrvali v nej až do súčasnosti. Primátor im vo svojom mene, ako aj v mene všetkých obyvateľov Brezna vzdal hold a poďakoval za ich dôležitú prácu, ktorej bohatú úrodu budú žať nasledujúce generácie.

autor článku: Eva Šipošová | foto: Daniel Kliment


Novinkyviac

16.04.2024 17:23:47 Mesto Brezno

Brezno sa prispôsobuje zmene klímy. Aktívne, systematicky a zodpovedne

Efektívnymi projektovými opatreniami za takmer jeden a pol milióna eur, ktoré sa Breznu podarilo zrealizovať v ...

15.04.2024 15:29:07 Mesto Brezno

Technické služby už začali s prvým jarným kosením, pri práci im pomáhajú aj stroje

Technické služby sa naplno venujú úprave zelene v meste a o niečo skôr, ako po minulé ...

15.04.2024 15:26:57 Mesto Brezno

Miestny klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Brezne patrí medzi najaktívnejšie v rámci Slovenska

Členovia Miestneho klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne sa stretli na jarnej členskej schôdzi. Súčasťou ...

09.04.2024 16:05:21 Kultúra a šport

Paľo Habera a skupina Team to v júni v breznianskej Aréne poriadne rozprúdia

Neskutočná energia, najväčšie hity, jedinečná atmosféra a fantastický výkon! To všetko môžete zažiť v Aréne 26. ...

09.04.2024 16:03:19 Mesto Brezno

Samosprávy regiónu Horehronie hodnotili vlaňajší rok

Dňa 25. marca sa uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia na Táľoch. Primátor, starostovia ...

09.04.2024 16:01:41 Mesto Brezno

Od mája zaparkuje na Nálepkovej ulici viac vozidiel

Hneď po Veľkej noci sa Technické služby Brezno pustili do výstavby nových odstavných plôch. Celkovo 13 ...

08.04.2024 15:08:01 Mesto Brezno

V základných školách v Brezne slávnostne zapísali 215 budúcich prváčikov

Minulú stredu sa uskutočnil slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Budúcich školákov ...

08.04.2024 15:06:57 Mesto Brezno

Novým prezidentom Slovenskej republiky bude Peter Pellegrini. Podporili ho aj na Horehroní

Rozhodujúce kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok ...

08.04.2024 15:05:00 Mesto Brezno

Novovybudovanou kompostárňou sa zmení systém separácie odpadov

Breznianska samospráva úspešne pokračuje vo výstavbe novej kompostárne s modernými technológiami. Práce ukončí v júni tohto roku. ...

02.04.2024 15:52:35 Mesto Brezno

Zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Brezne

Poslanci vzali na vedomie úpravu dvoch všeobecne záväzných nariadení, okrem iného rokovali aj o návrhu na ...

02.04.2024 15:51:36 Mesto Brezno

Nová dotačná výzva má podporiť rozvoj občianskej vybavenosti a služieb v okrese Brezno

V posledný marcový štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom ...

26.03.2024 15:42:49 Mesto Brezno

V historickom sade na Banisku sadili budúcnosť

Nadácia Ekopolis vo svojej jarnej výzve grantového programu Sadíme budúcnosť prerozdelila takmer 28 tisíc eur. Jedným ...

25.03.2024 15:13:42 Mesto Brezno

Na Ulici Hronská v Brezne asfaltovali cestu a chodník

V rámci skvalitnenia dopravnej infraštruktúry breznianska samospráva pokračuje v ďalšej oprave miestnych komunikácií. Minulý týždeň asfaltovali cestu ...

25.03.2024 15:12:53 Mesto Brezno

Do druhého kola prezidentských volieb v sobotu 6. apríla postupujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini

V okrese Brezno k volebným urnám pristúpilo 49,41 % voličov, priamo v meste 48,60 %. Vyjadriť ...

18.03.2024 16:36:37 Mesto Brezno

V Bujakove historicky prvýkrát vyniesli Morenu

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň ...