Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro

Napriek prísnym opatreniam sa pohrebné obrady v Brezne konajú čo najdôstojnejšie

Zverejnené: 23.03.2020 09:47:22
obr: Napriek prísnym opatreniam sa pohrebné obrady v Brezne konajú čo najdôstojnejšie

 Dvere kostolov sa zatvorili. Aj cirkev pristúpila k opatreniam, ktoré by mali zabrániť šíreniu koronavírusu. Pohreby sa podľa usmernenia konať musia, treba však dodržiavať všetky odporúčané pravidlá hygieny a správania sa. O podrobnejšie informácie sme požiadali predstaviteľov cirkví v Brezne.

 

Ako vaša cirkev vníma mimoriadny stav na Slovensku?

 

Evanjelický farár Radim Pačmár: - S ničím podobným sme sa v našej cirkvi nestretli desiatky rokov. Je to neštandardná situácia, ale keďže aj náš evanjelický kostol v Brezne navštevujú hlavne starší ľudia, teda najohrozenejšia skupina  populácie, dočasné obmedzenie bohoslužieb ako prevencia pred prenosom vírusu bolo nevyhnutným a potrebným opatrením. Aj keď mne osobne a isto aj účastníkom služieb Božích spoločenstvo bratov a sestier a spoločenstvo s Božím slovom veľmi chýba, musíme sa správať zodpovedne. Verím, že všetky preventívne opatrenia budú účinné a že sa budeme môcť čo najskôr vrátiť späť k nášmu bežnému životu - osobnému i v cirkevnom zbore.

 

Dekan rímskokatolíckej cirkvi Dušan Lukáč: - Je to pre nás nezvyklé. Spočiatku sa ľudia trocha búrili, navrhovali rôzne riešenia, ale po jasnom stanovisku konferencie biskupov sme ľuďom často aj telefonicky alebo cez sms vysvetľovali dôležitosť prijať túto situáciu a povzbudzovali sme ich zvládnuť to.

 

Gréckokatolícky farár Ján Kovaľ: - Dostali sme usmernenia od nášho biskupa vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchiálneho biskupa a snažíme sa v tejto situácii podľa možnosti nimi riadiť a usmerniť veriacich. Veriacich pozývame, aby sa k bohoslužbám pridali osobnou modlitbou v rodinách, alebo sledovaním prenosov bohoslužieb cez TV Logos – (internetový prenos), TV Lux, Rádio Lumen. Veľmi odporúčame sledovať nedeľné bohoslužby v priamom prenose rozhlasu či televízie. Keďže v tieto nedele nie je možnosť byť fyzicky prítomný na svätej liturgii, všetci veriaci môžu mať pokojné svedomie, lebo táto neúčasť na sv. liturgii ich v tomto prípade nezaväzuje pod ťažkým hriechom.

 

Napriek vážnej situácii, pohreby sa zachovať musia. Ako riešite vysluhovanie tohto obradu?  

 

Radim Pačmár: - Pri pohreboch v tejto situácii sme v Brezne konfrontovaní s dvoma situáciami, ktoré musíme vyriešiť: a) Na základe uznesenia zborového konventu z minulého roku sa evanjelické pohreby v Brezne konajú len v kostole. Táto situácia to ale neumožňuje. b) Keďže Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku nemá vypracovaný pohrebný bohoslužobný poriadok pre situácie, ako je táto, pohrebné obrady po dohode s rodinou skracujem na nevyhnutné minimum so zachovaním najdôležitejších súčastí pohrebnej bohoslužby. Keďže v našom cirkevnom zbore nie je až taký veľký počet pohrebov, ku každému jednému, ktorý v tejto situácii bude, som sa rozhodol zvoliť individuálny prístup. Na mieste vykonania pohrebného obradu a na stvárnení obradu sa podľa možností a požiadaviek dohodnem s rodinou a pohrebnou službou, aby sme zachovali dôstojnosť rozlúčky a zároveň dodržali preventívne opatrenia.

 

Dušan Lukáč: - Pohreby sa snažíme zariaďovať v súlade s nariadením hlavného hygienika, ktoré nám potvrdil aj biskupský úrad. V tomto smere nám vychádzajú v ústrety aj pohrebné služby (a naopak aj my im), s ktorými sa snažíme dohodnúť na spoločnom postupe a riešení tak, aby sme obrady mohli konať čo najdôstojnejšie a pritom neporušovať stanovené nariadenia. Chápu to aj pozostalí a v tomto smere sú ochotní prijať aj kompromis.

Ján Kovaľ: - Čo sa týka pohrebov, treba ich vykonať s obmedzeným množstvom ľudí, podľa možnosti v kruhu najbližšej rodiny.

 

Koľko pohrebov v Brezne ste počas posledných dní odslúžili a ako prebiehali?

 

Radim Pačmár: - Od 9. do 15. marca sa konali 4 pohreby, z toho 3 v Brezne a 1 na Horehroní. Keďže v Brezne boli začiatkom týždňa, uskutočnili sa v kostole podľa štandardných bohoslužobných poriadkov, ale za sprísnených hygienických podmienok (bolo odporučené, aby si ľudia nepodávali ruky a pod.). Pohreb na Horehroní sa konal v dome smútku za menšej účasti ľudí, za prísnejších hygienických podmienok, tiež podľa štandardného bohoslužobného poriadku. Minulý týždeň bol v Brezne jeden pohreb v rozlúčkovej miestnosti a obrad sa konal síce bez hudobného sprievodu a spevu, ale s modlitbami, kázňou a požehnaním za účasti úzkeho rodinného kruhu.

Dušan Lukáč:  - V minulom týždni sme za prísnejších opatrení mali dva pohreby.

 

Ján Kovaľ: - V tomto čase sme zatiaľ pohreb v našej farnosti nemali.

 

Evidujete aj sobáše, prípadne krsty? Ak áno, v akom počte sú nahlásené? Plánujete ich preložiť?

 

Radim Pačmár: - Všetky ostatné požehnávajúce alebo sviatostné výkony boli po dohode s rodinou nateraz odložené na neurčito. Každý túto situáciu chápe, za čo som veľmi vďačný.

 

Dušan Lukáč:  - Čo sa týka vysluhovania sviatosti krstu, mali sme jeden. Dohodneme sa, že treba minimalizovať účasť (štyria plus dieťa, maximálne šesť ľudí). Čo sa týka krstov, tam pracujeme skoro vždy s malým počtom ľudí a vždy si vieme dohodnúť a aj na mieste zabezpečiť prísne podmienky. Sobáš sme zatiaľ nemali, jednali sme už s jedným snúbeneckým párom o možnosti preloženia termínu na júl.

 

Ján Kovaľ: - Sobáše v čase pôstu u nás nie sú, takže tento problém nemáme. Najbližší je nahlásený na august. Krst, ak je to možné a niet vážnej príčiny, odporúčame posunúť až

pominie čas karantény. V najbližšom čase momentálne nie je nahlásený žiadny krst.

 

Ponúkate veriacim v Brezne inú formu bohoslužby bez stretávania sa v chrámoch? 

 

Radim Pačmár: - V 4. pôstnu nedeľu som zverejnil kázeň a program domácej pobožnosti v skupine ECAV Brezno na jednej sociálnej sieti. Tak to bude pokračovať až do ukončenia mimoriadnej situácie. Som si ale vedomý toho, že mnohí naši, hlavne starší návštevníci bohoslužieb, sociálne siete nepoužívajú, preto každému, kto o to prejaví záujem, rozdistribuujeme kázeň v tlačenej podobe domov. Zároveň som k dispozícii pre každého člena nášho zboru na telefóne, e-maile a na sociálnych sieťach. Neváhajte sa na mňa kedykoľvek obrátiť. 

 

Dušan Lukáč: - Veriaci v Brezne, tak ako inde, majú možnosť buď cez televíziu Lux alebo rádio Lumen zúčastňovať sa na bohoslužbách. Vysielame nedeľnú sv. omšu o 9.15 a 10.30 v nedeľu a taktiež každodennú pobožnosť deviatnika o 19.00 v priamom prenose prostredníctvom internetu  na stránke www.brezno.fara.sk. Tak isto je denne od 7.30 do 18.00 otvorený kostol Piaristov na súkromnú modlitbu, kde od 7.30 do 8.00 a od 17.30 do 18.00  poskytujeme aj sviatosť zmierenia so svätým prijímaním. Všetko s dodržaním stanovených hygienických nariadení.

 

Ján Kovaľ: - Formou je osobná modlitba v rodine, doma a sledovanie prenosov slávenia cez médiá (TV, rádio, internet). Sviatosť zmierenia po osobnej dohode pri zachovaní ochranných opatrení  kňaza aj spovedníka. To isté platí aj o sviatosti pomazania chorých. Spovedať sa má prednostne v spovedniciach, ktoré sú opatrené mriežkou a na tej je priesvitná zábrana. 

 

autor článku : Monika Dolňanová| foto : Peter Berčík

 


Novinkyviac

06.04.2020 15:03:46

Koronavírus – aktualizované informácie

Opatrenia mesta Brezno Mesto Brezno na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie vzhľadom na pandémiu koronavírusu vyvolávajúceho chorobu ...

06.04.2020 15:02:25 Mesto Brezno

Brezňania budú môcť v nevyhnutných prípadoch zaplatiť svoje dane cez okno

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu prebieha výber miestnych poplatkov v Brezne prioritne elektronicky. Kto túto možnosť ...

06.04.2020 14:59:59 Mesto Brezno

Porušenie nariadení proti šíreniu koronavírusu môže vyjsť previnilca poriadne draho

Ignorujete povinnosť nosenia ochranného rúška? Pripravte si 331 eur. Porušujete karanténu? 1659 eur. Otvorili ste prevádzku ...

06.04.2020 14:57:40 Mesto Brezno

Primátor Brezna si v čase koronakrízy zníži plat

V metropole Horehronia pripravujú rozsiahle úsporné opatrenia, ktoré majú zmierniť dôsledky blížiacej sa recesie. O tom, ako ...

06.04.2020 14:14:20 Mesto Brezno

Služby mesta Brezno pre seniorov

Z dôvodu prijatia opatrení voči síreniu koronavírusu prijalo mesto mnohé opatrenia a zaviedlo služby pre tých ...

01.04.2020 14:39:17 Mesto Brezno

Zmeny v cestovnom poriadku prímestskej autobusovej dopravy SAD Zvolen

Banskobystrický samosprávny kraj informuje o zmenách cestovných poriadkov liniek prímestskej autobusovej dopravy, ktoré budú v Banskobystrickom kraji premávať ...

31.03.2020 11:02:21 Mesto Brezno

Rómom v Brezne zabezpečili nádrže s pitnou vodou a informačné letáky

O tom, že niečo doslova visí vo vzduchu, svedčia už aj prázdne lavičky na breznianskom námestí. Dôležitú ...

31.03.2020 11:00:56 Mesto Brezno

Domáce vzdelávanie si školy nastavujú individuálne. Ministerstvo im pomohlo novým portálom

Pre šíriaci sa koronavírus zostávajú zatvorené všetky školy až do odvolania, písomné maturity sú zrušené a tie ...

30.03.2020 10:01:39 Mesto Brezno

Infekcia koronavírusom sa zisťuje výterom z nosa a dutiny ústnej, kedy sa dokazuje priamo vírus vo vzorke

 Najsilnejšou témou vo všetkých médiách je jednoznačne koronavírus. Čo to vôbec je, ako sa prenáša, vyšetruje, ...

30.03.2020 09:57:30 Mesto Brezno

Odpad neukladajte vedľa kontajnerov. Techničiarov tak pri ďalšej manipulácii nevystavíte riziku nákazy

 Všetky práce sa v období COVID-19 zastaviť nedajú. Starostlivosť potrebujú sadeničky v mestskom skleníku, po zime si cesty ...

30.03.2020 09:55:35 Mesto Brezno

V domove dôchodcov a domove sociálnych služieb Luna veria, že spoločne to zvládnu

Dvere do domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov museli zatvoriť, no naše srdcia nech ostávajú otvorené pre ...

30.03.2020 09:53:36 Mesto Brezno

Zmena otváracích hodín na pošte v Brezne. K dispozícii je v inom čase, ako ste boli zvyknutí

S cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí, Slovenská pošta upravila otváracie hodiny ...