Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Na breznianske námestie sa vrátili remeselníci. Zostanú tam natrvalo

Zverejnené: 01.07.2021 09:50:23
obr: Na breznianske námestie sa vrátili remeselníci. Zostanú tam natrvalo

Krajčír, mäsiar, klobučník, kováč a čižmár. To je pätica drevených sôch, ktoré dalo mesto vyrobiť skúseným rezbárom, aby návštevníkom priblížilo históriu cechov pôsobiacich na svojom území.

 

Združenia remeselníkov tvorili v stredoveku a ranom novoveku jednu z najvýznamnejších zložiek hospodárskeho, verejného aj spoločenského života.

Remeslo má zlaté dno

Od posledného júnového štvrtka je námestie v Brezne opäť o čosi atraktívnejšie. Pribudli na ňom drevené plastiky v životnej veľkosti znázorňujúce predstaviteľov piatich remeselných cechov, ktoré v minulosti zásadným spôsobom ovplyvňovali rast a prosperitu mesta. Do mestskej pokladnice totiž odvádzali nemalé poplatky alebo naturálie, v prípade potreby obmedzovali alebo zakazovali dovoz cudzieho tovaru a starali sa aj o deľbu práce.

„Je veľmi dôležité, aby sme poznali aj túto časť našej histórie. Ten, kto v minulosti ovládal remeslo, mal, ako sa hovorí, v rukách chlebík, a myslím, že táto doba sa vracia. Čím ďalej, tým viac budeme potrebovať ľudí, ktorí sú zruční v nejakej  činnosti. Minulý rok som inicioval výrobu drevených sôch, ktoré približujú históriu cechov v našom meste a som veľmi rád, že ich už môžeme predstaviť širokej verejnosti,“ skonštatoval primátor a autor myšlienky Tomáš Abel.

Natrvalo v parku

Drevené sochy krajčíra, mäsiara, klobučníka, kováča a čižmára, sú dielami rezbárov Miroslava a Michala Trnovských z liptovskej obce Kalameny. Prvú z nich mohli návštevníci Brezna vidieť už počas vlaňajších Bomburových slávností, zvyšné štyri pribudli tento rok. Pri každej sa nachádza informačná tabuľa v slovenskom a anglickom jazyku, ktorá približuje činnosť konkrétneho cechu. Sochy sú dočasne umiestnené v okolí fontány na námestí, neskôr však budú natrvalo osadené v mestskom parku.

„Ďakujem architektke mesta Barbore Halasovej a riaditeľke Horehronského múzea Ivici Krištofovej za pomoc pri realizácii tejto peknej myšlienky a takisto aj zamestnanom mestského úradu a Technických služieb, ktorí na tomto projekte participovali. Verím, že nové sochy sa verejnosti budú páčiť a prilákajú do centra mesta ďalších návštevníkov,“ povedal primátor.

Stručná história cechov v Brezne

Cech bola stavovská organizácia združujúca majstrov jedného alebo viacerých remesiel. Vedúcu vrstvu predstavovali majstri s právom vykonávať remeslo vo vlastnej réžii, zamestnávať tovarišov a vychovávať učňov. Učenie trvalo zvyčajne tri roky a po ňom dostal mladý remeselník od cechu výučný list, ktorý ho oprávňoval vstúpiť do stavu tovarišov. Ak chcel však tovariš získať osvedčenie a stať sa majstrom, musel splniť niekoľko náročných podmienok, medzi ktorými bola aj povinná vandrovka medzi majstrami svojho cechu. Na túto cestu dostal od mesta vandrovnú knižku, do ktorej zaznamenali miesto jeho pobytu a potvrdenie o odpracovanej dobe. Vandrujúci tovariš neraz prešiel kus sveta a vandroval niekoľko rokov.  

Podľa dostupných zdrojov z Horehronského múzea bol najstarším cechom v Brezne cech krajčírov, ktorý sa spomína už v roku 1604. Postupne sa k nemu pridal debnársky a stolársky cech, v roku 1644 sa v meste usadil pernikár. V prvej polovici 17. storočia pribudli aj cechy klobučníkov, kušnierov, obuvníkov, garbiarov, mäsiarov, tkáčov, povrazníkov a stolárov, neskôr sa pridali kolári, sitári, murári a tesári. V roku 1770 bolo v meste deväť cechových korporácií, v ktorých pracovalo 180 majstrov a 30 tovarišov. Cechy boli napokon zrušené zákonom v roku 1872, pretože prísne pravidlá a kontrola remeselnej produkcie a činností spôsobili, že sa stali brzdiacimi prvkami vo výrobnom procese, obmedzovali slobodné podnikanie a tak boli nahradené živnosťami.

 

autor článku : Eva Šipošová | foto: MsÚ


Novinkyviac

25.09.2023 13:17:56 Mesto Brezno

Časť Staničnej ulice sa po otvorení nového úseku obchvatu zjednosmerní

V praxi to bude znamenať, že odbočenie z kruhového objazdu pri Baldovskom moste smerom k malej ...

25.09.2023 11:10:22 Mesto Brezno

Doprava na mostnom objekte pri motoreste Nemecká

Slovenská správa ciest, ktorá je investorom opráv na ceste I/66 (Brezno - Banská Bystrica), informuje o ...

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...

05.09.2023 10:06:18 Mesto Brezno

Prioritou mestskej polície aj naďalej bude, aby sa obyvatelia cítili bezpečne

Od augusta do funkcie náčelníka Mestskej polície v Brezne nastúpil Ladislav Majer s dlhoročnými skúsenosťami z ...

04.09.2023 14:46:22 Mesto Brezno

Kvalita ovzdušia v Brezne je už pod drobnohľadom Slovenského hydrometeorologického ústavu

  Mesto Brezno v spolupráci so Smart Cities klubom a Slovenským hydrometeorologickým ústavom sa rozhodlo na námestí umiestniť ...