Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

Zverejnené: 29.05.2023 15:17:07
obr: Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

 

 

Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi aktivitami, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života v meste. Viac o jeho fungovaní a činnosti nám porozprávali súčasní členovia.

 

Mestský mládežnícky parlament vznikol v roku 2000, s cieľom zaktivizovať mládež v meste, získať ich pre prácu v kultúre a zároveň vzbudiť záujem o veci verejné. Odvtedy prešiel zmenami, čo sa týka aj vedenia. Kto sa v súčasnosti zhostil jeho koordinovania?

– S myšlienkou obnovenia mládežníckeho parlamentu prišli v roku 2016 Daniel Stuhár a Slavomír Pôbiš, ktorí prebrali vedenie. Po tom, ako sme spoločne dokázali vybudovať pevnejšie základy, pravidlá fungovania či renomé v meste, naši vedúci nám nechali voľnú ruku. Činnosť v parlamente tak od roku 2019 vykonávame samostatne, bez oficiálneho vedúceho. Počas plánovania aktivít si jednoducho medzi sebou rozdelíme úlohy a spoločne pracujeme na dosiahnutí daného cieľa.

V akom zložení mladý kolektív pracuje?

 – V minulosti nás bolo omnoho viac, no veľa členov odišlo na vysoké či stredné školy do iných miest, a tak sa už parlamentu nestihli venovať. Momentálne je nás šesť, z toho traja študujú na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, jeden na Konzervatóriu Jána Levoslava Belu v Banskej Bystrici a dve členky na vysokých školách v Banskej Bystrici. Na prijatí nových členov momentálne pracujeme aj spolu so Školskou radou. Dúfame preto, že sa náš počet opäť vráti do pôvodného stavu.

Od minulého roka máte k dispozícii vlastné priestory, ktoré vám mesto ponúklo v zrekonštruovanej Staničke. Ako sa vám darí v novej klubovni?

– Veľmi sa tešíme a ďakujeme mestu za krásne priestory na stretávanie sa či samotné akcie. Aj to je jeden z krokov, ktorý nám pomohol po dlhšej pauze obnoviť našu činnosť. Klubovňa je vybavená moderným zariadením, súčasťou je aj TV, kávovar či malá knižnica. Keďže počas covidu naša aktivita mierne upadla, opäť sa snažíme nájsť čas, vyhovujúci všetkým členom, ktorý využívame na plánovanie akcií, preberanie našich cieľov, ale tiež si radi posedíme pri káve. Stretávame sa minimálne dvakrát do mesiaca.

Organizujete aj rôzne aktivity pre verejnosť. Na ktoré sa môžeme tešiť najbližšie?

– Medzi známe a obľúbené akcie nášho parlamentu patrí Večierok pod hviezdami, ktorý sa tento rok uskutoční už piatykrát. Do aktivít sme zaradili sezónne pozeranie filmu, ktorý vždy odhlasujú diváci na našich sociálnych sieťach. Počas filmu sa môžu hostia ponúknuť malým občerstvením a spoločne s nami si užiť príjemnú atmosféru. Movie night tak získala veľký úspech a my túto akciu určite zaradíme do pravidelných aktivít parlamentu. Novinkou je vernisáž s názvom Mladí umelci, ktorá sa 20. mája konala po prvýkrát v našej réžii, a to v priestoroch našej Staničky. Prípravy boli náročné, ale výsledok stál za to. Oslovili sme mladých umelcov, ktorí by radi poskytli svoje výtvory, prípadne by prišli predviesť iný druh umenia. Zapojili sa umelecké školy, ako aj umelci, ktorí tvoria v rámci vlastnej iniciatívy. Veľké poďakovanie tak patrí všetkým zúčastneným!

Čo je na parlamente fascinujúce?

– Medzi rovesníkmi sa často stretávame s akýmsi odporom k dobrovoľníckej činnosti. Častokrát majú ľudia pocit, že za našu aktivitu nič nedostávame. No práve opak je pravdou. Parlament nám otvára veľa možností, prostredníctvom ktorých sa môžeme aktívne podieľať na práci v meste alebo samotnej práci s ľuďmi. Keďže práca s ľuďmi nás baví, radi tak trávime svoj voľný čas práve dobrovoľníckymi aktivitami v našom meste, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života. Máme možnosť stretávať sa s rôznymi typmi osobností, ktoré nám vždy niečo odovzdajú. Tiež máme príležitosť dostať sa do pomyselného zákulisia mesta, čím získavame väčší rozhľad. A v neposlednom rade získavame obrovské množstvo skúseností, ktoré využijeme aj v našom budúcom povolaní.

Kde sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí sa chcú stať súčasťou mládežníckeho parlamentu?

– Stačí, ak nás kontaktujú na sociálnych sieťach ako Facebook, Instagram či cez Gmail. Budeme veľmi radi, keď sa k nám pridajú. Hľadáme ľudí, ktorí sú aktívni, komunikatívni a majú množstvo nápadov. Následne ich pozveme na najbližšie stretnutie, kde sa porozprávame o bližších detailoch a prípadnom získaní členstva. Hlavne sa netreba báť.

MONIKA DOLŇANOVÁ    

 

FOTO: M. B.


Novinkyviac

26.09.2023 10:45:09 Mesto Brezno

V obradnej sieni zablahoželali seniorom k životným jubileám

Pripomenutie si významných životných jubileí je už v Brezne dlhoročnou tradíciou. Primátor poďakoval seniorom za ich ...

26.09.2023 10:41:46 Mesto Brezno

Na mestskom zastupiteľstve rezonovali ekologické témy

    Okrem aktualizovania pravidiel nakladania s odpadmi sa breznianski poslanci na septembrovej schôdzi zaoberali aj ...

25.09.2023 13:17:56 Mesto Brezno

Časť Staničnej ulice sa po otvorení nového úseku obchvatu zjednosmerní

V praxi to bude znamenať, že odbočenie z kruhového objazdu pri Baldovskom moste smerom k malej ...

25.09.2023 11:10:22 Mesto Brezno

Doprava na mostnom objekte pri motoreste Nemecká

Slovenská správa ciest, ktorá je investorom opráv na ceste I/66 (Brezno - Banská Bystrica), informuje o ...

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...