Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

M. Halgašová: „Bodky ako celok vytvoria náš vlastný dokonalý kruh, našu vlastnú mandalu, náš vlastný život

Zverejnené: 25.08.2023 13:33:00
obr: M. Halgašová: „Bodky ako celok vytvoria náš vlastný dokonalý kruh, našu vlastnú mandalu, náš vlastný život

Mesto Brezno opäť pozýva na jedinečnú výstavu. Tentokrát sa v synagóge so svojou tvorbou predstaví Miriam Halgašová. Žena v najlepších rokoch, ktorá zistila, čo je v živote podstatné a vydala sa na cestu sebarozvoja a sebapoznania cez liečivé energetické mandaly.

 

Už ako dieťa milovala kreslenie

Miriam Halgašová vyštudovala SOU farmaceutické, odbor chemik-operátor pre farmaceutickú výrobu. Neskôr začala pracovať pre Lidl a skúsenosti ju priviedli na pozíciu zástupkyne. Počas sedemnástich rokov, ktoré tam strávila, získala skúsenosti nielen z oblasti obchodu, ale predovšetkým sa pri riešení rôznorodých situácií naučila efektívnej komunikácii so zákazníkmi, či zamestnancami. Keď už poznala všetky druhy tovarov, vedela rozpoznať všetky druhy pečiva a poznala priania a túžby všetkých zákazníkov, chcela si splniť aj tie svoje. Dopriala si čas, počas ktorého mala možnosť stíšiť sa a uvedomiť si ďalšie smerovanie. Na krátku chvíľu sa vrátila do detstva a uvedomila si, že vždy túžila maľovať. Ako dieťa milovala kreslenie a omaľovánky, pomocou ktorých rozvíjala predstavivosť, fantáziu a do značnej miery aj perfekcionizmus. Asi preto sa dostala k mandalám, ktorých základom sú „dokonalé bodky“. Každá bodka môže symbolizovať nejaký zážitok, krásnu chvíľu, magický moment, príjemné stretnutie, rande, bozk, dotyk alebo objatie, príchod alebo odchod niekoho alebo niečoho, jednoducho to, čo tvorí náš život – „jeden magický kruh“. A keď sa pozrieme na všetky bodky ako na celok, vidíme niečo úžasné, pre každého jedinečné, iné, to najkrajšie, čo sme dostali a tým je náš „život“.
Krása mandál bola pre ňu vždy oslňujúca
Miriam vždy fascinovala krása mandál a túžila mať podobný obraz vo svojom byte, vtedy ešte netušiac, že si ho raz namaľuje sama. Postupným študovaním videí a návodov sa dostala až k samotnému tvoreniu obrazov. Spočiatku ich maľovala ako darček pre priateľov a známych, pričom fotografie si ukladala na sociálnych sieťach. Z pozitívnych ohlasov zistila, že obrazy sa ľuďom páčia a robia im radosť. Preto si založila stránku s názvom Mandaly pre radosť a začala sa maľovaniu venovať profesionálne. Množstvo jedinečných obrazov, ktoré sa ocitli v rôznych kútoch Slovenska a dostali sa tiež za hranice nášho štátu je to, čo dáva zmysel jej tvorbe. 


Maľuje so zámerom obohatiť život v oblastiach – láska, zdravie, vzťahy
A aký je význam mandaly podľa Miriam: „Hľadala som odpoveď na otázku: „Čím chcem byť pre ľudí, aké posolstvo mám ľudom cez svoje mandaly odovzdať?“ Ako odpoveď som dostala vnuknutie: „Byť svetlom, láskou, radosťou, stať sa lepšou verziou samej seba a uvedomiť si vlastnú sebahodnotu, svoju ženskú silu a podstatu. Každá mandala má svoj príbeh, je jedinečná. Mandaly sú nielen očisťujúce ale najmä posilňujúce rôzne oblasti ľudského života. Svet mandál je tiež úzko spätý s numerológiou, ako aj s geometriou, každé číslo má vlastnú vibráciu, z dátumu narodenia je možné „nacítiť“ konkrétneho človeka ako jedinečnú bytosť. Mandalu maľujem pre konkrétneho človeka vždy s určitým zámerom, podstatou je obohatiť svoj život v oblastiach ako je láska, zdravie, či medziľudské vzťahy. 
Nikdy nie je neskoro ísť za svojimi snami
Podľa Miriam, najdôležitejšie je uveriť v samého seba a uvedomiť si, že hojnosť je všade okolo nás. „Vždy je o nás postarané, stačí počúvať svoju dušu, vnútorný hlas, vnútorné ucho, akokoľvek si to nazvete. Nikdy nie je neskoro ísť za svojimi snami, ak vás to, čo robíte nenapĺňa a vnútorne cítite, že niečo vo vašom živote musíte zmeniť. Vesmír má pre nás vždy niečo lepšie, aj keď to niekedy spočiatku nevidíme. Ak sa dokážeme zbaviť strachov a prekročíme za hranice vlastného ega, zistíme, že nie je podstatné to, čo bolo, či bude ale predovšetkým to, čo je tu a teraz. My sami sme tvorcami svojej reality a len od nás závisí, ako dokážeme vnímať a uvedomovať si „silu prítomného okamihu“. 
 Vernisáž výstavy sa v breznianskej synagóge uskutoční 8. septembra o 17.00. Hudbou poteší Jano Svetlan Majerčík a Ján Smolík. Sprístupnená bude do 30. septembra, a to v pondelok, stredu a piatok od 14.00 do 17.00.
(MH, MD)


FOTO: FB M. H. 


Novinkyviac

26.09.2023 10:45:09 Mesto Brezno

V obradnej sieni zablahoželali seniorom k životným jubileám

Pripomenutie si významných životných jubileí je už v Brezne dlhoročnou tradíciou. Primátor poďakoval seniorom za ich ...

26.09.2023 10:41:46 Mesto Brezno

Na mestskom zastupiteľstve rezonovali ekologické témy

    Okrem aktualizovania pravidiel nakladania s odpadmi sa breznianski poslanci na septembrovej schôdzi zaoberali aj ...

25.09.2023 13:17:56 Mesto Brezno

Časť Staničnej ulice sa po otvorení nového úseku obchvatu zjednosmerní

V praxi to bude znamenať, že odbočenie z kruhového objazdu pri Baldovskom moste smerom k malej ...

25.09.2023 11:10:22 Mesto Brezno

Doprava na mostnom objekte pri motoreste Nemecká

Slovenská správa ciest, ktorá je investorom opráv na ceste I/66 (Brezno - Banská Bystrica), informuje o ...

20.09.2023 17:44:15 Mesto Brezno

Žiaci aj pedagógovia sa učili efektívne brániť

Ovládať správnu techniku sebaobrany je mimoriadne dôležité, obzvlášť pre najviac ohrozené skupiny ako sú deti, ženy ...

20.09.2023 17:42:07 Mesto Brezno

Pri vyhliadkovej veži pribudli ďalšie sochy zvierat

Cestu na brezniansku rozhľadňu už dva roky spríjemňujú drevorezby živočíchov, ktoré návštevníkom približujú druhovú pestrosť tunajšej ...

18.09.2023 16:37:00 Mesto Brezno

Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny

Sú inšpiráciou aj pre iných. Vo vyvýšených záhonoch pred panelákom si pestujú vlastné plodiny   Spájajú ...

13.09.2023 13:34:37 Kultúra a šport

Zvuk motorov prilákal do Brezna stovky návštevníkov

Mesto Brezno a Siladi Motoršport Team sa rozhodli nadviazať na úspešnú históriu motoristických pretekov v regióne a v druhú ...

13.09.2023 13:32:10 Mesto Brezno

Jesenná DERATIZÁCIA 2023

Oznamujem vám že v dňoch 15.09.2023 až 20.10.2023 , začne spoločnosť  SecureDirection Business Services s.r.o. v ...

11.09.2023 15:52:32 Mesto Brezno

Vo vynovenej jedálni Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša otvorili vitamínový bufet

Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vedie žiakov k zdravému životnému štýlu. V školskej jedálni ...

08.09.2023 09:57:31 Mesto Brezno

Začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 (ul Staničná ), Brezno

Za zhotoviteľa stavby „I/66 Brezno obchvat, II. etapa I. úsek“  Vám týmto oznamuje začatie úplnej uzávierky cesty III/2397 ...

06.09.2023 12:17:27 Mesto Brezno

Zazvonil školský zvonec a prázdninám je koniec

Žiaci a študenti sa po dvoch mesiacoch letných prázdnin opäť vrátili do škôl. Začal sa totiž ...