Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Hospitalizovaným novorodencom s matkami sa snažia v nemocnici vytvoriť takmer rodinné prostredie

Zverejnené: 18.02.2019 07:59:14
obr: Hospitalizovaným novorodencom s matkami sa snažia v nemocnici vytvoriť takmer rodinné prostredie

Milí čitatelia, prinášame vám sériu článkov, v ktorých postupne predstavíme jednotlivé oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Brezne. Začíname detským a novorodeneckým oddelením, ktoré poskytuje nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre deti, a to od novorodencov až do 19. roku života.

 

Detské oddelenie sa nachádza na 1. poschodí lôžkovej časti nemocnice a jeho neoddeliteľnou súčasťou je novorodenecký úsek na 5. poschodí nemocnice spolu s pôrodnicou a šestonedelím.

V spádovej oblasti majú asi 13 000 detí

Zdravotnú starostlivosť na oddelení poskytujú v súlade s najnovšími poznatkami medicíny, o čo sa stará pracovný tím 9 lekárov, 15 erudovaných detských a novorodeneckých sestier (vedúcou sestrou je Zina Veždúrová) a 4 sanitárky. Ako informoval primár Norbert Surový, momentálne 3 lekárky sú na materskej dovolenke a spolupracujú aj s 2 externými lekármi. „Na čiastočný úväzok u nás pracuje detská neurologička Zuzana Muránska a doktor Vladimír Holec, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou vo Veľkej Británii, kde pracuje ako detský anesteziológ a intenzivista.“

 Detské a novorodenecké oddelenie poskytuje nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre deti všetkých vekových kategórií, od novorodencov až do dovŕšenia 19. roku života. „V spádovej oblasti máme približne 13 tisíc detí. Poskytujeme nemocničnú i ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Po 22. hodine vykonávame zdravotnú starostlivosť na detskom urgente, v priestoroch detskej príjmovej ambulancie,“ vysvetlil primár.

V súlade s chartou práv dieťaťa prijímajú pacientov do 6 rokov s rodičom

Detské oddelenie má kapacitu 20 lôžok, rozdelených v 9 izbách, z toho 2 sú vyhradené pre intenzívnu starostlivosť. Novorodenecký úsek má 8 lôžok pre novorodencov spolu s matkami (rooming in) a 2 moderné inkubátory.

„Štandardné izby pre matku s dieťaťom do 3 rokov sú 2- lôžkové. Na izbách pre väčšie deti je lôžok päť a v každej je TV. Máme aj 2 nadštandardné izby s vlastným sociálnym zariadením, TV a spotrebnou elektronikou. Tie sú za príplatok 10 €/noc. Na celom oddelení je bezplatná Wi-Fi. V súlade s chartou práv dieťaťa prijímame dieťa do 6 rokov s rodičom, ak to prevádzka oddelenia dovolí, prijímame rodičov aj k starším deťom, neraz aj tínedžerom,“ uviedol Norbert Surový.

 Na novorodeneckom oddelení sa nachádzajú tri štandardné dvojlôžkové izby, jedna švôrlôžková a jedna nadštandardná s vlastným sociálnym zariadením.

Najväčší počet detí hospitalizujú s ochorením dýchacích ciest

Na oddelení hospitalizujú približne 950 pacientov ročne. Najčastejšou príčinou sú ochorenia dýchacích ciest – zápaly pľúc, priedušiek, priedušničiek,p rínosových dutín, stredného ucha, hrtana, angíny.

„Nasledujú ochorenia zažívacieho traktu – zápaly ústnej dutiny, žalúdka a čriev, zápaly slepého červa, pankreasu, pečene. Ďalej sú to ochorenia močových ciest – zápaly obličiek, močového mechúra a močovej rúry. V sezóne sú časté alergické ochorenia- astma, kožná žihľavka, komplikácie sennej nádchy, potravinové alergie. Prijímame aj úrazové stavy (otrasy mozgu, pomliaždenia brucha, hrudníka). Pri závažnejších stavoch dieťa bezodkladne prekladáme do fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.“

Z výťažku z benefičného koncertu kúpili prístroj na podporu dýchania

Poslaním celého tímu oddelenia je poskytovať deťom čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Podľa slov primára, na to však treba dostatok erudovaného personálu, dobré prístrojové vybavenie a vhodné priestory. Zamestnanci sa kontinuálne vzdelávajú, poniektorí pripravujú na atestačné skúšky, pravidelne sa zúčastňujú na krajských a celoslovenských školiacich akciách a seminároch.

 „Postupne v rámci našich finančných možností obnovujeme prístrojovú techniku. V spolupráci so sponzormi sme pre novorodenecký úsek kúpili nový inkubátor, odsávačku a monitor životných funkcií. Z výťažku z benefičného koncertu sme zasa kúpili prístroj na podporu dýchania pre detské oddelenie. Plánujeme komplexnú rekonštrukciu nemocnice, vrátane detského oddelenia, ktorá zvýši komfort pacienta i hygienický štandard na úroveň spĺňajúcu prísne európske normy,“ dodal na záver Norbert Surový.


Novinkyviac

29.05.2023 15:19:40 Mesto Brezno

Fontána v Margitinom parku je už spustená

  BREZNO. Fontány v meste sú nielen príjemnými estetickými prvkami, ktoré dotvárajú mestskú atmosféru, ale zároveň plnia ...

29.05.2023 15:19:03 Mesto Brezno

Niekto si dovolil odcudziť vysadené stromy

  BREZNO. Technické služby sa snažia skrášliť verejné priestranstvá intenzívnou výsadbou okrasných kvetov a drevín. Výsledný efekt ...

29.05.2023 15:17:07 Mesto Brezno

Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

    Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi ...

29.05.2023 15:16:37 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

    Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – ...

29.05.2023 15:11:28 Mesto Brezno

Proces kosenia je nevyspytateľný. Naplánované práce veľakrát zmarí daždivé počasie

Z dôvodu vlhkého a relatívne teplého počasia rýchlo rastie tráva. Technické služby však robia všetko, čo je ...

29.05.2023 15:08:46 Mesto Brezno

Dni mesta Brezna budú mať opäť aj medzinárodný charakter

    Sviatok horehronskej metropoly prídu osláviť aj delegácie z partnerských miest. Okrem oficialít si vychutnajú slávnostnú ...

29.05.2023 15:08:00 Kultúra a šport

Na Cestu rozprávkovým lesom sa vydal rekordný počet návštevníkov

    Les pod breznianskou Skalkou sa zmenil na rozprávkový. Minulú sobotu si celé rodiny užili ...

29.05.2023 10:42:54 Mesto Brezno

Deň rodiny a školy na Mazorníkove

  Skvelý program, príjemná spoločnosť, kopec zábavy, ukážky výroby tradičných produktov či rôzne pochúťky – to ...

25.05.2023 09:40:07 Mesto Brezno

Spoločné čítanie detí a seniorov v rámci projektu Vraciame sa do detstva

SPOLOČNÉ ČÍTANIE DETÍ A SENIOROV  v ZPS a DS Boženka v dňoch 6. 6. 2023 ...

25.05.2023 08:47:12 Mesto Brezno

Študenti pomáhajú seniorom z denného centra Prameň vzdelávať sa vo využívaní moderných technológií

  Seniori z Prameňa si rozvíjajú digitálne zručnosti. Cieľom spolupráce so školami je naučiť ich niečo ...

25.05.2023 08:45:05 Mesto Brezno

Deň matiek si pripomenuli aj v Boženke

    BREZNO. Krásny sviatok Deň matiek oslávili aj v Zariadení pre seniorov a dennom stacionári Boženka. ...

25.05.2023 08:40:59 Mesto Brezno

V obradnej sieni seniorom zablahoželali k životným jubileám

    V utorok 16. mája si primátor uctil vzácnych ľudí, ktorí v tomto roku oslávili významné životné ...