Vitajte na Horehroní

Vitajte v Brezne

euro
fond podpora športu

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Zverejnené: 06.05.2024 14:09:02
obr: Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia pamätného finálového zápasu Slovenského pohára, ktorý sa odohral v Brezne, si v stredu 8. mája na mestskom futbalovom štadióne zmerajú sily s domácim tímom.

 

Pripravený je bohatý program, autogramiáda, súťaže aj tombola, pričom na jedného šťastlivca čaká podpísaný dres Mareka Hamšíka.

Príde aj strelec víťazného gólu

Brezno sa po rozdelení Československa stalo dejiskom prvého finálového zápasu Slovenského pohára v ére samostatnosti. Pred 30 rokmi sa na jeho trávniku odohralo pamätné stretnutie Slovana Bratislava s Tatranom Prešov, ktoré na futbalový štadión prilákalo bezmála 6000 divákov. Belasí pod vedením trénera Dušana Galisa vtedy zvíťazili 2:1 po predĺžení, keď v 97. minúte rozhodol Jaroslav Timko.

Pri tejto príležitosti mesto Brezno v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a FK Brezno pripravilo pre športových fanúšikov výnimočné podujatie, ktorým si chce tento významný moment v histórii breznianskeho futbalu pripomenúť. „V roku 1994 sa Slovan na našom štadióne tešil zo zisku cennej trofeje a je pre nás cťou, že niektoré osobnosti z tohto pamätného zápasu uvidíme po 30 rokoch opäť v Brezne,“ povedal primátor Tomáš Abel. Medzi účastníkmi spomienkového futbalového stretnutia nebudú chýbať strelci vyrovnávajúceho a víťazného gólu Ľubomír Faktor a Jaroslav Timko, ani vtedajší tréner belasých Dušan Galis. Účasť prisľúbili aj Vladislav Zvara a Stanislav Varga, ktorí v tom čase hrali v drese Prešova.

Zostava plná zvučných mien

Veľký futbalový sviatok v Brezne sa začne v stredu 8. mája od 14.00 na mestskom futbalovom štadióne, kde bude pre návštevníkov pripravený bohatý športovo-kultúrny program. Okrem detského turnaja prípraviek a vystúpenia folklórneho súboru Mostár sa fanúšikovia môžu tešiť na autogramiádu najväčších legiend slovenského futbalu, ktoré neskôr odohrajú spomienkový zápas medzi KLK Internacional SR a Internacional Brezno.

Ako prezradil Tomáš Medveď, člen výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu a predseda Klubu ligových kanonierov (KLK), do centra Horehronia zavítajú zvučné mená ako Petráš, Galis, Jurkemík, Molnár, Čupka, König, Demo, Tomaschek, Králka, Kunzo, Faktor či Had. To ale nie je všetko, pozvanie prijali aj Jakubko, Medveď, Pecko, Šimon, Valachovič, Slovák, Sapara, Karhan, Fišan, Zvara, Semeník, Hollý, Laurinc, Glonek, Timko, Varga, Janočko, Maixner, Borbély či Ivana. Hrať síce nebudú všetci, ale radi sa stretnú so svojimi priaznivcami na breznianskom štadióne.

Proti bývalým slovenským reprezentantom nastúpi výber bývalých hráčov FK Brezno pod vedením trénera Ivana Dubínyho v zložení Petrinec, Janko, Nikel, Kurek, Gajdoš, Boháčik, Tyčiak, Škantár, Kocúr, Turňa, Švantner, Húsenica, Mócik, Makuša, Kajaba, Medveď, Gajdošík, Vozár, Kvietok a mnohí ďalší, takže určite sa bude na čo pozerať.

Výsledok nie je podstatný, ale...

Tím internacionálov Slovenska sa nedávno vrátil zo španielskej Malagy, odkiaľ si priniesol cenné víťazstvo nad majstrami tamojšej ligy veteránov A.V.F. Fuengirola. Keďže na štadiónoch v Andalúzii ich potrápil umelý povrch, do Brezna sa mimoriadne tešia. „Veľmi sa tešíme, že si zahráme s domácou gardou na prírodnom trávniku, lebo ten máme najradšej. Verím, že sme si zo Španielska zobrali dobrú formu a ukážeme niečo zo svojho majstrovského umenia aj priaznivcom v Brezne. Veď ako hovorí náš prezident Laco Petráš, nie je podstatný výsledok, ale musíme vyhrať,“ zavtipkoval Tomáš Medveď a dodal, že by boli veľmi radi, keby padlo čo najviac gólov a diváci videli pekné akcie v podaní svojich idolov z liet minulých, ale predovšetkým chcú, aby sa všetci výborne zabavili.

S jeho slovami súhlasí aj Miroslav Baran, vedúci odboru kultúry a športu, ktorý podujatie v Brezne organizuje: „V tomto zápase nepôjde ani tak o výsledok, ako si skôr zaspomínať a pripomenúť si finále Slovenského pohára, ale aj históriu futbalu v Brezne. Tešíme sa na tento futbalový sviatok a veríme, že na toto podujatie príde množstvo ľudí.“ Ak chcete zažiť elektrizujúcu atmosféru a aspoň nachvíľu sa vrátiť v čase, neváhajte a príďte 8. mája na futbalový štadión v Brezne. Určite stretnete svojich priateľov, s ktorými si zaspomínate na výnimočné futbalové okamihy, na ktoré sa nezabúda.

 

autor článku: Eva Šipošová | foto: TASR


Novinkyviac

24.05.2024 15:34:47 Kultúra a šport

Zochovu divadelnú Revúcu si breznianski chalupkovci budú dobre pamätať

Chalupkovci z Brezna žnú jeden úspech za druhým.  V kategórii dospelých aj divadla mladých na Zochovej divadelnej ...

24.05.2024 15:33:42 Mesto Brezno

Na radnici zablahoželali jubilantom seniorom k ich sviatku

Primátor zablahoželal seniorom k vzácnym životným jubileám. Oslávencom vyjadril úctu a vďaku za ich plodné roky, doterajšiu činnosť ...

24.05.2024 15:31:50 Kultúra a šport

Na nábreží Hrona čoskoro pribudne nové multifunkčné ihrisko K Park

V modernom športovo-oddychovom areáli návštevníci nájdu lezeckú stenu, streetbalové ihrisko, pingpongový stôl, workoutovú zónu, ale aj ...

22.05.2024 09:58:52 Mesto Brezno

Brezno sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie plavárne

Obnova a modernizácia krytej plavárne na Mazorníkove bude zároveň záchranou diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ...

22.05.2024 09:53:45 Mesto Brezno

Deň matiek oslávili aj v Boženke

Druhá májová nedeľa tradične patrí všetkým mamám. Krásny sviatok materstva, obetavosti a lásky oslávili aj v ...

14.05.2024 15:40:18 Kultúra a šport

Do Bomburovej šable sa zapojilo viac ako osemdesiat autorov

Medzinárodná súťaž kresleného humoru a satiry má v Brezne dlhoročnú tradíciu. Už po dvadsiaty siedmy raz ...

13.05.2024 17:47:25 Mesto Brezno

Pri príležitosti Dňa matiek mesto pripravilo na námestí pestrý kultúrno-zábavný program

Za nekonečnú lásku, starostlivosť, obetavosť, trpezlivosť sa mamičkám poďakovali aj v Brezne. Mesto v sobotu pred ...

13.05.2024 17:46:27 Mesto Brezno

Deň víťazstva nad fašizmom si aj v Brezne pripomenuli spomienkovými oslavami

Brezno si pripomenulo ukončenie vojnových útrap. Uplynulý utorok patril spomienke na tých, ktorí v druhej svetovej ...

09.05.2024 10:47:54 Kultúra a šport

Vicemajsterka sveta v naturálnej kulturistike z roku 2016 Ivana Belková  sa opäť postavila na súťažné pódium

 Cvičenie a fitness sú pre Ivanu Belkovú z Brezna životným štýlom, preto pripraviť sa na súťaž ...

07.05.2024 14:35:23 Mesto Brezno

Na legendárnej Štefáničke spomínali na Milana Rastislava Štefánika

Ikonická chata na hrebeni Nízkych Tatier sa už po ôsmykrát stala cieľom turistického výstupu breznianskych stredoškolákov, ...

06.05.2024 14:09:02 Kultúra a šport

Futbalová udalosť roka v Brezne sa blíži

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť stretnúť sa s najväčšími legendami slovenského futbalu. Pri príležitosti 30. výročia ...

06.05.2024 14:07:13 Kultúra a šport

Festival dychových hudieb Mladé talenty opäť ukázal, že tento žáner je obľúbený nielen u staršej generácie

V Brezne zažili úžasnú atmosféru plnú hudby, tanca a zábavy. Ponúkol ju festival dychových hudieb Mladé ...

02.05.2024 08:24:38 Mesto Brezno

Mestská tržnica je otvorená

Rôzne druhy kvetov, byliniek, jarných priesad, zelenina aj ovocie. To všetko ponúka mestská tržnica, kde na ...

02.05.2024 08:20:35 Mesto Brezno

Technické služby opravili lavicu ponad železničné priecestie

Prioritou bolo vymeniť niekoľko poškodených drevených dosiek. Lavica uzavretá nebola, prechádzať po nej sa dalo s ...

26.04.2024 13:15:00 Kultúra a šport

Legendárny futbalový zápas prídu do Brezna osláviť aj bývalí slovenskí reprezentanti

V stredu 8. mája sa na breznianskom futbalovom štadióne bude vo veľkom spomínať na pamätné finále ...